جراحی زیبایی صورتمقالات

بررسی اجمالی بهترین روش لیفت چشم [اندوتاین – بوتاکس – ژل و بلفاروپلاستی]

Rate this post

چشم‌ها، عضو اصلی صورت هستند که هنگام صحبت کردن با افراد به چشم می‌آیند. مشکلات مربوط به افتادگی پلک، علاوه بر اینکه زیبایی شما را کاهش می‌دهد، چهره شما را پیرتر نشان می‌دهد و حتی زمانی که شما خسته نیستید، صورت شما خسته به نظر می‌رسد.

نازکی و ظرافت پوست چشم‌ها، باعث می‌شود که این ناحیه نسبت به سایر قسمت‌های صورت در برابر پیری یا اثرات نور خورشید و آلودگی‌ها، حساس‌تر باشند و بیشتر در معرض آسیب باشند.

روش‌های مختلف لیفت چشم می‌تواند راه حل مناسبی برای رفع پف و چین و چروک در ناحیه چشم، افتادگی پلک‌ها و… باشد. پزشکان زیبایی روش‌های مختلفی را برای لیفت چشم توصیه می‌کنند. برای آشنایی با این شیوه‌ها با ما همراه شوید.

مراحل لیفت چشم

عمل جراحی لیفت چشم شامل مراحل زیر است:

مرحله ۱ – بیهوشی

لیفت چشم بدون بیهوشی امکان پذیر است، مدت زمان انجام چنین جراحی فقط ۱ تا ۲ ساعت است. ولی اگر زمان بیشتری طول بکشد، از بیهوشی استفاده می‌شود. به عنوان مثال جراحی تحت بیهوشی ۸ ساعت طول می‌کشد.

مرحله ۲ – برش

اگر برای لیفت چشم نیاز به جراحی بر روی پلک‌های بالا و پایین هر دو چشم باشد. این کار را با پلک بالایی شروع می‌کنند. خطوط برش برای جراحی پلک به صورتی است که جای بخیه به خوبی در ناحیه پلک پنهان می‌شود. با ایجاد یک برش روی پلک بالا، امکان حذف چربی و پوست اضافی فراهم می‌شود.

پلک پایین با یک برش درست در زیر خط مژه تحتانی انجام می‌شود. از طریق این برش، پوست اضافی پلک پایین برداشته می‌شود و چربی اضافی آن را می‌توان جابه جا کرد یا برداشت.

بخیه‌ها در پلک بالا، معمولا بعد ۳ تا ۶ روز کشیده می‌شوند. در مورد پلک پایینی با توجه به روشی که برای آن استفاده می‌شود به بخیه زدن نیازی نباشد.

مرحله ۳ – بستن برش‌ها

برش‌های پلک معمولاً با بخیه یا چسب مخصوص بسته می‌شوند. بخیه‌ها در عرض یک هفته برداشته می‌شوند.

مرحله ۴ – نتیجه

نتایج در عرض چند هفته با کاهش تورم و کبودی ظاهر می‌شوند و چشم شما ظاهری جوان‌تر و زیبا‌تری پیدا می‌کند.

روش‌های لیفت چشم

لیفت چشم با اندوتاین

اندوتاین یک ابزار پزشکی است. ایمپلنت اندوتاین اغلب برای لیفت صورت، گونه‌ها، ابروها، گردن و چانه استفاده می‌شود. اندوتاین پروتزی است که در زیر پوست صورت قرار می‌گیرد. این ابزار نواری شکل دارای چند دندانه یا شاخک‌های ریزی است. در لیفت به روش اندوتاین، به طول ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر در ناحیه پوست سر، بالای پیشان، جایی که مو ظاهر می‌شود، را برش می‌دهند.

اگر اندوتاین به خوبی در درون بافت چربی یا عضله قرار گیرد، می‌توان از آن برای لیفت پوست استفاده کرد. پس از قرار دادن خارهای اندوتاین در بافت، می‌توان آن را به اندازه‌‌ای کشید تا پوست و بافت زیرین آن، به جای اول خود بازگردد.

اندوتاین از جنس مواد بی‌ضرر و قابل جذب مورد استفاده در نخ‌های بخیه جذبی است. شش ماه پس از لیفت، از اندوتاین اثری در بدن شما نخواهد بود. عمل جراحی لیفت صورت با روش آندوتاین تقریباً به مدت ۲ ساعت طول می‌کشد. در روش لیفت صورت، رشته اندوتاین خارج از شکاف شقیقه باقی می‌ماند. پزشک آن را به آرامی بیرون می‌کشد، و به این طریق، پوست صورت و بافت زیرین آن به سمت بالا کشیده می‌شود. جراحی لیفت با اندوتاین را می‌توان با بی‌حسی موضعی انجام داد. البته جراحی با بیهوشی نیز امکان پذیر است.

لیفت چشم با اندوتاین

لیفت چشم با بوتاکس

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم، آن را تولید می‌کند. این ماده پروتئینی توانایی فلج کردن بافت‌های عضلانی بدن را دارد.

در لیفت چشم با بوتاکس، پزشک ابتدا محل مورد نظر راضد عفونی می‌کند. سپس با بی‌حسی موضعی مقدار مناسب از سم بوتولینوم را به محل هدف تزریق می‌کند. این امر باعث می‌شود ابروها به سمت بالا و کناره چشم‌ها کشیده شوند. این درمان به مدت ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و نتایج آن حداقل بعد از گذشت سه تا چهار ماه خود را نشان می‌دهد.

افرادی که دارای چروک پیشانی، افتادگی پیشانی و ابرو، افتادگی پوست پلک بالا هستند و یا کسانی که دچار خستگی چشم هستند، بهترین کاندیدا برای این لیفت هستند.

بسیاری از جراحان پلاستیک بر این باورند که بوتاکس بخش جدایی ناپذیر عمل جراحی لیفتینگ است، چرا که استفاده از آن قبل از عمل جراحی به بیماران اجازه شل شدن عضلات و بهبودی می‌دهد. لیفت چشم با بوتاکس بدون درد و خونریزی است. این روش بعد از مدت معینی باید تمدید شود.

این لیفت چروک‌های اطراف چشم و خطوط پنجه کلاغی، افتادگی پلک، پف زیر چشم، افتادگی گوشه چشم را ازبین می‌برد و درشکل دهی ابروها نقش دارد. لیفت چشم با بوتاکس هیچ عوارض جانبی ندارد. اما پس از تزریق، قرمزی و تورم می‌تواند بر روی پوست مشاهده شود که پس از ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت.

لیفت چشم با ژل

برای لیفت چشم با ژل، مقدار ژل تزریق باید توسط دکتر مشخص شود، این مقدار می‌تواند در افرادمختلف متفاوت باشد. سپس بی‌حسی موضعی در محل مورد نظر و اطراف چشم صورت می‌گیرد و تزریق توسط پزشک با تجربه انجام می‌شود.

لیفت چشم با تزریق ژل یا فیلر، گودی زیر چشم را پر می‌کند و چین و چروک‌های اطراف آن را از بین می‌رود. ژل یا فیلرمی تواند اسید هیالورونیک باشد که به صورت طبیعی در داخل بدن تولید می‌شود. این یک انتخاب عالی برای تحریک تولید کلاژن در سلول‌های پوست است.

احتمال افزایش عوارض جانبی در صورتی که نام برند نامعتبر باشد و یا تزریق غیراستاندارد در مقادیر زیاد انجام شد، وجود دارد. بنابراین نوع و کیفیت ژل مورد استفاده برای تزریق لیفت بسیار مهم است. بهتر است که از پزشک خود بخواهید شناسنامه‌‌ای را به شما ارائه دهد که اطلاعات ماده تزریقی، محل تزریق و زمان دقیق آن را به شما نشان می‌دهد.

از عوارض جانبی تزریق ژل، گلوله شدن آن زیر پوست است که در این صورت، خارج کردن ژل‌های زیر پوست بسیار دشوار خواهد بود. اگر ژل تزریقی به موقع تخلیه نشود، عفونت پیدا می‌کند و بینایی فرد را تهدید می‌کند.

ماندگاری تزریق ژل در لیفت چشم به عوامل زیادی از جملهوضعیت بدنی، نوع و میزان ژل تزریق شده، سن فرد، مهارت پزشک و مراقبت‌هایی که از طرف فرد انجام می‌شود، بستگی دارد. به طور میانگین، ماندگاری در این روش ممکن است سه تا شش ماه باشد.

لیفت چشم با ژل

لیفت چشم با بلفاروپلاستی

لیفت چشم با بلفاروپلاستی معمولاً یک ساعت طول می‌کشد. با این حال، اگر می‌خواهید افتادگی و پف را از هر دو پلک حذف کنید، عمل تقریباً دو ساعت طول خواهد کشید. این عمل معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود و به فرد بیمار داروی بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. عمل جراحی معمولا با پلک فوقانی آغاز می‌شود. پزشک متخصص برش کوچکی در پلک فوقانی ایجاد می‌کند و از چربی و پوست اضافی را خارج می‌شود. بخیه‌های درون پلک فوقانی معمولاً به مدت ۳ تا ۶ روز باقی می‌مانند و پس از آن کشیده می‌شوند. روش مورد استفاده در مورد پلک پایینی نیز ممکن است نیازی به بخیه زدن نداشته باشد.

آثارعمل لیفت چشم به روش بلفاروپلاستی به مدت طولانی باقی خواهد ماند. این عمل درد کمی دارد. تورم و کبودی نیز ممکن است بعد از آن به وجود بیاید.

بیشتر بیماران پس از گذراندن ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل می‌توانند به مکان‌های عمومی بروند. با این حال، ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتیجه نهایی و مورد نظر حاصل شود.

یک از عوارض احتمالی بلفاروپلاستی ناتوانی موقتی چشم در بسته شدن کامل است. بنابراین چشم دچار خشکی بیش از حد می‌شود. البته این عارضه بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه از بین می‌رود. بیمار در این مدت باید از داروهای قطره چشم و مرطوب کننده استفاده کند.

معمولاً سن واحدی برای این روش وجود ندارد، زیرا این روش برای از بین بردن افتادگی پلک به دلیل پیری نیست و ممکن است کسی در سنین پایین نیز صورت ژنتیکی پف و یا افتادگی پلک رنج ببرد. برای سالمندان بین ۴۰ تا ۵۰ سال، نتایج بلفاروپلاستی تقریباً ۱۰ تا ۱۲ سال دائمی و ماندگار است. با این حال، پس از آن، پوست پلک می‌تواند دوباره جمع شود، و این امرکاملا طبیعی است.

لیفت چشم بدون جراحی امکان پذیر است؟

اگر به دنبال لیفت چشم بدون جراحی هستید، باید بدانید که گزینه‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد. اگرچه این درمان‌ها واقعاً موفق و مؤثر هستند، اما این درمان‌ها دائمی نیستند و ممکن است نیاز به تمدید در مدت‌های خاصی داشته باشند.

انجام لیفت چشم بدون جراحی عوارض ندارد، به همین دلیل است که بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند این تکنیک را برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود به کار گیرند. یکی دیگر از مزایای این روش این است که زمان بهبودی بسیار کوتاه‌تر از روش‌های جراحی دارند؛ و افرادی که از آن استفاده می‌کنند می‌توانند، فعالیت‌های روزانه خود را پس از چند روز از سر گیرند.

این درمان‌ها برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست. زنان باردار یا شیرده نیز باید از این درمان‌ها اجتناب کنند. این روش‌ها برای افرادی که به روش‌های تهاجمی و درمان جراحی علاقه ندارند، مناسب هستند.

کدام روش برای من مناسب است؟

روش‌های مختلفی جهت لیفت چشم وجود دارد. بهترین روش لیفت چشم، با بررسی آناتومی بدن بیمار توسط پزشک و بر اساس نیاز و اهداف زیبایی بیمار تعیین می‌شود. در اولین جلسه با پزشک خود در مورد وضعیت پوست، سوابق بیماری و مدل لیفتی که می‌خواهید، مشورت کنید. پزشک متخصص به شما مناسب‌ترین روش لیفت چشم را با توجه به بسیاری از شرایط معرفی می‌کند.

اگر شما به دنبال یک راه حل دائمی هستید و چین وچروک بسیاری در اطراف چشم خود داشته باشید، روش جراحی چشم ایده آل است. اما اگر خطوط اطراف چشم‌ها هنوز کم است، روش مناسب برای لیفت چشم روش غیر جراحی است. کلینیک دکتر شیررنگی با تجهیزات پیشرفته و سابقه درخشان در جراحی‌های زیبایی، ارائه کننده انواع خدمات لیفت چشم به مراجعین محترم است.

روش‌های لیفت چشم

نکات قبل و بعد از لیفت چشم با اندوتاین

انجام ارزیابی‌ها و آزمایشات‌های قبل از عمل برای ایجاد اطمینان از امن بودن روش اندوتاین برای فرد است. ترجیحاً توصیه می‌شود که قبل از لیفتینگ چشم با اندوتاین موارد زیر را انجام دهند:

 1. انجام آزمایشات اولیه قبل از عمل
 2. از آسپیرین یا دیگر داروهای ضد انعقاد، ویتامین E استفاده نشود، چون باعث بروز عوارضی پس از عمل جراحی می‌شود.
 3.  اگر به هر یک از مواد دارویی حساسیت دارید به پزشک خود بگویید، معمولاً باید دو هفته استراحت و دوره نقاهت پس از این جراحی را سپری کنید، پس دو هفته از سر کار خود مرخصی بگیرید، البته این زمان می‌تواند بسته به نوع جراحی متفاوت باشد.
 4. عدم مصرف سیگار حداقل ۴۸ ساعت قبل از عمل (از آنجایی که این عادت از جریان آزاد اکسیژن در بدن جلوگیری می‌کند، زمان بهبودی را طولانی می‌کند و می‌تواند عوارض دیگری را به دنبال داشته باشد.)
 5.  از مصرف مواد خوراکی هشت ساعت قبل از عمل اجتناب کنید.
 6. حضور به موقع و بدون آرایش در طول روز عمل
 7. با دقت به توصیه‌ها پزشک متخصص، که برای شخص شما تجویز شده است توجه کنید، .
 8. وضعیت خود را با دیگران مقایسه نکنید.
 9. بهتر است قبل از عمل وسایل لازم را تهیه کنید. برخی از این وسایل عبارتند از: • غذاهای سالم، کم سدیم که برای آماده سازی آن آسان است • مسکن‌های بدون نسخه • داروهای تجویزی • بالش برای بالا نگه داشتن سر • لباس راحت، دکمه دار کردن

بعد از لیفت چشم با اندوتاین

قبل از لیفت چشم، پزشک روش جراحی و جزئیات آن را توضیح می‌دهد. از عوارض موقتی که ممکن است تجربه کنید، نترسید. استراحت کنید و اجازه دهید روش بهبودی طی شود؛ به یاد داشته باشید که پاسخ بیولوژیکی هر فردی به عمل جراحی متفاوت است. بعد عمل لیفت چشم، برخی از موارد زیر، نیز ممکن است کم و بیش برای شما اتفاق بیافتد.

 1. درد، سوزش، سردرد، سرگیجه، کبودی و تورم سر و صورت کاملاً طبیعی است.
 2. آنتی بیوتیک‌ها و داروهای مسکن تجویز شده با کمک پزشک را می‌توان در همان روز عمل جراحی آغاز کرد.
 3.  شما باید سر خود رو به بالا نگه دارید تا تورم کاهش یابد. در حین خواب، دراز بکشید و چند تا بالش زیر سرتان قرار بدهید.
 4. به مدت دو هفته از فعالیت‌های سنگین و حرکت‌های سریع مانند بیدار شدن ناگهانی، اجتناب کنید.
 5. بخیه تا یک ماه پس از عمل نباید ساییده شود، همچنین به ناحیه بخیه و محل قرار گرفتن اندوتاین فشار وارد نکنید.
 6.  از پوست سر خود به خوبی مراقبت کنید تا عوارض این روش، مانند ریزش مو یا نازک شدن آن در محل بخیه، کاهش یابد.
 7. به مدت ۷۲ ساعت نباید از لنز استفاده کنید.
 8. در ۴۸ ساعت اول از تماشای تلویزیون خودداری کنید و سعی کنید کاملا استراحت کنید.
 9. تا ۷-۱۰ روز بعد از عمل بهتر است، از لوازم آرایشی در محل عمل استفاده نشود.
 10.  حداقل به مدت ۶ هفته قبل و بعد از جراحی، باید از سیگار کشیدن خودداری کنید.

روند بهبودی بعد از لیفت چشم با اندوتاین

پانسمان ۲ روز پس از عمل جراحی برداشته می‌شود. کبودی‌ها در عرض ۱۰ روز تا دو هفته به کمک کمپرس سرد ناپدید می‌شوند. زمان بهبودی لیفت چشم به روش اندوتین سه تا پنج روز است. البته بهبودی کامل پس از ۲ هفته انجام می‌شود. پس از ۷ تا ۱۰ روز، بخیه‌ها کشیده می‌شود.

۱۰ تا ۱۴ روز در مکان‌های عمومی می‌توانند بیرون بروند. محل بخیه‌ها و زخم‌های آنها لای موها است. با خیالی راحت می‌توانید به فعالیت‌های اجتماعی خود باز گردید. نتیجه نهایی این جوان‌سازی ممکن است بعد تا ۳ ماه در چهره، خود را نشان دهد. با استفاده از مواد درجه یک و مراجعه به جراح مجرب، لیفت صورت با اندوتاین بیش از ۷ تا ۱۲ سال دوام خواهد داشت.

عوامل موثر بر هزینه لیفت چشم

میزان پیچیدگی و نوع لیفت چشم بستگی به فرد متقاضی دارد، بنابراین هزینه آن برای هر فرد متفاوت است. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن فرد و شدت افتادگی یا تورم چشم، نوع جراحی، بیمارستان یا کلینیکی که قرار است جراحی در آن انجام شود، دستمزد پزشک و موقعیت مکانی کلینیک.

درصورتی که لیفت چشم را همراه با عمل‌های زیبایی نظیر مانند ژل یا تزریق بوتاکس، لیفت پیشانی یا ابرو و غیره انجام دهید، هزینه شما افزایش می‌یابد. سلامتی و بهبود زیبایی و دید شما بسیار ارزشمند است و ارزش هزینه کردن را دارد تا از خدمات یک متخصص زیبایی مجرب، با تجربه و حرفه‌‌ای بهره بگیرید.

نتیجه گیری درباره روش های لیفت چشم

از روش‌های مختلفی برای لیفت چشم استفاده می‌کنند، که هر کدام به تکنیک‌های خاصی نیاز دارند، در این مقاله درباره لیفت چشم و روش‌های انجام آن صحبت کردیم. اکنون اگر شما به ‌دنبال داشتن چشم‌هایی زیبا و جوان هستید و با توجه به اینکه چشم حساس‌ترین عضو صورت است، برای انجام لیفت چشم، بهتر است کلینیک‌های معتبر که تحت نظر یک پزشک مجرب و حرفه‌‌ای است، را انتخاب کنید.

با انجام یک مشاوه جامع و اصولی و بهره گیری از دانش و مهارت یک پزشک متخصص و ماهر می‌توانید سال‌ها جوانی و زیبایی را به خود هدیه دهید. کلینیک دکتر شیر رنگی با علم و تجربه فراوان در زمینه جراحی‌های زیبایی در خدمت شما، زیبا جویان محترم است.

منبع
plasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.