جراحی زیبایی شکممقالات

برگشت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی حتمی است؟

Rate this post

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی یکی از مشکلات شایع در بین افرادی است که فکر می‌کنند با انجام این عمل دیگر لازم نیست دست به کار دیگری بزنند. اصولا یکی از سوالاتی که افراد قبل از کانتورینگ و ابدومینوپلاستی مطرح می‌کنند و به نوعی از دغدغه‌های آن‌ها به شمار می‌رود این است که آیا عمل ابدو برگشت دارد؟

افرادی که کاندید ابدومینوپلاستی هستند غالبا دارای عوارض چاقی مفرط، افتادگی پهلوها و شکمی آویزان و برجسته هستند. این عوامل یا در اثر کم تحرکی و تنبلی به وجود آمده‌اند یا این که بر اثر عوامل ژنتیک و وراثتی ایجاد شده‌اند. به هر روی زمانی که فرد از طریق روش‌های متفاوتی که برای تناسب اندام و زیبایی اندام در نظر گرفته شده است با پزشک مشورت می‌کند یکی از راه‌هایی که به وی پیشنهاد می‌شود روش ابدومینوپلاستی می‌باشد. با این وجود در صورت عدم رعایت برخی نکات مراقبتی و به خصوص عدم رعایت رژیم‌های مناسب و ورزش نکردن حتی پس از انجام این عمل نیز امکان برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی و بروز علایم چاقی در اندام‌های دیگر بدن وجود دارد. هر چند این قضیه به خصوص در ناحیه شکم و پهلوها بیشتر از سایر نواحی بدن مشهود خواهد بود.

این کار نه تنها فرد را از نظر جسمی با مشکلاتی مواجه خواهد کرد بلکه از نظر روانی نیز عواقب و تبعات ناخوشایندی را برای وی در پی خواهد داشت. البته این کار تنها محدود به ابدومینوپلاستی نبوده بلکه در بیشتر راه‌هایی که برای رفع چاقی پیشنهاد می‌شود ممکن است پس از انجام آن چنین مشکلاتی به وجود بیاید.

اینفوگرافی برگشت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی
اینفوگرافی برگشت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

هدف از انجام عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی در واقع بازگشت به همان شرایط قبل از انجام عمل جراحی می‌باشد. با این تفاوت که این بار و با وجود تکرار این عمل اثر بخشی آن نیز به تدریج کمتر خواهد شد. ابدومینوپلاستی در واقع روند فرم‌دهی مناسب برای کسانی است که از تجمع چربی‌های زائد به خصوص در ناحیه شکم به ستوه آمده‌اند و دارای پوستی شل و آویزان هستند. در این روش با برداشتن چربی‌های و پوست اضافی دو سر پوست شکم کشیده شده و بخیه می‌خورد. هدف ضمن هموار کردن شکم و تقویت عضلات این ناحیه یا به اصطلاح سفت کردن آن‌ها همچنین حفظ وضعیت جدید فرد در طولانی مدت می‌باشد. این افراد در طیف‌های مختلفی قرار دارند از قبیل:

 • افرادی که بر اثر کاهش وزن پوست شکم آن‌ها شل و آویزان شده است.
 • افرادی که قصد دارند از این طریق به اندام ایده‌آل خودشان دست پیدا کنند.
 • بانوانی که پس از بارداری پوست شکم آن‌ها دفرمه شده و از دیدن آن احساس ناخوشایندی دارند.
 • کسانی که عضلات شکم آن‌ها به دلیل کهولت سن دچار ضعف و سستی شده است.
 • افرادی که دارای وزن طبیعی هستند اما قصد دارند تا چربی‌های ناحیه شکمی را تخلیه کنند تا از شکمی صاف و عضلاتی سفت در این ناحیه برخوردار باشند.

با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم شاید به این استنباط از این قضیه دست پیدا کرده باشید که هدف انجام ابدومینوپلاستی حذف چربی‌ها و بخشی از پوست اضافی و در واقع حفظ ساختار و تثبیت شرایط جدید برای این افراد است. بنابراین افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند یا دارای مشکلات پوستی در این نواحی هستند یا هنوز به وزن مطلوب نرسیده‌اند گزینه مناسبی به منظور انجام عمل ابدومینوپلاستی نمی‌باشند.

جهت کسب اطلاع از هزینه ابدومینوپلاستی می‌توانید با مشاورین بخش زیبایی کلینیک دکتر شیرنگی به شماره 09128490324 تماس حاصل فرمایید.

آیا نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی دائمی است؟

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی و به طور کلی دستاوردهایی که از طریق ابدومینوپلاستی به دست می‌آید در صورت رعایت نکاتی که پزشک به فرد یادآوری می‌کند و برنامه منظم ورزشی می‌تواند یک روش نسبتا دائمی برای فرد برشمرده شود. در واقع هر یک از روش‌هایی که برای رفع چربی‌های نواحی مختلف بدن در نظر گرفته شده است با هدف تثبیت شرایط ایده‌آل فرد انجام می‌شود. ولی رعایت برخی نکات و موارد قطعا در عدم بازگشت چنین شرایطی موثر است. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که آیا عمل ابدو برگشت دارد یا خیر؟ باید به شما بگوییم که همه چیز به خود شما بستگی دارد. در واقع تغذیه و ورزش دو عامل مهم در حفظ وزن و شرایط ایده‌آل شما پس از انجام ابدومینوپلاستی می‌باشد.

این روش که به نام تامی تاک نیز مشهور است به چند شیوه کلی، جزئی و ابدومینوپلاستی شکم انجام می‌شود. بر اساس یکی از نظرسنجی‌هایی که در کشور آمریکا انجام گرفته است عمل ابدومینوپلاستی در زمره 5 عمل جراحی پلاستیک در سطح جهان شناخته شده است. در هر یک از شیوه‌ها با تمرکز بر بخش یا نواحی گسترده‌تری از بدن روند تخلیه چربی‌ها و پوست اضافی انجام می‌گیرد. هدف این است تا ابدومینوپلاستی به عنوان یک روش دائمی تلقی شود و در آن خبری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی نباشد. با این وجود عوامل متعددی در بروز مجدد چنین شرایطی نقش دارند که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

آیا نتایج ابدو دائمی است

عوامل موثر بر بازگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی متاثر از عوامل متعددی است. شاید حتی در برخی موارد افراد متوجه شوند که پوست و چربی اضافه شکمشان برداشته شده با این وجود همچنان عضلات شکمشان در همان حالت باقی مانده است. در این شرایط البته لازم است حتما مجددا به پزشک خود مراجعه نمایند و توضیحات لازم را از زبان پزشک بشنوند. به هر روی برخی از مهمترین فاکتورهایی که در زمینه عود مجدد چنین حالتی تاثیر مستقیم دارند را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

 • عدم کنترل و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی
 • بارداری مجدد در بانوان
 • تغذیه و رژیم غذایی ناسالم
 • سبک زندگی منفعل و بدون نشاط و تحرک کافی

برای تفهیم بیشتر این موارد هر یک از آن‌ها را به طور اجمالی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مطالب بیشتر: درد بعد از ابدومینوپلاستی

عدم کنترل و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی

افرادی که از سوابق بیماری‌های قلبی و عروقی برخوردار هستند یا دارای فشار خون و ناهنجاری‌های دیگری در این زمینه هستند مستعد برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی هستند.

بارداری مجدد در بانوان

بارداری مجدد و اثرات آن بر پوست شکم یکی از مواردی است که به شل شدن مجدد و آویزان شدن پوست شکم می‌انجامد. این مورد از جمله مشکلاتی است که اغلب بانوان از آن شکایت دارند.

تغذیه و رژیم غذایی ناسالم

عدم رعایت نکات تغذیه و رعایت رژیم غذایی هدفمند از جمله مواردی است که موجب افزایش وزن مجدد و بازگشت این شرایط می‌شود. پرخوری و استفاده از غذاهای حجیم و مصرف افراطی شیرینی‌ از جمله مواردی است که ضمن بروز چاقی همچنین فرد را مستعد بیماری‌های دیگر نیز می‌کند.

سبک زندگی منفعل و بدون نشاط و تحرک کافی

کرختی و تنبلی و عدم حضور در اجتماعات و مراسمات مختلف ورزشی و نداشتن تحرک کافی از جمله مواردی است که موجب برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌شود.

راهکارهای جلوگیری از بازگشت شکم پس از ابدو

با استفاده از راهکارهای مناسبی که به منظور پیشگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد می‌توانید سلامتی و تناسب اندام خودتان را در طولانی مدت به نوعی تضمین کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که به منظور پیشگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی بهتر است راهکارهای زیر را در این زمینه رعایت کنند:

 • در صورتی که بانوان قصد بارداری مجدد دارند بهتر است انجام عمل ابدومینوپلاستی را به پس از این دوران موکول کنند.
 • لازم است پس از تثبیت وزن خودتان این عمل را انجام دهید و پس از انجام تامی تاک یا ابدومینوپلاستی از نوسانات وزنی خودتان جلوگیری کنید.
 • در صورتی که از برنامه غذایی خاصی پیروی نمی‌کنید به منظور پیشگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی لازم است به متخصص تغذیه برای ارائه برنامه غذایی منظم مراجعه نمایید.
 • بهتر است افراد پس از مدت زمان مشخصی که غالبا شش ماه بعد از عمل ابدو می‌باشد سراغ باشگاه و ورزش‌های دلخواه خودشان بروند.

راهکار جلوگیری از بازگشت چاقی پس از ابدو

فراموش نکنید تثبیت این موقعیت متاثر از یک فرمول دوجانبه است که در یک سوی آن پزشک شما نشسته است و در سوی دیگر این شما هستید که لازم است در این زمینه تصمیم بگیرید. در واقع هیچ یک از این کارها را نباید به بعد از عمل ابدومینوپلاستی موکول کنید. البته مواردی نیز به طور استثنا وجود دارند که در این زمینه نمی‌شود کاری کرد و آن افزایش سن است که در نهایت موجب شل شدن عضلات و افتادگی پوست شکم خواهد شد.

منبع
webmdrealselfplasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.