جراحی زیبایی سینهمقالات

ماموپلاستی؛ کاهشی و افزایشی [مهم ترین نکات مراقبتی قبل و بعد]

Rate this post

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه، به‌عنوان یک جراحی زیبایی یا حتی درمانی، بر کوچک کردن سایز سینه تمرکز دارد. بزرگ بودن سایز سینه همیشه طبیعی نیست و گاه برای فرد ماهیت آزاردهنده‌ای دارد به‌طوری که فرد مصمم به انجام کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، می‌شود. این روش که به کاهش سایز سینه با حذف غدد و چربی‌های اضافه می‌پردازد، به یکی از عمل‌های رایج در سال‌های اخیر بدل شده‌است. در ادامه عمل زیبایی ماموپلاستی، را بیشتر تشریح خواهیم‌کرد و از شرایط و هزینه عمل صحبت خواهیم‌نمود.

همه چیز درباره ماموپلاستی 

ماموپلاستی، نامی است که به جراحی سینه در راستای کاهش سایز آن و رسیدن به فرم موردنظر انجام می‌شود. زمانی که تجمع و افزایش بافت چربی سینه از محدوده نرمال خارج گردد، پزشک با انجام عمل زیبایی ماموپلاستی، تلاش به حذف چربی‌های اضافه و قرار دادن آن در محدوده نرمال می‌نماید، فرآیندی که ماموپلاستی مشهور است.

درخواست مشاوره تخصصی جراحی زیبایی سینه

اهداف درمانی ماموپلاستی

عمل زیبایی ماموپلاستی، به معنای ترمیم بافت سینه و جراحی آن با اهداف زیبایی‌ می‌باشد و در میان افرادی که از سایز سینه خود رضایت ندارند یا به دلایلی همچون شیردهی و بارداری، افتادگی و تغییر فرم سینه را تجربه کرده‌اند، پرطرفدار است. گاها عدم قرینگی دو سینه موجب می‌شود فرد به کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، بپردازد. درمان سینه‌ها پس از ابتلا به سرطان از دیگر اهداف عنوان شده برای ماموپلاستی است.

آشنایی با انواع ماموپلاستی

عمل زیبایی ماموپلاستی در سه نوع دسته بندی می‌شود که شامل ماموپلاستی کاهشی، ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی ترمیمی است. اگرچه ماموپلاستی کاهشی و افزایشی در زمره جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرند اما ماموپلاستی ترمیمی، اهداف درمانی را دنبال می‌کند و برای کسانی که به‌واسطه درگیری با سرطان سینه ناچار به عمل ماستکتومی شده‌اند، سینه جدید با ظاهر مناسب و فرم مطلوب قرار داده می‌شود.

ماموپلاستی کاهشی

در ماموپلاستی کاهشی، به دلیل احساس سنگینی و ناراحتی در شخص، بخشی از بافت اضافه سینه برداشته می‌شود، غدد مازاد، چربی و پوست اضافی از دیگر مواردی هستند که در عمل زیبایی ماموپلاستی کاهشی توسط جراح برداشته می‌شوند. در کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، پزشک با ایجاد برش‌های کوچک، اقدام به حذف بافت های اضافه سینه می‌کند که این اقدام به کاهش سایز سینه منجر می‌گردد.

ماموپلاستی افزایشی

یکی از انواع عمل زیبایی ماموپلاستی، ماموپلاستی افزایشی است که با هدف افزایش سایز، حجم و برجسته نمودن بافت سینه انجام می‌گیرد. استفاده از ایمپلنت در ماموپلاستی افزایشی به منظور برجسته‌سازی بافت‌های سینه صورت می‌گیرد که چنین ایمپلنت‌هایی به‌عنوان پوسته سیلیکونی، حاوی ژل سیلیکون و یا محلول نمکی است و از این طریق به افزایش سایز سینه منجر می‌شود.

آیا ماموپلاستی عوارض دارد؟

عمل زیبایی ماموپلاستی به عنوان یک جراحی کم تهاجمی شناخته می‌شود و اندازه برش‌های ایجاد شده توسط پزشک به منظور دسترسی به بافت‌های درونی سینه تنها 3 سانتی‌متر است، با این حال باقی ماندن جای اسکار و زخم موجود در محل بریده شده، به‌عنوان یکی از عوارض کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، مطرح است.

اگرچه برخی با مشاهده عکس‌های پس از عمل زیبایی ماموپلاستی، گمان می‌کنند جای اسکار و زخم با همین کیفیت باقی می‌ماند اما گفتنی است که با گذشت زمان جای زخم‌ها بسیار کمرنگ شده و از بین می‌رود. گفتنی است افزایش وزن شخص، می‌تواند به بازگشت سینه‌ها به فرم قبل منجر شود از اینرو همواره به فرد توصیه می‌گردد پس از عمل زیبایی ماموپلاستی، مراقب وزن خود باشد و آن را در محدوده نرمال نگه دارد. امکان درگیری با عفونت‌ در محل برش از دیگر عوارض احتمالی است هرچند تجویز آنتی‌بیوتیک توسط پزشک در راستای مقابله با این مورد، صورت می‌گیرد. از بین رفتن حس نوک سینه برای بازه‌ای موقت، از دیگر عوارض مرتبط با کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، می باشد.

آیا ماموپلاستی عوارض دارد؟

تجربیات ماموپلاستی در کلینیک های زیبایی

مرور تجربیات افرادی که به کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، پرداخته‌اند، می‌تواند ما را با عوارض و اتفاقات پس از عمل کاملا ملموس آشنا سازد. بررسی چنین تجربیاتی حاکی از آن دست که اگرچه بسیاری از آن‌ها با هدف بهبود فرم و شکل ظاهری سینه به  عمل زیبایی ماموپلاستی، پرداخته‌اند اما برخی نیز به دلیل سنگینی سینه و فشار وارده بر گردن و قسمت شانه، ناگزیر به جراحی سینه شده و عموما از نتیجه عمل زیبایی ماموپلاستی، راضی بوده‌اند.

مطالب بیشتر: لیفت سینه

آیا ماموپلاستی خطرناک است؟

ماموپلاستی به‌عنوان یک روش کم‌خطر شناخته می‌شود و تنها در صورتی عمل زیبایی ماموپلاستی، می‌تواند برای فرد خطرساز باشد که شخص موردنظر کاندید مناسبی برای کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، نباشد مانند افرادی که با بیماری دیابت و یا امراض قلبی دست به گریبان هستند در غیراینصورت، عمل زیبایی ماموپلاستی، به‌عنوان یک جراحی راحت، فاقد خطر و عوارض طولانی مدت برای فرد است.

آیا جای زخم ماموپلاستی از بین می رود؟

مشاهده عکس‌های منتشر شده از عمل زیبایی ماموپلاستی، باعث ایجاد رعب و وحشت در برخی از افراد می‌شود چرا که شدت زخم و اسکار در ساعات اولیه پس از عمل، عموما زیاد است، با این حال جای نگرانی نیست و به مرور از بین می رود.

ماموپلاستی در دوران شیردهی امکان پذیر است؟

عمل زیبایی ماموپلاستی، در زمان شیردهی توصیه نمی‌شود. اگرچه برحسب تجربه پزشک و مهارت وی در کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، این عمل برای خانم‌های شیرده می‌تواند عاری از خطر باشد، با این حال حساسیت بالای دوره شیردهی، مانع از انجام عمل زیبایی ماموپلاستی، برای آن‌ها می‌شود.

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد؟

عمل زیبایی ماموپلاستی، همراه با استفاده از بی‌حسی موضعی و بیهوشی عمومی است از این‌رو شخص هنگام عمل، دردی را احساس نمی‌کند. پزشک در کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، تلاش می‌کند با تزریق آرام‌بخش با دوز مناسب، وضعیت شخص را حین جراحی پایدار نگه داشته و مانع از احساس درد در فرد شود. با اتمام عمل زیبایی ماموپلاستی، پزشک به تجویز مسکن‌های مورد نیاز می‌پردازد تا بعد از عمل هم، فرد در غیاب درد، به مراقبت‌های پس از عمل بپردازد. استفاده از کمپرس آب سرد در کنار مسکن های تجویز شده توسط پزشک، می‌تواند اثر شایانی بر تسکین درد پس از عمل زیبایی ماموپلاستی، داشته باشد.

مطالب بیشتر: پروتز سینه

عمل ماموپلاستی چقدر طول میکشد؟

عمل زیبایی ماموپلاستی، با استفاده از بی‌هوشی عمومی صورت می‌گیرد ضمن اینکه به‌طور معمول به 2 تا 4 ساعت زمان نیاز دارد هرچند وابسته به نوع عمل و تکنیک استفاده شده و شرایط بیمار ‌می تواند متفاوت باشد که این تفاوت عمل بر هزینه عمل ماموپلاستی ی کوچک کردن سینه، تأثیر مستقیم دارد. در کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، پزشک با ایجاد برش های لازم در هاله سینه و نواحی چین خورده پایین سینه، نخست سینه را از محل‌های برش باز می‌کند سپس پروسه برداشتن غدد و چربی‌ها را استارت می‌زند. چنانچه سینه شخص دچار افتادگی شده‌باشد، پزشک طی عمل زیبایی ماموپلاستی، آن را به محل اولیه برگردانده و شروع به بخیه زدن می‌نماید.

عمل ماموپلاستی چقدر طول میکشد؟

بهترین کاندید برای جراحی ماموپلاستی چه افرادی هستند؟

افزایش بیش از حد سایز سینه، عموما با نتایجی همچون درد در قسمت گردن و کتف، ضعف عضله، نامتقارن شدن دو سینه، محدودیت پرداختن به ورزش به صورت حرفه‌ای و موارد مشابه همراه است، ضمن این که ممکن است با کاهش اعتماد به نفس فرد همراه باشد، بنابراین چنین افرادی مهمترین کاندیدای عمل زیبایی ماموپلاستی، می باشند. کسانی که قسمت‌های زیر سینه شان در اثر تعریق دچار سوختگی شده از دیگر کاندیدهای عمل زیبایی ماموپلاستی، به‌شمار می‌آیند. ممکن است فرد از سال‌های اولیه جوانی با بزرگی سینه دست به گریبان بوده، اما چنین شخصی کاندید مناسبی برای عمل زیبایی ماموپلاستی، نیست و باید پس از تکامل و تثبیت نهایی سینه ها از عمل زیبایی ماموپلاستی، استفاده کند.

خانم‌های باردار و شیرده، با محدودیت در عمل زیبایی ماموپلاستی، مواجهند و بهتر است انجام این عمل را به پس از اتمام چنین دوره حساسی بیندازند چرا که ممکن است در روند شیردهی خللی ایجاد شود. به‌طور کلی افراد درگیر با دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی، کسانی که دارای اضافه وزن بسیار زیادی هستند و آن دسته از خانم هایی که با بیماری‌های بخش سینه دست به گریبانند، کاندید مناسبی برای کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، نبوده و عموما جراح آن ها را از انجام عمل زیبایی ماموپلاستی، منصرف می‌سازد.

بهترین سن برای عمل ماموپلاستی

کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، زمانی امکان‌پذیر است که فرد از نظر سنی، شرایط جراحی را داشته باشد، بدیهی است عمل زیبایی ماموپلاستی، پیش از تکامل سینه‌ها امکان‌پذیر نیست، بنابراین در سنین قبل از 20 سالگی که احتمال رشد سینه کماکان وجود دارد و ممکن است سینه ها در فاز رشد و تکامل به سر ببرند، به‌دلیل مؤثر نبودن عمل زیبایی ماموپلاستی، بهتر است از جراحی خودداری شود. باتوجه به این که در برخی سنین، امکان تصمیم‌گیری‌های هیجانی و لحظه‌ای وجود دارد، بنابراین گفته می‌شود رسیدن شخص به بلوغ عاطفی نیز حائزاهمیت است. درحال حاضر به‌دلایلی که بدان اشاره کردیم، کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، برای افراد زیر 18 سال انجام نمی‌شود.

مطالب بیشتر: دلایل و درمان افتادگی سینه

ورم سینه بعد از ماموپلاستی خطرناک است؟

ورم از عارضه‌های احتمالی پس از کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، است با این حال نگران‌کننده نیست و با گذشت زمان به‌طور کامل از بین می‌رود. تورم نه تنها در قسمت جراحی شده، که حتی در دیگر قسمت‌های بدن از جمله پاها نیز ممکن است مشاهده شود. از راه‌های مقابله با ورم پس از عمل زیبایی ماموپلاستی، مصرف مایعات فراوان و هیدراته نگه‌داشتن بدن است. آب مصرفی به جریان بهتر خون در بدن کمک می‌کند و با دفع ضایعات، تورم و تجمیع آب در بدن را به حداقل می‌رساند.

کوچک کردن سایز سینه با ماموپلاستی، به‌عنوان یک جراحی زیبایی دائما با رشد تقاضای افراد همراه است، پیش از عمل زیبایی ماموپلاستی، بهتر است بررسی‌های کامل را انجام داده و با آگاهی کامل به انتخاب بهترین جراح بپردازید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.