جراحی بینیمقالات
موضوعات داغ

رینوپلاستی چیست؟ معرفی بهترین تکنیک های آن

Rate this post

یکی از معیارهای زیبایی چهره داشتن بینی خوش فرم و متناسب با سایر اجزای صورت است. به همین دلیل تقاضا برای عمل زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی افزایش یافته است. رینوپلاستی می‌تواند با هدف بهبود مشکل تنفسی و یا تغییر فرم ظاهری بینی انجام شود. در صورتی که شما نیز از ظاهر بینی خود شکایت داشته و به فکر چاره برای اصلاح فرم بینی خود به صورت دائمی هستید در این مقاله همراه ما باشید. چرا که قصد داریم در مورد عمل رینوپلاستی بینی و تمامی جزئیات آن صحبت کنیم.

اینفوگرافی رینوپلاستی
اینفوگرافی رینوپلاستی

مشاوره تلفنی رایگان : 09108822057

درخواست مشاوره تخصصی جراحی بینی با دکتر سعید شیرنگی

فرق رینوپلاستی با عمل بینی

اولین موضوعی که قبل از پرداختن به رینوپلاستی و عمل بینی باید بررسی شود، فرق بین این دو عبارت است. بسیاری از افرادی که قصد دارند عمل بینی انجام دهند با هر دو کلمه رینوپلاستی و عمل بینی مواجه می‌شوند. در حقیقت این دو عبارت هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و هر دو یکسان هستند. به این معنا که در جامعه پزشکی عمل بینی با نام تخصصی رینوپلاستی نامیده می‌شود و فرقی بین این دو وجود ندارد.

رینوپلاستی بینی برای چه کسانی مناسب است؟

تمامی افرادی که دارای سلامت کامل جسمی و روحی هستند می‌توانند عمل رینوپلاستی انجام داده و از مزایای آن بهره ببرند. با این حال برای اینکه از قرار گرفتن خود در دسته افرادی که می‌توانند رینوپلاستی بینی انجام دهند، مطلع شوید باید قبل از اقدام به هر کاری با پزشک متخصص مربوطه مشورت کنید. برای تصمیم‌گیری راحت‌تر، در زیر لیست افرادی که مناسب برای رینوپلاستی هستند را آورده‌ایم:

 • زنان و مردان بالای ۱۸ سال که رشد صورت و استخوان‌‌بندی آن‌ها کامل شده و همچنین از نظر روحی به بلوغ رسیده باشند.
 • کسانی که از نظر روحی و جسمی در سلامت کامل هستند. این موضوع بعد از انجام بررسی‌های لازم توسط پزشک متخصص مشخص می‌گردد.
 • کسانی که نسبت به نتایج نهایی کار واقع‌بین هستند.

افراد مناسب برای جراحی بینی

مراقبت‌های پیش از رینوپلاستی

به منظور پیشگیری از مشکلات احتمالی حین عمل بینی و رسیدن به بهترین نتایج ممکن، رعایت برخی نکات و مراقبت‌های پیش از انجام کار توصیه می‌شود. از جمله مهم‌ترین این نکات عبارتند از:

 • خودداری از مصرف سیگار
 • قطع مصرف بعضی از داروها مانند آسپرین با مشورت پزشک
 • شستشوی کامل صورت قبل از رینوپلاستی
 • داشتن رژیم غذایی سالم

مطالب بیشتر: جراحی انحراف بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی رینوپلاستی

به همان اندازه که رعایت برخی مراقبت‌ها قبل از انجام رینوپلاستی ضروری است انجام برخی نکات بعد از اتمام عمل بینی نیز اهمیت دارد. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین این موارد پرداخته‌ایم:

 • استراحت به اندازه کافی
 • خودداری از خم کردن سر رو به پایین
 • مصرف مرتب داروهای تجویز شده توسط پزشک جراح
 • خودداری از انجام فعالیت و کارهای سنگین و حمل بار سنگین
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید
 • داشتن تغذیه سالم با خوردن میوه‌جات و سبزیجات

علاوه بر این موارد، کاندیدهای انجام این عمل باید از پزشک خود بخواهند تا آن‌ها را به صورت کاملا دقیق از تمامی مواردی که باید پس از عمل رعایت شود، آگاه کنند.

مراحل انجام جراحی رینوپلاستی

عمل رینوپلاستی یکی از عمل‌های جراحی تهاجمی محسوب می‌شود. به همین دلیل انجام آن معمولا با بیهوشی همراه است. مراحل انجام جراحی رینوپلاستی به ترتیب به صورت زیر می‌باشد:

 • داشتن یک جلسه مشاوره بین پزشک و مراجعه‌کننده به منظور بررسی شرایط و انجام آزمایش‌های لازم
 • آماده‌سازی کاندید رینوپلاستی در روز اصلی عمل با استریل کردن نواحی عمل، اعمال بیهوشی و تزریق داروهای ضروری قبل از عمل
 • ایجاد برش در قسمت‌های مورد نیاز بینی برای آغاز به کار

پس از ایجاد برش در بینی توسط پزشک متخصص عمل رینوپلاستی آغاز می‌شود. این عمل با درخواست فرد و البته صلاح‌دید پزشک متخصص در دو نوع رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته انجام می‌گردد. در روش رینوپلاستی بسته، برش‌های اعمال شده در داخل بینی بوده و برای جراحی باز، این برش‌ها در قسمتی از بین دو سوراخ بینی اعمال می‌شوند. رینوپلاستی به روش بسته معمولا برای عمل‌هایی که پیچیدگی و سختی کم‌تری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مراحل انجام جراحی رینوپلاستی

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی چقدر است؟

 

 

 

 

 

رینوپلاستی

مراحل انجام مزایا کاندید مناسب نتایج نهایی دوره نقاهت
1. انجام جلسه مشاوره قبل از عمل.

2. انجام آزمایشات لازم قبل از عمل.

3. استریل نواحی عمل.

4. تزریق داروی بیهوشی.

5. ایجاد برش در نواحی مورد نیاز.

6. بخیه برش‌ها.

7. استریل نواحی بخیه شده.

 

1. افزایش یا کاهش اندازه بینی.

2. تغییر فرم و سایز سوراخ‌های بینی.

3. رفع افتادگی بینی.

4. افزایش تعادل و هماهنگی بین بینی و سایر اجزای صورت.

5. زیبا‌تر شدن صورت و چهره.

6. رفع مشکلات مربوط به انحراف تیغه بینی.

7. بهبود تنفس.

1. زنان و مردان بالای ۱۸ سال که رشد صورت و استخوان‌ بندی آن‌ها کامل شده است. همچنین از نظر روحی به بلوغ رسیده باشند.

2. کسانی که از نظر روحی و جسمی در سلامت کامل هستند. این موضوع بعد از انجام بررسی‌های لازم توسط پزشک متخصص مشخص می‌گردد.

3. کسانی که نسبت به نتایج نهایی کار واقع‌بین هستند.

1. ایجاد کبودی و تورم و درد.

2. بستری شدن از چند ساعت تا چند ماه در بیمارستان و تحت نظر پزشک.

3. کشیدن بخیه پس از چند روز.

4. کاهش درد پس از 1 هفته.

5. ایجاد خونریزی در صورت عدم استراحت کافی.

6. روند بهبودی کبودی و تورم و از چند هفته تا چند ماه.

7. مشاهده نتایج چند ماه پس از عمل.

8. مشاهده نتیجه نهایی عمل تا دو سال پس از عمل.

1. بازگشت به زندگی عادی پس از چند روز .

2. احتمال کبودی و تورم از چند هفته تا چند ماه.

نتایج نهایی رینوپلاستی

برای مشاهده نتایج حاصل از عمل رینوپلاستی، کاندید انجام آن باید کمی صبور باشد چرا که نتایج نهایی سریعا خود را نشان نداده و بهبودی عوارض جانبی و دوره نقاهت آن می‌تواند مدتی طول بکشد. همچنین برای اینکه بینی فرم نهایی خود را پیدا کند، باید صبر کرد تا کبودی‌ها و ورم‌های ایجاد شده به کلی بهبود یابند. این مدت زمان چیزی در حدود چند هفته و یا چند ماه خواهد بود به طوری که گفته می‌شود نهایی‌ترین نتیجه، بعد از دو سال خود را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که نتایج به وجود آمده از رینوپلاستی بینی گوشتی و رینوپلاستی بینی استخوانی می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد. برای اینکه بتوانید از نتیجه نهایی جراحی خود کاملا راضی باشید و عملی راحت و بی‌دغدغه‌ای را پشت سر بگذارید باید در انتخاب پزشک و کلینیک معتبر و شناخته شده، نهایت دقت را داشته باشید. دکتر شیرنگی به عنوان یکی از بهترین‌های ایران در حوزه روش های رینوپلاستی بدون جراحی و روش های رینوپلاستی با جراحی، یکی از بهترین انتخاب شما عزیزان خواهد بود. مطب دکتر شیرنگی دارای امکانات و تجهیزات کاملا استانداردی بوده و افراد می‌توانند با خیال راحت عمل خود را انجام داده و با کمترین دردسر از نتیجه نهایی کار لذت ببرند.

مطالب بیشتر: عمل بینی استخوانی

نتیجه رینوپلاستی

خطرات جراحی زیبایی رینوپلاستی

هر عمل جراحی می‌تواند خطرات و عوارض جانبی در پی داشته باشد. بنابراین این عمل نیز از این موضوع مستثنی نبوده و در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی و همچنین عدم انتخاب پزشک متخصص در این زمینه، ممکن است شاهد خطرات ناخوشایند بسیاری باشید. از جمله خطرات رینوپلاستی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت در زخم‌ها
 • واکنش‌های به بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ شدن
 • بی‌حسی بینی
 • عدم تقارن در بین

توجه داشته باشید که این موارد در تمامی افراد رخ نمی‌دهد و با رعایت دقیق تمامی توصیه‌های پزشک متخصص و مصرف مرتب و منظم داروهای تجویز شده و البته انتخاب یک پزشک و کلینیک معتبر، می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

مطالب بیشتر: عمل بینی بدون بیهوشی

مشکلات رینوپلاستی

پس از جراحی رینوپلاستی چه اتفاقی رخ می دهد؟

کسانی که قصد انجام رینوپلاستی را داشته باشند باید درمورد اتفاقاتی که ممکن است بروز کنند، مطلع شوند. در نتیجه می‌توانند موارد مشکوک را شناسایی کرده و به محض مشاهده هر اتفاق غیر منتظره‌ای آن را به پزشک خود اطلاع دهند. چند مورد از این موارد در زیر آورده شده‌اند:

 • بستری شدن فرد به مدت چند ساعت و یا ۲۴ ساعت در بیمارستان و قرار گرفتن تحت نظر پزشک جراح بسته به شرایط و صلاح‌دید پزشک
 • مشاهده عوارض جانبی از قبیل کبودی، التهاب و درد در نواحی صورت که بسته به شرایط بدنی و سنگین بودن عمل، ممکن است در برخی افراد شدید و یا ضعیف باشد. برای پیشگیری از شدت یافتن این عوارض، استفاده از کمپرس سرد و گرم و همچنین مصرف غذاهای آبکی و میوه‌هایی از قبیل آناناس توصیه می‌شود.
 • مشاهده خونریزی در کسانی که به حد کافی استراحت نمی‌کنند.
 • احساس خفگی به دلیل تورم و گرفتگی بینی

بعد از چند روز استراحت، تمامی شرایط به حالت عادی خود برگشته و افراد برای کشیدن بخیه‌ها و کنترل باید به مطلب پزشک متخصص خود مراجعه کنند.

هزینه جراحی رینوپلاستی در سال 1400

قیمت رینوپلاستی بسته به عوامل و شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه نهایی کار می‌توان به مواردی از قبیل هزینه بیهوشی، هزینه‌های امکانات اتاق عمل یا امکانات بیمارستانی، آزمایش‌های طبی، پوشش‌‌های بعد از عمل جراحی، داروهای تجویزی، دستمزد جراح و … اشاره کرد. در صورتی که قصد دارید از هزینه دقیق عمل رینوپلاستی خود در مطب دکتر شیرنگی مطلع شوید همین حالا تماس گرفته و نسبت به تعیین وقت مشاوره اقدام کنید.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

بهترین دکتر رینوپلاستی در تهران

در صورتی که کمی در اینترنت تحقیق کنید متوجه محبوبیت عمل رینوپلاستی در کشور ما و در نتیجه وجود متخصصان زیاد برای انجام این عمل زیبایی خواهید شد. اما به نظر شما آیا همه پزشکان از صلاحیت کافی برای انجام جراحی زیبایی بینی برخوردار هستند؟ آیا عاقلانه است که ما زیبایی و سلامت خود را به دست هر پزشکی بسپاریم بدون اینکه از سابقه کاری او اطلاعی داشته باشیم؟ به شما پیشنهاد می‌دهیم حتماً در اولین قدم مطمئن شوید پزشک انتخابی، گواهی تخصصی در زمینه انجام عمل جراحی پلاستیک داشته و در مطب‌های مجهز و یا کلینیک‌های معتبر فعالیت می‌کند.

معرفی بهترین پزشک جراحی بینی در تهران

در مرحله بعد حتماً با مراجعه‌کنندگان قبلی پزشک انتخابی خود ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها درمورد نحوه عملکرد متخصص سؤال کنید. بهترین جراح رینوپلاستی قطعاً در جلسه مشاوره نمونه کار‌های خود را به شما نشان می‌دهد تا شما با اطمینان خاطر بتوانید این عمل زیبایی را انجام دهید

مزایای انجام رینوپلاستی

شاید این تصور وجود داشته باشد که رینوپلاستی تنها یک عمل زیبایی بوده و باعث جذاب‌تر شدن چهره می‌گردد و عموم مردم با این تصور نسبت به انجام جراحی بینی اقدام می‌کنند. اما لازم است این عمل زیبایی را از ابعاد دیگر نیز مورد بررسی قرار دهیم. برای مثال اگر شما تنها با هدف زیباتر شدن بینی اقدام به این عمل جراحی کرده باشید، متخصص قطعاً ساختار داخلی بینی شما را بررسی می‌کند و در صورتی که متوجه شود مشکلی در مجاری بینی وجود دارد، آن‌ها را درمان کرده و شما از نظر تنفسی نیز شرایط بهتری را پیدا خواهید کرد. و یا اینکه انجام عمل رینوپلاستی از افتادگی بینی با افزایش سن جلوگیری می‌کند.

برای مثال کسانی که بینی گوشتی دارند، در اثر افزایش سن دچار افتادگی و شل شدن نوک بینی خود می‌گردند. در صورتی که اگر در زمان جوانی بینی خود را عمل کرده بودند این مسأله با تأخیر اتفاق می‌افتاد و شاید حتی در دوران پیری نیز افتادگی نوک بینی را تجربه نمی‌کردند.

مطالب بیشتر: تامپون بینی

پرداخت هزینه رینوپلاستی توسط شرکت بیمه

یکی از سؤالات پرتکرار توسط متقاضیان رینوپلاستی، پرداخت هزینه جراحی بینی توسط بیمه است. شرکت‌های بیمه تنها از عمل‌های درمانی حمایت می‌کند بنابراین اگر متخصص شما تأیید کند که انجام عمل بینی از نظر درمانی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، قطعاً شرکت بیمه بخشی از هزینه‌ها را برای شما پرداخت می‌کنند در غیر این صورت تمامی هزینه بر عهده شما خواهد بود.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.