مقالات

اولترازد؛ تکنیک جدید لاغری – تفاوت آن با لیپوماتیک چیست؟

Rate this post

جراحی زیبایی اولترازد که به آن لیپولیز اولتراسونیک نیز می‌گویند، یک درمان کانتورینگ بدن است که برای از بین بردن رسوبات چربی زیر پوست شما استفاده می‌شود. این روش جایگزین ایمن‌تری برای گزینه‌های جراحی مانند لیپوساکشن است. در این درمان از امواج رادیویی اولتراسونیک برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌شود که سپس توسط سیستم لنفاوی شما جذب و به طرق مختلف از بدن دفع می‌شود. تکنیک اولترازد از این جهت که نیازی به برش ندارد با سایر روش‌های درمانی مشابه مانند لیپوساکشن اولتراسوند متفاوت است، زیرا. این بدان معنی است که بهبودی در این روش درمانی بسیار آسان‌تر است.

اولترازد چگونه انجام می شود؟

تکنیک اولترازد به فناوری اولتراسوند برای تجزیه سلول‌های چربی متکی است. در این روش درمان امواج اولتراسوند به اعماق لایه‌های پوست شما فرستاده می‌شود و باعث ایجاد لرزش مخرب می‌شود. سلول‌های چربی سپس از یکدیگر جدا می‌شوند و از لایه‌های پوستی شما جدا می‌شوند. پس از چند روز، سلول‌های چربی توسط سیستم لنفاوی شما جذب شده و به عنوان مواد زائد از بدن شما تخلیه می‌شود. با توجه به اینکه امکان انتخاب ناحیه هدف با این دستگاه وجود دارد، احتمال آسیب‌ رسانی به اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌های همبند وجود ندارد. بنابراین، بافت اطراف مناطق تحت درمان پس از انجام این روشها دست نخورده باقی می‌ماند.

هر چند این متد درمانی راه مناسبی برای کاهش وزن نیست ولی در تغییر سایز بدن افراد با از بین بردن چربی‌های مازاد بسیار موثر عمل می‌کنند. طی یک تحقیقی که روی 50 خانمی که از نظر پزشکی دارای اضافه وزن بودند انجام گرفت که در آن نیمی از زنان به سادگی از یک رژیم کم کالری پیروی کردند، در حالی که نیمی دیگر از رژیم غذایی کم کالری به همراه  تکنیک اولترازد استفاده کردند. پس از 5 هفته، زنانی که روش اولترازد لاغری انجام داده بودند، کاهش توده چربی بدن را نشان دادند. جالب اینجاست که آنها وزن بیشتری نسبت به گروه دیگر از دست ندادند بلکه فقط با از دست دادن چربی سایزشان تغییر کرده بود طوری که ناحیه چربی بدن که تحت درمان با تکنیک اولترازد بود یک تا سه سانتی‌متر کاهش یافت.

اولترازد شکم

یکی از نواحی از بدن که متاسفانه به رژیم و ورزش مقاوم بوده و به راحتی نمی‌توان از شر چربی‌های مازاد آن خلاص شد شکم است که در خانم‌ها محل تجمع چربی است. با تکنیک مدرن و به روز اولترازد می‌توان تا حدودی از میزان چربی‌های این ناحیه کاست طوری که هیچ گونه آسیب یا عوارض جانبی خاصی از آن باقی بماند.

تفاوت اولترازد با لیپوماتیک

یکی از تفاوت‌های بین تکنیک اولترازد و لیپوماتیک در نحوه اجرا و عملکرد این دو تکنیک در از بین بردن چربی‌های اضافی است. در روش اولترازد از فناوری امواج صوتی و حرارت برای آب کردن چربی‌ها استفاده می‌شود و در اکثر مواقع جربی ها از طریق سیستم لنفاوی بدن و یا از طریق کبد به عنوان مواد زاید از بدن خارج می شوند در حالیکه  در روش لیپوماتیک از لرزش و ارتعاش نوک کانولایی که وارد بدن شده است برای شکستن چربی‌های انباشته شده استفاده شده و با مکش از بدن خارج می‌شوند.

خطرات اولترازد

روش اولترازد لاغری در صورت انتخاب یک پزشک با تجربه و مهارت بالا یک درمان کم خطر برای اکثر افراد در نظر گرفته می‌شود. عوارض جانبی رایج این نوع درمان عبارتند از:

 • قرمزی محل درمان
 • کبودی
 • در برخی موارد، پوست پس از تجزیه شدن چربی را به طور یکنواخت جذب نمی‌کند. توده‌ها، برجستگی‌ها و برآمدگی‌های روی پوست شما می‌توانند پس از درمان با تکنیک اولترازد ظاهر شوند. این بی‌نظمی‌های پوستی ممکن است با جلسات درمانی بعدی برطرف شود.

بهترین مرکز اولترازد در تهران

با توجه به افزایش روز افزون متقاضیان درمان چاقی موضعی مراکز زیادی برای انجام پیکرتراشی‌های موضعی از جمله مراکز انجام اولترازد به وجود آمده‌اند. شما عزیزان بایستی بر اساس تحقیقات گسترده‌ای که قبل از اقدام به جراحی زیبایی اولترازد انجام می‌دهید بهترین مرکز اولترازد در تهران را انتخاب کنید چرا که این انتخاب تاثیر مستقیم بر نتیجه جراحی شما خواهد داشت. یکی از بهترین اقدامات مراجعه به کلینیک‌ها یا مراکز انجام این تکنیک و دیدن نتایج کار و پرسیدن درصد رضایت بیماران است و یا اینکه از دوستان و آشنایانی که اقدام به این عمل زیبایی کرده‌اند پرس و جو نمایید.

تفاوت لیپوست و اولترازد

از جمله تفاوت‌های بین تکنیک اولترازد و لیپوست می‌توان به قابلیت استفاده مجدد از چربی‌های استخراج شده در هر کدام از این روش‌ها اشاره کرد. از آنجائیکه در اولترازد از امواج اولتراسونیک برای نابودی کامل چربی‌ها استفاده می‌شود پس امکان استفاده مجدد از چربی‌ها در این متد وجود ندارد ولی در روش لیپوست چربی‌ها سالم خارج می‌شوند و بلافاصله هم می‌توان آن را به ناحیه مورد نظر تزریق کرد بنابراین اگر به دنبال فرم‌دهی عالی هستید به دلیل ظرافت بالای روش اولترازد، این متد گزینه مناسبی برای شما خواهد بود ولی اگر میخواهد ترانسفر چربی را نیز انجام دهید لیپوست برای شما کارایی خواهد داشت.

لیپوست یا الترازد

دوره نقاهت اولترازد

در صورت رعایت توصیه‌های پزشک و مصرف به موقع داروهای تجویزی دوره نقاهت این بیماری بسیار پایین بوده و فرد می‌توان نهایتا از روز بعد از جراحی به فعالیت‌های روزمره خود بپزدازد ولی مسلما عمل به دستورات پزشک از جمله اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین، حفظ رژیم غذایی متعادل، استفاده از گن‌های مخصوص و … نیز در کاستن دوره نقاهت بی‌تاثیر نخواهد بود.

هزینه اولترازد در ایران

جراحی زیبایی اولترازد همانطور که از اسمش مشخص است  یک عمل زیبایی انتخابی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که شما باید هزینه درمان و همچنین هزینه‌های مربوط به آن را کاملاً از جیب خود بپردازید و بیمه معمولاً کانتورینگ بدن را که شامل لاغری با اولترازد می‌شود، پوشش نمی‌دهد. هزینه اولترازد در ایران می‌تواند بسیار متفاوت باشد و به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع دستگاهی که برای درمان استفاده می‌شود
 • سطح تجربه پزشک شما
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای گرفتن نتیجه دلخواه
 • محلی که پزشک شما در آن فعالیت میکند.
 • امکاناتی که کلینیک انتخابی شما به آن مجهز است

ولی خوشبختانه در تکنیک اولترازد بدلیل اینکه هزینه‌های اضافی زیادی برای درمان از جمله بیهوشی، هزینه‌های بیمارستان برای کسانی که بستری می‌شوند و … وجود ندارد و شما فقط بایستی هزینه پزشک خود را بپردازید، روشی به صرفه می‌باشد. در این روش درمانی زمان بهبودی بسیار اندک است و شما فقط به یکساعت زمان نیاز دارید تا کارتان انجام گیرد و پس از آن خودتان می‌توانید به خانه و یا محل کار خود بروید.

مراقبتهای بعد از عمل اولترازد

درد و کبودی پس از جراحی زیبایی اولترازد معمولاً کم است. پزشکتان به شما خواهد گفت که پس از انجام این عمل تا حد امکان بدن خود را با نوشیدن آب هیدراته کنید تا به بدن کمک کنید که سلول‌های چربی را از طریق سیستم لنفاوی خود شستشو دهد.

بهتر است انتظار اینکه بلافاصله پس از عمل نتایج را ببینید نداشته باشید. بلافاصله پس از اولین جلسه ممکن است بدن شما پف کرده یا متورم شود. زمان می‌برد تا بدن شما سلول‌های چربی را شکسته و پس از حل کردن از بدن خارج کند. همچنین ممکن است برای مشاهده نتایج واضح و آشکار به درمان‌های مکرر نیاز داشته باشید. اکثر کاندیدهای این درمان نتیجه نهایی خود را در عرض 6 تا 12 هفته می‌بینند. به طور متوسط، درمان برای نتایج قابل مشاهده نیاز به 1 تا 3 جلسه ویزیت دارد. نتایج این درمان تا زمانی که رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید دائمی است. اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید، رسوبات چربی ممکن است مجددا به مناطقی که درمان شده‌اند بازگردند.

کاندید مناسب لاغری با اولترازد

کاندیدای ایده‌آل برای روش اولترازد لاغری:

 • فردی که از سلامت کلی خوبی برخوردار باشد
 • دخانیات مصرف نکند
 • انتظارات واقع بینانه از این روش جراحی داشته باشد

بهتر است بدانید که تکنیک اولترازد به منظور هدف قرار دادن مناطق کوچک چربی و کمک به کانتور کردن بدن شما به کار می‌رود و این یک درمان مناسب برای افرادی که سعی در کاهش وزن زیادی دارند نیست.

دكتر سيد سعيد شيرنگي، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه جراحی زیبایی اولترازد استفاده نموده و هزینه‌های آن را جویا شوید.

healthline

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.