جراحی زیبایی صورتمقالات

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید انجام شود ؟

Rate this post

یکی از سوالات پرتکرار زیباجویان این است که چند بار می‌توان بوتاکس انجام داد ؟  دکتر شیرنگی در پاسخ به این سوال می‌گویند: این کاملاً به نوع ظاهری که می‌خواهید و ترجیحات شما بستگی دارد. تزریق بوتاکس یکی از گزینه‌های محبوب در کاهش میزان چین و چروک‌های صورت است؛ این روش به ویژه در ترمیم خطوط  اخم و گوشه چشم بسیار پر طرفدار است. به طور کلی تزریق بوتاکس چند مرحله دارد و افراد باید برای افزایش ماندگاری نتایج آن تعداد دفعات تزریق بوتاکس خود را در فواصل مناسب و مورد تایید پزشکشان افزایش دهند. هدف ما در این مقاله این است که اطلاعاتی کافی را در مورد خطرات احتمالی و فواصل بین تزریق بوتاکس برای افزایش ماندگاری آن در اختیار شما قرار دهیم؛ لطفا با ما همراه باشید.

اینفوگرافیک تعداد دفعات تزریق بوتاکس
اینفوگرافیک تعداد دفعات تزریق بوتاکس

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید انجام شود ؟

اثرات ناشی از دریافت بوتاکس دائمی نیستتند و چین و چروک‌ها معمولاً طی 3 الی 4 ماه پس از تزریق بازخواهند گشت؛ به این ترتیب اگر قصد دارید که خطوط صورتتان دائما مخفی باشند لازم است که هر چند وقت یکبار این تزریق شارژ شود. در حالت کلی میزان واحد تزریق بوتاکس ، محل تزریق و تعداد دفعات تزریق بوتاکس با توجه به شرایط و پاسخ بدن فرد به درمان تعیین می‌شود و این زمان می‌تواند هر 3 یا 6 ماه یکبار باشد. برخی از زیباجویان کمال‌گرا هستند و نمی‌توانند بیش از سه ماه قبل برای شارژ بوتاکسشان صبر نمایند اما برخی دیگر بدشان نمی‌آید که بین جلسات درمانیشان کمی بیشتر صبر کنند؛ به طور کلی انتخاب با شماست.

مشکلات تزریق بیش از حد بوتاکس

ترمیم بوتاکس چندوقت یکبار انجام می شود ؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید که میزان تزریق بوتاکس به صورت چقدر است بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. پزشک متخصص و فعال در حیطه زیبایی باید مشخص کند که تعداد دفعات تزریق بوتاکس برای شما چقدر باید باشد تا متحمل عوارض ناشی از آن نشوید. به طور کلی فواصل بین تزریق بوتاکس می‌تواند به شرح زیر باشد:

  1. هر 3 ماه یکبار

 به طور متوسط هربار تزریق، تاثیرات ضد پیری را برای 3 تا 4 ماه حفظ می‌کند با این حال اگر بدنتان فعالیت متابولیز را به سرعت انجام می‌دهد (به این معنی که بدن مواد تزریقی را به سرعت جذب و از بدن خارج می‌کند) می‌توان انتظار داشت که نتایج بوتاکس بعد از حدود 12 هفته از بین برود. افرادی که سابقه تزریق این ماده را دارند دقیقاً می‌دانند که چه زمانی بوتاکسشان جذب می‌شود و بر همین اساس نوبت بعدی خود را رزرو می‌کنند. اگر به اثراتی که این ماده تزریقی ایجاد می‌کند علاقه دارید، پس برنامه ریزی کنید که هر سه ماه یک بار به پزشکتان مراجعه داشته باشید تا صورت بدون چین و چروکتان را در تمام طول سال حفظ کنید.

  1. هر شش ماه

برخی از بدن‌ها متابولیسم‌های کند و آرامی دارند واجد شرایط هستند و مواد تزریقی را به سرعت گروه قبل متابولیزه نمی‌کنند و در نتیجه زیباجو از نتایج طولانی مدت لذت خواهد برد. اگر شما جزء این افراد هستید یک فرد خوش شانس به حساب می‌آیید و ممکن است برای حفظ صورتی بدون چین و چروک تنها به دو تا سه جلسه درمانی در سال نیاز داشته باشید.

  1. هر زمانی که صلاح به تزریق کردن دانستید

آن دست از افرادی که در انجام روال زیبایی خود کمی آرام‌تر هستند، نیازی به برنامه ریزی‌های منظم و مداوم ندارند. چه آن‌ها متابولیسم‌های کندی داشته باشند و چه نه، برایشان مهم نیست که برخی خطوط را که به آرامی بر پوستشان ایجاد می‌شود را به سرعت از بین ببرند. گروهی از این افراد آنقدر درگیر کارهای روزمره زندگی خود می‌شوند که فراموش می‌کنند برنامه‌ای درمانی برای از بین بردن چروک‌هایشان تنظیم کنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نسبت به روال زیبایی خود آرامش بیشتری نشان می‌دهید ما در کلینیک دکتر شیرنگی می‌توانیم به شما کمک کنیم و به شما در برنامه‌ریزی درمان‌هایتان مشاوره دهیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با شماره 09128490324 تماس بگیرید تا ما بقیه کارهایتان را به سرعت انجام بدهیم.

  1. قبل از رویدادهای خاص

برخی از افراد برای داشتن ظاهری جوان و پرنشاط قبل از یک رویداد خاص، تزریق بوتاکس را انتخاب می‌کنند. خانم‌ها و آقایان به طور یکسان ممکن است تصمیم بگیرند که این ماده جوانساز را چند هفته قبل از عروسی یا دیدارهای دوستانه به عضلات خود تزریق کنند؛ انجام این کار به صاف شدن خطوط و چین و چروک‌ها کمک می‌کند و منجر به این می‌شود که ظاهری جوان‌تر و آرام‌تری داشته باشند.

آیا نتایج تزریق بوتاکس به صورت دائمی است؟

طبق تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران ثابت شده است که اثرات ناشی از تعداد دفعات تزریق بوتاکس می‌تواند بین 3 تا 6 ماه ماندگاری داشته باشد، البته در برخی موارد ممکن است این زمان به 8 الی 10 ماه هم افزایش یابد. با توجه به موقتی بودن تاثیرات حاصل از بوتاکس برای خانم‌ها و آقایان، چند بار می‌توان تزریق بوتاکس به صورت انجام داد تا از ظهور مجدد چین و چروک‌ها جلوگیری کرد. انجام مکرر بوتاکس تاثیر بیشتری بر چین و چروک‌های پوستتان خواهد گذاشت و افتادگی کمتری را در صورت خود تجربه خواهید کرد.

آیا نتایج بوتاکس دائمی است؟

آیا تزریق بیش از حد بوتاکس به صورت خطرناک است؟

تحقیقات نشان می‌دهند که تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) برای از بین بردن خطوط آزار دهنده بین ابرو در بیشتر افراد بی خطر است. اگرچه سم بوتولینوم تهدید کننده زندگی است اما تزریق دوزهای کم مانند مواردی که حین استفاده از بوتاکس استفاده می‌شود بی‌خطر تلقی می‌شوند. در واقع بین سال‌های 1989 تا 2003 تنها 36 مورد عوارض جانبی در اثر استفاده از این ماده برای مصارف زیبایی و آرایشی به سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) گزارش شده است که 13 مورد از این موارد در اثر وجود یک بیماری زمینه‌ای در فرد بوده. در حالت کلی تزریق مکرر سم بوتولینوم بی خطر است، مگر اینکه با دوز زیاد و یا به صورت افراطی و غیر اصولی انجام شود که در این صورت، موجب فلجی دائمی عضله خواهد شد. در صورت انتخاب پزشکی کم تجربه یا افراد آموزش ندیده که تعداد دفعات تزریق بوتاکس را برای شما بیش‌تر از حد مجاز تعیین کند ممکن است دچار عوارض ناشی از این دارو شوید که عبارت هستند از:

  1. احتمال بروز عوارضی همچون عدم تقارن یا ایجاد دوبینی، افتادگی پلک و.. در مراکز غیر معتبری همچون آرایشگاه‌ها یا کلینیک‌های بدون مجوز وجود دارد.
  2. تزریق بوتاکسغیر استاندارد بدون شک عوارض و واکنش‌های آلرژیک به دنبال خواهد داشت.
  3. به دلیل عدم آشنایی آرایشگران و افراد غیر پزشک با آناتومی پوست و بافت‌های زیر آن، خطر نکروز یا مرگ بافتی مطرح است که می‌تواند با آسیب به عصب‌ها نیز همراه باشد.
  4. التهاب قرنیه (کراتیت)، خشکی چشم، خارش چشم و افزایش حساسیت به نور

علائم ناشی از اور دوز یا تکرار بیش از حد تزریق بوتاکس ممکن است شامل مشکل در تنفس، مشکل در حرکت دادن قسمت‌های بدن و ضعف عضلانی باشد. این علائم ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند، به هر حال در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه نمایید.

منبع
cosmeticsurgeryofdfwmyhoustonsurgeonsrxwiki

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.