جوانسازی پوستمقالات

تزریق بوتاکس به گونه؛ لیفت و برجسته سازی گونه

Rate this post

امروزه یکی از مولفه‌های اصلی زیبایی چهره داشتن گونه‌های برجسته و زیبا است که با روش پرکاربرد بوتاکس می‌توان به این خواسته رسید. با تزریق بوتاکس به گونه می‌توان نافرمی‌های مادرزادی گونه را برطرف کرد، همچنین افتادگی‌های عضله صورت که با افزایش سن در افراد رخ می‌دهد نیز با بوتاکس قابل حل است. از آنجائیکه گونه گذاری با تزریق بوتاکس یک روش ایمن و کاملا بی‌خطر است به همین دلیل امروزه به یکی از روش‌های محبوب و شناخته شده تبدیل شده است. حتما می‌دانید که بوتاکس همان سم بوتولینوم است که از نوعی باکتری استخراج می‌شود و نحوه اثرگذاری آن با فلج اعصاب عضلات می‌باشد بنابراین انتخاب یک پزشک و محل معتبری که از میزان بوتاکس تزریق شده و نحوه اثرگذاری آگاه باشد بسیار حایز اهمیت است تا بدین طریق از بروز عوارض جانبی تا حدود زیادی پیشگیری شود.

چگونگی لیفت گونه با بوتاکس

همانطور که گفته شد سم بوتولینوم یک پروتئین نوروتوکسین قوی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. این  ترکیب اثر خود را در اتصال عصبی عضلانی با مهار آزاد شدن استیل کولین، که باعث قطع عصب شیمیایی موقت می‌شود، اعمال می‌کند. در سطح سلولی نیز، سم بوتولینوم با جدا کردن یک پروتئین متصل [SNAP-25] روی سطح داخلی غشاهای عصبی عمل می‌کند و در نتیجه از همجوشی وزیکول و آزادسازی استیل کولین جلوگیری می‌کند. اثرات سم بوتولینوم در عضلات هدف به مرور زمان با بازسازی پروتئین SNAP-25 کاهش می‌یابند و سیگنال‌های عصبی عضلانی و انقباض عضلانی بازیابی می‌شوند و به همین دلیل است که اثرات بوتاکس موقتی است و ماندگاری آن نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هر چند وقت یکبار نیاز به تجدید تزریق بوتاکس به گونه وجود دارد.

طبیعتا یکی از عواملی که باعث افتادگی گونه‌ها و یا ایجاد چین و چروک در این ناحیه می‌شود افزایش سن است که در اثر آتروفی پوستی و انقباضات مکرر ماهیچه‌های زیرین صورت این اتفاق رخ می‌دهد، البته عوامل دیگری چون عدم مراقبت از پوست، عدم برخورداری از سبک زندگی ایده‌آل، قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب و بسیاری از عوامل دیگر نیز در بروز آن دخیل هستند. خوشبختانه روش‌های متفاوتی برای لیفت گونه و برجسته‌سازی آن‌ها وجود دارد یکی از راحت‌ترین، کم‌هزینه‌ترین، ایمن‌ترین آنها لیفت گونه با بوتاکس است که علاوه بر برطرف کردن چین و چروک گونه می‌تواند در لیفت و برجسته‌سازی گونه‌ها نیز موثر واقع گردد. با تزریق مقادیر کمی سم بوتولینوم به ماهیچه‌های پرکار خاص می‌توان باعث شل شدن موضعی عضلانی شده و پوست روی آن را صاف کرد و این روش تزریق بوتاکس همچنین می‌تواند باعث لیفت گونه ‌گردد.

نکات مراقبتی قبل و بعد از گونه گذاری با بوتاکس

اگر شما قصد تزریق بوتاکس به گونه را دارید بهتر است قبل از تزریق از انجام برخی از کارها خودداری کنید:

 • 24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ایبوپروفن خودداری کنید تا بدین طریق از قرمزی و کبودی پس از تزریق در امان باشید.

پس از تزریق بوتاکس به گونه نیز، جراح زیبایی یا پرستار به شما در مورد مراقبت‌های بعدی توصیه‌های لازم را خواهند کرد.

 • حداقل تا 3 ساعت پس از درمان باید از هرگونه ورزش خودداری کنید.
 • حدود یک ساعت بعد از درمان می‌توانید اخم کرده و ابروهای خود را بالا ببرید. این تمرینات صورت ضروری نیستند، اما ممکن است به شما در رسیدن به نتایج بهتر کمک کنند.
 • تا 24 ساعت کامل بعد از بوتاکس ماساژ صورت یا سر انجام ندهید.
 • از مالیدن صورت خود در ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • حداقل تا 3 ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید.
 • حداقل به مدت 4 ساعت به سونا، جکوزی یا اتاق برنزه نروید. این عمل به جلوگیری از کبودی بعد از تزریق کمک می‌کند، زیرا گرما می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد.
 • تا 24 ساعت از آرایش صورت اجتناب کنید.
 • از قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب پس از بوتاکس خودداری کنید.
 • درباره نیاز به مصرف دارو حتما از پزشک خود پرس‌وجو کنید.

غیر از موارد ذکر شده شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید.

مراقبت بعد از بوتاکس گونه

ایا امکان تخلیه بوتاکس گونه وجود دارد ؟

گاها پیش میاید که افراد بنا به دلایل متعددی چون عدم رضایت از اثرات ناشی از تزریق بوتاکس به گونه و یا بی‌حس شدن محل بعد از تزریق یا برخی عوامل دیگر تمایل به از بین بردن اثرات بوتاکس دارند ولی متاسفانه راه قطعی برای از بین بردن اثرات تزریق بوتاکس وجود ندارد. ولی از آنجائیکه اثرات بوتاکس موقتی است و تا چند ماه بیشتر ماندگاری ندارد شاید مجبور شوید این مدت زمان را صبر کنید تا شرایط گونه شما به حالت قبل از بوتاکس بازگردد.

البته برخی راه‌ها نیز وجود دارند که می‌توان با کمک آنها اثرات تزریق بوتاکس به گونه را کمتر کرد که از جمله آنها می‌توان استفاده از دستگاهی به نام اندر مامولوژی که مخصوص ماساژ است را نام برد که با استفاده از ماساژ موضعی محل می‌توان تاثیر تزریق را کاهش داد. دستگاه آر اف فراکشنال نیز با تقویت دستگاه گردش خون در محل تزریق باعث جریان خون بهتر در ناحیه شده و گونه را به حالت قبلی باز می‌گرداند و نهایتا اینکه می‌توانید با انجام تمرین‌های فیزیوتراپی صورت و ورزش روزانه صورت عضلات فلج شده را به حالت نرمال بازگردانید.

در نهایت اینکه بهتر است در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را به خرج دهید تا از انجام بوتاکس و کسب زیبایی ناشی از آن لذت ببرید و مجبور به یافتن راهی برای از بین بردن اثرات تزریق بوتاکس به گونه نباشید.

مزایا و عوارض احتمالی بوتاکس گونه

از جمله مزایای تزریق بوتاکس به گونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با تزریق بوتاکس به گونه می‌توان به واسطه مسدود کردن سیگنالهای عصبی و نیز انقباضات عضلات صورت چین و چروک‌ها و خطوط روی گونه را برطرف کرده و به لیفت و برجسته‌سازی گونه کمک کرد.
 • با استفاده از تزریق بوتاکس شما می‌توانید بدون نیاز به تیغ جراحی نتایج مطلوب و مورد نظر خود را دریافت کنید.
 • تزریق بوتاکس اثرات کاملا طبیعی دارد و به صورت مصنوعی روی گونه جلوه نمی‌کند.
 • این روش دارای کمترین عوارض جانبی، طول دوره نقاهت کوتاه و کاملا بی درد است.

از جمله عوارض احتمالی تزریق بوتاکس به گونه نیز می‌توان موارد زیر را نام برد، که در صورت انتخاب پزشک با تجربه مسلما شما کمترین عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد و در اکثر مواقع این عوارض کوتاه مدت بوده و به خودی خود برطرف می‌شوند.

 • سردرد، گردن درد
 • خشکی چشم
 • احتمال خارش پوست
 • تاری و دو بینی
 • حساسیت های پوستی

در صورتی که هر یک از موارد ذکر شده در شما ماندگار شد و به مرور زمان برطرف نشد حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

خطرات بوتاکس گونه

عوامل موثر بر هزینه بوتاکس گونه

عوامل متعددی می‌توانند بر هزینه تزریق بوتاکس به گونه تاثیر بگذارند و از فردی به فرد دیگر این هزینه‌ها می‌تواند متغیر باشد، که به ترتیب در ادامه مطلب آن را شرح می‌دهیم: شرایط چهره هر فرد منحصر به فرد بوده و مخصوص خود اوست بنابراین حجم ماده بوتاکسی که برای تزریق و رسیدن به نتیجه دلخواه مورد نیاز است از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

با توجه به ورود برندهای مختلفی از بوتاکس به بازار، بسته به کیفیت و مواد اولیه‌ای که در آن‌ها به کار رفته است قیمتشان نیز به همان نسبت متغیر خواهد بود.

دستمزد پزشک انتخابی شما نیز بسته به تجربه و مهارت وی متفاوت از هم خواهند بود، و به شما توصیه می‌کنیم به خاطر مبالغ اندک کار گونه گذاری با بوتاکس خود را به دست افراد ناشناخته و بی‌تجربه نسپارید.

نهایتا محل کلینیک انتخابی شما و میزان مجهز بودن آن نیز در هزینه نهایی تزریق بوتاکس به گونه موثر خواهد بود. برای اینکه بتوانید از قیمت دقیق هزینه بوتاکس گونه اطلاعات لازم را کسب کنید می‌توانید به شماره‌های موجود در سایت کلینیک دکتر شیرنگی تماس گرفته و همراه با دریافت مشاوره‌های رایگان در خصوص تزریق بوتاکس به گونه خود از هزینه آن نیز مطلع شوید.

بهترین دکتر تزریق بوتاکس گونه در تهران

قطعا برای اینکه به نتایج مطلوب برسید باید از طریق بهترین دکتر تزریق بوتاکس گونه در تهران اقدام به برجسته‌سازی و یا رفع معایب و مشکلات گونه خود نمایید. انتخاب پزشکی که علاوه بر داشتن دانش و آگاهی و البته مجوزهای لازم برای تزریق بوتاکس از مهارت و تجربه کافی نیز برخوردار باشد تا بتواند بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس به گونه را برای شما به ارمغان بیاورد. در صورتی که کار را به دست افراد غیر حرفه‌ای و نابلد بسپارید ممکن است علاوه بر نارضایتی که از ظاهر خود خواهید داشت با برخی عوارض و خطرات سلامتی جدی نیز مواجه شوید بنابراین در انتخاب پزشک و محل تزریق بوتاکس خود نهایت دقت را به خرج داده و جلسات مشاوره قبل از تزریق را حتما بگذرانید تا نظر پزشک خود را درباره مناسب بودن این روش برای رسیدن به خواسته مطلوب خود از تزریق جویا شوید.

منبع: aafp

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.