لیپوماتیکمقالات

لیپوماتیک بدون بیهوشی

0
(0)

خیلی وقت نیست که لیپوماتیک شکم و پهلو به عنوان یک راه موثر برای خلاص شدن از دست چربی‌های مقاوم بدن معرفی شده است. با معرفی این متد، افراد زیادی داوطلب انجام آن شده‌اند و همچنین سوالات زیادی در ذهن آن‌ها نقش بسته است. یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان لیپوماتیک این است که آیا لیپوماتیک نیاز به بیهوشی دارد ؟ ما نگرانی و کنجکاوی شما را به طور کامل درک می‌کنیم، بنابراین در این مقاله به بررسی جامع نحوه انجام لیپوماتیک و نکات مرتبط با آن خواهیم پرداخت. جالب است بدانید که بیشتر روش‌های پیکرتراشی بدون بیهوشی انجام می‌شوند و فقط به بی حسی موضعی یا محلی (بیهوشی محدود شده در یک منطقه خاص از بدن) نیاز دارند. بی‌حسی موضعی معمولا توسط  تزریق دارویی به نام “لیدوکائین” انجام می‌شود و معمولا هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد.

اینفوگرافیک لیپوماتیک بدون بیهوشی
اینفوگرافیک لیپوماتیک بدون بیهوشی

تنها تعداد کمی از این متدها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث بیهوشی در عمل لیپوماتیک به طور موقتی می‌شوند؛ در این صورت ممکن است به فرد یک آرام بخش وریدی یا IV، برای کمک به آرامش و عدم احساس درد تزریق گردد. پزشک و تیم جراحی‌اش ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را در تمام مراحل لیپوماتیک کنترل می‌کنند. در صورت انجام بی حسی موضعی و احساس درد در حین عمل، به جراح خود اطلاع دهید زیرا داروهای بی‌حسی ممکن است نیاز به تنظیم یا تزریق مجدد داشته باشند.

برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک با مشاورین زیبایی کلینیک دکتر سعید شیرنگی تماس بگیرید.

لیپوماتیک بدون بیهوشی چگونه انجام می‌شود؟

لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی بدون بیهوشی (با بی‌حسی موضعی) است که با استفاده از یک ابزار با قدرت مکش، چربی را از نواحی خاص بدن مانند شکم، پهلو، باسن، ران، بازوها یا گردن خارج می‌کند. لیپوماتیک می‌تواند فرم کلی بدن را نیز شکل دهی کند (کانتورینگ کردن صورت و بدن). لیپوماتیک از نظر جامعه پزشکی، راهی موثر برای کاهش وزن در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا چربی‌های رسوب شده در نواحی مختلف بدن، موجب افزایش وزن فرد نمی‌شوند. اگر بدن فرد صرف نظر از وزنش، بیش از حد چربی داشته باشد و طی سال‌های متمادی با انجام ورزش و یا رژیم غذایی، حجم چربی تغییری نکرده باشد، کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک خواهد بود.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

لیپوماتیک بدون بیهوشی

طی این روش چربی‌ها به طور کاملا ایمن، از نواحی مختلف بدن فرد استخراج می‌شوند. مزیت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن در این است که در لیپوماتیک از انرژی هوا برای تخریب سد مقاوم چربی‌های بدن کمک گرفته می‌شود و نسبت به لیپوساکشن، جدیدتر و کم عارضه‌تر به حساب می‌آید. نحوه انجام این روش در زیر آورده شده است:

  • در ابتدا جراح برای مشخص نمودن اینکه چربی کدام نواحی باید تخلیه شود، با استفاده از یک قلم یا ماژیک، قسمت‌های مورد نظر را با کشیدن خطوط مشخص می‌کند و اگر لازم باشد، یادداشت‌هایی را نیز درج می‌کند.
  • سپس داروهای بی حسی مانند لیدوکائین، به جهت عدم احساس درد در طی لیپوماتیک تجویز و تزریق می‌شوند. بی حسی می‌تواند شامل بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی باشد، پزشک بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.
  • در مرحله بعد جراحی شروع می‌شود و پزشک برش‌های کوچک و نامحسوسی را روی نواحی مورد نظر جهت ورود سوزن ایجاد می‌کند. سپس یک لوله توخالی نازک یا همان کانولا از طریق این برش‌ها وارد بافت چربی زیر پوست می‌شود و چربی اضافه را با استفاده از یک حرکت از جلو به عقب کنترل شده، شل یا امولسیون می‌نماید. سپس این چربی‌ها از سایرین جدا شده و با استفاده از وکیوم جراحی یا سرنگ متصل به کانولا، از بدن مکش می‌شود.
  • در نهایت و پس از استخراج حجم مناسبی از چربی، کانولا از بدن خارج شده و نواحی برش خورده روی پوست، ضدعفونی و بانداژ می‌شوند.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی

روش‌های انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی کدامند؟

لاغری با لیپوماتیک بدون بیهوشی به روش خاصی که استفاده می‌شود بستگی دارد. جراح شما روش مناسب را بر اساس اهداف درمانی، ناحیه مورد نظر در بدن شما که به لاغری نیاز دارد و اینکه آیا در گذشته روش‌های دیگر پیکرتراشی را انجام داده‌اید یا نه، انتخاب خواهد کرد. روش‌های زیر انواعی از پرطرفدارترین متدهای پیکرتراشی بدون بیهوشی هستند:

روش های لیپوماتیک بدون بیهوشی

لیپوماتیک تومسنت (Tumescent)

تومسنت متد متداول‌ترین نوع لیپوماتیک است که طی آن جراح یک محلول استریل (مخلوطی از آب و نمک) برای از بین بردن چربی، داروی بیهوشی موضعی (لیدوکائین) برای تسکین درد و دارویی خاص (اپی نفرین) که باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود را به ناحیه تحت درمان تزریق می‌کند. سپس جراح برش های کوچکی در پوست ایجاد کرده و یک لوله نازک به نام کانول را زیر پوست فرو می‌نماید؛ این کانول به یک وکیوم متصل است که چربی و مایعات بدن را مکش می‌کند.

لیپوماتیک با کمک سونوگرافی (UAL)

این نوع لیپوماتیک گاهی اوقات همراه با تومسنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی UAL، جراح یک میله فلزی (کانول) را وارد ناحیه پر از چربی می‌کند و از طریق آن، انرژی فراصوت را در زیر پوست ساطع می‌نماید. این تابش باعث از بین رفتن دیواره‌های سلول چربی و تجزیه آنان می‌گردد و به این ترتیب استخراج چربی را بسیار تسهیل می‌نماید. نسل جدید UAL به نام لیپوماتیک با کمک VASER از دستگاهی استفاده می‌کند که می‌تواند کانتورینگ پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب‌های پوستی را کاهش دهد.

لیپوماتیک به کمک لیزر (LAL)

در این روش از نور لیزر با شدت بالا برای از بین بردن چربی‌های نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. در طی LAL، جراح فیبر لیزر را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می‌کند و رسوبات چربی را امولسیون کرده و سپس آن‌ها را از طریق کانول خارج می‌کند.

لیپوماتیک با کمک نیرو (PAL)

جدیدترین و پیشرفته ترین نوع لیپوماتیک است که از پرطرفدارترین انواع پیکرتراشی بدون بیهوشی به حساب می‌آید. در طی لیپوماتیک با پال، از یک کانول اتوماتیک و پیشرفته استفاده می‌شود که با یک حرکت منظم و سریع، به عقب و جلو حرکت می‌کند. این ارتعاش به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های سخت را با سهولت و سرعت بیشتری بیرون بکشد. طبق گزارشات متعدد از کلینیک‌های سراسر دنیا، پیکرتراشی با PAL درد و تورم کمتری ایجاد می‌کند و به جراح اجازه می‌دهد که با دقت بیشتری چربی را از بین ببرد. عدم نیاز به بیهوشی و انجام پیکرتراشی با حجم چربی بسیار زیاد، از مواردیست که منجر به محبوبیت زیاد این متد شده است.

روش‌های لیپوماتیک بدون بیهوشی ویژگی‌ها
1-     لیپوماتیک به کمک دستگاه (PAL) –        استفاده از کانول اتوماتیک و پیشرفته با حرکات منظم و سریع جهت بیرون کشیدن چربی.

–        سهولت و سرعت در بیرون کشیدن چربی‌های سخت  توسط حرکت منظم و سریع کانول وایجاد ارتعاش بالا

–        ایجاد درد و تورم کمتر.

2-     لیپوماتیک به کمک لیزر (LAL) –        استفاده از یک لیزر با شدت بالا جهت ذوب کردن چربی‌ها.

–        ذوب چربی و تبدیل به حالت امولسیون

–        خروج چربی‌ها توسط کانول.

3-     لیپوماتیک با کمک سونوگرافی (UAL) –        استفاده از امواج فراصوت یا آلتراسونیک توسط وارد کردن کانول.

–        از بین رفتن دیواره‌های چربی و تجزیه آن‌ها در اثر ارتعاشات ناشی از فراصوت.

–        استفاده از دستگاه vaser در نسل جدید UAL و بهبود کانتورینگ پوست و کاهش آسیب‌های پوستی

4-     لیپوماتیک تومسنت (Tumescent) –        متداولترین نوع لیپوماتیک.

–        تزریق محلول استریل برای از بین بردن چربی، داروی بی‌حسی موضعی برای کاهش درد و داروی اپی نفرین برای انقباض رگ‌ها، به زیر پوست.

–        وارد کردن کانول جهت خروج چربی و مایعات اضافی.

مطالب بیشتر: نتایج لیپوماتیک

لیپوماتیک شکم و پهلو در مطب دکتر شیرنگی

در جواب این سوال که آیا برای عمل لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟ باید بگوییم که الزاما خیر! به عنوان مثال پیکرتراشی در مطب دکتر سعید شیرنگی با استفاده از فناوری بسیار جدید و پیشرفته استخراج چربی، یعنی لیپوماتیک قدرتی (PAL) که محصول کشور امریکا است، انجام می‌شود. دستگاه پال قابلیت لیفت و جمع نمودن پوست را دارد و در افرادی که حجم چربی خیلی زیادی ندارند، در لیفت پوستشان بسیار موثر واقع می‌شود. لازم به ذکر است که ویژگی‌های ذکر شده، منحصرا مختص دستگاه پال می‌باشد. عوارض جانبی حاصل از این دستگاه، به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و همچنین با قابلیت‌های جدید و هوشمند، زمان انجام این عمل را کاهش و دقت آن را افزایش داده است.

شما عزیزان می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره و انجام پیکرتراشی بدون بیهوشی با تلفن مطب به شماره 09128490324 تماس حاصل فرمایید.

مطالب بیشتر: کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
mayoclinicplasticsurgerycastellanocosmeticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان