جراحی بینیمقالات

تیپ پلاستی روشی موثر برای بهبود ظاهر نوک بینی

Rate this post

تیپ پلاستی یک روش جراحی است که فقط شکل نوک بینی را تغییر می‌دهد تا بتواند تعادل مناسبی از نوک بینی با سایر قسمت‌های بینی و یا سایر اجزای صورت ارائه دهد. هدف از تیپ پلاستی، بهبود ظاهر نوک بینی با لیفت بینی یا تغییر اندازه یا رفع برآمدگی نوک بینی است که می‌تواند شامل کاهش اندازه سوراخ های بینی نیز باشد.

اکثر تغییرات نوک بینی به صورت باز کردن پوست این ناحیه انجام می گیرد، زیرا این روش به جراح اجازه می‌دهد تا نوک بینی شما را با جزئیات بهتر و بیشتری تغییر دهد. تیپ پلاستی باز می‌تواند شانس شما را برای نیاز به جراحی بینی مجدد در آینده کاهش دهد. ولی این نکته را در نظر بگیرید که گاها ممکن است تیپ‌پلاستی راه حل مناسبی برای حل کردن مشکل بینی شما نبوده و نیاز به رینوپلاستی یا جراحی باز بینی داشته باشید.

مراحل تیپ پلاستی چگونه است ؟

جراحی تیپ ‌پلاستی را می‌توان با بی حسی موضعی یا آرام بخش انجام داد و پروسه جراحی حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. تیپ پلاستی مانند جراحی زیبایی بینی با یک برش کوچک روی پوست در بین سوراخ‌های بینی شروع می‌شود. بالا آمدن پوشش پوست بلافاصله پس از نمایان شدن غضروف‌های نوک و سایر ساختارهای نوک بینی متوقف می‌شود.

در این روش جراحی می‌توان غضروف‌های نوک پیازی بینی را کوتاه کرد تا بینی شما باریک‌تر و سربالاتر دیده شود، سوراخ‌های بینی را می‌توان طوری تغییر داد که به صورت متقارن و کوچکتر از زمان قبل از جراحی به نظر آیند. در صورت وجود انحراف سپتوم در ناحیه نوک بینی، همزمان با جراحی تیپ‌پلاستی می‌توان سپتوپلاستی را نیز به راحتی روی بینی انجام داد. این جراحی هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای باقی نمی‌گذارد و اکثر بیماران کمترین درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنند.

مراحل تیپ پلاستی چگونه است ؟

کاندید مناسب تیپ پلاستی چه افرادی هستند

 • فردی از ظاهر نوک بینی خود ناراضی است و تمایل به داشتن بینی سربالا دارد.
 • کسی که قوز بینی کم و یا متوسط دارد.
 • کسی که نوک بینی افتاده دارد.
 • فردی که سوراخ‌های بینی نامتقارن دارد.
 • فردی که نوک بینی پیازی دارد.
 • کسی که نوک بینی نامتقارن دارد.
 • فردی که سوراخ‌های بینی بزرگ دارد.

اهداف تیپ پلاستی

با انجام تیپ‌پلاستی می‌تواند به نتایج زیر دست یافت:

 • رفع افتادگی نوک بینی
 • تغییر شکل بینی با نوک پیازی یا پهن
 • کاهش حجم نوک بینی
 • برقراری تعادل و همسانی بین سوراخ‌های بینی
 • برطرف‌کردن قوزهای کم تا متوسط بینی
 • کاهش عدم تناسب سوراخ بینی
 • تجدیدنظر در جراحی بینی قبلی با تمایل به تغییر نوک بینی

مزایای تیپ پلاستی

تفاوت تیپ پلاستی و جراحی بینی

 تیپ پلاستی یک عمل جراحی کمتر تهاجمی است که با هدف ایجاد تغییر در نوک بینی به منظور متقارن کردن آن و تناسب‌سازی اجزای مختلف صورت با بینی انجام می‌گیرد در حالی که هیچ تغییر اساسی در ساختار استخوانی بینی صورت نگرفته و جراح، غضروف اضافی نوک بینی را تغییر شکل می‌دهد یا آن را برمی‌دارد.

بنابراین اگر سایر قسمت‌های بینی شما از نظر ظاهری رضایت‌بخش باشند و تنها نیاز به ایجاد تغییرات نوک بینی داشته باشید، این نوع روش تغییر شکل بینی می‌تواند به اندازه یک جراحی بینی معمولی روی چهره‌تان موثر باشد. بنا به دلایل زیر جراحی نوک بینی در مقایسه با رینوپلاستی کامل روشی کمتر تهاجمی شناخته می‌شود:

 • مدت زمان انجام عمل تیپ‌پلاستی بسیار کمتر از رینوپلاستی کامل است.
 • در صورت پیروی از دستورات پزشک دوران نقاهت بسیار کوتاهی خواهید داشت.
 • همانند سایر روش‌های جراحی زیبایی در تیپ‌پلاستی نیز میزان اندکی از تورم و کبودی را تجربه خواهید کرد.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

نتایج حاصل از تیپ پلاستی

در صورت انتخاب یک پزشک متخصص با تجربه و یک کلینیک معتبری که از هر نظر مجهز باشد قطعاً از نتیجه تیپ‌پلاستی خود رضایت کافی را خواهید داشت. چرا که با انجام یک جراحی بدون نیاز به بیهوشی معایب و مشکلات زیادی چون بزرگی پره‌های بینی، افتادگی نوک‌بینی که با کاهش فاصله بین بینی و لب‌ها چهره عبوسی به افراد و به ویژه مردان می‌بخشد را بهبود خواهید بخشید.

نتیجه نهایی تیپ پلاستی

مراقبت قبل و بعد از تیپ پلاستی

قبل از تیپ‌پلاستی، بیمار باید جراح را از تمام جزئیات مربوط به داروهای مصرفی و وضعیت سلامت عمومی خود مطلع کند، به همین دلیل یک آزمایش خون کامل از متقاضی درخواست می کند. پس در صورت داشتن عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، تب، سرفه، گلودرد، درد شکم، آنفولانزا، سرماخوردگی، تبخال و … حتماپزشک خود را مطلع کنید. مصرف داروهای رقیق کننده خون، دمنوش‌های گیاهی را قطع کنید. به شما توصیه می‌شود 2 تا 3 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را محدود کنید زیرا سیگار تأثیر منفی بر روند بهبودی دارد.

جراحی تیپ‌پلاستی نیاز به بخیه و بانداژ جزئی دارد تا بیماران در صورت تمایل بتوانند روز بعد به سر کار خود برگردند. بخیه‌ها معمولاً خود به خود حل می‌شوند و ممکن است تنها 3 تا 5 روز از بانداژ استفاده شود. گاهی اوقات می‌توان از آتل‌های سیلیکونی برای حمایت از نوک و بخیه‌ها استفاده کرد که در عرض 3 تا 5 روز برداشته می‌شوند. اگر جراحی سپتوپلاستی را در کنار تیپ‌پلاستی انجام دهید، اسپلینت‌های سیلیکونی استفاده شده روی بینی یا پانسمان‌های اسفنجی در عرض 3 تا 5 روز برداشته می‌شوند.

عوارض احتمالی در عمل تیپ پلاستی

بر خلاف جراحی بینی که شامل مداخله در استخوان بینی می‌شود، در تیپ پلاستی نیازی به شکستن استخوان بینی نیست. بنابراین، تیپ پلاستی عملی است با دوره بهبودی سریع‌ترو عوارض جانبی بسیار کم‌تر، در این روش میزان تورم، کبودی و خونریزی نیز بسیار کم بوده و در مدت زمان اندکی بهبود می‌یابد.

مطالب بیشتر: عمل بینی استخوانی

هزینه تیپ پلاستی بینی در تهران چقدر است ؟

هزینه رینوپلاستی نوک بینی یا همان تیپ‌پلاستی به چندین عنصر بستگی دارد. اولین مورد این است که آیا این اولین بار مراجعه بیمار به پزشک متخصص به منظور انجام تیپ‌پلاستی است یا بار دوم و سوم اوست. هنگامی که بیماران از تغییر شکل قبلی نوک بینی نتیجه‌ی دلخواه خود را نگرفته باشند اغلب به دنبال انجام یک جراحی اضافی هستند که معمولاً یک روش طولانی‌تر و مشکل سازتری است  که به مهارت‌های یک جراح بسیار با تجربه نیاز دارد.

یکی دیگر از مواردی که در هزینه‌های تیپ‌پلاستی موثر است مکان پزشکی است که در آن جراحی انجام می‌دهد، مسلما هزینه‌ها در یک کلانشهری چون تهران و یا منطقه خوب تهران گرانتر از شهرستان یا مناطق پایین شهر تهران است. امکانات کلینیک و  مجهز بودن آن به تمامی امکانات لازم برای تیپ‌پلاستی نیز در هزینه‌های نهایی موثر است.

در نهایت، جراح باتجربه‌تر، شانس بیمار را برای دستیابی به یک نتیجه موفقیت‌آمیز و مطلوب افزایش می‌دهد، بنابراین هر چه پزشک باتجربه‌تر باشد هزینه‌ها نیز به نسبت بالاتر خواهد بود. از سایر عوامل موثر در تعیین نهایی هزینه تغییر شکل نوک‌بینی می‌توان به هزینه اتاق عمل و بیهوشی و … اشاره کرد. شما متقاضیان محترم می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دکتر شیرنگی تماس گرفته و اطلاعات لازم را از مشاوران ما جویا شوید.

تیپ پلاستی بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

استفاده از فیلرهای پرکننده

اکثر اعمالی که بدون مداخله جراحی روی بینی انجام می‌شود به تزریق مواد پرکننده اشاره دارد. مواد پرکننده‌ای چون اسید هیالورونیک (تزریق ژل به بینی) که برای حجم‌دهی استفاده می‌شوند، با تکنیک‌های مناسب به ناحیه بینی تزریق می‌شوند. بنابراین، حفره‌های بینی، فرورفتگی‌ها، کمبودهای کانتور و عدم تقارن به طور موقت درمان می‌شوند.

بوتاکس نوک بینی

این روش شامل تزریق عضلانی بوتاکس به نوک بینی است، با شل شدن عضله در اثر بوتاکس مقدار مشخصی افزایش در نوک بینی ایجاد می‌شود.

لیفت بینی با استفاده از نخ

در این روش از بخیه‌های مورد استفاده در جراحی برای لیفت بینی استفاده می‌شود.

تیپ پلاستی بدون جراحی

آیا تیپ پلاستی بدون بیهوشی انجام می شود؟

عمل تیپ پلاستی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و تنها با تجویز آرام‌بخش به فرد و اعمال بی‌حسی موضعی با تزریق دوزهای بالای لیدوکائین  و اپی‌نفرین به ناحیه زیر پوست در بینی انجام می‌گیرد و بدین طریق ناحیه تحت عمل به طور کامل بیحس شد و فرد هیچ دردی را حس نخواهد کرد.

دكتر سيد سعيد شيرنگي، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه جراحی تیپ پلاستی استفاده نمایید.

مطالب بیشتر: تزریق آنزیم به بینی

منبع
williamsfacialsurgerydrdenizkanliadacocorubyplasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫4 دیدگاه ها

 1. تیپ پلاستی برای افتادگی بینی موثره ؟ نمیدونم جراحی کنم یا تیپ پلاستی نظر شما چیه دکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.