جوانسازی پوستمقالات

لیفت صورت روشی شگفت انگیز برای جوانسازی صورت

Rate this post

ابداع انواع روش های لیفت صورت باعث شده است تا راه زیباتر و جوان‌تر شدن هموارتر شود. به طور کلی لیفتینگ صورت به روش‌هایی اطلاق می‌شود که در آن پوست اضافی صورت کشیده می‌شود و صورت حالتی شاداب‌تر به خود می‌گیرد؛ روش‌ها می‌توانند شامل روش‌های تهاجمی مانند جراحی و روش‌های غیر تهاجمی مانند هایفوتراپی و لیفت با نخ باشند. رفع افتادگی عضلات پایین صورت، رفع افتادگی پلک، رفع افتادگی غبغب، بالا بردن ابروها و رفع افتادگی گونه و نوک بینی می‌تواند در لیفتینگ انجام شود. قیمت لیفت صورت با توجه به پارامترهای مختلفی از جمله روش لیفتینگ، تجهیزات و فناوری‌های به کار برده شده در لیفت، مهارت پزشک، محل لیفت و وسعت ناحیه مورد  نظر تعیین  می‌شود.

اینفوگرافی لیفت صورت
اینفوگرافی لیفت صورت

در ادامه مطلب در خصوص روش‌های غیر تهاجمی لیفت و روش‌های تهاجمی و مزایا و معایب فیس لیفت مطالبی بیان خواهد شد.

معرفی انواع روش های لیفت صورت

برای انتخاب روش انجام لیفت، ابتدا پزشک وضعیت سلامتی و پوست فرد زیباجو را مورد بررسی قرار می‌دهد و در خصوص انتظاراتی که دارد از او سوالاتی می‌پرسد. سپس دکتر جراح زیبایی به یک نتیجه کلی می‌رسد و روش مناسب برای ریتیدکتومی یا لیفتینگ را به فرد معرفی می‌کند. به عنوان مثال در صورتی که پوست فرد دارای افتادگی زیادی باشد و چین و چروک‌های پوست عمیق باشند به گونه‌ای که از طریق لیفت بدون جراحی از بین نروند، متخصص زیبایی، لیفت با جراحی را به زیباجو پیشنهاد می‌دهد. البته زیباجو باید از نظر کاملا سالم باشد و هیچ‌گونه اعتیادی به مواد مخدر نداشته باشد تا بتوان از روش عمل جراحی برای او استفاده کرد.

روش انجام لیفت صورت با جراحی

در روش جراحی با توجه به هدفی که پزشک دنبال می‌کند، برش‌هایی را در قسمت جلوی گوش در امتداد خط مو، قسمت‌های مربوط به پشت گوش و زیر چانه ایجاد می‌کند. اگر هدف از ریتیدکتومی صرفا رفع چروک‌های پیشانی و دور چشم باشد. ممکن است جراح از برش قسمت زیر چانه منصرف شود. اگر قرار باشد لیفت صورت و گردن با یکدیگر انجام شود، برش زیر چانه اعمال شده و گاهی اوقات عضلات و پوست گردن به صورت محکم به یکدیگر از طریق دوخت متصل می‌شوند.

روش انجام لیفت صورت بدون جراحی

ریتیدکتومی صورت بدون جراحی با روش‌های بسیار متنوعی انجام می‌شود که از بین آن‌ها می‌توان به لیفتینگ صورت با نخ، لایه‌برداری با لیزر، تزریق بوتاکس، تزریق ژل  و چربی، هایفوتراپی و لیفت صورت با rf اشاره کرد.  این روش‌ها بدون نیاز به بیهوشی، بدون ایجاد جراحت و خونریزی انجام می‌شوند و اگر قبل از آسیب‌های پوستی عمیق و شدید انجام شوند، فرد را از انجام لیفت با جراحی بی‌نیاز می‌کنند.

لیفت صورت

روش انجام  لیفت صورت با نخ

برای انجام لیفتینگ صورت با نخ ابتدا پزشک متخصص زیبایی ناحیه‌ای که قرار است لیفت شود را تعیین می‌کند. سپس در ناحیه مورد نظر، بی‌حسی تزریق می‌کند. پس از بی‌حس شدن، پزشک با استفاده از سوزن‌های خاصی نخ سیلوئت را زیر پوست وارد می‌کنند. در واقع این نخ‌ها به زیر لایه اپیدرم وارد می‌شوند. نخ سیلوئت نوعی نخ خاردار است که باعث فیس لیفت می‌شود و تولید کلاژن و سایر رشته‌های فیبری را تحریک می‌کند. این نخ‌ها قابل جذب در بدن هستند و در واکنش با رطوبت پوست به مرور زمان تجزیه می‌شوند. این روش به خوبی می‌تواند افتادگی و چروک‌های ریز پوست را درمان کند.

لیفت صورت
مزایا معایب انواع روش‌ها
1- کشیده شدن پوست اضافی صورت

2- جوان‌تر شدن پوست صورت

3- رفع افتادگی عضلات صورت مانند گونه

4- بالا بردن ابروها و قرینه کردن آن‌ها

5- رفع افتادگی غبغب

6- بالا آوردن نوک بینی

7- رفع چین و چروک‌های پوستی

8- صاف‌تر شدن پوست صورت

9- جوان‌تر شدن صورت تا ده سال

10- ماندگاری بین ده تا 15 سال

 

1- احتمال حساسیت به ماده بی‌هوشی یا بی‌حسی

2- ریزش موهای خط رویش مو

3- بی‌حس شدن عصب‌های صورت در روش‌های جراحی بین یک ماه تا دو سال

4- سوزش محل لیفت به صورت موقت

5- کبود شدن محل لیفت در صورت

6- ایجاد تورم، التهاب و قرمزی پوست

7- عفونت محل لیفت در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی

8- ظاهر شدن نتایج 3 تا 6 ماه بعد از لیفت

9- طولانی بودن لیفت در روش‌های جراحی

1- روش‌های جراحی: ایجاد برش در نقاط مختلف مانند پیشانی و غبغب و لیفت عضلات و پوست آن‌ها

2- روش‌های غیر جراحی: لایه برداری با لیزر، تزریق بوتاکس، تزرق فیلر، تزریق چربی، آر اف فرکشنال و هایفوتراپی

مزایای لیفت صورت چیست؟

با وجود اینکه ریتیدکتومی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما مزیت این روش‌ها تقریباً با یکدیگر همپوشانی دارند. مهم‌ترین مزایای لیفت صورت عبارتند از:

 1. جوان‌تر شدن چهره
 2. به تأخیر افتادن پیری و افتادگی پوست
 3. داشتن نتایج طولانی مدت
 4. از بین رفتن چروک‌های پوست
 5. سفت شدن پوست
 6. بازگشتن حالت ارتجاعی پوست
 7. حذف شدن بافت‌های چربی اضافی پوست

مطالب بیشتر: جوانسازی پوست با لیزر

معایب لیفت صورت

معایب لیفت صورت ارتباط تنگاتنگی با روش انجام عمل دارد؛ به عنوان مثال، معایب ریتیدکتومی با جراحی متفاوت از معایب فیس لیفت بدون جراحی است.

رایج‌ترین عوارض لیفت صورت با جراحی عبارتند از:

هماتوم: مردگی و کبودی بیش از حد در زیر پوست را هماتوم می‌گویند.  اگر در طی عمل جراحی خونریزی زیاد رخ دهد به احتمال زیاد فرد به هماتوم مبتلا خواهد شد.  پارگی رگ خونی  و مصرف داروهای رقیق کننده خون قبل از عمل نیز از دیگر عوامل ایجاد این عارضه  است.

ریزش مو: در لیفتینگ صورت برش‌هایی در امتداد خط مو انجام می‌شود که ممکن است؛ پس از عمل فرد شاهد ریزش مو در این ناحیه باشد.

 سایر عوارض لیفت صورت با عمل جراحی عبارتند از:

 1. تغییر رنگ پوست
 2. عفونت محل عمل
 3. سوزش محل عمل
 4. تورم و کبودی در محل عمل

بسیاری از عوارض ذکر شده در اثر عدم مهارت دکتر جراح زیبایی و عدم مراقبت خود فرد پس از عمل جراحی رخ به وجود می‌آیند و به ماهیت ریتیدکتومی ربطی ندارد.

 عوارض ریتیدکتومی بدون جراحی عبارتند از:

 1. تورم جزئی
 2. کبودی جزئی
 3. نیاز به تکرار جلسات

نکات قبل از انجام لیفتینگ صورت

۱- حدود یک ماه قبل از انجام لیفتینگ باید از مصرف مواد مخدر و سیگار به شدت پرهیز شود؛ زیرا مصرف مواد مخدر می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست بعد از لیفت شود.

۲- افراد باید مطمئن شوند که بیماری دیابت ندارند؛ زیرا مبتلا بودن به دیابت می‌تواند عوارض بسیار زیادی را برای آنها به وجود آورد؛ البته پزشک متخصص زیبایی قبل از انجام ریتیدکتومی آزمایشات لازم را انجام می‌دهد.

 سایر کارهایی که باید قبل از فیس لیفت انجام داد:

 • اصلاح صورت
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی در روز عمل
 • حمام کردن و پاکسازی پوست
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از فیس لیفت

 مراقبت های بعد از فیس لیفت عبارتند از:

 1. استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ ساعت اول
 2. مصرف نوشیدنی‌ها و آب به اندازه کافی
 3. عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین به مدت حداقل دو هفته بعد از فیس لیفت
 4. عدم استفاده از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن
 5. عدم اصلاح صورت به مدت دو هفته بعد از لیفتینگ
 6. عدم پوشیدن لباس‌های یقه بسته به مدت یک ماه
 7. عدم استفاده از حوله و دستمال زبر برای خشک کردن صورت به مدت حداقل یک ماه
 8. عدم ماساژ صورت حداقل به مدت یک ماه
 9. عدم استفاده از صورت برای ابراز هیجان
 10. ثابت نگه داشتن حالت صورت به مدت حداقل یک ماه
 11. عدم انجام فعالیت‌های سنگین

ماندگاری لیفت صورت

میزان ماندگاری لیفت صورت را می‌توان به فاکتورهای مختلفی نسبت داد. به همین سبب نمی‌توان به صورت قاطع و دقیق بازه زمانی خاصی را برای ماندگاری فیس لیفت در نظر گرفت. عوامل بسیار متعددی بر سلامت پوست و زیبایی آن تاثیرگذار هستند. اگر فردی از پوست خود به خوبی مراقبت کند، می‌تواند ماندگاری فیس لیفت را ۱۰ سال و حتی بیشتر نگه دارد اما اگر فرد بی‌دقتی انجام دهد و پوست فرد در معرض آسیب‌های مختلف قرار گیرد، ماندگاری آن به دو سال تقلیل می‌یابد. از طرفی میزان ماندگاری فیس لیفت با توجه به ناحیه‌های مختلف صورت می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً لیفت آندوسکوپیک، ماندگاری بیشتری برای زیر پلک دارد و ماندگاری آن برای ناحیه غبغب کم‌تر است.

ماندگاری لیفت صورت

نحوه انجام لیفت نیز بر میزان ماندگاری آن بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال لیفت عمیق صورت می‌تواند تا ۱۲ سال و حتی بیشتر نیز ماندگاری داشته باشد. لیفت صورت از روش‌های بسیار موثر برای جوان کردن پوست و رفع چین و چروک است. مهارت و دانش پزشک متخصص زیبایی می‌تواند در روند درمان چین و چروک‌های پوستی و ماندگاری آن‌ها تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. به همین سبب توصیه می‌شود در انتخاب جراح زیبایی دقت زیادی شود. دکتر سعید شیرنگی یکی از بهترین جراحان زیبایی است که می‌تواند با روش‌های جراحی و غیرجراحی شما را حداقل ۱۰ سال جوان‌تر کند.

مطالب بیشتر: تزریق ژل

بهترین کلینیک لیفت صورت

لیفت صورت یکی از بهترین تکنیک‌ها جهت جوانسازی صورت است که به روش‌های مختلف انجام می‌گیرد. به محض رؤیت علائم پیری در چهره باید جهت انجام این قبیل تکنیک‌ها اقدام نمایید تا بتوانید شادابی و زیبایی چهره خود را مجدداً به دست بیاورید. اما با توجه به اینکه روش های لیفت صورت جایگاه بسیار ویژه‌ای را در بین مردم به دست آورده‌اند، به همین دلیل کلینیک‌های زیبایی نسبت به انجام اینگونه خدمات نیز اقدام کرده‌اند. در این زمان است که انتخاب بهترین کلینیک لیفت صورت کمی سخت خواهد شد. برای انتخاب یک مرکز باید به داشتن مجوز وزارت بهداشت در آن مرکز توجه داشته باشید. همچنین بهترین کلینیک لیفت صورت، از تجهیزات مدرن برای انجام روش‌های مختلف این تکنیک‌های زیبایی استفاده کرده و همچنین از متخصصان باتجربه در این زمینه کمک می‌گیرد.

هزینه لیفت صورت

در بررسی هزینه لیفت صورت لازم است بیان کنیم که براساس نوع روش انتخابی، شدت علائم پیری در صورت، دستمزد متخصص، تجهیزات مورد استفاده و هزینه‌های پایه کلینیک، قیمت لیفت صورت در بین افراد متقاضی کاملاً متفاوت خواهد بود. بنابراین لازم است در این زمینه از متخصص خود در جلسه مشاوره سؤال بپرسید. در این جلسه ابتدا وضعیت پوست شما مورد بررسی قرار گرفته و سپس بهترین روش انتخاب خواهد شد. در این زمان متخصص بهتر می‌تواند درمورد هزینه لیفت صورت نتیجه قطعی را ذکر کند.

کاندید مناسب برای لیفت صورت

با توجه به اینکه هدف از لیفت صورت، درمان علائم پیری در پوست است، بنابراین افراد مناسب برای لیفت صورت در گروه‌های زیر قرار دارند:

 1. فرد متقاضی نباید به هیچ بیماری خاصی مبتلا بوده و در واقع باید از سلامت عمومی برخوردار باشد.
 2. بهترین زمان جهت لیفت صورت، در بازه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال است زیرا عمده علائم پیری به خصوص افتادگی پوست در این زمان بروز خواهند کرد.
 3. کسانی که دچار شل‌شدگی، افتادگی پوست و چروک‌های زیاد در پوست خود هستند، می‌توانند برای لیفت صورت اقدام کنند.
 4. خانم‌های باردار و شیرده بهتر است برای لیفت صورت کمی صبور باشند تا دوران بارداری آن‌ها سپری شده و از طرف دیگر شیردهی نوزاد به پایان برسد چرا که انجام اینگونه تکنیک‌ها به هر حال عوارضی را به همراه داشته و نیاز به استراحت کافی خواهد بود.

منبع
ncbi

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.