لیپوماتیکمقالات

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک

Rate this post

بسیاری از مردان و زنان، دارای چربی‌های پایداری در شکم، پهلو و یا ران‌های خود هستند که حتی در برابر سخت ترین رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های ورزشی نیز مقاومت می‌کنند. برخی از این افراد برای رهایی یافتن از دست چربی‌های مزاحم، روی به لیپوماتیک شکم و پهلو می‌آورند که دومین درمان زیبایی محبوب در دنیا است. این روش بلافاصله باعث از بین رفتن چربی‌های اضافه در مناطق خاصی از بدن می‌شود. حال سوال اینجاست که با توجه به خروج چربی و ایجاد زخم در بدن، بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک چگونه باید باشد که فرد احساس درد یا آزار نکند؟

اینفوگرافی خوابیدن صحیح بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافی خوابیدن صحیح بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک یکی از مهمترین نکات مراقبتی است که در صورت بی توجهی و عدم انجام صحیح آن، می‌تواند باعث اختلال در حصول نتیجه نهایی مورد نظر و همچنین احساس درد بیشتر در فرد زیباجو گردد. ما در این مقاله برای شما از اهمیت و نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک خواهیم گفت.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09128490324
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

خوابیدن بعد از لیپوماتیک چقدر اهمیت دارد؟

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا به طور مختصر از این روش و نحوه انجام آن خواهیم گفت. عمل لیپوماتیک با هدف کانتور کردن نواحی مختلف بدن برای از بین بردن دائمی سلول‌های چربی انجام می‌شود. در طی این روش که به طور معمول تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد، یک جراح پلاستیک، لوله مکش (کانولا) را پس از ایجاد برش در منطقه پرچربی، به زیر پوست وارد می‌کند. وی با استفاده از سرنگ یا پمپ خلاء، سلول‌های چربی را تخریب کرده و سپس آن‌ها را ساکشن و از بدن فرد خارج می‌کند.

نتایج حاصل از این روش تا زمانی که فرد نکات توصیه شده را مو به مو انجام دهد، ماندگار و دائمی خواهند بود. عوامل مختلفی مانند انتخاب جراح، انتخاب کلینیک معتبر، میزان مراقبت و نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک از عوامل بسیار تاثیرگذار بر نتایج نهایی و میزان ماندگاری این متد می‌باشند.

مطالب بیشتر: بهترین سن برای لیپوماتیک

طرز صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

 • قبل از قرار گرفتن در حالت درازکش، تخت خواب را به حالت مناسبی آماده کنید به طوری که هنگام خوابیدن بر روی آن احساس ناراحتی نکنید که مجبور باشید مجددا از جای خود بلند شوید. سپس در کنار تخت بنشینید و به آرامی پاهای خود را به روی تخت بگذارید و دراز بکشید. انجام این مراحل باعث می‌شود که کمترین میزان درد را متحمل شوید.
 • اگر چربی شکم را تخلیه کرده‌اید، به پشت بخوابید. اگر چربی ران و باسن را تخلیه کرده‌اید به روی شکم بخوابید و اگر تمام این نواحی را تحت درمان قرار داده‌اید، بر روی پهلوها بخوابید. شما همچنین می‌توانید روی تخت خود، چندین بالشت بگذارید تا سطح آن بالا بیاید و سپس بر روی سطح شیبداری که ساخته‌اید به آرامی دراز بکشید تا اذیت نشوید. در کل باید حالت بدن، شکل V به خود بگیرد.
 • حتما هنگام خواب (حداقل تا 2 هفته اول) از گن‌های فشرده‌سازی استفاده کنید که به طور موقت از نواحی تحت درمان شما پشتیبانی کنند و پس از جراحی، عضلات شکم را به سمت یکدیگر فشرده نمایند.
 • در نظر داشته باشید که برای تغییر حالت دادن بدن در حین خواب، باید توجه ویژه‌ای به فرم بدن خود داشته باشید. در حالت کلی، شما باید حواس خود جمع کنید که هیچ فشار بی‌موردی را روی مناطق برش خورده اعمال نمی‌کنید.

مطالب بیشتر: ورم بعد از لیپوماتیک

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک در چیست؟

بعد از لیپوماتیک، برای بهبودی کامل به خواب با مدت زمان مناسب (نه زیاد و نه کم) نیاز دارید. بدن با استراحت کافی، ناحیه آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و پروسه کاهش سلول‌های چربی را که جراح شروع کرده است، به پایان می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا یک استایل زیبا و با ظاهر طبیعی و بی‌نقص داشته باشید. تاثیر نحوه خوابیدن بر نتایج نهایی لیپوماتیک بسیار واضح است و در سرعت و کیفیت بهبودی فرد، نقش پررنگی را ایفا می‌کند. در مقابل، خوابیدن با پوزیشن نامناسب و طولانی مدت، می‌تواند نتایج حاصل از لیپوماتیک را به خطر بیاندازد.

بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک آن است که فشار زیادی بر مناطقی که برش خورده‌اند و از آن‌ها چربی خارج شده است، تحمیل نشود. در غالب موارد، خوابیدن به روی کمر (طاق باز) توصیه می‌شود. البته انتخاب پوزیشن خوابیدن در هر فرد متفاوت است. برخی ممکن است نتوانند هنگام خواب، حالت طاق باز را انتخاب کنند. پوزیشن هر چه که باشد، نباید وزن بدن را روی نواحی تحت درمان متمرکز کند.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک به گونه‌ای بخوابید که به بدن فشار وارد نشده و از طرف دیگر اگر لیپوماتیک در شکم یا سینه انجام شده است، بالاتنه زاویه 45 درجه با پاها داشته باشد تا ورم، کمتر شود.
اهمیت درست خوابیدن
 1. جلوگیری از فشار به زخم‌ها و در نتیجه جلوگیری از خونریزی
 2. کمک به تخلیه مایعات از بدن و کاهش ورم
تا چه مدت باید برای خوابیدن احتیاط کرد؟ حداقل سه هفته باید این نکات را رعایت کنید تا زخم‌ها التیام پیدا کنند.

مطالب بیشتر: شل شدن پوست بعد از لیپوماتیک

اهمیت مدت زمان خوابیدن پس از عمل پیکرتراشی

از آنجایی که لیپوماتیک شامل خارج کردن مقدار قابل توجهی از بافت چربی است، ضروری می‌باشد که همه تلاش خود را برای حصول بهبودی سریع و نتیجه ماندگار انجام دهید. یکی از توجهات مهم، انتخاب بهترین فرم خوابیدن پس از لیپوماتیک است. همانطور که می‌دانید، لیپوماتیک یک عمل جراحی خاص و ظریف است که نیاز به مراقبت‌های دقیق و مناسب دارد. مدت زمانی که برای خوابیدن روی تختخواب نیاز است، به نوع دستگاه لیپوماتیکی که درمان را با آن انجام داده‌اید، بستگی دارد. بهبودی بعد از لیپوماتیک با دستگاه‌های قدیمی، حدود یک الی سه هفته طول خواهد کشید زیرا با استخراج چربی توسط دستگاه‌های سنتی و قدیمی، جای زخم و کبودی‌های گسترده‌ای در بدن ایجاد خواهند شد.

اما پیکرتراشی با پال، دوران نقاهت کمتری دارد. در حالت کلی، اکثر جراحان توصیه می‌کنند که حداقل در هفته اول بعد از لیپوماتیک، فعالیت‌های بدنی متوسط انجام دهید و به اندازه کافی دراز بکشید. بهتر است در طول روز، به ازای هر 1 ساعت دراز کشیدن، یک ربع فعالیت ملایم مانند راه رفتن انجام دهید زیرا لازم است که جریان خون در بدن سرعت بیشتری داشته باشد تا بتواند درد، کبودی‌ها، چربی‌های باقی مانده و پوست شل شده را، سریع‌تر بهبود بخشد.

اهمیت استفاده از گن طبی در هنگام خواب

بدن به طور طبیعی در طول دوران نقاهت مایعات تولید می‌کند و این مایعات می توانند در نقطه خاصی جمع شوند و به دام بیفتند و باعث تورم و ناراحتی و طولانی شدن روند بهبودی شوند. همیشه شدت تورم در هنگام شب بیشتر است و در این زمان ضروریست که افراد گن طبی خود را حتماً استفاده کنند تا علاوه بر داشتن احساس راحتی، موجب حفظ نتایج حاصل از پیکرتراشی خود شوند. به طور کلی استفاده از گن فشرده‌ کننده در هنگام خواب موجب اعمال فشار یکنواختی در سراسر ناحیه تحت درمان می‌شود، از تجمع بیش از حد مایع جلوگیری می‌کند و به بدن شما کمک می‌کند تا هر مایعی که تجمع می‌یابد جذب شود. نپوشیدن گن طبی به خصوص در هنگام خواب، خطر زخم و کبودی را به شدت قابل توجهی افزایش می دهد.

مراقبت از زخم لیپوماتیک در هنگام خوابیدن

یکی از مهمترین نکات مراقبتی در هنگام خوابیدن بعد از لیپوماتیک، مراقبت از زخم لیپوماتیک می‌باشد. در این راستا به چند نکته مهم در ادامه اشاره می کنیم:

 1. موقعیت خوابیدن: اگرچه خوابیدن به پشت (طاق باز) ممکن است بهترین حالت خواب بعد از پیکرتراشی باشد، اما می تواند بخیه های شما را بکشد و درد ناراحتی را به شما بدهد. بهترین پوزیشن برای خوابیدن جهت مراقبت از زخم، دراز کشیدن در حالت شیب دار است به طوری که سرتان نسبت به زانوهایتان بالاتر قرار بگیرد.
 2. رعایت بهداشت ناحیه پانسمان شده: اطمینان حاصل کنید که قبل از خواب، زخمتان تمیز و پانسمانتان تعویض شده باشد. در غیر اینصورت ممکن است تا صبح زخمتان دچار چرک و عفونت شود.
 3. عدم مصرف دخانیات: برخی افراد عادت دارند که شب‌ها قبل از خواب سیگار یا قلیان بکشند. یکی از راهکارهای موثر در افزایش سرعت بهبودی زخم‌ها، عدم مصرف دخانیات است.
 4. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک: قبل از خوابیدن مطمئن شوید که دارویی را که پزشکتان برایتان تجویز نموده است را مصرف نموده‌اید.
 5. پوشیدن لباس تمیز: در صورتی که زخمتان پانسمان نشده، سعی کنید لباسی نخی و تمیز بپوشید تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید و به بهبودی سریع‌تر زخم‌ها کمک کنید.

خوابیدن بعد از لیپوماتیک چقدر اهمیت دارد؟

توصیه ‌های مراقبتی بعد از عمل لیپوماتیک

زمانی که جراحی لاغری به پایان می‌رسد، دوره نقاهت شروع شده و میزان اهمیت شما به توصیه‌های مراقبت در این دوران، تعیین‌کننده نتیجه نهایی پیکرتراشی و البته حفظ سلامت شما خواهد بود. یکی از مهمترین نکات، نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک است که در این مقاله پیرامون آن صحبت شد. در ادامه این مقاله قصد داریم سایر نکات مراقبتی بعد از عمل پیکرتراشی را برای شما عزیزان توضیح دهیم:

 1. متخصص از شما می‌خواهد برای مدت مشخصی از گن طبی استفاده کنید. اهمیت پوشیدن گن، جلوگیری از افتادگی پوست، کمک به خروج مایعات حبس شده در محل زخم‌ها و در نتیجه کمک به افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها است. بنابراین گن طبق توصیه متخصص استفاده کنید.
 2. مصرف سبزیجات و میوه تازه باعث افزایش آنتی‌اکسیدان بدن شده و این موضوع قدرت ریکاوری بدن شما را بعد از عمل افزایش می‌دهد به خصوص اینکه کمک می‌کند پوست با قدرت بیشتری زخم‌ها را ترمیم کند.
 3. حتماً در طول روز آب کافی بنوشید این مسأله از خشکی پوست جلوگیری کرده و باعث می‌شود زخم‌ها زودتر ترمیم شوند.
 4. در روز سوم به بعد شما باید پیاده‌روی آهسته را شروع کنید. البته مدت زمان پیاده‌روی باید کوتاه بوده و به هیچ عنوان نباید فشاری به بدن وارد کرد. هدف از پیاده‌روی کمک به خروج مایعات حبس شده در بدن است.
 5. تغذیه شما بعد از لیپوماتیک برای افزایش قدرت ترمیمی بدن، حفظ نتیجه جراحی و جلوگیری از بازگشت چاقی اهمیت دارد. در دوره نقاهت شما باید غذا‌هایی را بخورید که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و کمک می‌کند زخم‌ها زودتر ترمیم شوند. مصرف نمک را در غذای خود کم کنید چرا که افزایش نمک باعث تشدید ورم پوستی خواهد شد.
 6. زمانی که به حمام می‌روید حتماً به آرامی محل زخم را ماساژ دهید. البته برای این منظور متخصص آموزش‌هایی را ارائه می‌کند تا بدون آسیب به زخم‌ها کمک کنید مایعات زودتر از این قسمت از بدن تخلیه شده و زخم‌ها سریع‌تر بهبود پیدا کنند.

پیکرتراشی در مطب دکتر شیرنگی

دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک، یکی از باتجربه‌ترین جراحان در زمینه لیپوماتیک با استفاده از دستگاه لیپوماتیک پیشرفته PAL می‌باشند. دستگاه جدید پال، قابلیت لیفت، جمع نمودن پوست، کبودی کم و بهبودی بسیار سریع‌تری نسبت به دستگاه‌های مشابه را دارد. عوارض جانبی حاصل از دستگاه آمریکایی پال حین لیپوماتیک، به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است. همچنین با قابلیت‌های جدید و هوشمند، زمان انجام این عمل را کاهش و دقت آن را افزایش داده است. شما عزیزان می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره با تلفن مطب به شماره 09128490324  تماس حاصل فرمایید.

مطالب بیشتر: زخم بعد از لیپوماتیک

منبع
doctornirhealthlinedaytonplasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.