جراحی بینیمقالات

افتادگی بینی

افتادگی بینی

افتادگی بینی می تواند به دلایل مختلفی به وجودآید ولی مهم ترین علت این عارضه می تواند به  دلیل افزایش سن ، ضربه یا آسیب بینی ، جراحی های ناموفق بینی ،عدم رعایت مراقبتهای پس از جراحی بینی است.

 

افتادگی بینی

 

نحوه پیشگیری از افتادگی در نوک  بینی

یکی از بهترین روشها برای جلوگیری ازاین گونه مشکلات بعد از جراحی ، استفاده از چسب های بینی بعد از جراحی زیبایی بینی می باشد که باید زیر نظر جراح و متخصص پلاستیک اعمال شود. همچنین در این دوره باید از حمل وسایل و اجسام سنگین بعد از عمل بینی تا مدتی  به شدت خودداری کند.

باید گفت که عارضه افتادگی  بسیار در بینی های گوشتی قابل مشاهده است. زیرا پوست بینی بیشتر می باشد در نتیجه قدرت تغییر شکل آن نیز حادتراست. یعنی اگر استحکام بینی در حین عمل کاهش پیدا کرده باشد این عارضه بیشتر رخ می دهد.

 

علت افتادگی در نوک بینی

یکی از مهم ترین دلایل افتادگی داشتن بینی  پوست ضخیم است،

از دیگر عوامل این مشکل افزایش سن است. با گذشت زمان و افزایش سن کسانی که دارای بینی های گوشتی هستند و یا نوک بینی افتاده دارند این مشکل در نوک بینی آن ها بیشتر خواهد شد.

عامل دیگر  ضعف ربات های بینی است که توان نگهداری غضروف نوک بینی را ندارند در برخی افرد غضرف ها به طور درست در محل قرار نگرفته اند به عبارتی عدم قرارگیری صحیح غضروف ها سبب این مشکل می شود.

 

 

 

 

البته در تکنیک های جدید که برای جراحی انواع بینی ها ابداع شده است به خصوص در جراحی افتادگی ، زمانی که استخوان و غضروف های اضافی توسط جراح تراشیده می شود این غضرف ها نه تنها دور ریخته نمی شوند بلکه در قسمت های مختلف خود بینی از آن ها استفاده می کنند با این روش باعث استحکام بیشتر بخش های مختلف بینی خواهند شد به خصوص در این نوع جراحی  با پیوند غضروف به نوک بینی باعث استحکام بخشیدن به آن می شود و دیگر بینی دچار افتادگی نخواهد شد، غضروف برداشته شده را به عنوان یک حامی و ستون در قسمت نوک بینی پیوند می دهند.

افتادگی بینی

 

 

آیا با گذشت سن بینی ما دچار افتادگی می شود ؟

به طور کلی با بالا رفتن سن ، پوست نازک تر می شود. علاوه بر این با گذشت زمان ، بینی تضعیف می شود و ساختار های پشتیبان آن، ویژگی های خود را از دست می دهند. این امرموجب افتادگی درناحیه بینی  شما خواهد شد. به این ترتیب  بینی به دلیل تغییرات غضروف طولانی تر دیده می شود. در افرادی که پوست نازک تری دارند ، ممکن است خیلی زودترمتوجه این تغییرات شوند.

 

 

 

نحوه انجام جراحی افتادگی نوک بینی

جراحی افتادگی به روش باز یا بسته انجام می شود که انتخاب هر کدام از این دو روش برای جراحی ، به شرایط بیمار و نیز به روش انتخابی جراح شما بستگی دارد.

قبل از عمل  بینی حتماً باید طول بینی، میزان افتادگی ، زاویه قسمت پایین بینی با لب‌ها و زاویه راستای بینی نسبت به پیشانی  به طور دقیق اندازه گیری شود. همه این موارد در زیبایی و شکل نهایی بینی تاثیر زیادی دارد و سبب موفقیت آمیز بودن جراحی نوک بینی می‎شود.

شاید یکی از مشکلات بینی که باعث می شود افراد به پزشک مراجعه کند مشکل افتادگی  است .زیرا این مشکل  سبب می شود طول بینی در نیم رخ بلندتر به چشم آیدو در تمام رخ حالت متواضعی به چهره شما بدهد.

اصلاح مشکلات نوک بینی باعث می شود طول بینی فرد از نیم رخ و سه رخ متعادل شود و در تمام رخ هم چهره مغرور و جذاب به نظر برسد.

عوارض جراحی افتادگی بینی

درصورتی که این  جراحی  به درستی انجام نشود ممکن است برای فرد مشکلاتی ایجاد کند که در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است.

– فرورفتگی‌های پره‌های بینی

برداشته شدن پوست پره‌های بینی

بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و بینی خوکی

گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی

باریک شدن بیش از حد نوک بینی

از دست دادن پوست نوک بینی

 

چه کسانی کاندیدای جراحی بینی هستند ؟

درصورتی که از ظاهر بینی خود راضی نیستید و یا بینی شما دچار افتادگی  شده باشد ، در صورت داشتن موارد زیر می توانید کاندیدای جراحی بینی در نظر گرفته شوید

– سطح سلامتی مناسبی داشته باشید.

-رشد صورت و بینی شما کامل باشد

-عدم استعمال دخانیات برای مدتی

– داشتن انتظارات واقع بینانه از جراحی

 

دلیل افتادگی بینی بعد از عمل چیست

احتمال افتادگی  پس از انجام جراحی بینی می تواند به علت وجود نیروی جاذبه زمین و نیز شل شدن اندک بافتهای نگهدارنده نوک بینی باشد. بسته به نوع تکنیک به کار رفته هنگام عمل جراحی زیبایی بینی ، مقدار افتادگی در نوک بینی پس از جراحی متفاوت است.

اغلب جراحان هنگام عمل جراحی بینی، میزان سر بالا بودن نوک بینی را بیشتر از حد مورد انتظار در نظر می‌گیرد که در صورت بروز مشکل بعد از عمل ، باز هم نوک بینی به میزان مناسبی سر بالا می شود.

لازم به ذکر است به هیچ وجه دلیلی برای وجود نگرانی بابت برگشت نوک بینی به حالت اول قبل از عمل وجود ندارد و مسلما میزان افتادگی بسیار اندک و قابل چشم پوشی است .

 

نکته ای مهم در خصوص افتادگی بعد از جراحی بینی

یکی از توصیه های مهمی که پزشکان دارند این است که در مواردی مراقبت هایی که از سوی مراجعین شده است بسیار کم بوده و یا این که مراقبت ها درست نبوده است. از همین رواین مشکل رخ داده است.

بدین معنا که افراد به اندازه ای که باید از چسب های بینی استفاده نکردند یا دیگر مراقبت ها را بعد از جراحی بینی نداشته اند. از همین رو توصیه داریم که مراقبت های بعد از جراحی بینی کامل و درست انجام پذیرد تا مشکلی برای بینی اتفاق نیفتد.

 

دکتر سعید شیرنگی – فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان