جراحی زیبایی صورتجوانسازی پوستمقالات

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین – هزینه و نکات مراقبتی

Rate this post

به مرور زمان، ماهیچه‌های پشت پلک ضعیف شده و افتادگی پلک ایجاد می‌شود. برخی افراد هم به علت بروز بیماری‌های مختلف، دچار علائم افتادگی پلک می‌شوند. افتادگی پلک چهره را پیرتر و غمگین نشان می‌دهد. به علاوه فشار روی چشم را هم افزایش می‌دهد. از این رو بلفاروپلاستی به عنوان یک عمل درمانی و زیبایی برای رفع افتادگی پلک می‌شود. درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی یکی از روش‌های رایج است که افراد زیادی از آن بهره می‌برند.

اینفوگرافیک بلفاروپلاستی
اینفوگرافیک بلفاروپلاستی

علایم افتادگی پلک

از نظر بالینی، علایم اصلی افتادگی بدین صورت است که یک یا هر دو چشم حالت طبیعی ندارند و به صورت افتاده دیده می‌شوند. البته در برخی مواقع افتادگی پلک چندان قابل تشخیص نیست؛ اما بروز علائمی مانند خشک یا پرآب شدن چشم، کوچک‌تر دیده شدن چشم، درد در نواحی اطراف چشم و … نشان دهنده افتادگی پلک است.

علائم افتادگی پلک بالا و پایین

روش‌های درمان افتادگی پلک

برای درمان افتادگی پلک، روش بلفاروپلاستی رایج‌ترین روشی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در مواردی که این مشکل به علت موارد زودگذر مانند بوتاکس ایجاد می‌شود، با درمان‌های دارویی مانند تجویز قطره لوپیدین می‌توان روند بهبودی را تسریع کرد. برای مواقعی که افتادگی پلک دایمی است، باید از عمل بلفاروپلاستی استفاده شود. بلفاروپلاستی با لیزر یک روش بالا بردن پلک است که جزو عمل‌های سرپایی و ساده محسوب می‌شود.

بلفاروپلاستی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، بلفاروپلاستی فقط یک جراحی زیبایی نیست و در اکثر موارد برای جلوگیری از ایجاد فشار بر روی چشم و کاهش زاویه دید از آن استفاده می‌شود. افتادگی پلک باعث می‌شود تا چشم‌ها شبیه هم نباشند و در اکثر مواقع قسمتی از مردمک چشم را هم می‌پوشاند. بدین صورت دید بیمار را هم دچار اختلال می‌کند. درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی به سادگی قابل انجام است.

بلفاروپلاستی یک جراحی ساده و سرپایی است که هم جنبه درمانی دارد و هم بر روی زیبایی فرد تأثیرگذار است. این عمل برای برداشتن چربی، پوست اضافه، عضلات و ناهنجاری‌های موجود در پلک بالا و پایین استفاده می‌شود. این عمل سبب جمع شدن حجم چربی و پوست اضافی پلک می‌شود و چین و چروک‌های اطراف چشم را کاهش می‌دهد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین باعث می‌شود تا پف و چروک‌های زیر چشم تا حد زیادی کاهش پیدا کنند. این جراحی در قسمت داخلی پلک انجام می‌گیرد و همین عامل سبب می‌شود تا هیچ گونه اثری از بخیه و اسکار در این ناحیه ایجاد نشود. همچنین چشم‌ها پس از عمل کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند.

بلفاروپلاستی پلک بالا

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا هم یک عمل ساده است که قسمت اضافی پوست و چربی‌های بالای پلک را برمی‌دارند. بعد از برداشتن پوست اضافی پلک، مشکلاتی مانند افتادگی پلک، پوست اضافی روی چشم و نامتقارن بودن چشم‌ها از بین می‌رود.

مراحل انجام بلفاروپلاستی

مراحلی که طی آن عمل بلفاروپلاستی انجام می‌گیرد شامل موارد زیر هستند:

 1. مشاوره با پزشک و بررسی جوانب عمل
 2. انجام آزمایش‌های مورد نیاز و دریافت نتیجه آن‌ها
 3. بلفاروپلاستی پلک پایین با برش در این پلک از سمت داخل چشم
 4. برداشتن چربی و پوست اضافه
 5. بخیه قابل جذب در بخش داخلی پلک
 6. بلفاروپلاستی پلک بالا و برش در قسمت بالای چشم
 7. برداشتن چربی و پوست اضافه
 8. بخیه پلک بالا و بانداژ آن

پس از این که مراحل بالا انجام گرفت، فرد تا چند ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص می‌شود. پس از آن باید داروها را مصرف کرد و یک هفته بعد از عمل برای برداشتن بخیه‌ها به پزشک مراجعه کرد. داروها و پمادهایی که به بیمار ارائه می‌شود تا زمانی که پزشک تجویز می‌کند باید استفاده شوند.

مزایای بلفاروپلاستی

مزایای زیادی را می‌توان برای بلفاروپلاستی در نظر گرفت که شامل موارد زیر هستند:

 1. کاهش فشار روی چشم
 2. کاهش چین و چروک‌های اطراف چشم
 3. از بین بردن پف و چربی اضافی اطراف چشم
 4. افزایش زاویه دید بیمار
 5. متقارن کردن چشم‌ها
 6. بهبود زیبایی چهره

عوارض بلفاروپلاستی

البته علاوه بر مزایایی که عمل بلفاروپلاستی دارد، ممکن است عوارضی را هم برای بیمار به همراه داشته باشد. معمولاً این عمل با بیهوشی انجام می‌گیرد. عوارض بیهوشی در تمام عمل‌های جراحی وجود دارد که فرد باید از آن‌ها آگاه باشد. معمولاً نتیجه عمل جراحی پلک رضایت‌بخش است. مگر در مواقعی که فرد در مراکز نامعتبر اقدام به انجام این عمل جراحی می‌کند. عوارضی مانند کشش بیش از حد پلک، جای زخم و اسکار، احساس ناتوانی در بستن کامل چشم، نامتقارن بودن چشم‌ها، احساس بی حسی در پلک و مواردی از این قبیل را ممکن است در این عمل مشاهده کرد. اما زمانی که تحت نظر یک پزشک ماهر این عمل را انجام می‌دهید، با این مشکلات مواجه نخواهید شد و در صورت بروز برخی عوارض، به مرور زمان رفع خواهند شد.

خطرات بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل و بعد از بلفاروپلاستی

قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی، باید جلسات مشاوره‌ای با پزشک جراح ترتیب داده شود تا مسائل مربوط به درمان فرد و سوابق پزشکی او بررسی شود. همچنین در این جلسات، پزشک انتظارات بیمار را از عمل مشخص می‌کند و متوجه نیاز او خواهد شد. از طرفی دستورالعمل‌های قبل از عمل به بیمار ارائه می‌شود.

مواردی مانند عدم مصرف برخی از داروها و غذاها قبل از عمل، آزمایش‌های مورد نیاز و … جزو این دستورالعمل‌ها محسوب می‌شوند. بعد از عمل بلفاروپلاستی نیز دستورالعمل‌هایی توسط پزشک به بیمار ارائه می‌شود و داروهایی هم برای بهبود سریع‌تر، تجویز می‌شود.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

پس از انجام بلفاروپلاستی باید نکاتی را در دوران نقاهت مورد توجه قرار دهید. معمولاً بیمار پس از عمل جراحی طی چند ساعت بعد از بیمارستان مرخص می‌شود. در اولین شب بهتر است به مدت 10 دقیقه بسته یخ روی چشم قرار گیرد. پماد و قطره‌های تجویز شده توسط پزشک هم باید با دقت و در زمان مشخص شده مصرف شوند.

برای یک هفته فعالیت‌های سنگین و ورزش‌هایی مانند شنا و پرش ممنوع است. به علاوه استفاده از لنز نیز تا دو هفته ممنوع است. بعد از حدود یک هفته زخم کاملاً ترمیم می‌شود و اثر باقی مانده از آن به همراه خون‌مردگی موجود در این ناحیه به مرور زمان رفع می‌شود.

هزینه بلفاروپلاستی در کلینیک دکتر شیرنگی

برای برخی افراد، هزینه‌های یک عامل محدود کننده هستند که گاهی اوقات تن دادن به عمل‌های زیبایی و حتی درمانی را به تأخیر می‌اندازد. به همین علت بهتر است در مورد هزینه بلفاروپلاستی هم اطلاعات داشته باشید. به طور کلی هزینه‌های این عمل شامل چندین مورد هستند و فاکتورهای متعددی روی این هزینه‌ها مؤثر هستند. در کلینیک دکتر شیرنگی به عنوان یکی از بهترین کلینیک‌هایی که این عمل زیبایی را با مهارت بالا در آن دریافت می‌کنید، فاکتورهای زیر بر روی هزینه‌ها مؤثر هستند:

 1. هزینه آزمایش‌های قبل از عمل
 2. شرایط بیمار و میزان حاد بودن مشکل
 3. مهارت پزشک و تکنسین کلینیک
 4. دستگاه‌های مورد استفاده و به روز بودن آن‌ها
 5. داروهای مورد نیاز برای عمل و بعد از آن
 6. روش جراحی بلفاروپلاستی

تمامی این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا هزینه نهایی عمل بلفاروپلاستی شکل بگیرد. البته در کلینیک دکتر شیرنگی تا جایی که امکان دارد هزینه‌ها کاهش پیدا کرده است تا مراجعه کنندگان بتوانند با بهترین کیفیت این عمل حساس را که سلامت بینایی فرد را ممکن است تحت تأثیر قرار دهد، انجام دهند.

قیمت بلفاروپلاستی

آیا هزینه‌های بلفاروپلاستی شامل بیمه می‌شود؟

سؤالی که ممکن است برای اکثر افراد پیش آید، این است که هزینه‌های بلفاروپلاستی شامل بیمه می‌شود یا نه؟ برای جواب دادن به این سؤال باید بدانید که این عمل در دو نوع درمانی و زیبایی انجام می‌گیرد. با توجه به این که در قوانین بیمه‌ای کشور ما، جراحی‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شوند، در صورتی که این عمل از جنبه زیبایی مد نظر قرار گیرد، پرداخت هزینه‌ها به طور کامل بر عهده بیمار است.

در صورتی که بیمار مشکلاتی مانند دید نامناسب، فشار به چشم و مشکلات چشمی را با افتادگی پلک تجربه کند، این عمل جراحی در زمره عمل درمانی قرار می‌گیرد و تمام یا مبلغی از آن توسط بیمه‌ای که فرد تحت پوشش آن است، پرداخت می‌شود.

نتایج نهایی و ماندگاری بلفاروپلاستی

پس از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، جای زخم تا مدتی مشخص است. همچنین بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا هر دو باعث ایجاد خون‌مردگی و ورم اطراف چشم می‌شود. این عوارض حدود یک تا دو هفته بعد از عمل از بین می‌رود. جای زخم هم به مرور از بین می‌رود و در نهایت ناپدید می‌شود. نتیجه نهایی و ماندگار که از عمل بلفاروپلاستی دریافت می‌شود، رفع افتادگی پلک، کاهش چین و چروک‌های اطراف چشم و افزایش میدان دید فرد است. این نتایج معمولاً تا سال‌ها ماندگار هستند و برخی افراد می‌توانند برای مدتی طولانی و تا آخر عمر این نتایج را ببینند.

هنگامی که تصمیم می‌گیرد عمل بلفاروپلاستی را انجام دهید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که این عمل در عین حال که ساده است، با توجه به دیگری این ناحیه با چشم، بسیار حساس است. پس باید زیر نظر یک پزشک ماهر و باتجربه انجام گیرد. دکتر شیرنگی یکی از بهترین پزشکانی است که سالهاست عمل بلفاروپلاستی پلک پایین و بالا را انجام می‌دهد و رضایت بالای مراجعه‌کنندگان را تاکنون به همراه داشته است. در کلینیک دکتر شیرنگی به راحتی می‌توانید عمل بلفاروپلاستی را با کیفیت بالا و اطمینان خاطر انجام دهید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.