جراحی زیبایی سینهمقالات

جراحی لیفت سینه – آشنایی با پروسه درمان افتادگی سینه

Rate this post

لیفت سینه روشی جدید و مخصوصی است که باعث بالا کشیده شدن پستان‌ها می‌شود. از دلایل افتادگی سینه می‌توان به پتوز سینه، شیردهی، عوامل ارثی، بزرگی بیش از حد سینه‌ها، عدم استحکام کافی پوست و انجام فعالیت‌های سنگین اشاره کرد.

در نتیجه این عوامل پستان‌ها آویزان می‌شوند. در حالت کلی دو روش برای درمان افتادگی سینه وجود دارد که یکی عمل جراحی (که باید طی آن پوست اضافی پستان برداشته شود و این اتفاق تحت بی‌حسی یا بیهوشی کامل قابل انجام می‌گیرد) و دیگری بالا کشیدن سینه با لیفت سینه است. برای رفع افتادگی سینه با جراحی لیفت یا همان ماستوپکسی، به برش زدن بافت سینه احتیاج است که بعدها منجر به باقی ماندن جای زخم یا همان اسکار بسیار محو خواهد شد.

درخواست مشاوره تخصصی جراحی زیبایی سینه

اینفوگرافی لیفت سینه
اینفوگرافی لیفت سینه

روش دیگر، روش لیفت با نخ است که احتیاجی به باز کردن بافت و پوست ندارد. در واقع، لیفت تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و پزشک با استفاده از نخ‌های جاذب، پستان‌ها را به طور موقتی بالا می‌کشد و بعد از پایان کار نیازی به بخیه و پانسمان نیست.

نحوه لیفت سینه

برخی از زیباجویان می‌پرسند که آیا لیفت سینه درد دارد؟ لیفت پستان روشی است که تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و دردی به همراه نخواهد داشت. به طور کلی بالا کشیدن پستان یک روش سرپایی بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان است و به دو صورت قابل انجام است:

لیفت سینه با نخ

 1. ابتدا پزشک با استفاده از مارکر یا خودکار نواحی خاصی را روی سینه تعیین می‌کند.
 2. در مرحله بعد پزشک نواحی نوک سینه و بالای سینه را با داروهایی مانند لیدوکائین تزریقی، بی‌حس می‌نماید.
 3. سپس یا استفاده از ابزارهای مخصوص سوزنی و نخ‌های PDO اقدام به بالا کشیدن سینه می‌کند و آن را در حد استاندارد فیکس می‌کند.

رفع افتادگی سینه با لیفت سینه

لیفت سینه با جراحی

 1. شما برای تعیین موقعیت برش و نواحی مورد نظر برای بالا کشیده شدن توسط جراح، در حالت ایستاده قرار خواهید گرفت.
 2. داروهای بیهوشی یا بی‌حسی موضعی برای آرام‌سازی و تسکین درد را دریافت خواهید کرد.
 3. جراح، یک برش (برش) در اطراف آرئول (ناحیه رنگی نوک سینه) ایجاد می‌کند. این برش معمولاً در قسمت پایین آئرولا خواهد بود.
 4. جراح، سینه‌ها را بالا کشیده و شکل می‌دهد و پس از آن، آرئول‌ها را به موقعیت صحیح روی شکل جدید پستان منتقل می‌کند.
 5. در مرحله بعد جراح پوست اضافی را می‌برد تا پستان‌ها ظاهر سفت‌تری پیدا کنند.
 6. سرانجام متخصص برش‌ها را با بخیه، چسب‌های پوستی یا نوار جراحی می‌بندد. معمولاً جراحان سعی می‌کنند برش‌ها را در قسمت‌هایی از پستان ایجاد کنند که کمتر دیده شود.

کاندید مناسب لیفت سینه چه کسی است؟

اگر می‌خواهید سینه‌ها را با نتیجه طبیعی بالا بکشید، لیفت سینه ممکن است روش مناسبی برای شما باشد. در طی یک جلسه مشاوره قبل از لیفت، جراح پلاستیک آناتومی شما را ارزیابی می‌کند و اهداف شما را می‌پرسد تا تصمیم بگیرد که آیا شما کاندیدای مناسبی برای لیفت با نخ هستید یا خیر. به طور کلی کاندیدهای مناسب عبارت هستند از:

 1. روش لیفت با نخ می‌تواند برای زنانی بالای 25 سالی که مایل به بالا کشیدن سینه‌های خود و بهبود ظاهر اندام خود هستند مفید باشد.
 2. افرادی که مشکلات انعقادی دارند و نمی‌توانند تحت جراحی قرار بگیرند.
 3. افرادی که نوک سینه‌های آن‌ها به سمت پایین متمایل باشد.
 4. افرادی که سینه‌های آن‌ها در یک راستا قرار نداشته باشد.
 5. این روش همچنین می‌تواند ظاهر آویزان و پوست اضافه سینه را که در برخی خانم‌ها وجود دارد کاهش دهد زیرا پوست را به آرامی و با گذشت زمان محکم‌تر می‌کند.
 6. افرادی که به دنبال نتیجه فوری و سریع هستند می‌توانند از لیفت سینه بهره ببرند.
 7. آن دسته از خانم‌هایی که ترس از جراحی دارند یا نمی‌خواهند روی بدن آثار جراحی بماند، می‌توانند با خیال آسوده از این متد استفاده نمایند.

مراقبت قبل و بعد از لیفت سینه

لازم است که قبل و بعد از لیفت سینه برخی از نکات مهم را رعایت کنید تا پروسه لیفت سینه و نتایج آن دستخوش اختلال نشوند.

نکات مراقبتی قبل و بعد

مراقبت‌های قبل از لیفت سینه

 1. ممکن است برخی از پزشکان برای اطمینان بیشتر، از فرد بخواهند که آزمایش خون ساده انجام بدهد. غالبا نیازی به این کار نیست.
 2. توصیه می‌شود 1 هفته قبل از انجام لیفت، سیگار نکشید.
 3. از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی و کبودی می‌شوند.

مراقبت های بعد از لیفت سینه

 1. از فشار دادن یا ماساژ دادن سینه‌ها خودداری کنید.
 2. استفاده از سوتین به خصوص سوتین‌های فانتزی و تنگ تا 10 روز توصیه نمی‌شود.
 3. هنگام خواب بهتر است بر روی کمر (طاق باز) دراز بکشید.
 4. انجام فعالیت‌های سنگین را به مدت 10 روز کنسل کنید.
 5. از انجام فعالیت‌های کششی خودداری نمایید.
 6. داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.

دلیل افتادگی سینه

افزایش سن

بارداری و شیردهی

چاقی و اضافه وزن

نامناسب بودن خاصیت ارتجاعی پوست

نیرو گرانش زمین

لیفت سینه

لیفت سینه با جراحی و بریدن پوست اضافی در این قست

لیفت سینه با نخ بدون برای بالا کشیدن سینه‌ها بدون جراحی

عوارض لیفت سینه

درد و التهاب در سینه‌ها

بی‌حس شدن کامل نوک سینه

حساسیت به ماده بیهوشی

بروز عفونت در بافت سینه

خونریزی به دلیل فشار آوردن به سینه‌ها

بروز خونریزی داخلی

تشکیل اسکار‌های قرمز رنگ

مزایای لیفت سینه

خوش‌فرم شدن سینه‌ها

رسیدن به تناسب اندام

درمان عدم تقارن سینه

لیفت سینه در بارداری

لیفت سینه در دوران بارداری به چند دلیل مهم پیشنهاد نمی‌شود:

 1. اولین دلیل این است که برای انجام این متد احتیاج به استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی یا بیهوشی است و این داروها بهتر است در دوران بارداری وارد بدن نشوند.
 2. دومین دلیل مربوط به حساسیت سینه‌ها در این دوره است. مادران باردار به دلیل آماده شدن پستان‌ها برای تولید شیر، درد و حساسیت زیادی را تحمل خواهند کرد. بنابراین به احتمال خیلی زیاد، طاقت درد اضافه در سینه‌ها را نخواهند داشت.
 3. اگر مادر لیفت با نخ را انتخاب کند، عدم توانایی پوست در بالا نگه داشتن سینه‌ها علت بعدی خواهد بود. در دوران بارداری، پستان‌ها شروع به پر شدن و سنگین شدن می‌کنند به همین دلیل نخ‌های PDO مورد استفاده در عمل لیفت سینه، توان نگهداشتن سینه‌ها را نخواهند داشت. در این صورت امکان آسیب به بافت وجود دارد زیرا ممکن است نخ از حالتی که پزشک آن را تنظیم کرده خارج شود و باعث درد و حتی خونریزی یا کبودی شود.

هزینه لیفت سینه چقدر است؟

از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت عمل لیفت سینه توسط یک جراح ماهر و باتجربه شامل مواد مورد استفاده، نوع عمل، نوع و یا برند نخ PDO (در صورت انتخاب لیفت با نخ)، هزینه کارکرد دستگاه‌های اتاق عمل و دستمزد پزشک و تکنسین‌ها می‌باشد. بدیهی است که هزینه بالا کشیدن سینه با لیفت سینه در هر مرکز درمانی نسبت به مراکز دیگر، متفاوت باشد. لازم به ذکر است که بیمه‌گذاران هیچ بخشی از هزینه این روش را متقبل نمی‌شوند. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از هزینه جراحی زیبایی سینه با مطب پزشک مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید.

قیمت لیفت سینه

سینه‌های زیبا و بی نقص، منجر به افزایش اعتماد به نفس افراد می‌شود؛ اگر از سایز یا ظاهر سینه خود راضی نیستید و قصد ترمیم آن را دارید، برای رزرو نوبت مشاوره با دکتر شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک می‌توانید با مطب اختصاصیشان به شماره تلفن 09108822057 تماس حاصل فرمایید. ایشان صرفا زیبایی را برای نتیجه لیفت سینه مد نظر قرار نمی‌دهند و در واقع هدفشان، به ارمغان آوردن زیبایی در قالب سلامتی زیباجویان عزیز می‌باشد.

شایع ترین علل از دست دادن حجم و خاصیت کشسانی پوست

به هر حال این موضوع کاملاً طبیعی است که خانم‌ها در پی افزایش سن دچار کاهش حجم سینه و از دست رفتن خاصیت الاستیسیته پوست سینه خود شوند. اما این اتفاق برای برخی از افراد زودتر از موعد رخ می‌دهد. به طور کلی مهمترین عوامل مؤثر بر از دست رفتن حجم سینه و افتادگی آن عبارتند از:

 1. بارداری و به دنبال آن شیردهی نوزاد
 2. افزایش سن
 3. کیفیت نامناسب پوست به دلیل ژنتیک
 4. نوسانات شدید وزنی در طول عمر
 5. نیروی جاذبه زمین

مزایای جراحی لیفت سینه

خوشبختانه با وجود روش‌های مختلف همانند جراحی لیفت سینه شما می‌توانید سینه‌های خود را فرم داده و به تناسب اندام ‌ایده‌آل خود برسید. البته برای اینکه بتوانید نتیجه دلخواه را به دست بیاورید حتماً باید بهترین دکتر لیفت سینه همانند دکتر شیرنگی را انتخاب کنید. روش‌های مختلفی برای درمان افتادگی سینه وجود دارد که جراحی لیفت سینه به عنوان یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها شناخته شده است. مزایایی که این روش دارد باعث شده در چند سال اخیر محبوبیت زیادی را در بین خانم‌ها‌یی به دست بیاورد که با چنین مشکلاتی روبرو هستند:

 1. با جراحی لیفت سینه شما می‌توانید افتادگی سینه‌های خود را درمان نموده و حتی فرم سینه‌ها را به دوران جوانی خود باز گردانید. این موضوع قطعاً بر زیباتر شدن اندام شما و حتی جوان‌تر به نظر رسیدن چهره تأثیر خواهد گذاشت.
 2. برخی از خانم‌ها در دوران شیردهی نوزاد دچار تغییر شکل و موقعیت نوک سینه می‌شوند. به کمک لیفت سینه می‌توان شکل بهتر و طبیعی‌تری به حاله دور سینه داد.
 3. این روش عارضه چندانی به همراه نداشته و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد به همین دلیل است که برای درمان افتادگی سینه، به عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌ها شناخته شده است.

عوارض جراحی لیفت سینه

به هر حال این یک قاعده کاملاً طبیعی است که انجام هرگونه عمل یا جراحی زیبایی و یا درمانی، با عارضه‌هایی همراه خواهد بود اما شدت عوارض و خطرات عمل‌ها بسته به نحوه اجرای کار، مهارت متخصص، رعایت نکات مراقبت در دوره نقاهت و البته شدت جراحی متفاوت است. مهمترین عوارض جراحی لیفت سینه عبارتند از:

 1. درد، التهاب، ورم و کبودی در سینه‌ها
 2. حساس شدن قسمت نوک سینه و یا برعکس بی‌حس شدن کامل آن
 3. حساسیت به ماده بیهوشی
 4. بروز عفونت در بافت سینه به دلیل استریل نبودن وسایل یا عدم توجه به نکات مراقبتی
 5. احتمال خونریزی بافت سینه به دلیل فشار آوردن به سینه‌ها
 6. بروز خونریزی داخلی یا هماتوم در اثر آسیب به بافت‌های داخلی سینه
 7. تشکیل اسکار‌های قرمز رنگ و برآمده بر روی سینه

نقاهت پس از جراحی لیفت سینه

به هر حال هر نوع جراحی و عمل زیبایی یا درمانی با عوارضی همراه خواهد بود و جراحی لیفت سینه نیز از این قاعده مستثنی نیست. کمی صبور باشید تا عارضه‌هایی همانند ورم، التهاب و کبودی به طور کامل برطرف شوند که این بازه زمانی در بین افراد بین یک تا دو هفته متغیر خواهد بود. بعد از این مدت شما می‌توانید به شرایط عادی زندگی خود برگردید. اما به طور کلی متخصصان از شما می‌خواهند حداقل به مدت یک ماه نسبت به مراقبت از خود توجه بیشتری داشته باشید و از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. همچنین برای پوشیدن سوتین مخصوص بعد از لیفت سینه حتماً باید با جراح صحبت داشته باشید تا مدت زمان لازم برای پوشیدن لباس فشاری تعیین گردد.

دوران نقاهت عمل لیفت سینه

نتایج و طول مدت ماندگاری لیفت سینه

زمانی که عوارضی همانند ورم و التهاب در داخل سینه‌ها برطرف شدند، شما می‌توانید نتیجه لیفت سینه را به خوبی رؤیت کنید. هدف از انجام این جراحی، بالا کشیدن سینه ها و درمان افتادگی سینه است که عمدتاً به دلیل افزایش سن، دوران بارداری و شیردهی اتفاق خواهد افتاد. بنابراین مهمترین تأثیری که این عمل زیبایی دارد، افزایش اعتماد به نفس خواهد بود زیرا شما به تناسب اندام دلخواه خود رسیده و این موضوع از نظر روحی شرایط شما را بهتر خواهد کرد. برخی از افراد درمورد مدت زمان ماندگاری نتیجه جراحی لیفت سینه سؤال می‌پرسند.

باید بگوییم که این عمل تقریباً ماندگاری طولانی مدتی خواهد داشت به شرط اینکه توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شده و از طرف دیگر تمامی نکات مراقبتی بعد از جراحی را رعایت کنید. با توجه به اینکه با افزایش سین مجدداً مسأله افتادگی سینه‌ها و شل شدن پوست رخ خواهد داد، بنابراین حتماً نسبت به ورزش کردن اهمیت بیشتری قائل شوید به‌خصوص تمرین‌هایی که به سفت شدن عضلات کمک کرده و از افتادگی آن‌ها در قسمت‌های مختلف مانند سینه‌ها جلوگیری می‌کنند.

کاندید مناسب لیفت سینه چه افرادی هستند؟

یکی از موضوعات بسیار مهمه لازم می‌دانیم درمورد آن صحبت کنیم، کاندید‌های مناسب لیفت سینه است. به طور کلی این جراحی برای کسانی انجام می‌گیرد که به صورت ژنتیکی یا با افزایش سن یا بعد از سپری شدن دوران بارداری و شیردهی دچار افتادگی سینه شده‌اند اما فراموش نکنید که در انجام این جراحی باید از سلامت عمومی کافی برخوردار بوده و از طرف دیگر پوست شما قابلیت کشسانی بالایی داشته باشد. بنابراین در سنین خیلی بالا برای انجام این عمل اقدام نکنید. از طرف دیگر خانم‌هایی که در دوران شیردهی به سر می‌برند باید اجازه دهند این مرحله سپری شده و سپس لیفت سینه را انجام دهد زیرا شیر دادن به نوزاد فشار زیادی به سینه‌ها وارد کرده و علاوه بر اینکه نتیجه جراحی را از بین می‌برد، باعث می‌شود شما دچار عارضه‌هایی همانند خونریزی نیز شوید.

محدودیت های جراحی لیفت سینه

البته برای جراحی لیفت سینه محدودیت‌های وجود دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. اولین محدودیت لیفت‌ سینه، جلوگیری از بارداری حداقل تا ۶ ماه است. با توجه به اینکه در جریان بارداری، تغییراتی در بدن اتفاق افتاده و سینه‌ها آماده شیردهی می‌شوند، به همین دلیل باید بعد از لیفت سینه حداقل ۶ ماه صبر کنید تا زخم‌ها به طور کامل برطرف شده و سینه‌های شما فرم نهایی خود را به دست بیاورند.
 2. افرادی که به بیماری‌های خاصی مبتلا هستند و یا اینکه به بیماری‌های مربوط به بافت سینه دچار شده‌اند حتماً باید این موضوع را به متخصص اطلاع دهند زیرا این دو مورد محدودیت بزرگی برای لیفت سینه خواهند بود.

میزان درد در جراحی لیفت سینه چقدر است؟

برای انجام جراحی لیفت سینه متخصص از بی‌حسی برای شما استفاده خواهد کرد بنابراین در حین جراحی شما دردی را احساس نمی‌کنید. البته این موضوع به آستانه تحمل افراد نیز بستگی دارد. شاید درد بسیار خفیف را حس کنید ولی در نهایت این جراحی به صورت‌ ایمن و بدون اینکه فرد اذیت شود پیش می‌رود. اما بعد از سپری شدن مدت زمان عمل و با از بین رفتن اثر ماده بی‌حسی، درد آغاز خواهد شد. در این صورت متخصص برای شما مسکن‌هایی تجویز می‌کند تا بتوانید این درد را تحمل کنید. توجه داشته باشید برای کنترل درد بعد از جراحی لیفت سینه حتماً باید مسکن‌هایی که متخصص توصیه کرده است را مصرف کنید.

شیردهی بعد از لیفت سینه امکان پذیر است؟

حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم برخی از خانم‌ها تصور می‌کنند امکان شیردهی بعد از لیفت سینه وجود ندارد در صورتی که این ذهنیت کاملاً غلط بوده و لیفت ‌سینه هیچ اختلالی در این موضوع ایجاد نمی‌کند. فقط تنها نکته لازم به ذکر است که جهت بارداری باید ۶ ماه از لیفت سینه گذشته باشد تا سینه‌ها آماده شیردهی شوند.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.