جراحی زیبایی شکممقالات

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی از روش های جراحی زیبایی است که برای شکم استفاده شده و باعث زیبایی ظاهر آن می شود. از آن جا که توجه به ظاهر بدن از ضروریات دنیای امروز به حساب می آید، افراد همواره در تلاشند تا به معیارهای زیبایی دست یافته و شرایط آن را داشته باشند. از اینرو برای دست یابی به این هدف، از هر کاری حتی جراحی نیز استفاده می کنند.
در اینجا قصد داریم تا شما را با این روش جراحی زیبایی آگاه کنیم. پوست شکم در حالت طبیعی، صاف و محکم بوده و لایه ای باریک از بافت چربی دارد. با ابدومینوپلاستی می توان با حذف پوست اضافی و چربی های انباشته شده شکم همه خطوط، چین و چروک و ترک های پوست را بطور قابل توجهی از بین برد. در واقع ابدومینوپلاستی برای کسانی مناسب است که از همه روش ها برای رسیدن به ظاهر شکم زیبا استفاده کرده اند اما ناکام مانده اند.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی از جراحی های تهاجمی است که از قدرتمندترین روش های جراحی شکم در دنیا شناخته شده است. با استفاده از این روش می توان تا حد چشمگیری باعث زیبایی پوست شکم شد. زمان انجام این جراحی به علل و عوامل مختلفی وابسته است. سطح انتظارات بیمار مهم ترین علت بوده و می تواند 5 – 1 ساعت طول بکشد.
با توجه به اینکه این جراحی یک عمل جراحی جدی است برای انجام آن بیمار باید تحت بیهوشی کامل قرار گرفته و در هنگام عمل فاقد هوشیاری باشد. انجام ابدومینوپلاستی به دو نوع تقسیم می شود که اولین نوع آن برای کسانی است که مشکلات شدیدی در ظاهر شکم آن ها وجود دارد. با ایجاد برش در قسمت شرمگاهی، بافت، پوست و عضلات شکم دستخوش تغییر شده و شکم صاف و زیبا می شود. در این نوع به احتمال زیاد محل ناف تا حدی تغییر می کند.
نوع دوم ابدومینوپلاستی که به مینی ابدومینوپلاستی معروف است برای افرادی مناسب است که در زیر شکم آن ها چربی وجود دارد. در این روش در زیر ناف برش ایجاد شده و بافت پوست تغییر شکل می یابد. این نوع ابدومینوپلاستی به وسیله اندوسکوپ انجام می شود. مدت زمان در این جراحی چیزی حدود 2 ساعت خواهد بود.

اقدامات بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از نکات مهمی که بیماران بعد از جراحی باید به آن اهمیت دهند، پوشیدن گن مخصوص است تا علاوه بر محافظت از بخیه ها، به فرم دهی بهتر شکم نیز کمک خواهد شد.

  1.  معمولا داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود. در صورتی که بیمار قادر به تحمل درد نباشد، می تواند از این داروها استفاده کند.
  2. در خصوص زمان مناسب بازگشت به محل کار و فعالیت ها حتما با پزشک مشورت داشته باشید. انجام تمرینات شدید بدنی مانند خم و راست شدن ها، بلند کردن اجسام سنگین به ندت حداقل یک ماه ممنوع می باشد.
  3. توصیه می شود یک تا دو روز بعد از جراحی، بیمار پیاده روی حتی برای مسافت های کوتاه را در نظر داشته باشد تا از تجمع خون در پاها نیز پیشگیری شود.
  4. در طول دوره نقاهت، نباید هیچ گونه فشاری به بخیه ها وارد شود. به همین خاطر، خوابیدن بر روی شکم در این دوران ممنوع می باشد.
  5. مصرف داروهای رقیق کننده خون تا چند روز و به منظور پیشگیری از خونریزی ممنوع  می باشد.
  6. تا جایی که ممکن است از تماس شکم با نور مستقیم خورشید باید خودداری شود.
  7. در خصوص زمان کشیدن بخیه ها باید بگوییم، بخیه هایی که سطحی تر هستند یک هفته بعد و بخیه های عمقی تر، دو تا سه هفته بعد کشیده خواهند شد.
  8. آن چه که بیماران باید در نظر داشته باشند این است که طول دوره نقاهت در هر بیماری متفاوت است و به شرایط جسمانی بیمار و هم چنین نوع تکنیک به کار رفته در طول جراحی بستگی دارد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ابدومینوپلاستی هستند؟

از آن جا که این جراحی یک روش تهاجمی است قبل از اقدام به آن باید همه جوانب کار سنجیده شده و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل نمود. در اینجا به بیان افرادی می پردازیم که شرایط مناسب برای دریافت این جراحی را دارند:
 کسانی که شکمی بسیار بزرگ داشته و یا عمق چین و چروک و ترک روی شکم آن ها زیاد است.
 کسانی که نتوانسته اند با تکنیک هایی همچون ورزش و رژیم غذایی مشکل را رفع کنند.
 خانم هایی که در طی دوران بارداری شکم آن ها دچار چروک، ترک و شلی شده است.
 با افزایش سن پوست شکم دچار شلی و افتادگی شده که برای رفع آن باید از ابدومینوپلاستی کمک گرفت.
 کسانی که عادت به استعمال دخانیات نداشته و از لحاظ فیزیکی کاملاً سالم هستند.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

با اینکه افراد زیادی می توانند از این روش برای رفع مشکل خود استفاده کنند اما افرادی نیز وجود دارند که نمی توانند کاندیدای خوبی برای این جراحی باشند:
 افرادی که می خواهند به زودی باردار شوند.
 کسانی که تصمیم دارند وزن بدنشان را تا حد زیادی کاهش دهند.
 کسانی که مبتلا به بیماری پوستی هستند.
 افرادی که دچار بیماری خاص هستند.
 کسانی که نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت دارند.
لازم به ذکر است تعداد زیادی از این افراد نیز امکان استفاده از ابدومینوپلاستی را دارند اما بهتر است قبل از ابدومینوپلاستی با پزشک مشورت کرده و از نظر وی در خصوص انجام آن آگاه شوند.

کاربرد محتلف ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی از روش های جدید جراحی در دنیاست که کاربردهای متعددی دارد. با اطلاع از موارد استفاده آن بهتر می توان در خصوص این عمل تصمیم گیری کرد.
• یکی از کاربردهای مهم این جراحی، تخلیه چربی و پوست اضافی در قسمت شکم است. با این جراحی فاصله عضلات صاف ترمیم شده و پوست شکم سفت می شود.
• از کاربردهای دیگر این روش برای خانم هایی است که بعد از بارداری و زایمان دچار ایجاد ترک و چین و چروک روی شکم شده اند. ترک و چروک ظاهر ناخوشایندی به شکم می دهد. این جراحی تا حد قابل توجهی ترک و خطوط موجود روی شکم را از بین می برد.
• کاربرد دیگر این جراحی در افراد مسن است که شل شدن پوست در آن ها سبب چین و چروک در پوست شکم شده است. با این جراحی می توان مجدداً ظاهری زیبا خلق کرد.

زمان بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

زمان بهبودی و دوره نقاهت در هر فردی متفاوت است. نمی توان برای همه افراد یک زمان مشخص را در نظر گرفت. برخی از افراد بعد از عمل تنها به چند ساعت استراحت در بیمارستان نیاز دارند. برخی دیگر لازم است فقط یک شب در بیمارستان بستری شوند. نکته ای که توجه به آن بسیار حائز اهمیت است مراقبت های پس از عمل و انجام دستورات و توصیه های پزشک است. نکاتی همچون پوشیدن گن به مدت 6 هفته بعد از جراحی که می تواند سبب بهبودی کامل و طی شدن این دوران با موفقیت شود. دیگر نکات لازم که رعایت آن ها توصیه می شوند از اینقرارند:
 در صورت احساس درد در 3 روز اول برای تسکین از مسکن استفاده شود.
 بعد از عمل ورم در ناحیه شکم مشاهده می شود که کمپرس سرد به رفع آن کمک خواهد کرد.
 برای کاهش درد فرد باید کمی خم شود .
 در هنگام خواب سر بالاتر از بقیه قسمت های بدن قرار گیرد.
 بعد از جراحی از فعالیت های سنگین پرهیز شود.
 پس از جراحی به مرور زمان چند دقیقه در روز پیاده روی کند.
 داروهای تجویز شده به طور کامل مصرف شوند.
 در رژیم غذایی بیمار میوه و سبزی گنجانده شود.
 از ماهی و غذاهای حاوی امگا 3 برای بهبود زخم و بخیه ها استفاده شود.
 ترشح خونابه در ناحیه شکم طبیعی است در صورت بروز خونریزی با پزشک تماس گرفته شود.

نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی

برای زیباسازی بافت شکم خواه از روش ابدومینوپلاستی نوع 1 استفاده شود، خواه از مینی ابدومینوپلاستی، فرد قادر است به وضوح شاهد نتایج بدست آمده از این جراحی باشد. اما در ابتدا به علت تورم و وجود برآمدگی های شکم نتایج بطور کامل قابل مشاهده نیست. پس از دو هفته می توان به نتایج نهایی پی برد. برای اینکه بتوان از نتایج کیفی جراحی مطلع شد به چند ماه زمان نیاز است. بطور معمول پس از جراحی تمام خطوط و چروک های موجود در شکم رفع شده و شکم دیگر شل و آویزان نخواهد بود. عضلات و پوست شکم خوش فرم و زیبا خواهد شد.

ابدومینوپلاستی چه نتایجی را به همراه دارد؟

جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی، چه از نوع مینی و یا استاندارد، نتایج بسیار درخشانی را به همراه دارد و بیمار از داشتن شکی صاف و بدون چربی رضایت کامل خواهد داشت.

بیمار بلافاصله بعد از جراحی متوجه تغییر در ظاهر شکم خود خواهد شد، اما با این حال، ممکن است چند ماه زمان ببرد تا التهاب و تورم موجود در شکم برطرف و نتایج اصلی مشخص شود. به همین خاطر، بیمار باید در این دوران صبور باشد و نکات و دستورات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسد.

آیا جراحی ابدومینوپلاستی شکم شامل هزینه های بیمه می شود؟

در واقع، جراحی های زیبایی شامل بیمه نمی شوند. با این  حال ممکن است بیمه بخشی از هزینه های جراحی را در بر بگیرد. حتما قبل از تصمیم به انجام جراحی، در این خصوص پیگیری های لازم را داشته باشید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان