جراحی بینیمقالات

کاهش بویایی بعد از عمل بینی تا چه مدت ادامه دارد؟

Rate this post

اگر اخیراً عمل زیبایی بینی را انجام داده‌اید، ممکن است تغییراتی را در حس بویایی بعد از عمل بینی خود تجربه کنید. برخی از افراد برای بهبود عادات تنفسی خود تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند و ممکن است نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی آن‌ها را شوک زده کند. این دست از افراد باید اطمینان داشته باشند که جراحی بینی می‌تواند حس چشایی و بویاییشان را تا حداکثر میزان ممکن بهبود خواهد یافت. اگرچه خطرات ناشی از از دست دادن حس بویایی بعد از عمل بینی به طور دائمی کم است، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن این دست از خطرات این است که یک جراح پلاستیک مجرب برای خود انتخاب کنید. همچنین توصیه می‌شود که استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید و از انجام فعالیت‌هایی که به بینی آسیب می‌رسانند (مانند ورزش‌های خاص که خطر ضربه را به همراه دارند) اجتناب کنید تا مجاری تنفستان در امان بمانند.

برای اطلاع از هزینه و مشاوره رایگان با کلینیک دکتر سعید شیرنگی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تلفنی : 09128490324

مشاوره واتس اپ: 09108822057

اینفوگرافی حس بویایی بعد از عمل بینی
اینفوگرافی حس بویایی بعد از عمل بینی

آیا بعد از عمل بینی حس بویایی تغییر می کند؟

هنگام بررسی معایب و مزایای جراحی زیبایی رینوپلاستی، به مورد مهمی همچون از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی برخورد می‌کنیم و زیباجویان دوست دارند بدانند که آیا واقعا عمل بینی بر حس بویایی آن‌ها تأثیر می‌گذارد یا خیر. پاسخ کوتاه؟ هم بله و هم خیر! حقیقت این است که کمی از هر دوی این موارد اتفاق می‌افتد. در روزهای بعد از عمل جراحی، مقداری تورم را تجربه خواهید کرد که باعث کاهش حس بویایی شما می‌شود و به این ترتیب حس بویایی بعد از عمل بینی در شما تا حدودی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اما با گذشت زمان، تورم بینی کاهش می‌یابد و حس بویایی شما باز می‌گردد. با این حال ممکن است قدرت بویایی مانند گذشته نباشد.

به عنوان مثال، اگر جراحی بینی شما برای اصلاح و باز کردن مسیر تنفسی انجام شده باشد، در واقع بعد از جراحی بینی، حس بویایی شما بهبود می‌یابد. اما در صورتی که پزشک به منظور زیبایی بیشتر و یا نداشتن تجربه کافی، بیش از حد مسیر تنفسی‌ را باریک کند موجب از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی یا کاهش چشمگیر آن به طور دائمی در می‌شود.

کاهش بویایی بعد از رینوپلاستی

مطالب بیشتر: درمان انحراف بینی بدون جراحی

چرا بعد از عمل حس بویایی ندارم؟

حال بیایید پاسخ این سوال را بیشتر تجزیه کنیم تا بفهمیم چه می‌شود که حس بویایی بعد از عمل بینی از بین می‌رود و اصلا این حس بویایی چگونه کار می‌کند و چطور می‌توان بر آن تأثیر گذاشت. همانطور که گفته شد، در هفته‌های بعد از جراحی، مقداری تورم بینی به وجود خواهد آمد که می‌تواند باعث کاهش حس بویایی شود زیرا مجاری تنفسی را مسدود می‌نماید (درست مانند گرفتگی بینی که در زمان سرماخوردگی ایجاد می‌شود و راه‌های هوایی را مسدود می‌کند). سلول‌های مویی که در بینی قرار دارند، گیرنده‌های بویایی هستند که اجازه می‌دهند مواد شیمیایی وارد بینی شده و در اپیتلیوم بویایی حل شوند. به همین دلیل، گیرنده‌های بو به عنوان اعصاب بویایی نیز شناخته می‌شوند.

این اعصاب از داخل سوراخ‌های بینی به بالای قاعده جمجمه می‌رسند و عملکرد آن‌ها در اثر تورم بعد عمل بینی مختل می‌شود. از آنجایی که حس بویایی ما نیز با حس چشایی ما ارتباط تنگاتنگی دارد، ممکن است برخی از زیباجویان در حین دوران بهبود بینی دچار مشکلاتی در حس چشایی خود نیز بشوند.

مطالب بیشتر: تنفس بعد از عمل بینی

دلیل از دست رفتن حس بویایی ورم بینی باعث فشار به اعصاب موجود در داخل بینی می‌شود که همین موضوع باعث اختلال در بویایی خواهد شد.
مدت زمان لازم برای بازگشت بویایی بین 3 تا 6 هفته زمان لازم است تا حس بویایی بازگردد.
اقداماتی برای تسریع بازگشت بویایی
  1. استفاده از کمپرس یخ برای فروکش کردن ورم بینی
  2. نوشدن آب کافی، میوه و سبزیجات جهت رفع تورم
  3. کاهش نمک غذا برای جلوگیری از افزایش ورم

حس بویایی بعد از عمل بینی کی بر می گردد ؟

در همین راستا بسیاری از زیباجویان بعد از عمل رینوپلاستی با نگرانی زیادی می‌پرسند پس حس بویایی بعد از چند روز باز می‌گردد؟ بسته به علت انجام جراحی (زیبایی، ترمیمی یا ترکیبی از آن‌ها)، ممکن است نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی به طور موقت به وجود بیاید. خبر خوب این است که با پاک شدن مجدد مجاری بینی از خون، لخته و تورم، حواس شما باید به حالت عادی بازگردد و این جدول زمانی برای اکثر مردم حدود 3 تا 6 هفته است. گاهی در موارد نادر ممکن است این عارضه بیشتر از 1 ماه طول بکشد. با این حال، به وسعت اشکلات بینی شما و البته مهارت و تکنیک‌های مورد استفاده جراح بستگی دارد. به طور کلی با بهبود بینی، تورم کاهش یافته و حس بویایی شما شروع به بازگشت می‌کند. اگر هنوز هم در این رابطه نگرانی دارید بهتر است با پزشک خود صحبت نمایید.

حس بویایی بعد از عمل بینی کی بر می گردد ؟

تست تشخیص درصد کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی

همانگونه که گفته شد برخی از افراد بعد از عمل بینی ادعا می‌کنند بویایی خود را از دست داده‌اند. در این زمان است که متخصص باید تست‌هایی را انجام دهد تا متوجه شود از دست رفتن حس بویایی تا چه اندازه پیشروی کرده است. البته شما نیز می‌توانید در خانه از موادی همانند گلاب برای تست بویایی خود استفاده کنید اما بهترین راهکار، مراجعه به متخصص است زیرا براساس شدت تأثیر جراحی بر حس بویایی، روش درمانی مناسب در پیش گرفته خواهد شد تا هر چه زودتر بتوانید این حس را به دست بیاورید.

اقداماتی برای تسریع بازگشت بویایی بعد از جراحی بینی

برای اینکه هر چه زودتر حس بویایی پس از عمل بینی بازگردد، چند راهکار ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

  1. حتماً از کمپرس یخ استفاده نمایید. این کار نه تنها باعث می‌شود ورم بینی زودتر درمان گردد و درد این قسمت کاهش یابد، به برگشتن سریع‌تر حس بویایی نیز کمک می‌کند.
  2. تغذیه نیز نقش بسیار مؤثری بر بازگشت حس بویایی بعد از جراحی رینوپلاستی دارد. در طول روز حتماً آب کافی بنوشید؛ میوه و سبزیجات را بیشتر کنید تا ورم پوست زودتر برطرف شده و حس بویایی شما باز گردد. همچنین از آب کرفس نیز می‌توانید استفاده نمایید زیرا این معجون تأثیرات مثبت زیادی را بر روی زخم‌ها و بازگشت حس بویایی بعد از عمل زیبایی بینی دارد.

تا چه مدت بعد از عمل بینی بویایی برمیگردد

آیا حس بویایی بعد از عمل پولیپ بینی نیز از بین می رود؟

برگشتن حس بویایی بعد از عمل بینی، امری طبیعی است و انتظار می‌رود حتی بعد از جراحی پولیپ و یا  انحراف بینی، فرد دچار کاهش کمی در تشخیص طعم و بو شود. این نکته قابل ذکر است و باید بدانید که حس‌های بویایی و چشایی به هم متصل هستند بنابراین اگر یکی از آن‌ها را از دست بدهید، دیگری نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به طور کلی عوارض جانبی جراحی بینی مانند تورم و التهاب، موقتا مجاری بینی شما را مسدود می‌کنند و بویایی و چشایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. افرادی که نیاز به جراحی برای ترمیم تیغه انحرافی بینی، پولیپ و مشکلات دیگر بینی دارند به احتمال زیاد پس از کاهش تورم، حس بویایی و چشایی آن‌ها تقویت خواهد شد.

توصیه می‌کنیم برای در امان ماندن از کاهش شدید حس بویایی بعد از عمل بینی خود، مدل‌های فانتزی را که نیاز به تراش دادن بیش از حد استخوان‌های بینی دارند، انتخاب نکنید و فرم‌های طبیعی را برای بینی انتخاب نمایید. همچنین یادآوری می‌کنیم که عمل بینی خود را به یک پزشک با تخصص مرتبط که تجربه کافی را برای عمل رینوپلاستی دارد بسپارید تا به نتایج دلخواه خود بدون ابتلا به عوارض جدی و جبران نشدنی دست یابید.

مطالب بیشتر: تورم چشم بعد از عمل بینی

نداشتن حس چشایی بعد از عمل بینی

چشایی و بویایی به عنوان حواس شیمیایی در بدن انسان شناخته می‌شوند و از آنجایی که ما توسط محرک‌های بو احاطه شده‌ایم دائما در حال تحریک این حواس‌ها هستیم؛ به همین دلیل است که می‌توانیم بو و طعم خوراکی‌ها را احساس و درک کنیم. جراحی رینوپلاستی ممکن است به طور موقت بر حس بویایی و چشایی بعد عمل بینی تأثیر بگذارد. پس از این جراحی، مجاری بینی ملتهب می‌شوند و در نتیجه جریان هوا به داخل بینی کاهش می‌یابد. از آنجایی که راه‌های بینی مسدود شده‌اند مولکول‌های بو نمی‌توانند به گیرنده‌های انتهای عصب بویایی برسند و در نتیجه ما نمی‌توانیم بو و طعم چیزی را احساس کنیم.

نداشتن حس چشایی بعد از عمل بینی

در واقع هنگامی که این گیرنده‌های تشخیص بو، بو را ثبت و درک نمی‌کنند، حس چشایی نیز کاهش می‌یابد. (دقیقا شبیه به زمانی که دچار احتقان یا سرماخوردگی هستید و فقط می‌توانید طعم غذاهایی که پرادویه و یا تند هستند را حس کنید.) خبر خوب این است که این عوارض غالبا موقت هستند و اگر پزشکتان با مهارت تمام جراحی را به پایان رسانده باشد، به زودی احساسات خود را بازپس خواهید گرفت.

آیا سردرد بعد از عمل بینی طبیعی است؟

اکثر افرادی که بینی خود را عمل می‌کنند از عوارض جانبی پس از جراحی شکایت دارند. سردرد، احساس فشار سینوسی در پیشانی، حالت تهوع و سرگیجه از جمله عوارضی هستند که تقریبا تمام متقاضیان رینوپلاستی را درگیر می‌کنند. بسیاری از عوارض جانبی به ویژه سردرد شدید بعد از عمل بینی را می‌توان با داروهایی که برای مراقبت‌های دوران نقاهت تجویز می‌شوند کاهش داد یا قطع کرد. همچنین خوردن بستنی و یا استفاده از یخ کمک بزرگی به کاهش یا تسکین ناراحتی و تورم می‌کند. به این ترتیب با صبر و شکیبایی می‌توانید 3 الی 7 روز بعد از جراحی، به آرامش پایداری بعد از تجربه سردرد و سرگیجه مداوم برسید.

عمل بینی در مطب دکتر شیرنگی

اگر نگران از دست دادن حس بویایی بعد از عمل بینی خود هستید یا بعد از عمل دچار این عارضه شده‌اید و برطرف نشده است، می‌توانید یک جلسه مشاوره خصوصی با آقایدکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ترتیب دهید. ایشان با اتکا بر مهارت و تجربه خود، هدف را بر حفظ قدرت تنفس و بویایی و تقویت آن متمرکز می‌کنند و صرفا زیبایی را برای جراحی مد نظر قرار نمی‌دهند. شما هموطنان عزیز در صورت نیاز به اطلاع از هزینه عمل بینی می‌توانید با شماره تلفن 09128490324تماس بگیرید. لازم به ذکر است که دکتر شیرنگی در شهر تهران و کرج آماده ارائه خدمات زیبایی به زیباجویان گرامی می‌باشند.

منبع
londonrhinoplastyjoetmddrfurze

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.