جراحی زیبایی سینهمقالات

4 دلیل برای جراحی تعویض پروتز سینه و نکات مهم

Rate this post

یکی از جراحی‌های پرطرفدار که این روزها بسیار رایج شده است، جراحی پروتز سینه است. زنانی که احساس می‌کنند، در قسمت سینه، اندام آنها کوچک‌تر از حالت ایده‌آل خود است، اقدام به عمل جراحی پروتز سینه می‌کنند. حال ممکن است پس از مدتی، فرد به دلایل مختلف نیاز به جراحی تعویض پروتز سینه داشته باشد و یا از انجام این عمل ابراز نارضایتی کند. دکتر شیرنگی یکی از بهترین پزشکان در زمینه پروتز سینه است و این عمل را انجام می‌دهد تا نتیجه مدنظر فرد ایجاد شود.

اینفوگرافی جراحی تعویض پروتز سینه
اینفوگرافی جراحی تعویض پروتز سینه

جراحی پروتز سینه

عمل پروتز سینه در اصل با جای‌گذاری یک پروتز خاص در قسمت بالا و یا پایین عضله سینه انجام می‌گیرد. این پروتز دارای حجم مشخصی است و با توجه به نیاز فرد اندازه آن انتخاب می‌شود تا فرد احساس رضایت از اندام خود داشته باشد. کوچک بودن سینه‌ها در زیبایی اندام تأثیر زیادی دارد و عمل پروتز سینه می‌تواند این مشکل را حل کند. این عمل با ایجاد برش‌هایی در قسمت زیر، کناره سینه‌ها و گاهی اوقات زیر بغل انجام می‌گیرد.

مطالب بیشتر: افتادگی سینه بعد از پروتز

انواع پروتز های سینه

برای پروتز سینه از موارد مختلفی استفاده می‌شود که تفاوت‌هایی با هم دارند. این پروتزها با توجه به اندازه، مدل، جنس و برند ممکن است با هم متفاوت باشند. از نظر مدل می‌توان پروتز با برجستگی کم، پروتز با برجستگی زیاد و برجستگی خیلی زیاد را نام برد. مهم‌ترین تفاوتی که بین پروتزها وجود دارد از نظر جنس آن‌هاست. در گذشته بیشتر از پروتز آب نمکی استفاده می‌شد. یک فضای مشخص با محلول آب نمک پر شده و مورد استفاده قرار می‌گرفت. در صورتی که مشکلی برای پروتز ایجاد شود، آب نمک یا سالین درون آن خارج شده و توسط بدن جذب می‌شد.

پروتز سیلیکونی هم نوع دیگری است که حالت گردی دارد. درون آن ژله چسبنده قرار گرفته است که حالت طبیعی سینه را حفظ می‌کند و لمسی کاملاً طبیعی دارد. البته پروتزهای کامپوزیتی که از مواد پلی‌پروپیلن و روغن سویا ممکن است پر شده باشند نیز از انواع پروتز سینه هستند که رواج کمتری دارند.

جراحی پروتز سینه چیست

جراحی تعویض پروتز سینه

 حال ممکن است پس از انجام جراحی پروتز سینه فرد احساس نارضایتی داشته باشد و یا پس از مدتی به دلایل مختلف نیاز باشد تا جراحی تعویض پروتز سینه انجام گیرد. قبل از هر چیز باید ببینیم چه دلایلی وجود دارد که فرد تمایل به عمل جراحی مجدد نشان دهد.

آیا تعویض پروتز سینه ممکن است؟

بله همان مراحلی که برای جایگذاری پروتز انجام شده است، جهت برداشتن آن طی خواهد شد.

دلیل نیاز به تعویض پروتز سینه

 • نارضایتی فرد
 • حساسیت به پروتز
 • فرسایش پروتز سینه
 • پارگی و آسیب

آیا پروتز سینه دائمی است؟

خیر در صورتی که متخصص به خوبی عمل کرده و از بهترین پروتز استفاده کند، تقریبا 15 سال بعد باید مجددا پروتز را تعویض کنید.

دلایل تعویض پروتز سینه

 دلایلی که برای تعویض پروتز سینه ممکن است وجود داشته باشد و موارد زیر هستند.

فرسایش در بافت پروتزها

 هنگامی که از پروتز سینه استفاده می‌شود، فرد باید یکسری فعالیت‌های شدید را انجام ندهند. گاهی اوقات به هر دلیلی مانند کیفیت نامناسب پروتزها و … ممکن است سبب تغییر حالت پروتزها را شاهد باشیم. حال به هر دلیلی که کیفیت پروتز از دست رود، ممکن است نیاز باشد تا پزشک پروتز را خارج کرده و یک پروتز جدید جایگزین آن کند.

عدم رضایت از پروتز

 در عمل‌های جراحی زیبایی صورت و اندام گاهی اوقات دیده می‌شود که فرد پس از انجام عمل احساس نارضایتی کرده و ترجیح می‌دهد به حالت قبل برگردد. حتی ممکن است سایز پروتز برای فرد نامناسب باشد و تقاضای جای‌گذاری پروتز کوچک‌تر یا بزرگ‌تر را داشته باشد.

پارگی و آسیب به پروتز

 احتمال اینکه پروتزها پس از مدتی به دلایل متعدد دچار پارگی شوند وجود دارد. این اتفاق بیشتر در پروتزهای آب نمکی می‌افتد و پس از باز شدن پروتز در یک سمت از سینه، حالت تعادل در سینه از بین رفته و فرد مجبور به جراحی تعویض پروتز سینه است.

حساسیت به پروتز

 هرچند پروتزهای مورد استفاده در جراحی پروتز سینه کاملاً ایمن هستند؛ اما ممکن است افرادی هم به این پروتزها حساسیت نشان دهند. ایجاد حساسیت با علائمی مانند درد، خارش، احساس مورمور شدن و التهاب همراه است. حتی ممکن است فرد مثلاً نسبت به پروتز سیلیکونی حساسیت نشان دهد ولی با پروتز نمکی هیچ مشکلی برای او ایجاد نشود. در این صورت جراحی تعویض پروتز سینه انجام می‌گیرد.

دلیل تعویض پروتز سینه

مطالب بیشتر: تاثیر پروتز سینه بر شیردهی

نکات مهم در زمینه تعویض پروتز سینه

قبل از اینکه عمل جراحی تعویض پروتز سینه را انجام دهید، باید نکاتی را در این زمینه بدانید. ابتدا در صورتی که نارضایتی از اندازه پروتز دارید باید با خودتان کنار بیایید که چه انتظاری از عمل پروتز سینه دارید. اگر انتظار شما مشخص است برای تعویض مجدد پروتز اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است بارها و بارها نیاز به تعویض پروتز سینه داشته باشید. این عمل یک جراحی بی خطر است و بدون نگرانی می‌توان آن را انجام دهد و درد کمی را هم فرد در دوران نقاهت بعد از عمل حس می‌کند. قبل از انجام عمل حساسیت به پروتزها باید بررسی شود. پس آزمایشاتی که پزشک برای فرد تجویز می‌کند باید حتماً انجام گیرد تا مشکلاتی در آینده وجود نداشته باشد.

نکات مهم تعویض پروتز سینه

نتیجه گیری درباره تعویض پروتز سینه

عمل جراحی پروتز سینه یکی از عمل‌های پرطرفدار است که خانم‌هایی با سینه‌های کوچک داوطلب این عمل جراحی زیبایی اندام هستند. ممکن است به هر دلیلی پس از انجام عمل، فرد از نتیجه رضایت نداشته باشد یا آسیب برای پروتز با وجود آید. در این صورت جراحی تعویض پروتز سینه توصیه می‌شود. برای جراحی تعویض پروتز سینه باید تحت نظر یک پزشک ماهر این کار را انجام بدهید. دکتر شیرنگی یکی از پزشکانی است که رضایت بالای مراجعه‌کنندگان خود را تا کنون جلب کرده است. پس می‌توانید در جلسات مشاوره با این پزشک انتظارات خود را از جراحی تعویض پروتز سینه بیان کنید و نتیجه کاملاً مورد نظر خود دریافت کنید.

مطالب بیشتر: بهترین جراح سینه در ایران

چگونه پروتز سینه را تعویض می‌ کنند؟

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید به هر حال گاهی اوقات نیاز به تعویض پروتز سینه خواهد بود. این اطلاعات بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. شاید پروتز به درستی در جای خود قرار نگرفته و یا خانم‌ها بعد از انجام این عمل زیبایی، از نتیجه آن راضی نیستند. به طور کلی امکان تعویض پروتز سینه وجود دارد. برای این منظور باید مراحل زیر سپری شود:

– لازم است آمادگی‌هایی که جهت انجام پروتز سینه کسب نموده‌اید را مجدداً برای تعویض پروتز سینه به دست بیاورید. برای مثال انجام آزمایش خون، خودداری از مصرف دخانیات و الکل به مدت یک ماه و پرهیز از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته قبل از جراحی، از جمله این موارد هستند.

– در روز عمل، متخصص ابتدا بیهوشی عمومی را انجام داده و سپس یک برش کوچک در قسمت زیر سینه ایجاد می‌کند.

– برای خارج کردن پروتز سینه، یک تا دو ساعت زمان نیاز خواهد بود. البته این مسأله به مهارت متخصص و میزان نیاز به جراحی بستگی دارد.

– در دوره نقاهت بعد از تعویض پروتز سینه باید همان نکات مراقبتی جهت جایگذاری پروتز سینه رعایت شود.

بعد از چه مدت پروتز سینه تعویض می شود؟

چند سال پس از جراحی زیبایی سینه باید پروتز را تعویض کرد؟

نکته بسیار مهم درمورد پروتز سینه، مدت زمان ماندگاری آن است. یکی از دلایل نیاز به تعویض پروتز سینه، از دست رفتن اثر آن در داخل سینه است که باعث می‌شود بدن شما به حالت قبل بازگردد. به طور کلی در صورتی که از بهترین پروتز سینه برای شما استفاده شده و از طرف دیگر متخصص مهارت بالایی در قرار دادن آن در بافت سینه داشته باشد، طول عمر مفید پروتز سینه ۱۵ سال بوده و در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید مجدداً این عمل زیبایی را انجام دهید. همانگونه که گفته شد یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر ماندگاری پروتز‌ها، جنس آن‌ها است. پروتز‌های سیلیکونی، فشردگی بالایی داشته و در نتیجه سفت‌تر هستند. بنابراین ماندگاری بیشتری دارند و زمانی که دچار آسیبی همانند پاره می‌شوند، لایه اول به لایه بعدی می‌رسد. همین موضوع باعث جلوگیری از تغییر فرم سینه‌ها خواهد شد.

شرایط لازم قبل از عمل تعویض پروتز سینه

همانگونه که گفته شد قبل از عمل تعویض پروتز سینه نیز باید نکاتی را رعایت کنید که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 1. خودداری از مصرف دخانیات و الکل یک ماه قبل از جراحی
 2. عدم مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون و ویتأمین e به مدت دو هفته قبل از عمل
 3. بررسی دلیل نارضایتی فرد از پروتز سینه و نعویض آن
 4. انجام آزمایشاتی مبنی بر بررسی سلامت عمومی فرد

مطالب بیشتر: لیفت و پروتز سینه به طور همزمان

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

یک دیدگاه

 1. سلام و احترام
  من يكسال و نيم قبل پروتز ٣٥٠ سي سي منتور گذاشتم خط زير پستان سمت چپ به اندازه يك سانت متورم هست، متخصص پستان تشخيص سلامتي سينه را داده اند و معتقدند تكنيك جراحي در مورد سينه چپ موفق نبوده و باعث اين تورم و دو خط شدن سينه شده ، امادكتري كه جراحي كردم مطلقا نميپذيرند ،طي يكسال گذشته درد هايي در محلي كه الان متورم هست داشتم و احساس پاره شده زير سينه كه هر وقت مطرح كردم جدي گرفته نشد. الان نميدونم واقعا چه كاري بايد انجام بدم ممنون ميشم راهنماييم كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.