جراحی زیبایی صورتمقالات

جراحی زیبایی گوش – تکنیک اصلاح فرم گوش با عمل

4.5/5 - (2 امتیاز)

اگر بگوییم که امروزه تقریبا برای تمامی عضوهای بدن می‌توان جراحی زیبایی انجام داد، بیراه نگفته‌ایم. جالب است که از هر کدام یک از این جراحی‌ها به طرز حیرت آوری استقبال می‌شود و طرفداران پر و پا قرصی در سراسر دنیا پیدا می‌کنند. بخش اعظم جراحی‌های زیبایی در دنیا، در ناحیه سر و صورت انجام می‌گیرد.  یکی از عمل‌های بسیار پرطرفدار، جراحی اتوپلاستی است که روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش می‌باشد و معمولا توسط متخصصین گوش و حلق و بینی و یا فوق تخصصان جراحی پلاستیک انجام می‌گیرد. افرادی که به طور ژنتیکی، گوششان بیش از حد از سرشان فاصله می‌گیرد و از این بابت اذیت می‌شوند، می‌توانند این جراحی را که به آن جراحی زیبایی گوش نیز گفته می‌شود انجام دهند.

اگر یک یا هردو گوش‌ها به دلیل آسیب دیدگی یا نقص در هنگام تولد دچار صدمه و بدشکلی شده باشد، عمل زیبایی گوش یک روش بسیار موثر برای درمان آن خواهد بود.

اینفوگرافی جراحی زیبایی گوش
اینفوگرافی جراحی زیبایی گوش

کاندید مناسب برای عمل زیبایی گوش چه کسی است؟

گوش خارجی عملکرد جزئی در شنوایی دارد با این حال، تاثیر بسزایی بر ظاهر افراد می‌گذارد به همین دلیل ممکن است افراد برای اصلاح بی‌نظمی گوش خارجی خود، تحت عمل جراحی زیبایی گوش قرار بگیرند. در حالت کلی، موارد زیر می‌توانند از اصلی‌ترین دلایل افراد برای انجام عمل گوش باشند:

 1. سن

مهم‌ترین شاخصه کاندیدای مناسب، سن افراد است. جراحی اتوپلاستی را می‌توان در هر سنی، بعد از رسیدن گوش به اندازه کامل و طبیعی خود (معمولاً بعد از 5 سالگی) تا بزرگسالی انجام داد. در بعضی موارد، این جراحی از اوایل 3 سالگی نیز انجام می‌شود. اگر کودکی با گوش‌های برجسته و مشکلات خاصی در فرم و شکل گوش به دنیا بیاید، یا اینکه ناهنجاری‌های خاصی مانند شکستگی خوش خارجی بلافاصله پس از تولد ایجاد شود، استفاده از آتل‌های مخصوص ممکن است با موفقیت این مسائل را اصلاح کند.

به طور کلی نظر بر این است که بهتر است کودکان از ابتدای 5 سالگی برای انجام عمل گوش آماده شوند و در همین سنین آن را انجام دهند. با این حال برخی ترجیح می‌دهند که در هفته‌های ابتدایی تولد نوزاد خود، درمان را شروع کنند که در این صورت یک روش غیر جراحی معروف به ear molding (قالب‌گیری گوش) یا آتل بستن (splinting)  می‌تواند موثر باشد.

 1. میزان بیرون زدگی و بدفرمی

گوش خارجی معمولاً در زاویه حدود 21 تا 30 درجه نسبت به سر قرار دارد. با این حال اگر زاویه آن‌ها به بیش از 30 درجه تغییر یابد، گوش‌ها “بیرون‌زده” نامیده می‌شوند و فرد کاندید عمل زیبایی گوش خواهد بود. برای اطلاع از اینکه چه زمانی بهترین فرصت برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش است، بهتر است با یک جراح حاذق و باتجربه در یک کلینیک جراحی زیبایی گوش مشورت کرد. همانطور که ذکر شد، این جراحی توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و متخصصین گوش و حلق و بینی در ایران انجام می‌شود.

از دیگر مشخصه‎‌های کاندیدها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوش‌ها، بیش از حد طبیعی از سر بیرون زده باشد:

برخی از افراد ممکن است احساس کنند که گوش‌ها بیش از حد برجسته بوده و این می‌تواند باعث خجالت و مشغولیت روانی در آن‌ها شود.

 • گوش‌ها نامتناسب با سر و بزرگتر از حد طبیعی باشند:

این حالت نیز می‌تواند منجر به کاهش عزت نفس، انزوا و عدم اعتماد به نفس شود.

 • فرد از جراحی قبلی گوش خود ناراضی باشد:

گاهی افراد با مراجعه به پزشکان کم تجربه، شاهد نتایج نامطلوب و بعضا وحشتناک می‌شوند که باعث می‌شود مجددا مجبور به انجام یک جراحی دیگر شوند. این اتفاق بیشتر در جراحی کوچک کردن گوش دیده می‌شود.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی
کاربرد جراحی زیبایی گوش عوارض جراحی زیبایی گوش انواع روش‌های اتوپلاستی
1- رفع بدشکلی گوش

2- متناسب کردن اندازه گوش با سر

3- قرار دادن گوش در موقعیتی مناسب نسبت به سر

4- عدم اصلاح شکستگی گوش با آتل‌ها

5- درمان بیرون زدگی گوش از سر با فاصله بیش از 30 درجه

6- درمان برجستگی گوش

7- درمان عدم تقارن گوش

8- درمان تاخوردگی گوش نوزاد

1- گزگز گوش به مدت یک تا دو ماه

2- احساس درد تا چند روز بعد از جراحی

3- احساس بی‌حسی در گوش به علت آسیب دیدن اعصاب گوش طی جراحی

4- کوفتگی و تورم گوش به طور جزئی

5- عفونت محل برش در صورت عدم مصرف آنتی بیوتیک و عدم انجام مراقبت‌های صحیح بعد از عمل

6- بیرون زدگی گوش در صورت مراجعه به پزشک کم تجربه

7- هماتوم یا تجمع خون زیر پوست به دلیل برداشت پوست از روی غضروف

8- غیرهم اندازه شدن اندازه گوش‌ها

1- جراحی همراه با ایجاد برش در پشت گوش

2- جراحی گوش بدون ایجاد برش در گوش یا اسپارینگ غضروف

3- پینینگ گوش یا نزدیک کردن گوش به سر

4- عمل جراحی گوش گل کلمی با هدف برداشت پوست یا غضروف اضافی

چه عواملی باعث برجستگی گوش می‌شوند؟

اگر ویژگی‌های ژنتیکی یا بیماری‌های خاص بر رشد غضروف گوش افراد تأثیر بگذارد، یا اگر صدمه و یا آسیبی باعث تغییر شکل گوش گردد، ممکن است باعث بیرون‌زدگی گوش‌ها شود. هر یک از این عوامل می‌توانند بر روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارند. با این حال، داشتن گوش‌های برجسته و بیرون‌زده، بر شنوایی فرد تأثیر نمی‌گذارند. از لحاظ ارث‌پذیری، گوش‌های برجسته می‌تواند به صورت ارثی در خانواده‌ها دیده شود اما اغلب این اتفاق به طور تصادفی رخ می‌دهد. حدود 30٪ از نوزادان از ابتدای تولد خود دارای گوش‌های برجسته هستند اما این شمایل از ماه سوم زندگی به بعد شروع به تغییر شکل می‌کند.

علت برجستگی گوش

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش و نکات مرتبط به آن

عمل زیبایی گوش معمولا به دو صورت باز و بسته قابل انجام است. تشخیص اینکه چه کسی می‌تواند روش باز را انجام دهد و چه کسی بسته، بر عهده پزشک خواهد بود. قبل از انجام این عمل جراحی، فرد متقاضی باید توسط پزشک معاینه شود و آزمایشات و عکسبرداری‌های مورد توصیه او را انجام دهد تا پزشک بر آناتومی گوش‌های فرد مسلط شود و یک طرح کلی برای عمل جراحی، در نظر بگیرد و پس از آن شروع به جراحی می‌نماید. در ادامه به بررسی اجمالی این دو روش می‌پردازیم:

 1. روش باز

 • در ابتدا جراح از داروهای بیهوشی عمومی برای کودکان و از بی‌حسی موضعی برای بزرگسالان استفاده می‌کند تا فرد طی جراحی هیچ درد و یا ناراحتی را احساس نکند.
 • در مرحله بعد، جراح برشی را در پشت گوش ایجاد می‌کند و پوست آن را با گیره‌های جراحی ثابت نگه می‌دارد (که ممکن است جای برش و پنس‌ها برای همیشه در پشت گوش باقی بماند).
 • در بعضی موارد، جراح ممکن است برخی غضروف‌های اضافه را برای رسیدن به فرم مورد نظر، حذف کند.
 • این روش حدود 1 الی 2 ساعت طول خواهد کشید.
 • این بریدگی جای زخم باریکی در پشت گوش ایجاد می‌کند که البته با گذشت زمان کمرنگ می‌شود.
 1. روش بسته

 • به این روش، جراحی بدون برش نیز گفته می‌شود.
 • با توجه به این که این جراحی نیازی به برش ندارد، زمان بهبودی گوش نسبت به جراحی باز ممکن است سریعتر باشد و خطرات و عوارض آن نیز کمتر باشد.
 • در طی این روش، جراح بعد از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، یک سوزن را در غضروف گوش فرو می‌برد تا انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهد. سپس، از بخیه برای تغییر شکل و یا اصلاح گوش استفاده می‌کند.
 • در مطالعه نسخه اصلاح شده این روش، تقریباً 94٪ از مردم اظهار داشته اند که ظاهر گوش بهتر شده است.
 • این نوع روش ممکن است برای همه مناسب نباشد. به عنوان مثال، اگر گوش‌های برجسته شخص دارای غضروف‌های بیش از حد باشد، جراحی بسته برای او گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید.

روش های عمل زیبایی گوش

دوران نقاهت پس از عمل کوچک کردن گوش و مراقبت‌های لازم

روند بهبودی تا حدودی به نوع جراحی بستگی خواهد داشت. پس از جراحی زیبایی گوش، پزشک پانسمانی را به مدت چند روز روی گوش‌ها قرار می‌دهد. پس از برداشتن پانسمان به طور دائمی، فرد باید مراقبت‌های بعد از عمل گوش را به درستی انجام دهد. به عنوان مثال ممکن است لازم باشد فرد از سربند محافظ استفاده کند که از کشیده شدن گوش در هنگام خواب و یا طی روز جلوگیری نماید. اقدام مراقبتی دیگر، ترک سیگار به طور موقتی است. سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را کند نماید. با این حال در دوره پس از نقاهت فرد می‌تواند:

 • 14 روز پس از جراحی موهای خود را بشوید.
 • بعد از 4 الی 6 هفته شنا کند.
 • در هر زمان بعد از عمل به سفر برود.
 • بعد از 1 الی 2 هفته به مدرسه برگردد.
 • بعد از 12 هفته ورزش‌های تماسی انجام دهد.

پس از انجام این روش، ممکن است فرد دچار درد چند روزه، بی‌حسی و گزگز گوش برای چندین هفته و کوفتگی جزئی (حدود 2 هفته) شود.

عوارض جراحی گوش چیست؟

اگر در انتخاب پزشک دقت نشود، برخی از عوارض جانبی می‌توانند گریبان‌گیر افراد شوند که شامل:

 • عفونت: هر عمل جراحی خطر عفونت دارد که با دریافت درمان سریع با آنتی‌بیوتیک می‌توان از عوارض ناشی از عفونت جلوگیری کرد.
 • کبودی: هماتوم یا لخته خون می‌تواند در زیر پوست گوش حدود 1 الی 3 روز بعد از عمل زیبایی گوش ایجاد شود که درد علامت اصلی آن است.
 • عود: بعضی اوقات، ممکن است گوش‌ها به علت عمل نامناسب، دوباره شروع به بیرون زدن کنند و جراحی مجدد لازم شود.
 • ظاهر نامطلوب: گاهی اوقات، نتایج جراحی ترمیمی یا زیبایی، آن چیزی نیست که فرد انتظار دارد و گوش‌ها ممکن است نامتقارن، نزدیک به سر یا خیلی دور از سر شوند.
 • بی حسی: گوش ممکن است تا چندین هفته بعد از جراحی بی‌حس بماند.
 • آسیب به غضروف: این عارضه می‌تواند ناشی از عفونت، هماتوم، یا محکم شدن بخیه‌ها باشد و برای جلوگیری از مشکلات بعدی، مراقبت‌های پزشکی لازم است.

بهترین دکتر جراحی زیبایی گوش

از زمانی که تصمیم می‌گیرید جراحی زیبای گوش را انجام دهید باید به فکر انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش باشید چرا که یک متخصص حرفه‌ای در جلسه مشاوره وضعیت گوش شما را با دقت بررسی کرده و حتی اگر نیاز به جراحی نداشته باشید، صادقانه و بدون اینکه تنها به منافع شخصی خود فکر کند اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد تا از انجام جراحی منصرف شوید. از سوی دیگر متخصصان با سابقه درخشان، ظرأفت عمل بسیار بالایی دارند و شما می‌توانید بدون عارضه شدید جراحی زیبایی گوش را به گونه‌ای انجام دهید که نتیجه عمل کاملاً طبیعی جلوه کرده و بهترین فرم گوش را به دست بیاورید.

مراجعه به متخصصان فعال در کلینیک‌های معتبر یا در مطب‌های خصوصی با تجهیزات پیشرفته و همچنین انتخاب پزشکان با گواهی تخصصی در این زمینه، دو معیار بسیار مهم در انتخاب بهترین دکتر جراحی زیبایی گوش خواهند بود.

اقدامات لازم قبل از جراحی زیبایی گوش

در صورتی که بعد از سپری کردن دوره جلسه مشاوره توسط متخصص تصمیم خود را برای جراحی زیبایی گوش نهایی کرد‌ید، باید اقداماتی را قبل از این عمل زیبایی انجام دهید. برای مثال متخصص از شما می‌خواهد عکس‌برداری‌هایی از لاله گوش و از زوایای گوش انجام دهید تا به طور دقیق بتواند وضعیت گوش شما را مورد بررسی قرار دهد. همچنین لازم است شما آزمایش خون نیز انجام داده باشید چرا که آزمایش خون وضعیت سلامت عمومی بدن را مشخص کرده و در صورتی که از این نظر مشکلی نداشته باشید متخصص برای شما جراحی زیبایی را انجام خواهد داد.

آیا عقب کشیدن گوش ها دردناک است؟

یکی از میان سؤالات پرتکرار در بین متقاضیان جراحی زیبایی گوش، میزان درد این عمل زیبایی است. در زمانی که قرار است عقب کشیدن گوش‌ها طی جراحی انجام گیرد متخصص از مواد بی‌حسی استفاده خواهد کرد. از سوی دیگر برای شما مسکن‌هایی تجویز می‌کند که بعد از اتمام جراحی آن‌ها را مصرف کنید چرا که با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی از بدن کمی درد شروع خواهد شد که مسکن‌های عادی برای برطرف کردن درد مناسب خواهند بود.

میزان درد عمل زیبایی گوش

آیا با اتوپلاستی می توان گوش ها را کوچک کرد؟

جراحی زیبایی گوش با اهداف مختلفی انجام می‌گیرد برای مثال کسانی که گوشه‌های آن‌ها برجسته و جلو آمده است به راحتی می‌توانند نسبت به عقب کشیدن گوش‌ها طی یک عمل زیبایی تحت نظر متخصصین ‌توانمند اقدام کنند. حتی شما می‌توانید اندازه گوش‌های خود را کوچک کنید. در واقع یکی از اهداف اتوپلاستی، تغییر در اندازه گوش است که براساس معاینات انجام گرفته از لاله‌ گوش صورت می‌گیرد.

هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر است؟

اتوپلاستی معمولا در بیمارستان‌های فوق تخصصی و کلینیک جراحی زیبایی گوش تحت اداره یک جراح پلاستیک یا گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. قیمت جراحی زیبایی گوش در هر مرکز نسبت به مراکز دیگر متفاوت است و در واقع قیمت ثابت و مشخصی ندارد. گاهی اوقات اگر هدف از انجام این جراحی، تنها ترمیم ناهنجاری‌ها باشد، بیمه‌گذار فرد بخشی از هزینه عمل و یا کل آن را تقبل می‌نماید اما در صورتی که هدف زیبایی باشد، هزینه آن به طور کامل برعهده فرد خواهد بود.

به عنوان مثال در مطب دکتر سعید شیرنگی که فوق تخصص جراحی پلاستیک و یکی از بهترین جراحان زیبایی گوش هستند، عواملی همچون میزان ناهنجاری گوش، ترمیم‌های لازم، مواد مصرفی (مانند مواد بیهوشی) و دستمزد جراح، بر قیمت این عمل زیبایی تاثیر خواهند گذاشت. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت عمل جراحی زیبایی گوش و یا رزرو نوبت مشاوره، با کلینیک دکتر شیرنگی به شماره 09128490324 ارتباط بگیرید.

بهترین دکتر جراحی زیبایی گوش

از زمانی که تصمیم می‌گیرید جراحی زیبایی گوش را انجام دهید باید به فکر انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش باشید چرا که یک متخصص حرفه‌ای در جلسه مشاوره وضعیت گوش شما را با دقت بررسی کرده و حتی اگر نیاز به جراحی نداشته باشید، صادقانه و بدون اینکه تنها به منافع شخصی خود فکر کند اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد تا از انجام جراحی منصرف شوید. از سوی دیگر متخصصان با سابقه درخشان، ظرافت عمل بسیار بالایی دارند و شما می‌توانید بدون عارضه شدید جراحی زیبایی گوش را به گونه‌ای انجام دهید که نتیجه عمل کاملاً طبیعی جلوه کرده و بهترین فرم گوش را به دست بیاورید.

مراجعه به متخصصان فعال در کلینیک‌های معتبر یا در مطب‌های خصوصی با تجهیزات پیشرفته و همچنین انتخاب پزشکان با گواهی تخصصی در این زمینه، دو معیار بسیار مهم در انتخاب بهترین دکتر جراحی زیبایی گوش خواهند بود.

اقدامات لازم قبل از جراحی زیبایی گوش

در صورتی که بعد از سپری کردن دوره جلسه مشاوره توسط متخصص تصمیم خود را برای جراحی زیبایی گوش نهایی کرد‌ید، باید اقداماتی را قبل از این عمل زیبایی انجام دهید. برای مثال متخصص از شما می‌خواهد عکس‌برداری‌هایی از لاله گوش و از زوایای گوش انجام دهید تا به طور دقیق بتواند وضعیت گوش شما را مورد بررسی قرار دهد. همچنین لازم است شما آزمایش خون نیز انجام داده باشید چرا که آزمایش خون وضعیت سلامت عمومی بدن را مشخص کرده و در صورتی که از این نظر مشکلی نداشته باشید متخصص برای شما جراحی زیبایی را انجام خواهد داد.

آیا عقب کشیدن گوش ها دردناک است؟

یکی از میان سؤالات پرتکرار در بین متقاضیان جراحی زیبایی گوش، میزان درد این عمل زیبایی است. در زمانی که قرار است عقب کشیدن گوش‌ها طی جراحی انجام گیرد متخصص از مواد بی‌حسی استفاده خواهد کرد. از سوی دیگر برای شما مسکن‌هایی تجویز می‌کند که بعد از اتمام جراحی آن‌ها را مصرف کنید چرا که با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی از بدن کمی درد شروع خواهد شد که مسکن‌های عادی برای برطرف کردن درد مناسب خواهند بود

آیا با اتوپلاستی می توان گوش ها را کوچک کرد؟

جراحی زیبایی گوش با اهداف مختلفی انجام می‌گیرد برای مثال کسانی که گوشه‌های آن‌ها برجسته و جلو آمده است به راحتی می‌توانند نسبت به عقب کشیدن گوش‌ها طی یک عمل زیبایی تحت نظر متخصصین ‌توانمند اقدام کنند. حتی شما می‌توانید اندازه گوش‌های خود را کوچک کنید. در واقع یکی از اهداف اتوپلاستی، تغییر در اندازه گوش است که براساس معاینات انجام گرفته از لاله‌ گوش صورت می‌گیرد.

منبع
medicalnewstodaymayoclinic

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر
   این مطلب صرفا جهت آگاهی مخاطبین ارائه شده است و توسط بنده انجام نمی شود.

   1. سلام آغای دکتر خسته نباشید.
    قسمت از گوش من بریده شده نیاز به جراحی پلاستیک است آیا امکانش هست خدمت تون برسم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.