مقالات

براکیوپلاستی – هزینه عمل لیفت بازو چقدر است ؟

Rate this post

لاغری بازو با براکیوپلاستی نوعی جراحی است که در آن در قسمت پشتی بازو، از بازو تا آرنج با روش جراحی  تغییراتی ایجاد می‌کنند و با برداشت پوست و بافت اضافی بازو آنرا صاف‌تر و زیباتر از قبل جلوه می‌دهند. زمانی که فرد وزن زیادی اضافه می‌کند، پوست او به مرور زمان به آرامی کشیده می‌شود حال اگر تصمیم به کاهش وزن بگیرید ممکن است پوست خاصیت ارتجاعی کافی برای بازگشت به جای خود نداشته باشد. این عامل می‌تواند منجر به ایجاد چین‌های پوستی اضافی در ناحیه زیر بازوی فرد شود.

این حالت ممکن است برای فرد آزاردهنده باشد و به همین دلیل تصمیم به لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی می‌گیرد. برخی مواقع نیز این عمل را به همراه سایر جراحی‌ها چون جراحی کاهش وزن انجام می‌دهند.

متقاضی مناسب برای براکیوپلاستی بازو

درست است که لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی یکی از روش‌های خلاصی از شلی و افتادگی بازوهاست ولی بهتر است بدانید که همه افراد کاندید مناسبی برای این عمل نیستند، اگر شرایط زیر را دارید گزینه خوبی برای براکیوپلاستی هستید.

اگر اخیرا وزن کم کرده‌اید

بسیاری از افرادی که دچار کاهش وزن می‌شوند، پوست اضافی روی بازوهای خود پیدا می‌کنند. حتی اگر چربی اضافه سوزانده شده و با عضله جایگزین شده باشد نیز پوست اضافی آویزان و شل باقی می‌ماند، این افراد متقاضی خوبی برای براکیوپلاستی هستند.

اگر اضافه وزن قابل توجهی ندارید

اگر وزن شما سالم و ثابت است ولی بازوهای آویزانی دارید، لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی انتخاب مناسبی برای شما است. دقت داشته باشید که در صورت داشتن اضافه وزن حتما بایستی وزن خود کاهش دهید سپس اقدام به این عمل نمایید، چرا که براکیوپلاستی روش مناسبی برای کاهش وزن نیست.

اگر از سلامتی خوبی برخوردار هستید

برخورداری از سلامتی نیز از دیگر شرایط لیفت بازو با جراحی است، چون برخی از بیماری‌ها و داروها می‌توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند، خارج از شرایط سلامتی، افراد سیگاری برای بهبودی و نقاهت پس از این نوع جراحی نیز با مشکل مواجه خواهند شد زیرا خود سیگار زمان بهبودی شما را کند می‌کند. اگر در مورد انجام جراحی براکیوپلاستی جدی هستید، ابتدا باید سیگار را ترک کنید.

اگر با افزایش سن تغییرات بدنی را تجربه می‌کنید

پوست به طور طبیعی با افزایش سن شل می‌شود، بازوها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر با افزایش سن، پوست شل را در بازوهای خود مشاهده می‌کنید، لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی یک راه حل عالی برای شما خواهد بود چرا که پوست شل را از بین برده و در نتیجه ظاهری جوان‌تر به شما می‌دهد.

اگر تمایل به ادامه زندگی سالم دارید

برخی از افراد رژیم غذایی یا روال خود را قبل از جراحی تغییر می‌دهند، بهتر است بدانید که با لیفت بازو، شما باید تغییرات مثبت سلامتی خود را حتی پس از جراحی نیز ادامه دهید. اگر فکر می‌کنید نمی توانید یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید یا به سلامت خود متعهد بمانید، این جراحی ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشد.

شرایط بیهوشی در براکیوپلاستی

لیفت بازو هم با بیهوشی عمومی انجام پذیر است و هم با بی حسی موضعی که فرد خطرات و عوارض جانبی بیهوشی را نیز تجربه نمی‌کند ولی اینکه کدام‌یک از روش‌ها برای بیمار انجام شود بسته به سلامت عمومی بیمار و تشخیص پزشک جراح دارد. اما در بیشتر موارد براکیوپلاستی با دوزهای مناسبی از بیهوشی آغاز شده و محل برش‌ها روی بازوها مشخص می‌شود.

شرابط بیهوشی در براکیوپلاستی

مرحله به مرحله براکیوپلاستی  بازو

لاغری بازو با براکیوپلاستی در چهار مرحله انجام می‌گیرد که به ترتیب بیان می‌کنیم:

مرحله اول بیهوشی: برای اینکه در طول عمل هیچ دردی حس نکنید بیهوشی عمومی انجام می‌دهند.

مرحله دوم برش: طول و الگوی برش در حین جراحی لیفت بازو به میزان و محل پوست اضافی که باید برداشته شود و همچنین نظر جراح پلاستیک شما بستگی دارد. برش‌ها در داخل یا پشت بازو بسته به ترجیح جراح انجام می‌گیرند و ممکن است از زیر بغل تا بالای آرنج کشیده شوند یا بسته به شرایط شما کمتر برش داده شوند. چربی اضافی ممکن است مستقیما برداشته شود یا با لیپوساکشن رفع شود.

مرحله سوم بستن برش‌ها: برش‌های شما با بخیه‌های قابل جذب یا بخیه‌هایی بسته می‌شوند که ظرف یک تا دو هفته پس از لیفت بازو برداشته می‌شوند.

مرحله چهارم نتیجه جراحی: نتیجه  حاصل از لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی تقریباً بلافاصله پس از عمل آشکار می‌شود، هرچند در روزهای اول پس از جراحی احتمال تورم و کبودی وجود دارد ولی در صورت انجام مراقبت های لازم به زودی بهبود خواهند یافت.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بازو

دوره نقاهت لیفت بازو با براکیوپلاستی چقدر است ؟

هیچ جدول زمانی ثابت و مشخصی برای بهبودی پس از  لاغری بازو با براکیوپلاستی وجود ندارد. همه افراد بر اساس عواملی مانند سلامت پوست، سلامت کلی بدن، میزان جراحی و توانایی‌های درمانی طبیعی بدن فرد با سرعت‌ و در مدت زمان متفاوتی بهبود می‌یابند. با این حال، به طور کلی می‌توان گفت کل روند بهبودی حدود دو تا سه هفته طول خواهد کشید، تا بتوانید به زندگی عادی خود برگردید. در این دوره باید از فعالیت‌های استرس زا دوری کنید،  دو تا چهار هفته پس از عمل از رانندگی، بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از باندهای فشاری یا آستین‌های کشی مخصوص عمل براکیوپلاستی استفاده کنید تا دوره نقاهت خود را کوتاهتر کنید.

نکات مراقبتی مهم بعد از براکیوپلاستی

رعایت برخی نکات خودمراقبتی پس از براکیوپلاستی در بهبود هر چه سریعتر بیمار کمک کننده خواهد بود، این نکات شامل موارد زیر می‌باشند:

 • تا حد امکان استراحت کنید.
 • تمام دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت از زخم را طبق دستور پزشک انجام دهید.
 • حداقل به مدت یک ماه از ورزش‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • شاید نیاز باشد به مدت چند هفته لباس‌های تنگ بپوشید یا از آستین‌های کشی مخصوص جراحی لیفت بازو استفاده کنید.
 • بسیار مهم است که در طول دوره نقاهت سیگار نکشید، زیرا بهبودی شما را مختل کرده و می‌تواند منجر به ایجاد زخم ضخیم شود.
 • هرگونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیرعادی را به جراح خود اطلاع دهید.

لیپوماتیک بازو بهتر است یا براکیوپلاستی؟

این که لاغری بازو با براکیوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک به شدتِ شلی و افتادگی بازوی شما بستگی دارد.  لیپوماتیک دستگاهی است که جراح پلاستیک شما با استفاده از آن اقدام به خارج کردن چربی‌های اضافی زیر پوست می‌کند، و حتی استفاده از این روش تا حدودی می‌تواند لیفت بازو را نیز باعث شود و در کل روشی است که عوارض جانبی و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. ولی این روش بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که شلیِ خفیف تا متوسط در بازوی افراد وجود دارد و پوستشان نیز ظاهر نسبتا سالمی دارد. ولی در مواردی که افتادگی شدید پوست بازو وجود دارد احتمال قوی لیپوماتیک به تنهایی پاسخگو نباشد و نیاز به لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی نیز باشد.

براکیوپلاستی یا لیپوماتیک

روش های رفع اسکار بعد از براکیوپلاستی

عمل لیفت بازو با تکنیک براکیوپلاستی یکی از جراحی‌هایی است که اکثر افراد از انجام آن حس رضایت و خوشحالی دارند، ولی حفظ رژیم غذایی سالم و انجام ورزش پس از براکیوپلاستی به شدت توصیه می‌شود تا از بازگشت زود هنگام افتادگی و شلی بازو جلوگیری شود ولی در این میان یکی از نگرانی‌هایی افراد درمان جای زخم است.

بهتر است درمان اسکار را از همان ابتدا یعنی زمانی که زخم هنوز در مراحل اولیه است شروع کنید. دقت داشته باشید که بهبود اسکار با مراقبت مناسب از زخم از جمله مواردی چون تمیز نگه داشتن محل زخم و محافظت از زخم شروع می‌شود. یکی از بهترین درمان‌های توصیه شده توسط پزشک که از نظر بالینی نیز اثربخشی آنها اثبات شده است استفاده  ژل سیلیکون درجه پزشکی است.

ژل سیلیکون موضعی به شکل ورقه و نواری سال‌هاست که به عنوان استاندارد طلایی در درمان اسکار استفاده می‌شود. سیلیکون پزشکی به کاهش اندازه و تغییر رنگ اسکارها پس از جراحی یا آسیب کمک می‌کند. وقتی صحبت از اسکارهای بزرگ ناشی از لیفت بازو می‌شود، نوارهای سیلیکونی وجود دارند که کاملاً برای جا افتادن در هر محلی که جای زخم وجود دارد طراحی شده‌اند. از دیگر روش‌های غیرجراحی برای رفع اسکار می‌توان تزریق مواد استروئیدی، سرمادهی و منجمدکردن، لایه‌برداری با مواد شیمیایی را نام برد.

انتظارات بعد از براکیوپلاستی

پس از لاغری بازو با براکیوپلاستی، می‌توانید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • یک لوله‌ای در زخم که با کشیدن مایعات اضافی به جلوگیری از تجمع مایع در محل کمک می‌کنند.
 • کبودی و تورم
 • بی حسی احتمالی
 • درد و ناراحتی
 • پانسمان یا بانداژ روی بازوها
 • لباس‌های فشرده‌ یا آستین‌های کشی مخصوص لیف بازو که به منظور کاهش تورم تنتان کرده‌اند.
 • نهایتا احساس مستحکم شدن بازوهای خود را پس از گذراندن دوره نقاهت و بهبودی کامل حس خواهید کرد.

منابع: drcarmenhopkinsmedicine

منبع
plasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.