جراحی بینیمقالات

افتادگی بینی بعد از عمل؛ از علل تا روش های درمان

Rate this post

بینی نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت دارد و بین اجزای صورت تناسب برقرار می‌کند. پارامترهای متعددی مانند میزان سر بالایی بینی، زیبایی بینی را مشخص می‌کنند؛ ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، عمل‌های جراحی و برخورد ضربه به بینی، نوک بینی دچار افتادگی شود که در این صورت به آن افتادگی بینی می‌گویند. افتادگی نوک بینی باعث کاهش زاویه بین بینی و لب بالایی می‌شود.  افتادگی بینی بعد از عمل بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد.‌

اینفوگرافی افتادگی بینی بعد از عمل بینی
اینفوگرافی افتادگی بینی بعد از عمل بینی

عدم مراقبت صحیح بعد از عمل بینی، حرکات شدید صورت مانند خندیدن زیاد و گریه‌های شدید در هفته‌های اول بعد از عمل، وارد شدن ضربه به بینی در ماه‌های اول بعد از عمل، عدم مهارت پزشک در عمل جراحی و دستکاری کردن بینی از جمله عواملی است که باعث افتادگی نوک بینی می‌شود. برای رفع افتادگی بینی می‌توان روش‌های مختلفی را به کار برد. در ادامه مطلب در خصوص افت بینی اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار داده می‌شود.

دلایل افتادگی بینی بعد از عمل جراحی

در حالت کلی عوامل مختلفی مانند افزایش سن و برخورد ضربه به بینی، باعث افتادگی نوک بینی می‌شوند که در این صورت با انجام عمل‌های زیبایی می‌توان این مشکلات را رفع کرد. اما گاهی اوقات عمل‌های زیبایی، خود عامل افتادگی نوک بینی می‌شوند که در این‌صورت انجام عمل‌های ترمیمی می‌تواند مشکل را رفع کند. اما سوالی که در اینجا توسط اکثر مخاطبان مطرح می‌شود این است که افتادگی بینی بعد از عمل چگونه است و آیا راه پیشگیری برای آن وجود دارد یا خیر؟

نمونه واقعی درمان افتادگی بینی در مطب شیرنگی

دلایل افتادگی بینی بعد از جراحی می‌تواند بسیار متعدد باشند. عدم مراقبت صحیح بعد از عمل بینی، حرکات شدید صورت مانند خندیدن زیاد و گریه‌های شدید در هفته‌های اول بعد از عمل، وارد شدن ضربه به بینی در ماه‌های اول بعد از عمل، عدم مهارت پزشک در عمل جراحی و دستکاری کردن بینی از جمله عواملی است که باعث افتادگی نوک بینی بعد از جراحی می‌شود.

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی چقدر است؟

دلایل افتادگی بینی قبل از عمل دلایل افتادگی بینی بعد از عمل روش‌های درمان افتادگی بینی

– افزایش سن.

– برخورد ضربه به بینی.

– عوامل ارثی یا مشکلات مادرزادی.

– عدم مراقبت صحیح بعد از عمل بینی.

– حرکات شدید صورت مانند خندیدن زیاد و گریه‌های شدید.

– وارد شدن ضربه شدید به بینی در ماه‌های اول بعد از عمل بینی.

– خم شدن زیاد بعد از عمل بینی.

– دستکاری بینی بعد از عمل.

– عدم مهارت پزشک در جراحی.

– بالا نگه‌داشتن سر بالاتر از سطح بدن در هنگام خواب حداقل به مدت 2 هفته.

– جلوگیری از خم شدن سر حداقل به مدت 2 هفته بعد از عمل.

– جلوگیری از بلند کردن وسایل سنگین و فعالیت‌های سنگین ورزشی.

– استفاده از کرم‌های ضد آفتاب.

– استفاده از پانسمان بینی.

– جلوگیری از خیس شدن و شل شدن پانسمان بینی.

– استفاده از اسپری برای تمیزی بینی.

– جلوگیری از فین کردن حداقل به مدت یک ‌ماه.

– جلوگیری از مالش و خارش بینی تا چند ماه بعد از عمل.

 

مطالب بیشتر: درمان انحراف بینی بدون جراحی

دلایل افتادگی نوک بینی
رفع افتادگی بینی

روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای جراحی بینی به کار برده می‌شود. در صورتی که پزشک متخصص از روش‌های جراحی کاهشی استفاده کند، احتمال افتادگی بینی بعد از جراحی بیشتر می‌شود. پزشکانی که تکنیک‌های قدیمی را به کار می‌برند و به تکنیک‌های جدید جراحی بینی مسلط نیستند، در بسیاری از موارد با عدم رضایت زیباجویان خود روبرو می‌شوند. در تکنیک‌های جراحی کاهشی، بخشی از بافت بینی برداشته می‌شود. در نتیجه ساپورت بینی کاهش پیدا می‌کند و فرد با افتادگی بینی مواجه می‌شود.

افتادگی بینی بعد از عمل چگونه است؟

در حالت نرمال نوک بینی افراد باید با پل بینی آنها هم سطح باشد یا مقداری از پل بینی بالاتر قرار بگیرد؛  اگر نوک بینی در این حالت قرار بگیرد؛ زاویه نود درجه یا بیشتر با لب بالایی می‌سازد؛ در صورتی که این زاویه کمتر از ۹۰ درجه باشد فرد  افت نوک بینی دارد و باید به روش‌های مختلف جراحی و غیر جراحی آن را برطرف کند تا صورت او زیباتر مشاهده شود.‌

بسیاری از افراد بعد از عمل بینی، افتادگی نوک دماغ را مشاهده می‌کنند که دلایل افتادگی بینی بعد از جراحی می‌تواند بسیار متعدد باشند. اما خوشبختانه به کمک روش‌های نوین می‌توان این عارضه را درمان نمود. به عنوان مثال جراحی‌های کاهشی از جمله تکنیک‌های جراحی است که در آن افتادگی نوک بینی به صورت زیاد مشاهده می‌شود.

جراحان زیبایی حاذق که به تکنیک‌های روز دنیا مسلط هستند، در روش‌های جراحی از تکنیک‌های جراحی تقویتی استفاده می‌کنند. ممکن است متخصص جراح از پروتزها و غضروف‌های مصنوعی با برندهای معتبر که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و دارو هستند، برای تقویت نوک بینی استفاده کند. البته تا جای ممکن پزشک از غضروف‌های طبیعی خود فرد برای تقویت نوک بینی استفاده می‌کند اما اگر فردی غضروف کافی نداشته باشد، از پروتزهای مصنوعی برای تقویت نوک بینی کمک گرفته می‌شود. گاهی اوقات برای تقویت غضروف نوک بینی، پزشک غضروف های داخل بینی را برمی‌دارد و به غضروف های نوک بینی پیوند می‌زند تا نوک بینی ساختار باثبات‌تر و مستحکم‌تری پیدا کند.

مطالب بیشتر: رینوپلاستی

راه های جلوگیری از افتادگی بینی بعد از عمل جراحی

استفاده از تکنیک‌های مدرن در جراحی و مراقبت صحیح بعد از عمل زیبایی بینی مهم‌ترین راه برای جلوگیری از افتادگی نوک دماغ بعد از عمل است.

مهم‌ترین روش‌های مراقبتی بعد از عمل بینی که از افتادگی جلوگیری می‌کنند؛ عبارتند از:

  • بالا نگه‌داشتن سر بالاتر از سطح بدن در هنگام خواب حداقل به مدت 2 هفته
  • جلوگیری از خم شدن حداقل به مدت 2 هفته بعد از عمل
  • جلوگیری از بلند کردن وسایل سنگین و فعالیت‌های سنگین ورزشی
  • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب
  • استفاده از پانسمان بینی
  • جلوگیری از خیس شدن و شل شدن پانسمان بینی
  • استفاده از اسپری برای تمیزی بینی
  • جلوگیری از فین کردن حداقل به مدت یک‌ماه
  • جلوگیری از مالش و خارش بینی تا چند ماه بعد از عمل

پیشگیری از افتادگی بینی

آیا بینی گوشتی بعد از عمل دچار افتادگی می شود ؟

علاوه بر انجام مراقبت‌های صحیح بعد از عمل و تکنیک مورد استفاده در جراحی بینی، نوع بینی نیز می‌تواند در نتیجه عمل تاثیرگذار باشد. ساختار بینی در دو حالت کلی استخوانی و گوشتی وجود دارد. افتادگی بینی گوشتی بیشتر از افتادگی بینی استخوانی اتفاق می افتد زیرا بینی‌های گوشتی در حالت عادی دارای نوک پهن و افتاده هستند و غضروف‌های ضعیفی دارند. به همین دلیل بعد از عمل جراحی بینی به دلیل کمبود بافت غضروفی و استخوانی، شاهد افتادگی نوک بینی خواهیم بود. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جراح زیبایی از تکنیک جراحی کاهشی استفاده کند.

پزشکان حاذق که تسلط بالایی در جراحی بینی دارند، از روش تقویتی استفاده می‌کنند که در آن از بخش‌های مختلف بدن مانند لاله گوش و دنده‌ها غضروف برداشته می‌شود و به نوک بینی پیوند زده می‌شود. این تکنیک جراحی باعث می‌شود که افتادگی بینی گوشتی بعد از عمل بینی اتفاق نیفتد و بینی حالت کاملاً نرمال و استاندارد داشته باشد.

مطالب بیشتر: جراحی قوز بینی

افتادگی بینی استخوانی

بینی‌های استخوانی دارای بافت و غضروف‌های مستحکمی هستند به همین سبب افتادگی بینی استخوانی بعد از عمل جراحی مشاهده نمی‌شود. البته پزشک ممکن است در بینی‌های استخوانی نیز تقویت غضروف را انجام دهد خصوصاً برای کسانی که مایل هستند بینی فانتزی داشته باشند، تقویت غضروف نوک بینی انجام می‌شود و نوک بینی تا ۱۰۵ و ۱۱۰ درجه نیز سر بالا شده و دماغ عروسکی شکل می‌شود.

در این روش، غضروف‌های پل بینی استخوانی برداشته می‌شود و به غضروف‌های نوک بینی اضافه می‌شود. دلیل اینکه در جراحی‌های تقویتی افتادگی نوک بینی رخ نمی‌دهد این است که قرار گرفتن غضروف بیشتر در نوک بینی، فضای اضافی در نوک بینی را از بین می‌برد و بافت چربی فرصتی برای رشد در نوک بینی پیدا نخواهد کرد و در نتیجه نوک بینی به همان حالت ثابت و سر بالا باقی می‌ماند.

نتیجه گیری درباره افتادگی نوک بینی

افتادگی بینی بعد از عمل بینی در برخی از مواقع مشاهده می‌شود. علت این امر می‌تواند مربوط به تکنیک‌های جراحی، نوع بینی فرد و مراقبت‌های بعد از عمل باشد‌. اگر پزشک جراح از تکنیک‌های بروز مانند تکنیک‌های تقویتی برای جراحی استفاده کند، افتادگی نوک بینی اتفاق نخواهد افتاد. برخی افراد گمان می‌کنند که بینی‌های گوشتی بعد از عمل دچار افتادگی خواهند شد در صورتی که اگر پزشک جراح مسلط باشد با روش‌های تقویتی از افتادگی نوک بینی گوشتی بعد از عمل جلوگیری خواهد کرد. به همین سبب پیشنهاد می‌شود که افراد در انتخاب پزشک جراح، دقت و وسواس زیادی به خرج دهند.

دکتر سعید شیرنگی یکی از بهترین جراحان بینی است که توانسته است سطح رضایتمندی بالایی را به دست آورد. برای رفع افتادگی بینی بعد از جراحی نیز می‌توان به ایشان مراجعه کرد. این پزشک جراح با روش‌های ترمیمی اقدام به رفع افتادگی بعد از عمل می‌کند.

مطالب بیشتر: جراحی انحراف بینی

افتادگی نوک بینی به دلیل افزایش سن

افتادگی نوک بینی با افزایش سن

بر اساس نتایج تحقیقات پزشکی، همزمان با افزایش سن افتادگی بینی بیشتر می‌شود چرا که پوت خاصیت کشسانی خود را از دست داده و به همین دلیل است که تقریباً از سن پنجاه سالگی به بعد ما با مشکل افتادگی نوک بینی مواجه خواهیم شد. البته با توجه به اینکه با افزایش سن، اسکلت و غضروف‌های بدن به تدریج تحلیل ‌می‌روند، در نتیجه افتادگی نوک بینی در کهنسالی بیشتر رخ می‌دهد. در این زمان است که درمان افتادگی نوک بینی در دوران جوانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. کسانی که بینی نرم و غضروفی داشته و همچنین بینی آن‌ها گوشتی است، بهتر است ابتدا متخصص مجرب و توانمندی را پیدا کرده و سپس از او درمورد جراحی افتادگی نوک بینی سؤال بپرسند. در صورتی که محدودیتی وجود نداشته باشد، درمان انجام گرفته و پیوند غضروف در نوک بینی صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی افتادگی نوک بینی با افزایش سن به تأخیر خواهد افتاد.

درمان افتادگی بینی بعد از جراحی توسط بهترین متخصص

در مواردی که افراد به افتادگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی مبتلا می‌شوند، باید در انتخاب متخصص بیشتر دقت کنند چرا که در چنین شرایطی قدرت مانور متخصص بر روی بینی کمتر بوده و به عبارت دیگر محدودیت بسیار زیادی خواهد داشت. در این زمان است که عملکرد و ظرافت عمل متخصص اهمیت خود را نشان می‌دهد. ما به شما دکتر شیرنگی فوق تخصص جراحی‌های زیبایی در تهران را پیشنهاد می‌کنیم که شما می‌توانید هر نوع افتادگی بینی را تحت شرایط استاندارد با تجهیزات پیشرفته و توسط یک پزشک مجرب با سابقه درخشان درمان کنید.

زیباجویان عزیز، در صورتی که درباره جراحی بینی سوالی دارید می توانید از طریق فرم زیر (نظرات)، پرسش خود را مطرح کنید. ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما خواهیم بود. همچنین در جهت بهبود کیفیت و خدمات کلینیک، می توانید انتقادات و پیشنهادات و همچنین تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. ❤️

مطالب بیشتر: تمیز کردن بینی بعد از عمل

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.