جراحی زیبایی صورتمقالات

جراحی پلک – اصلاح و رفع افتادگی پلک با عمل پلک

Rate this post

یکی از علائمی که با بالارفتن سن ظاهر شده و سبب مسن‌تر دیده شدن چهره افراد می‌گردد افتادگی پلک بالا و پایین است. البته همانند اغلب مشکلات پوستی امروزه برای این موضوع نیز راه حل‌هایی ارائه شده است. یکی از موثرترین و ماندگارترین این راه حل‌ها جراحی پلک یا بلفاروپلاستی نام دارد. البته افرادی نیز هستند که به صورت ژنتیکی دارای حالتی افتاده یا پف کرده در پلک بالا و پایین خود هستند.

این افراد نیز می‌توانند کاندید مناسبی برای عمل جراحی پلک محسوب شده و از مزایای آن استفاده کنند. دکتر شیرنگی به عنوان بهترین جراح پلک شما را در این مسیر همراهی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع و همچنین اطلاع از هزینه عمل افتادگی پلک ما را تا انتهای مطالب این مقاله همراهی کنید.

اینفوگرافی جراحی پلک
اینفوگرافی جراحی پلک

دلایل افتادگی پلک

افتادگی پلک از جمله مشکلات شایعی است که می‌تواند به دلایل مختلفی در چهره بسیاری از افراد مشاهده شود. این موضوع در هر سنی می‌تواند بروز پیدا کرده و آشنایی با دلایل آن، پیشگیری و درمان افتادگی پلک را راحت‌تر می‌کند. از جمله اصلی‌ترین دلایل افتادگی پلک عبارتند از:

 • ژنتیک

برخی از افراد به صورت مادرزادی به دلیل پتوز، دچار مشکل در عضله‌های پلک فوقانی چشم خود هستند. از طرف دیگر امکان اینکه به صورت ژنتیکی فردی در سنین پایین دچار افتادگی پلک باشد نیز بالا است.

 • بالا رفتن سن

یکی از شایع‌ترین دلایلی که سبب افتادگی پلک در افراد می‌شود بالا رفتن سن است چرا که پیری سبب شل شدن عضله‌ها شده و در نتیجه مشکل افتادگی پلک رخ می‌دهد. این مشکل به راحتی به کمک جراحی افتادگی پلک قابل حل خواهد بود.

 • بیماری های عضلانی

ممکن است برخی از افراد به دلیل مبتلا شدن به بیماری‌های عضلانی، شاهد افتادگی در عضله‌های پلک باشند. این بیماری بر زندگی افراد تاثیر گذاشته و علاوه بر مشکل زیبایی، به دلیل تاثیرات منفی که بر زندگی افراد دارد باید درمان شود.

 • مشکلات یا بیماری های عصبی

برخی از مشکلات عصبی می‌توانند عضله‌ها پلک را تحت تاثیر قرار داده و حالت افتادگی غیر عادی در عضله‌های بالای چشم بروز پیدا کند.

جراحی پلک پایین

کسانی که به دنبال یک روش موثر و حتمی برای درمان مشکل افتادگی یا پف پلک پایین خود هستند بهتر است جراحی پلک پایین را بین گزینه‌های درمانی خود قرار دهند. جراحی پلک پایین که با نام بلفاروپلاستی پلک پایین نیز شناخته می‌شود با هدف درمان حالت پفی در زیر چشم و همچنین شل‌شدگی و افتادگی پوست در این ناحیه انجام می‌شود. اساس کار به این صورت است که به صورت تهاجمی برشی در این ناحیه ایجاد شده و چربی‌های اضافی و انباشته شده در آن برداشته می‌شود. در انتها نیز برش ایجاد شده را بخیه زده و بعد از گذراندن دوره نقاهت، فرد می‌تواند از ظاهر زیبای به وجود آمده در چشم‌های خود لذت ببرد.

جراحی پلک بالا

جراحی پلک افتاده با هدف از بین بردن مشکل افتادگی و پف ایجاد شده بر روی چشم صورت می‌گیرد. این روش، بلفاروپلاستی پلک بالا نیز نامیده شده و با تکنیک‌های مختلفی در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود. اما اساس کار آن به این صورت است که پزشک متخصص برشی بر روی پلک بالا ایجاد کرده و چربی‌های اضافی ایجاد شده در این منطقه را از بین می‌برد. سپس پوست اضافی که به مرور زمان به وجود آمده را برداشته و زخم‌ها را بخیه می‌زند. از آنجایی که چشم‌ها یکی از حساس‌ترین اعضای بدن هستند توصیه می‌شود برای انجام جراحی پلک حتما تمامی جوانب کار را سنجیده و در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را به خرج دهید.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)
دلایل افتادگی پلک فواید بلفاروپلاستی عوارض بلفاروپلاستی کاندید مناسب عمل جراحی
1- کش آمدن بافت تاندون پلک در اثر افزایش سن و اثر جاذبه

2- بیماری میاستنی گراویس

3- آسیب‌های عصبی و مغزی مانند سکته مغزی

4- مشکلات چشمی مانند عفونت حفره چشم

5- پتوز مادرزادی

6- برخی بیماری‌های عضلانی مانند دیستروفی عضلانی اوکولوفارنژال

1- درمان شل شدگی پلک پایین با جراحی پلک پایین

2- درمان پف زیر چشم با بلفاروپلاستی پلک پایین

3- رفع افتادگی پلک بالا و پف ایجاد شده روی چشم با جراحی پلک بالا

4- جوانسازی پلک‌ها

5- جوان‌تر و زیباتر شدن صورت

6- ماندگاری نتایج به صورت دائمی

 

1-ایجاد عفونت در پلک و چشم در صورت عدم انجام نکات مراقبتی بعد از عمل

2- مبتلا شدن به دوبینی در صورت آسیب عصبی طی عمل و جراحی توسط پزشک غیر متبحر

3- ایجاد اسکار و جای بخیه در صورت جراحی غیر ماهرانه توسط پزشک غیرمتبحر

4- کوتاهی پلک درصورت مراجعه به پزشک غیرماهر

5- مبتلا شدن به تورم و التهاب به صورت کوتاه مدت

1- عدم اعتیاد به الکل و مواد مخدر ( در صورت اعتیاد باید حداقل دو تا سه هفته قبل از عمل، مصرف مواد مخدر ترک شود.)

2- عدم ابتلا به بیماری متابولیکی

3- سطح قند خون در حد نرمال باشد. ( در صورت مبتلا بودن به دیابت، باید تحت نظر پزشک قند خون کنترل شود.)

4- عدم ابتلا به حساسیت‌های شدید چشمی و پوستی

5- عدم ابتلا به عفونت‌های چشمی

6- رقیق نبودن خون و عدم ابتلا به مشکلات انعقادی

7- عدم ابتلا به بیماری عفونی

8- سیستم ایمنی بدن فعال و نرمال باشد.

 

مراحل جراحی پلک توسط دکتر سعید شیرنگی

جراحی پلک دارای تکنیک‌های مختلفی بوده که پزشک متخصص با توجه به شرایط فرد و صلاح‌دید خود، مناسب‌ترین روش را انتخاب می‌کند. اما در حالت کلی، تمامی روش‌ها مراحل انجام تقریبا یکسانی دارند. در ادامه به بررسی جزئی این مراحل پرداخته‌ایم:

 1. اقدامات لازم قبل از جراحی پلک که شامل مشاوره، انجام آزمایش‌های لازم و … می‌باشد.
 2. آماده‌سازی فرد با اعمال بیهوشی یا بی‌حسی موضعی با توجه به صلاح‌دید پزشک متخصص و استریل کردن نواحی اطراف چشم فرد
 3. ایجاد برش‌هایی در جهت خطوط طبیعی پلک و نواحی مورد نیاز با توجه به تخصص و تجربه پزشک
 4. برداشتن چربی‌های اضافی انباشته شده در زیر پلک که سبب ایجاد حالتی افتاده و پف کرده در پلک می‌شود.
 5. بریدن بخشی از پوست پلک که به دلیل افتادگی طولانی پلک‌ها ایجاد شده است.
 6. اعمال بخیه‌های ظریف در برش‌های ایجاد شده و اتمام کار جراحی
 7. تجویز چند جلسه CO2 تراپی یا دیگر روش‌های زیبایی به منظور رفع کامل جای برش و بخیه

مطالب بیشتر: لیفت ابرو و پیشانی

عوارض جراحی پلک

به منظور رسیدن به نتایج ایده‌آل و بدون عوارض جانبی جراحی پلک، قبل و بعد از شروع کار، به رعایت یکسری نکات و مراقبت‌ها احتیاج خواهد بود. در صورتی که تمامی این اقدامات با دقت بالایی دنبال شوند، فرد متوجه هیچ عارضه جانبی نشده و می‌تواند در کمتری زمان به نتایج ایده‌آل خود برسد. از جمله عوارض جانبی احتمالی که می‌تواند به دلیل انتخاب پزشک غیر متخصص و عدم رعایت مراقبت‌های لازم ایجاد شوند عبارتند از:

 1. بروز عفونت در چشم و زخم‌ها
 2. احساس دوبینی به دلیل آسیب دیدن عصب‌های چشم
 3. ایجاد اسکار یا جای زخم در نواحی برش و بخیه
 4. ایجاد حالتی نامتقارن در پلک‌های دو چشم
 5. کوتاه شدن پلک‌ها
 6. عدم برداشت کامل پوست اضافه
 7. احساس بی‌حسی در پلک‌ها

مزیت و معایب جراحی پلک افتاده

ماندگاری جراحی پلک

در حالت کلی به دلیل روند پیری و تغییراتی که مدام در بدن افراد ایجاد می‌شود، هیچ روش زیبایی وجود ندارد که ماندگاری دائمی و همیشگی داشته باشد. اما انتخاب یک روش زیبایی و جوانسازی مناسب می‌تواند نتایج طولانی مدتی را در پی داشته باشد. جراحی افتادگی پلک اگر در یک کلینیک معتبر و توسط پزشک کاربلد، به کمک تکنولوژی روز دنیا انجام شود، نتایج طولانی مدتی را برای چندین سال در پی خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از افراد از آن به عنوان یک روش دائمی و ماندگار برای رهایی از مشکل افتادگی پلک یاد می‌کنند. برای انجام جراحی پلک افتاده در تهران می‌توانید از پزشک مطرح کشوری، دکتر شیرنگی کمک بگیرید.

کاندید مناسب عمل پلک

جراحی پلک به دلیل اینکه در رده عمل‌های کم عارضه قرار دارند گزینه مناسبی برای اغلب کسانی که از مشکل افتادگی و یا پف پلک خود شکایت دارند محسوب می‌شود. با این حال برای اینکه از قرار گرفتن در لیست کاندید مناسب برای انجام این عمل مطلع شوید بهتر است قبل از هر کاری با پزشک متخصص خود مشورت کنید. البته در زیر چند گروه از افراد که رسیدن به نتایج مطلوب ممکن است در آن‌ها کمی دور از انتظار باشد را معرفی کرده‌ایم:

 1. افراد با بیماری‌های پیش زمینه‌ای مثل دیابت حاد و …
 2. افراد با مشکلات پوستی و حساسیت‌های شدید
 3. بیمارانی که دچار عفونت در چشم یا نواحی اطراف چشم هستند.
 4. کسانی که دچار مشکلاتی مثل اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری‌های ویروسی (مانند هپاتیت و ایدز)، دیابت و … مبتلا هستند.
 5. افراد سیگاری و الکلی

هزینه جراحی پلک در مطب دکتر سعید شیرنگی

هزینه جراحی پلک در تهران و کرج و همچنین سایر شهرهای ایران به عوامل متعددی بستگی دارند. به همین دلیل برای اطلاع از هزینه دقیق این کار پزشک متخصص باید تمامی جوانب کار را سنجیده و کاندیدهای انجام آن‌ را از هزینه دقیق کار مطلع کنند. از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در هزینه جراحی پلک بالا و پایین عبارتند از:

 1. هزینه مربوط به آزمایش‌های لازم قبل از انجام عمل
 2. هزینه داروهای تجویز شده برای بیمار بعد از عمل
 3. هزینه مربوط به اقامت در کلینیک یا بیمارستان
 4. هزینه‌ای که پزشک بابت اجرت کار خود دریافت می‌کند

در حال حاضر افراد بسیاری خدمات جراحی پلک ارزان را ارائه می‌دهند. توصیه می‌کنیم به دلیل حساسیت بالایی که چشم در اعضای بدن دارد در انتخاب کلینیک و پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید تا از بروز خسارت‌ها و مشکلات جبران ناپذیری که می‌تواند در آینده در انتظارتان باشد در امان بمانید. دکتر شیرنگی با تخصص بالایی که در این حوزه دارد بیماران خود را در تمامی مراحل درمان همراهی کرده و شما می‌توانید همین حالا برای اطلاع از هزینه دقیق کار از طریق یکی از راه‌های ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.

مراقبت های قبل از جراحی پلک

در زمانی که متخصص صلاحیت شما را برای عمل بلفاروپلاستی تأیید می‌کند جلسه مشاوره برای شما برگزار خواهد شد تا آمادگی‌های لازم قبل از عمل پلک به شما یادآوری شود. مهمترین نکات مراقبتی قبل از جراحی پلک عبارتند از:

 1. افرادی که دارو‌های رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی، این دارو‌ها را کنار بگذارند تا در حین عمل، خطر خونریزی بروز نکند.
 2. برای جلوگیری از خونریزی در حین جراحی و یا بروز عوارض جدی همانند التهاب در دوره نقاهت باید مصرف الکل و دخانیات را حداقل به مدت دو هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی کنار بگذارید.
 3. در صورتی که در جراحی‌های قبلی حساسیت به ماده بی‌حسی داشته‌اید نباید این موضوع را از متخصص خود کتمان کنید. حتماً به پزشک اطلاع دهید.

مراقبت های قبل و بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت ‌های بعد از جراحی پلک

از زمانی که عمل بلفاروپلاستی به پایان می‌رسد دوره نقاهت شما آغاز خواهد شد. برای اینکه بتوانید این دوره را در مدت زمان کوتاه و با بهترین شکل ممکن سپری کنید حتماً لازم است توصیه‌ های مراقبتی بعد از جراحی پلک را دقیقاً رعایت کرده و در صورتی که با مشکلی روبرو شدید به متخصص اطلاع دهید. از جمله مهمترین نکات مراقبتی بعد از بلفاروپلاستی عبارتند از:

 1. عدم مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون، الکل دخانیات و مکمل‌های گیاهی رقیق‌کننده خون به مدت دو هفته
 2. نرفتن به محیط‌های گرم و دوری از تابش مستقیم خورشید حداقل به مدت یک هفته
 3. خودداری از دستکاری محل جراحی و جلوگیری از خاراندن چشم
 4. نوشیدن آب کافی در طول روز برای هیدراته نگه داشتن پوست و افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها
 5. مصرف میوه و سبزیجات کافی برای افزایش سرعت ریکاوری بدن
 6. مصرف دارو‌های تجویز شده توسط متخصص به خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از بروز عفونت
 7. بالا‌تر بودن سر از بدن در زمان استراحت برای کاهش ورم پوستی

جراحی پلک با روش پلاسما جت

تصوری که در ذهن مردم وجود دارد این است که بلفاروپلاستی تنها از طریق جراحی انجام می‌گیرد و شاید به همین دلیل است که عمده افراد علی‌رغم ابتلا به مشکلاتی همانند افتادگی پلک، ترجیح می‌دهند با این مسأله کنار بیایند و عمل پلک را انجام ندهند. لازم است این نوید را به شما بدهیم که بلفاروپلاستی بینی از طریق پلاسما جت این امکان را فراهم می‌کند تا شما به صورت غیر تهاجمی بتوانید جراحی پلک را انجام دهید. در این روش از دستگاه پلاسما جت استفاده می‌گردد که به کمک نیروی الکتریکی باعث افزایش گرما در پوست خواهد شد.

پلاسما نوعی گاز است که به کمک نیروی الکتریکی به از بین بردن چین و چروک‌های پوست و درمان افتادگی پلک شما کمک خواهند کرد. زمانی که دما در ناحیه تحت درمان می‌تابد، کلاژن‌سازی پوست تحریک شده و به همین دلیل پوست شما محکم و سفت خواهد شد. بنابراین بدون ایجاد زخم و بدون نیاز به جراحی می‌توانید عارضه افتادگی پلک را درمان کنید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫10 دیدگاه ها

  1. قیمت ها متغیر می باشد ولی در حال حاضر حدودا پلک بالا ۷ میلیون و پلک پایین بین ۹ تا ۱۳ میلیون می باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   جراحی لیفت پیشانی و ابرو به روش اندوسکوپی و با اندوتاین امریکایی انجام میشود.
   بنده به نخ اعتقادی ندارم و فقط جراحی ، آن هم با تکنیک جدید اندوسکوپی

 1. سلام منم باید اینکار بکنم هر دکتر که می رم می گن باید جراحی کنی می خواسم ببینیم این عمل چقدر هذینه داره باید اتاق عمل رفت بیهوشی داره من که از شهرستان میام باید چند روز تهران باشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما لیفت ابرو به روش اندوسکوپی می باشد با توجه به اینکه از اندوتاین استفاده میشود که خود آن در حال حاضر ۱۷ میلیون هزینه دارد ، در کل هزینه عمل شما حدود 37 میلیون می باشد.
   اما اگر منظور شما بلفاروپلاستی می باشد حدود ۷ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

 2. سلام. چشم راست من افتادگی پلک مادرزادی از نوع پتوز هست.. فقط یه چشممه. خواستم هزینه یک چشم رو بپرسم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.