جراحی زیبایی شکممقالات

لاغری شکم با بادی جت Body jet – مزایا و عوارض

Rate this post

بادی جت شکم توانسته است به عنوان یکی از راه‌های از بین بردن چربی‌های انباشته در نقاط مختلف بدن بازخوردهای مثبتی را از جانب افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند در پی داشته باشد. تفاوتی که بادی جت یا واتر جت لاغری با سایر روش‌های لیپوماتیک و به اصطلاح پیکرتراشی دارد چندان قابل توجه نیست و شباهت‌های زیادی بین روش‌ لاغری با بادی جت و استفاده از شیوه لیپوساکشن وجود دارد. با این وجود مزایای متعددی که بادی جت شکم دارد توانسته است معایب بادی جت را تا حدود زیادی کمرنگ سازد.

همانطور که اشاره کردیم عوارض احتمالی پس از استفاده از روش واترجت لاغری یا بادی جت شکم جزئی بوده هرچند با این وجود نباید این عمل را بدون نقص نامید و ممکن است در آینده پیشرفت‌های دیگری در زمینه تناسب اندام و لاغری با بادی جت ایجاد شود که دارای نقایص کمتری نسبت به شیوه‌های فعلی باشد. در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم تا شما را با مراحل عمل بادی جت شکم و مزایای آن بیشتر آشنا سازیم.

مطالب بیشتر: لیپوساکشن

آشنایی با مراحل عمل بادی جت شکم

بادی جت شکم یا عمل واتر جت لاغری همانطور که از نام آن پیداست یک نوع عمل خروج چربی با استفاده از فشار آب است. از همین رو در جریان تزریق چربی مجددا می‌توان این چربی‌ها را مورد استفاده قرار داد. رفع توده‌های فشرده چربی که در نقاط مختلف بدن مشاهده می‌شود از طریق دستگاه بادی جت برای لاغری امکان پذیر است. نحوه انجام بادی جت و مراحل مختلف آن را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

 1. آماده‌سازی قبل از عمل که در جریان آن پزشک نکاتی را به بیمار یادآوری می‌کند. لازم است بیمار ضمن رعایت این نکات همچنین از مصرف برخی داروهایی که ممکن است در این زمینه تداخلاتی به وجود آورد خودداری نماید و بهتر است در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت کند.
 2. تعیین موضعی که عمل باید در آن ناحیه صورت گیرد و تزریق بی‌حس کننده در این مرحله انجام می‌شود. در لاغری با بادی جت بیمار تحت بیهوشی قرار نمی‌گیرد و فقط بی‌حس می‌شود. پزشک به طور معمول نقطه‌ای را برای عمل انتخاب می‌کند که زودتر بتواند از آن طریق به چربی‌ها دسترسی پیدا کند. در این مرحله استفاده از هر نوع آنتی بیوتیک و مواد ضدعفونی کننده نیز در موضع مورد نظر از بروز عفونت و عوارض بعدی پیشگیری می‌کند.
 3. لوله‌ی مخصوصی که به منظور مکش چربی و خروج آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و کانولا نام دارد با دقت وارد نقطه مورد نظر شده و روند جداسازی چربی‌ها با استفاده از یک جریان نامحسوس ولی پرفشار آب آغاز صورت می‌گیرد.
 4. در انتها عمل مکش چربی توسط دستگاه بادی جت برای لاغری به‌طور کامل انجام می‌شود.

بادی جت شکم و کاربردهای آن

بر خلاف تصور عامه بادی جت شکم یا به اصطلاح واتر جت لاغری در صورتی که با رعایت مواردی که پزشک به بیماران توصیه‌ می‌کند همراه باشد می‌تواند نتایج ثمربخش و ماندگاری را از خود بر جای بگذارد. نواحی شکم، ران و همچنین سایر بخش‌های بدن از قبیل پهلوها در لاغری با بادی جت می‌توانند جزو اهداف پزشکان متخصص و جراح زیبایی باشند. ورزشکاران نیز که در مواردی از رسوب چربی در برخی نواحی و به خصوص در ناحیه عضلات شکم گلایه‌مند هستند می‌توانند پس از خروج چربی از این نقطه به فرم دلخواه خود در این زمینه دست پیدا کنند.

کاربرد بادی جت لاغری صرفا محدود به این موارد نبوده بلکه افرادی که به طور غیرطبیعی از بزرگی سینه‌هایشان رنج می‌برند نیز می‌توانند از روش واتر جت لاغری بهره‌مند شوند. پایداری اثرات بادی جت شکم توانسته است این عمل را به گزینه قابل توجهی برای افرادی که دارای چاقی مفرط هستند تبدیل کند.

مطالب بیشتر: لاغری شکم و پهلو

بادی جت بهتره یا اولترازد

هر دو روش بادی جت و اولترازد از روش‌های کاهش رسوبات و توده‌های چربی زیر پوست می‌باشند و اینکه استفاده از بادی جت برای لاغری شکم شما مناسب است یا اولترازد بسته به نظر پزشک شما دارد.

در روش بادی جت از فشار آب (واترجت) برای شُل کردن بافت چربی، جدا کردن آن از بافت‌های اطراف و تخلیه آن از بدن استفاده می‌شود و نهایتا از یک لوله خالی یا همان کانولا برای خارج کردن چربی‌ها از بدن به کار می‌رود. این چربی‌ها در حدی سالم استخراج می‌شوند که می‌توان از آنها برای تزریق به سایر نواحی بدن که نیاز به حجم گیری دارند استفاده کرد. ولی در اولترازد از امواج اولتراسونیک برای آب کردن بافت چربی استفاده می‌شود که نهایتا این چربی‌ها از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می‌شوند. هر دو روش جزء روش‌های کم تهاجمی هستند که عوارض نسبتا کمتری نسبت به روش‌های سنتی حذف چربی از بدن داشته و دوره نقاهت کوتاهتری نیز دارند.

بادی جت بهتره یا لیپوست

هم روش استفاده از بادی جت برای لاغری شکم و هم استفاده از لیپوست جزء فناوری‌های نوینی به حساب می‌آیند که با کمترین عوارض جانبی سعی در حذف چربی‌های شکمی یا سایر نواحی بدن به صورت هدفمند می‌نمایند. در فرایند لیپوست از تکنیک T.L.A در زمان تزریق و همچنین از لرزش برای جداسازی همگن سلول‌های چربی از بافت استفاده می‌شود و بدین ترتیب هیچ اثری از ناهمواری پوست به دلیل گلوله شدن چربی در زیر پوست وجود ندارد. در این روش نیز همانند روش بادی جت برای لاغری شکم می‎توان از چربی‌های استخراج شده برای تزریق در سایر نواحی بدن استفاده کرد. در سال‌های اخیر دو روش لیپوست و بادی جت به عنوان کم‌خطرترین و ایمن‌ترین روش‌های حذف چربی‌های بدن شناخته شده‌اند، البته کسب نتیجه مطلوب به میزان زیادی به پزشک انتخابی شما نیز بستگی دارد.

بادی جت شکم و کاربردهای آن

چه کسانی کاندید مناسب روش لاغری با بادی جت شکم هستند؟

با توجه به مواردی که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم اگر شما در زمره افرادی هستید که دارای این شرایط باشید و از چاقی مفرط رنج می‌برید کاندید مناسبی به‌منظور عمل بادی جت شکم و واترجت لاغری هستید. بنابراین افرادی که دارای شکم و پهلوی آویخته یا ران‌های بزرگی هستند در زمره کسانی هستند که می‌توانند از مزایای لاغری با بادی جت بهره‌مند شوند. همچنین افراد دیگری که دارای سینه‌های بزرگی هستند می‌توانند بدین منظور و با توجه به توصیه پزشکان به این عمل موثر و مفید دست بزنند.

بادی جت شکم و تفاوت آن با عمل لیپوماتیک

اصولا در عمل لیپوماتیک روند تخلیه و مکش چربی تا حدود زیادی به عمل بادی جت شکم شباهت دارد. با این وجود اصلی ترین تفاوت لیپوماتیک و بادی جت یا عمل پیکرتراشی و لاغری با بادی جت را می‌توان در نحوه خروج چربی از موضع مورد نظر می‌باشد. بدین معنی که در این عمل بافت چربی به دلیل نوع عمل که توسط جریان ملایم فشار آب صورت می‌گیرد سالم بوده و تکه تکه یا تجزیه نمی‌شود بنابراین همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم پزشکان می‌توانند مجددا از این چربی‌ها برای تزریق چربی در موارد دیگر استفاده کنند ولی در لیپوماتیک عملا چربی خارج شده از بین می‌رود و غیر قابل استفاده می‌باشد.

مطالب بیشتر: ابدومینوپلاستی

عوامل موثر بر هزینه بادی جت شکم و پهلو

عوامل مختلفی بر هزینه استفاده از بادی جت برای لاغری شکم و پهلوها موثر هستند که از جمله آنها می‌توان به وسعت منطقه‌ای از بدن که تحت چربی‌زدایی با این روش قرار می‌گیرند اشاره کرد، مسلما هر چه ناحیه بیشتری از بدن از جمله شکم، پهلوها، صورت، غبغب، ران‌ها تحت این درمان قرار بگیرند هزینه نیز بیشتر خواهد شد و به دلیل نوین بودن و ایمن بودن روش بادی جت مسلما قیمت آن بیشتر از سایر روش‌های لاغری از جمله روش لیپوماتیک خواهد بود.

سایر فاکتورهای دخیل در قیمت بادی جت عبارتند از:

 1. هزینه تزریق چربی‌های استخراج شده از شکم و پهلوها به سایر نواحی بدن در صورت درخواست بیمار
 2. تجربه و مهارت پزشک
 3. محل تحت درمان
 4. کلینیکی که در آن بادی جت انجام می‌گیرد.
 5. شرایط کلی سلامتی بیمار

عوارض احتمالی بادی جت لاغری

با توجه به کاهش قابل توجه زمان عمل بادی جت برای لاغری شکم، کم تهاجمی بودن آن و این واقعیت که در این روش فقط از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای کاهش درد حین عمل استفاده می‌شود، در مقایسه با روش‌های قبلی لیپوساکشن، خطر و احتمال عوارض جانبی نیز بسیار کاهش یافته است. پس از انجام یک درمان لیپوساکشن بادی جت، بیمار زخم، کبودی و تورم خفیفی را تجربه خواهد کرد، اما به دلیل ماهیتی که این روش درمانی دارد و حین عمل هیچ آسیبی به بافتها وارد نمی‌شود، این میزان عوارض نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و از طرفی دوره بهبودی پس از عمل نیز بسیار کوتاه است. با این حال، مانند تمام انواع روش‌های زیبایی، هنوز هم خطرات و عوارض جانبی احتمالی وجود دارد و به همین دلیل بایستی جلسات مشاوره قبل از عمل با پزشک برگزار شود تا تمامی احتمالات از سوی وی به بیمار اعلام شود. به عنوان مثال یک بیمار ممکن است واکنش نامطلوبی به داروی بیحسی تجویز شده نشان دهد، هماتوم یا حتی لخته شدن چربی را تجربه کند و یا دچار عفونت و خارش در محل درمان شود اما وقوع این موارد نسبتاً نادر است.

مقایسه لیپوماتیک و بادی جت

مراقبت قبل و بعد از بادی جت

از جمله مراقبت‌های قبل از بادی جت برای لاغری شکم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دو هفته قبل از عمل بادی جت مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.
 2. بهتر است از 4 هفته قبل مصرف دخانیات را کنار بگذارید.
 3. از دو روز پیش از انجام بادی جت برای لاغری شکم و سایر نواحی بدن از مصرف داروهای مربوط به رژیم، آسم، تیروئید خودداری کنید.
 4. در شب قبل از عمل از مصرف کافئین خودداری کنید.

و اما مراقبت‌های بعد از انجام بادی جت عبارتند از:

طبیعتا بعد از انجام بادی جت در محل درمان شاهد تورم، کبودی، درد ماهیچه‌های اطراف آن خواهید بود که به راحتی با انجام برخی اقدامات ساده می‌توانید از میزان این عوارض تا حدود زیادی بکاهید.

 1. شاید لازم باشد از لباس‌های مخصوصی که برای تخلیه چربی‌ها از بدن توسط متخصصان توصیه می‌شود استفاده کنید، این کار را تا زمان تخلیه کامل چربی از بدن بایستی انجام دهید.
 2. در صورتی که تمایل و توان لازم را داشته باشید می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید، ولی دقت داشته باشید که از انجام فعالیت شدید فیزیکی خودداری کنید.
 3. سعی کنید محل درمان را به مدت یک هفته از غوطه ور سازی طولانی مدت در آب دور کنید تا بدین طریق از میزان بروز عوارض جانبی بکاهید.

مهمترین دستاوردها و نتایج بادی جت شکم

شما با انجام عمل بادی جت شکم در واقع می‌توانید به نتایج شگفت‌انگیزی دست پیدا کنید که برخی از مهمترین نتایج و دستاوردهای عمل واتر جت لاغری را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. ورم و کبودی در موضع جراحی شده کمتر است.
 2. اثرات لاغری و رفع چاقی در مدت زمان کمتری آشکار خواهد شد.
 3. از بادی جت شکم می‌توان برای رفع سلولیت در افراد نیز استفاده کرد.
 4. روند بهبودی در عمل لاغری با بادی جت سریعتر از سایر روش‌ها انجام می‌گیرد.

‌دوران بهبودی بعد از بادی جت و حتی عمل لیپوساکشن بسیار کمتر از سایر عمل‌های جراحی بوده و افراد می‌توانند پس از طی چند روز دوباره کارهای عادی را از سر گیرند. با این وجود ممکن است این دوران با در نظر گرفتن شرایط مختلفی از قبیل موضعی که عمل جراحی روی آن انجام گرفته نیز متفاوت باشد. البته تجربه و تخصص پزشک نیز در این زمینه موثر است. پیشنهاد ما استفاده از مشاوره و تجارب دکتر شیرنگی در این زمینه می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت دکتر شیرنگی مراجعه کنید و از طریق راه‌های ارتباطی که در این وب سایت به آن اشاره شده است با کارشناسان پذیرش کلینیک دکتر شیرنگی جهت رزرو نوبت تماس بگیرید.

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک لیپوماتیک در تهران

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.