جراحی بینیمقالات

سپتوپلاستی – اصلاح انحراف بینی با Septoplasty

0
(0)

بینی یکی از مهم‌ترین اجزای صورت انسان است که تاثیر چشمگیری در چهره افراد می‌گذارد. همانند دیگر اجزای صورت، بینی نیز می‌تواند دچار بد شکلی‌های مختلفی مانند انحراف بینی شود، این بد شکلی‌ها زمانی دردسر ساز می‌شوند که بر کیفیت تنفس و زندگی افراد تاثیر قابل ملاحظه‌ای بگذارند. امروزه دیگر این ایرادات، جدی به حساب نمی‌آیند زیرا قابل درمان هستند؛ از این رو اهمیت روش درمان انحراف بینی با سپتوپلاستی به چشم می‌آید. پس از معرفی جراحی سپتوپلاستی بینی (Septoplasty)، این روش به سرعت در دنیا معروف شد و در مدت کوتاهی تعداد انبوهی از مردم متقاضی انجام آن شدند.

برای این که بفهمید آیا کاندید مناسبی برای عمل سپتوپلاستی هستید یا خیر، ابتدا باید بدانید که سپتوپلاستی چیست و چه کاربردی دارد. در حالت کلی، این روش با رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی تفاوت‌هایی دارد که در ادامه به بررسی این وجه تمایزها و هزینه عمل سپتوپلاستی خواهیم پرداخت.

اینفوگرافی سپتوپلاستی
اینفوگرافی مراحل عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی بینی چیست؟

سپتوم معادل انگلیسی تیغه بینی است و سپتوپلاستی یک عمل جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروف‌های تقسیم کننده فضای بین دو سوراخ بینی (سپتوم) می‌باشد. وقتی تیغه بینی کج باشد، به آن انحراف بینی می‌گویند که می‌تواند نفس کشیدن از طریق بینی را دشوار کند و خطر عفونت‌های سینوسی را به دلیل تخلیه ضعیف افزایش دهد. در طی سپتوپلاستی، سپتوم (تیغه) بینی شما به طور صاف در وسط بینی قرار می‌گیرد، این عمل ممکن است جراح شما را مجبور کند که قسمت‌های اضافه سپتوم بینی را قبل از قرار دادن مجدد در موقعیت مناسب، برش داده و خارج کند.

پس از درمان انحراف بینی با سپتوپلاستی و اتمام دوره نقاهت، نفس کشیدن فرد از بینی راحت تر خواهد شد. بنابراین اگر علائمی مانند دشواری در تنفس از طریق بینی که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد را تجربه کردید، می‌توانید این جراحی را برای رفع مشکلات تیغه بینی در نظر بگیرید.

رفع تیغه بینی با سپتوپلاستی
سیتوپلاستی بینی چیست

مراحل انجام سپتوپلاستی

اصلاح انحراف بینی با سپتوپلاستی یکی از مواردی است که داوطلبان را به سمت انجام این متد می‌کشاند. با این حال مواردی مانند سوراخ شدن تیغه بینی، شکستگی تیغه و مشکلات دیگر نیز می‌توانند باعث نیاز به انجام این عمل شوند. در حالت کلی، چه هدف رفع انحراف بینی با سپتوپلاستی باشد و چه دیگر موارد ذکر شده، مراحل زیر طی این جراحی کوتاه مدت انجام خواهند گرفت:

 • قبل از تعیین زمان درمان انحراف بینی با سپتوپلاستی ، با جراح خود دیدار کرده و در مورد مزایا و خطرات جراحی صحبت خواهید کرد. طی این جلسه، پزشک پوست و داخل و خارج بینی را بررسی می‌کند و برای عمل، برنامه ریزی می‌کند.
 • این روش ممکن است با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود؛ اینکه چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود بستگی به پیچیده بودن جراحی شما و ترجیحات شما و جراح دارد.
 • انجام سپتوپلاستی بسته به پیچیدگی شرایط از 30 تا 90 دقیقه ممکن است به طول انجامد.
 • به طور معمول در این روش، جراح یک برش در یک طرف بینی ایجاد می‌کند تا به تیغه بینی دسترسی پیدا نماید. سپس غشای مخاطی را که محافظ تیغه بینی است را بالا می‌برد و تیغه انحرافی به موقعیت مناسب منتقل می‌شود. طی سپتوپلاستی بینی، هرگونه مانعی مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می‌شود و در مرحله آخر، غشای مخاطی تغییر موقعیت می‌یابد.
 • در نهایت برای نگه داشتن تیغه و غشا ممکن است به بخیه نیاز باشد و گاهی اوقات نیز گچ گیری بینی یا بانداژ برای حفظ وضعیت کافی خواهد بود.
 • پس از پایان کار روی بینی، آتل‌های سیلیکونی نرم ممکن است برای حمایت از تیغه بینی در داخل هر سوراخ بینی قرار گیرند.
 • پس از جراحی، شما به یک اتاق بهبودی منتقل می‌شوید. این عمل معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود، بنابراین احتمالاً می‌توانید همان روز بعد از عمل به خانه برگردید، هرچند که به شخصی احتیاج دارید که شما را به خانه برساند.

مطالب بیشتر: جراحی انحراف بینی

مراقبت قبل و بعد از عمل سپتوپلاستی چگونه است؟

قبل و بعد از درمان انحراف بینی با سپتوپلاستی لازم است که نکات خاصی را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

نکات مراقبتی بعد از سپتوپلاستی

قبل از عمل سپتوپلاستی

 • قبل و بعد از جراحی از داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB و …) خودداری کنید، زیرا این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط آن دسته از داروهایی را که جراح تأیید یا تجویز کرده است، مصرف کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، برای مدتی آن را ترک کنید، زیرا سیگار کشیدن احتمال بروز مشکل در حین و بعد از جراحی را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند روند بهبودی را کند نماید.

بعد از عمل

 • هنگام خواب سر خود را با کمک چندیدن بالش، تا زدیکی سطح قلبتان، بالا بیاورید.
 • حدود 2 الی 3 هفته (بنا بر دستور پزشکتان) از بینی خود دم و بازدم انجام ندهید.
 • حتی الامکان تا زمانی که بینی و بخیه‌های آن بهبود یابند، از عطسه کردن جلوگیری کنید (ممکن است 2 الی 4 هفته احتیاط لازم باشد).
 • لباسی بپوشید که جلوی آن با دکمه بسته شود؛ لباس‌هایی مانند پیراهن یا ژاکت را از روی سر خود با فشار به پایین نکشید.
 • تا پنج هفته از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید تا باعث خونریزی از بینی نشوند.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

سپتوپلاستی بعد عمل بینی امکان پذیر است؟

بله؛ گاهی موارد ممکن است لازم شود که سپتوپلاستی بعد از جراحی زیبایی بینی انجام شود به شرطی که تقریباً 2 ماه از عمل رینوپلاستی گذشته باشد تا تورم اضافی وجود نداشته باشد. بنابراین افرادی که طی جراحی زیبایی موفق به درمان انحراف یا سایر مشکلات مربوط به تیغه بینی خود نشده‌اند، نیازی نیست که یک سال کامل صبر کنند و تنها دو ماه صبر کافی است تا برای انجام عمل سپتوپلاستی آماده شوند. توصیه می‌شود که برای سه باره نشدن انجام جراحی بینی، یک پزشک حاذق و باتجربه را برای درمان انحراف بینی با سپتوپلاستی انتخاب کنید که در طی این عمل تمامی نواقص و ایرادات بینی را از بین ببرد و کار را تمام کند. عدم انتخاب درست، ممکن است بینی فرد را برای همیشه دچار مشکل کند و یا وی را نیازمندد انجام عمل برای سومین بار نماید.

تفاوت سپتوپلاستی و رینوپلاستی در چیست؟

رینوپلاستی و سپتوپلاستی هر دو جزو جراحی‌های پلاستیکی هستند که بینی را هدف قرار می‌دهند. در طی رینوپلاستی، اولویت با ظاهر بینی یا زیبایی بینی است، در حالی که سپتوپلاستی بر روی ایرادات ساختاری داخل بینی از جمله مشکلات تنفس تمرکز می‌کند. غالباً، هر دو نوع این جراحی‌ها با هم ترکیب می‌شوند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند تا هم فرم و هم عملکرد بینی بهینه شود. در ادامه به سایر تفاوت‌های این دو روش نگاهی می‌اندازیم:

مطالب بیشتر: جراحی ترمیمی بینی

تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی

رینوپلاستی سپتوپلاستی
طی رینوپلاستی اغلب تغییر شکل بینی خارجی را خواهیم دید. سپتوپلاستی نوعی جراحی برای قسمت داخلی بینی است.
با رینوپلاستی می‌توان به کوچک نمودن بینی‌های بزرگ و گوشتی یا استخوانی پرداخت. معمولاً برای اصلاح نقص ساختاری مانند انحراف تیغه بینی انجام می‌شود.
در رینوپلاستی تمام قسمت‌های بینی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. غالبا برای بهبود وضعیت تنفس و مشکلات سینوس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه عمل سپتوپلاستی بینی چقدر است؟

اگر به هر دلیلی قصد انجام عمل بینیتان را دارید، می‌توانید دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی را انتخاب نمایید که سابقه طولانی در انجام جراحی‌های بینی دارند؛ ایشان هم در تهران و هم در کرج آماده ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما زیباجویان عزیز هستند. هزینه عمل سپتوپلاستی به عوامل مختلفی همچون فرم بینی، میزان مشکلاتی مانند انسداد یا تنگی کانال تنفسی، هزینه‌های جانبی عمل (مانند داروهای بیهوشی، پیوند استخوان و غضروف، دستمزد تکنسین‌ها و …) و موارد متعدد دیگری بستگی دارد. شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۸۴۹۰۳۲۴ یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، یک نوبت مشاوره حضوری را ترتیب دهید، تا پزشک از نزدیک بینی شما را معاینه نماید و بعد از آن، برآورد هزینه نهایی را به شما اعلام کند.

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی چقدر است؟

آیا سپتوپلاستی عوارض و خطراتی هم دارد؟

تمامی عمل‌ها چه عمل‌های زیبایی و چه درمانی، با عوارضی همراه خواهند بود. این عوارض به دو دسته عوارض طبیعی و عوارض ناشی از خطای پزشکی و یا عدم توجه به مراقبت‌ها در دوره نقاهت تقسیم می‌شوند. مهمترین عوارض ناشی از سپتوپلاستی عبارتند از:

 1. ابتلا به عفونت در محل زخم‌ها
 2. خونریزی
 3. کاهش حس بویایی و یا از دست رفتن حس بویایی به صورت موقت
 4. بی‌حس شدن لثه، دندان‌ها و حتی بینی
 5. مسدود شدن مجاری بینی و تغییر شکل آن
 6. حساسیت به ماده بی‌حسی

در صورتی که به یک متخصص توانمند مراجعه کرده و سپتوپلاستی را در کلینیک‌های مجهز و استاندارد انجام دهید، همچنین اگر نسبت به مراقبت‌های بعد از جراحی تعهد داشته باشید، قطعاً به عارضه‌های شدید مبتلا نشده و ورم، التهاب و کبودی بعد از چند روز به طور کامل برطرف می‌شود. دارو‌های تجویز شده توسط متخصص را به طور کامل مصرف کنید تا دچار عفونت در محل زخم نشوید.

مطالب بیشتر: عمل بینی استخوانی

چرا برخی به مشکل انحراف سپتوم دچار هستند؟

همانگونه که گفته شد سپتوپلاستی یک عمل زیبایی درمانی است که برای برطرف کردن مشکل انحراف سپتوم یا غضروف میانی انجام می‌گیرد. شاید این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که انحراف سپتوم به چه دلیل رخ می‌دهد. عوامل موثر در بروز این مشکل عبارتند از:

 1. برخی از افراد به صورت مادرزادی و ژنتیکی به انحراف سپتوم مبتلا هستند.
 2. ممکن است در زمان زایمان آسیبی به بینی نوزاد وارد شده و همین اتفاق منجر به انحراف سپتوم گردد.
 3. آسیب‌هایی که ناشی از تصادفات یا ضربه‌های شدید به بینی وارد می‌شوند نیز منجر به انحراف سپتوم خواهند شد.

اهمیت انحراف سپتوم

چرا سپتوپلاستی اهمیت دارد؟

جالب است بدانید که انحراف سپتوم همیشه با علائم ظاهری همراه نیست. گاهی اوقات ممکن است ساختار بیرونی بینی شما هیچ مشکلی نداشته باشد ولی بعد از عکسبرداری‌ها، متخصص متوجه انحراف خفیف در سپتوم می‌شود که لازم می‌داند جراحی را انجام دهد. در صورتی که شما از انجام سپتوپلاستی خودداری کنید، قطعاً دچار مشکلاتی همانند اختلالات تنفسی خواهید شد. از طرف دیگر بیماری‌هایی همانند سینوزیت بیشتر از دیگران به سراغ شما می‌آیند.

این دسته از افراد زمانی که دچار عفونت در ناحیه سینوس‌ها می‌شوند، به دلیل اینکه تخلیه عفونت از طریق مجاری بینی بسیار سخت خواهد بود، اقدام به فین ‌کردن خواهند کرد و در نتیجه خونریزی‌های شدید در مجاری داخلی به وجود می‌آید. با توجه به آنچه گفته شد لازم است حتماً در اولین فرصت جراحی سپتوپلاستی را انجام دهید در غیر این صورت تمامی این مشکلات و عوارض نامبرده قطعاً شما را خسته، بی‌حوصله و حتی عصبی خواهند کرد.

مطالب بیشتر: حالت تهوع بعد از عمل بینی

دوره بهبود و نقاهت بعد از سپتوپلاستی

هر عمل زیبایی یا درمانی دوره نقاهت خاص خود را دارد و این موضوع درمورد عمل سپتوپلاستی نیز صدق می‌کند. در جلسه مشاوره قبل از انجام جراحی، متخصص درمورد مدت زمان دوره نقاهت و روند درمان با شما صحبت خواهد کرد. قطعا یک تا دو هفته زمان لازم است تا عوارضی همانند ورم، التهاب و کبودی در ناحیه بینی به طور کامل برطرف گردد. سپس شما باید به مدت یک ماه برای انجام فعالیت‌های سنگین و همچنین برای فعالیت‌های ورزشی دست نگهدارید. هر عاملی که باعث می‌شود فشار زیادی به بینی وارد گردد، به نتیجه جراحی آسیب وارد خواهد کرد.

بنابراین در این مدت یک ماه انجام ورزش‌هایی مانند شنا، دو یا ورزش‌های سنگین ممنوع بوده و حتی نباید به باشگاه بروید. در طول دوره نقاهت، تمام این توصیه‌های ذکر شده توسط متخصص را جدی بگیرید تا عوارض طبیعی هر چه زودتر برطرف شده و با مشکلات جدی مواجه نشوید

کاندید مناسب برای عمل سپتوپلاستی چه افرادی هستند؟

یکی از سؤالاتی که اغلب کاربران مطرح می‌کنند، کاندید‌های مناسب برای عمل سپتوپلاستی است. به طوری کلی کسانی که دچار انحراف در غضروف میانی بینی باشند، می‌توانند این عمل را انجام دهند منوط بر اینکه از نظر سلامتی در شرایط ‌ایده‌آل به سر ببرند. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا اینکه قبلاً در جراحی‌های گذشته دچار عواقب خطرناک همانند حساسیت به ماده بی‌حسی شده‌اید، باید حتماً این موضوع را به متخصص خود اطلاع دهید چرا که این عوامل باعث محدودیت جهت انجام عمل سپتوپلاستی خواهند شد.

مطالب بیشتر: حرف زدن بعد از عمل بینی

مدت زمان عمل سپتوپلاستی چقدر است؟

مدت زمان عمل سپتوپلاستی بین افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. هر چه عارضه موجود در غضروف میانی بیشتر باشد، به مدت زمان بیشتری برای جراحی نیاز خواهد بود. البته متخصص در جلسه مشاوره بعد از بررسی وضعیت بینی و همچنین نتیجه عکس‌ها، به صورت تقریبی مشخص شده‌اند که این عمل جراحی تقریبا چند ساعت طول خواهد کشید. به طور کلی بین یک تا دو ساعت زمان لازم است تا عمل سپتوپلاستی به پایان برسد.

آیا هزینه سپتوپلاستی توسط بیمه پرداخت می شود؟

روش انتخابی برای جراحی، شدت عارضه موجود در بینی، تجهیزات استفاده شده و… مهمترین عوامل مؤثر بر قیمت سپتوپلاستی هستند اما احتمالا این سؤال برای شما به وجود می‌آید که آیا هزینه سپتوپلاستی توسط بیمه پرداخت می‌شود یا خیر. با توجه به اینکه انحراف غضروف میانی بر تنفس تأثیر می‌گذارد و این موضوع مشکلات جسمی را به همراه خواهد داشت، بنابراین عمل سپتوپلاستی بیشتر جنبه درمانی داشته و شرکت‌های بیمه از شما در این زمینه حمایت خواهند کرد. البته بهتر است قبل از شروع به کار در این زمینه از شرکت بیمه خود سؤال بپرسید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
mayoclinicrealself

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان