جراحی زیبایی صورتمقالات

جراحی زیبایی گوش

اگر بگوییم که امروزه تقریبا برای تمامی عضوهای بدن می‌توان جراحی زیبایی انجام داد، بیراه نگفته‌ایم. جالب است که از هر کدام یک از این جراحی‌ها به طرز حیرت آوری استقبال می‌شود و طرفداران پر و پا قرصی در سراسر دنیا پیدا می‌کنند. بخش اعظم جراحی‌های زیبایی در دنیا، در ناحیه سر و صورت انجام می‌گیرد.  یکی از عمل‌های بسیار پرطرفدار، جراحی اتوپلاستی است که روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش می‌باشد و معمولا توسط متخصصین گوش و حلق و بینی و یا فوق تخصصان جراحی پلاستیک انجام می‌گیرد. افرادی که به طور ژنتیکی، گوششان بیش از حد از سرشان فاصله می‌گیرد و از این بابت اذیت می‌شوند، می‌توانند این جراحی را که به آن جراحی زیبایی گوش نیز گفته می‌شود انجام دهند. اگر یک یا هردو گوش‌ها به دلیل آسیب دیدگی یا نقص در هنگام تولد دچار صدمه و بدشکلی شده باشد، عمل زیبایی گوش یک روش بسیار موثر برای درمان آن خواهد بود.

اینفوگرافی جراحی زیبایی گوش
اینفوگرافی جراحی زیبایی گوش

کاندید مناسب برای عمل زیبایی گوش چه کسی است؟

گوش خارجی عملکرد جزئی در شنوایی دارد با این حال، تاثیر بسزایی در ظاهر افراد می‌گذارد به همین دلیل ممکن است افراد برای اصلاح بی‌نظمی گوش خارجی خود، تحت عمل جراحی زیبایی گوش قرار بگیرند. در حالت کلی، موارد زیر می‌توانند از اصلی‌ترین دلایل افراد برای انجام عمل گوش باشند:

 1. سن

مهم‌ترین شاخصه کاندیدای منسب، سن وی است. جراحی اتوپلاستی را می‌توان در هر سنی، بعد از رسیدن گوش به اندازه کامل و طبیعی خود (معمولاً بعد از 5 سالگی) تا بزرگسالی انجام داد. در بعضی موارد، این جراحی از اوایل 3 سالگی نیز انجام می‌شود. اگر کودکی با گوش‌های برجسته و مشکلات خاصی در فرم و شکل گوش به دنیا بیاید، یا اینکه ناهنجاری‌های خاصی مانند شکستگی خوش خارجی بلافاصله پس از تولدش ایجاد شود، استفاده از آتل‌های مخصوص ممکن است با موفقیت این مسائل را اصلاح کند. به طور کلی نظر بر این است که بهتر است کودکان از ابتدای 5 سالگی برای انجام عمل گوش آماده شوند و در همین سنین آن را انجام دهند. با این حال برخی ترجیح می‌دهند که در هفته‌های ابتدایی تولد نوزاد خود، درمان را شروع کنند که در این صورت یک روش غیر جراحی معروف به ear molding (قالب گیری گوش) یا آتل بستن (splinting) می‌تواند موثر باشد.

 1. میزان بیرون زدگی و بدفرمی

گوش خارجی معمولاً در زاویه حدود 21 تا 30 درجه نسبت به سر قرار دارد، با این حال اگر زاویه آن‌ها به بیش از 30 درجه تغییر یابد، گوش‌ها “بیرون زده” نامیده می‌شوند و فرد کاندید عمل زیبایی گوش خواهند بود. برای اطلاع از این که چه موقعی بهترین زمان برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش است، بهتر است با یک جراح حاذق و باتجربه در یک کلینیک جراحی زیبایی گوش مشورت کرد. همان طور که ذکر شد، این جراحی توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و متخصصین گوش و حلق و بینی در ایران انجام می‌شود.

از دیگر مشخصه‎‌های کاندیدها می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • گوش‌های بیش از حد طبیعی از سر بیرون زده باشد: برخی از افراد ممکن است احساس کنند که گوش هایشان “بیش از حد” برجسته است و این می تواند باعث خجالت و مشغولیت روانی در آن‌ها شود.
 • گوش ها نامتناسب با سر و بزرگتر از حد طبیعی باشند: این حالت نیز می‌تواند منجر به کاهش عزت نفس، انزوا و عدم اعتماد به نفس شود.
 • فرد از جراحی قبلی گوش خود ناراضی باشد: گاهی افراد با مراجعه به پزشکان کم تجربه، شاهد نتایج نامطلوب و بعضا وحشتناک می‌شوند که باعث می‌شود مجددا مجبور به انجام یک جراحی دیگر شوند. این اتفاق بیشتر در جراحی کوچک کردن گوش دیده می‌شود.

چه عواملی باعث برجستگی گوش می‌شوند؟

اگر ویژگی‌های ژنتیکی یا بیماری‌های خاص بر رشد غضروف گوش افراد تأثیر بگذارد، یا اگر صدمه و یا آسیبی باعث تغییر شکل گوش گردد، ممکن است باعث بیرون زدگی گوش‌ها شود. هر یک از این عوامل می تواند روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارند. با این حال داشتن گوش‌های برجسته و بیرون زده بر شنوایی فرد تأثیر نمی‌گذارند. از لحاظ ارث پذیری، گوش های برجسته می‌تواند به صورت ارثی در خانواده ها دیده شود، اما اغلب این اتفاق به طور تصادفی رخ می‌دهد. حدود 30٪ از نوزادان از ابتدای تولد خود دارای گوش گوش‌های برجسته هستند اما این شمایل از ماه سوم زندگیشان به بعد شروع به تغییر شکل می‌کند.

علت برجستگی گوش

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش و نکات مرتبط به آن

عمل زیبایی گوش معمولا به دو صورت باز و بسته قابل انجام است. تشخیص اینکه چه کسی می‌تواند روش باز را انجام دهد و چه کسی بسته، بر عهده پزشک خواهد بود. قبل از انجام این عمل جراحی، فرد متقاضی باید توسط پزشک معاینه شود و آزمایشات و عکسبرداری‌های مورد توصیه او را انجام دهد تا پزشک بر آناتومی گوش‌های فرد مسلط شود و یک طرح کلی برای عمل جراحی، در نظر بگیرد و پس از آن شروع به جراحی می‌نماید. در ادامه به بررسی اجمالی این دو روش می‌پردازیم:

 1. روش باز

 • در ابتدا جراح از داروهای بیهوشی عمومی برای کودکان و از بی حسی موضعی برای بزرگسالان استفاده می‌کند تا فرد طی جراحی هیچ درد و یا ناراحتی را احساس نکند.
 • در مرحله بعد، جراح برشی را در پشت گوش ایجاد می‌کند و پوست آن را با گیره‌های جراحی ثابت نگه می‌دارد (که ممکن است جای برش و پنس‌ها برای همیشه در پشت گوش باقی بماند).
 • در بعضی موارد، جراح ممکن است برخی غضروف‌های اضافه را برای رسیدن به فرم مورد نظر، حذف کند.
 • این روش حدود 1 الی 2 ساعت طول خواهد کشید.
 • این بریدگی جای زخم باریکی در پشت گوش ایجاد می‌کند که البته با گذشت زمان کمرنگ می‌شود.

روش های عمل زیبایی گوش

 1. روش بسته

 • به این روش، جراحی بدون برش نیز گفته می‌شود.
 • با توجه به این که این جراحی نیازی به برش ندارد، زمان بهبودی گوش نسبت به جراحی باز ممکن است سریعتر باشد و خطرات و عوارض آن نیز کمتر باشد.
 • در طی این روش، جراح بعد از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، یک سوزن را در غضروف گوش فرو می‌برد تا انعطاف پذیری آن را افزایش دهد. سپس، آن‌ها از بخیه برای تغییر شکل و یا اصلاح گوش استفاده می‌کنند.
 • در مطالعه نسخه اصلاح شده این روش، تقریباً 94٪ از مردم اظهار داشته اند که ظاهر گوششان بهتر شده است.
 • این نوع روش ممکن است برای همه مناسب نباشد. به عنوان مثال، اگر گوش‌های برجسته شخص دارای غضروف‌های بیش از حد باشد، جراحی بسته برای او گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید.

دوران نقاهت پس از عمل کوچک کردن گوش و مراقبت‌های لازم

روند بهبودی تا حدودی به نوع جراحی بستگی خواهد داشت. پس از جراحی زیبایی گوش ، پزشک پانسمانی را به مدت چند روز روی گوش‌ها قرار می‌دهد. پس از برداشتن پانسمان به طور دائمی، فرد باید مراقبت‌های بعد از عمل گوش را به درستی انجام دهد، به عنوان مثال ممکن است لازم باشد فرد از سربند محافظ استفاده کند که از کشیده شدن گوش در هنگام خواب و یا طی روز جلوگیری نماید. اقدام مراقبتی دیگر ترک سیگار به طور موقتی است؛ سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را کند نماید. با این حال در دوره پس از نقاهت فرد می‌تواند:

 • 14 روز پس از جراحی موهای خود را بشوید.
 • بعد از 4 الی 6 هفته شنا کند.
 • در هر زمان بعد از عمل به سفر برود.
 • بعد از 1 الی 2 هفته به مدرسه برگردد.
 • بعد از 12 هفته ورزش‌های تماسی انجام دهد.

پس از انجام این روش، ممکن است فرد دچار درد چند روزه، بی حسی و گزگز گوش برای چندین هفته و کوفتگی جزئی (حدود 2 هفته) شود.

عوارض جراحی گوش چیست؟

اگر در انتخاب پزشک دقت نشود، برخی از عوارض جانبی می‌توانند گریبان گیر افراد شوند که شامل:

 • عفونت: هر عمل جراحی خطر عفونت دارد که با دریافت درمان سریع با آنتی بیوتیک می‌توان از عوارض ناشی از عفونت جلوگیری کرد.
 • کبودی: هماتوم یا لخته خون می‌تواند در زیر پوست گوش حدود 1 الی 3 روز بعد از عمل زیبایی گوش ایجاد شود که درد علامت اصلی آن است.
 • عود: بعضی اوقات، ممکن است گوش‌ها به علت عمل نامناسب، دوباره شروع به بیرون زدن کنند و جراحی مجدد لازم شود.
 • ظاهر نامطلوب: گاهی اوقات، نتایج جراحی ترمیمی یا زیبایی آن چیزی نیست که فرد انتظار دارد و گوش‌ها ممکن است نامتقارن، نزدیک به سر یا خیلی دور از سر شوند.
 • بی حسی: گوش ممکن است تا چندین هفته بعد از جراحی بی‌حس بماند.
 • آسیب به غضروف: این عارضه می‌تواند ناشی از عفونت، هماتوم، یا محکم شدن بخیه‌ها باشد و برای جلوگیری از مشکلات بعدی، مراقبت‌های پزشکی لازم است.

هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر است؟

اتوپلاستی معمولا در بیمارستان‌های فوق تخصصی و کلینیک جراحی زیبایی گوش تحت اداره یک جراح پلاستیک یا گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. قیمت جراحی زیبایی گوش در هر مرکز نسبت به مراکز دیگر متفاوت است و در واقع قیمت ثابت و مشخصی ندارد. گاهی اوقات اگر هدف از انجام این جراحی، تنها ترمیم ناهنجاری‌ها باشد، بیمه گذار فرد بخشی از هزینه عمل و یا کل آن را تقبل می‌نماید؛ اما در صورتی که هدف زیبایی باشد، هزینه آن به طور کامل بر عهده فرد خواهد بود. به عنوان مثال در مطب دکتر سعید شیرنگی که فوق تخصص جراحی پلاستیک و یکی از بهترین جراح زیبایی گوش هستند، عواملی همچون میزان ناهنجاری گوش، ترمیم‌های لازم، مواد مصرفی (مانند مواد بیهوشی) و دستمزد جراح برقیمت این عمل زیبایی تاثیر خواهند گذاشت. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت عمل جراحی زیبایی گوش و یا رزرو نوبت مشاوره با کلینیک دکتر شیرنگی به شماره 09128490324 ارتباط بگیرید.

منبع
medicalnewstodaymayoclinic

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر
   این مطلب صرفا جهت آگاهی مخاطبین ارائه شده است و توسط بنده انجام نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان