جوانسازی پوستمقالات

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس در کلینیک های نامعتبر

0
(0)

بوتاکس صورت از جمله عمل‌های زیبایی پرطرفدار بین خانم‌ها و آقایان است که در حذف چین و چروک‌های صورت و جوانسازی پوست کاربرد دارد. کاربرد بوتاکس تنها در جوانسازی پوست نیست بلکه برای درمان بیماری‌هایی مانند اسپاسم گردن، تعریق زیاد (هایپرهیدروز)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم نیز استفاده می‌شوند. تزریق بوتاکس همچنین ممکن است به جلوگیری از میگرن مزمن کمک کند. اما بیشترین استفاده را در کاربردهای زیبایی دارد. حال این سوال پیش می‌آید که آیا بوتاکس عوارض دارد؟ تزریق بوتاکس هم مانند هر کار و عمل زیبایی در کنار مزایا و نکات درمانی، دارای عوارضی هم هست. اکثر عوارض ایجاد شده ناشی از تزریق بوتاکس معمولا موقتی هستند و پس از مدت زمانی از بین می‌روند. اما گاهی عوارض بوتاکس در دراز مدت بروز می‌کنند.

اینفوگرافی عوارض تزریق بوتاکس
اینفوگرافی عوارض تزریق بوتاکس

شما می‌توانید با رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس این عوارض را به حداقل برسانید. همچنین باید توجه کنید که مراجعه به کلینیک نامعتبر احتمال بروز خطرات تزریق بوتاکس را افزایش می‌دهد. کلینیک دکتر شیرنگی با کادری مجرب و محیطی کاملا بهداشتی از جمله مراکز ارائه دهنده خدمات مربوط به بوتاکس صورت است. با مراجعه به این کلینیک خطرات احتمالی بوتاکس صورت را برای خود به حداقل برسانید.

بوتاکس چیست و عوارض آن

بوتاکس یکی از روش‌های پرکاربرد جوانسازی پوست است. سالیانه افراد زیادی در کشور اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند. در تزریق بوتاکس از سمی به نام onobotulinumtoxinA برای جلوگیری موقت از حرکت ماهیچه استفاده می شود. این سم توسط میکروبی ایجاد می شود که باعث بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی می‌شود.  اما وقتی در دوز کم و هدفمند تزریق می‌شود می‌تواند جنبه درمانی و ترمیمی داشته باشد. تزریق بوتاکس سیگنال‌های اعصاب شما را به ماهیچه های شما مسدود می‌کند. این عمل مانع از انقباض ماهیچه‌های هدف می‌شود، که موجب می‌شود ظاهر خطوط و چین و چروک ها را بهبود بخشد.

بوتاکس در کنار مزیتی که در رفع خطوط و چین و چروک صورت دارد، عوارضی جانبی را هم ایجاد می‌کند. عوارض جانبی بوتاکس شامل عوارض کوتاه مدت و بلند مدت می‌شوند. عوارض کوتاه مدت آن بعد از تزریق ایجاد شده و پس از چند روز از بین می‌روند. اما گاهی عوارض دراز مدت در اثر تزریق بوتاکس ایجاد می‌شوند. عامل اصلی بروز این عوارض مراجعه به کلینیک‌های غیر معتبر و با کیفیت پایین است. بنابراین در انتخاب کلینیکی که برای انجام تزریق بوتاکس انتخاب می‌کنید، بسیار توجه کنید که هم به نتیجه مطلوبتان در تزریق برسید و هم عوارض را به حداقل برسانید.

مطالب بیشتر: ماندگاری بوتاکس پیشانی

عوارض بوتاکس صورت در دراز مدت

عوارض تزریق بوتاکس که بطور معمول اتفاق می‌افتد عوارضی کوتاه مدت هستند که پس از تزریق بوتاکس ایجاد شده و در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند. اما در کنار این، عوارضی هم هستند که جز عوارض دراز مدت هستند. این عوارض می‌توانند جز عارضه‌های کم خطر و یا عوارض خطرناک بوتاکس باشند. در این ادامه این مقاله با عوارض احتمالی بوتاکس صورت در دراز مدت آشنا خواهید شد. بازهم یاد اور می‌شویک که بروز بیشتر این عوارض به دلیل مراجعه به کلینیک‌‌های نا معتبر است.

خطرات بوتاکس در درازمدت

 • ضعیف شدن ماهیچه‌های ناحیه تزریقی

هنگام تزریق بوتاکس در واقع فعالیت ماهیچه‌های صورت برای مدت زمانی متوقف می‌شود. همانطور که اگر از ماهیچه‌هایی مانند ماهیچه بازوی خود استفاده نکنید، ضعیف می‌شود. ماهیچه‌های صورت هم اگر در دراز مدت مورد استفاده قرار نگیرند، ضعیف می‌شوند. این موضوع تا زمانی که تزریق بوتاکس را ادامه می‌دهید مشکلی ایجاد نمی‌کند و زمانی اهمیت پیدا می‌کند پس از مدت‌ها تزریق بخواهید آن را کنار بگذارید در این صورت با یک صورت ضعیف مواجه خواهید بود.

 • افتادگی پلک

گاهی بوتاکسی که به خطوط اخم و یا پیشانی جهت رفع خطوط و چین و چروک‌های آن تزریق می‌شود، حرکت کرده و در پشت پلک‌ها انباشته شده و باعث افتادگی پلک‌های تحتانی می‌شود.

 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن

پزشکی که برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کنید باید در کار خود کاملا تبحر داشته باشد و اعصاب صورت را کاملا بشناسد و بداند که بوتاکس را به کدام نواحی تزریق کند، چرا که غفلت در تزریق و عدم شناخت کافی از نحوه تزریق می‌تواند موجب ایجاد مشکل در صحبت کردن و همچنین بلعیدن در درازمدت شود.

 • مشکلات بینایی

اگر پزشک تزریق بوتاکس مهارت کافی نداشته باشد ممکن است تزریق را در نزدیک ماهیچه‌هایی که حرکت چشم را موجب می‌شوند تزریق شوند و باعث تاثیر بر حرکت متناسب آن‌ها و دو بینی و تاری دید شوند و یا اینکه موجب تضعیف ماهیچه‌های چشم و مشکل تاری دید شود که از عوارض بلند مدت بوتاکس محسوب می‌شود. بنابراین در انتخاب کلینیک و پزشک تزریق بوتاکس احتیاط کنید.

 • مشکلات تنفسی

از دیگر عوارض بلند مدت تزریق بوتاکس بروز مشکلات تنفسی و تنگی نفس است. که بازهم به خطای پزشک در تزریق باز می‌گردد.

 • ایجاد عدم تقارن شدید در صورت یا به زبان ساده کج شدن بخش‌هایی از صورت

اگر از بوتاکس‌های ضعیف و ارزان قیمت استفاده کنید و یا به کلینیکی غیر معتبر با پزشکان ناوارد مراجعه کنید، امکان تزریق نادرست بوتاکس و حرکت آن در زیر پوست بعد از تزریق و ایجاد عدم تقارن در اجزای مختلف صورت می‌شود.

 • ایجاد حساسیت شدید پوستی

از دیگر عوارض دراز مدت تزریق بوتاکس صورت ایجاد حساسیت‌های پوستی است. بسیاری از کلینیک‌های نامعتبر از بوتاکس‌های ارزان قیمت و نامعتبر و حتی تاریخ مصرف گذشته استفاده می‌کنند که موجب ایجاد حساسیت و آلرژی شدید پوستی می‌شود.

کاندید نامناسب برای تزریق بوتاکس چه افرادی هستند

هنگامی که تصمیم به تزریق بوتاکس می‌گیرید، ابتدا باید برای مشاوره نزد پزشکی که برای انجام بوتاکس انتخاب کرده‌اید، بروید چرا ممکن است شما کاندید مناسبی برای بوتاکس نباشید. در واقع انجام بوتاکس برای همه افراد امکان‌پذیر نیست و ممکن است در برخی افراد عوارض شدید و جبران ناپذیری ایجاد کند. به افرادی که شرایط زیر را دارند توصیه می‌کنیم که متقاضی تزریق بوتاکس نشوند:

کاندید نامناسب برای بوتاکس

 • به خانم‌های باردار و شیرده توصیه می‌شود انجام بوتاکس را به بعد از دوره بارداری و شیردهی خود موکول کنند چرا که احتمال تاثیر گذاری بر روی جنین و نوزاد وجود دارد هرچند تاکنون موردی در این خصوص مشاهده نشده است اما باید احتیاط کرد.
 • افرادی که دیابت دارند.
 • افرادی که دارای حساسیت‌های دارویی و حساسیت به سم بوتاکس هستند.
 • افرادی که دارای بیماری عضلانی یا عصبی مانند ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) یا میاستنی گراویس هستند.
 • افرادی که عفونت شدید دارند.
 • افرادی که زخم عمیق در ناحیه تزریق دارند و یا پوست صورت آن‌ها بسیار ضخیم است.
 • افرادی که چهره بسیار نا متقارن دارند.
 • ضعف شدید در عضلات صورت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
mayoclinichealthlinehealthgrades

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان