جراحی زیبایی شکممقالات

مراقبت های مهم دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

0
(0)

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، جزو دوران مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود؛ زیرا رعایت مو به موی دستورات متخصص جراح می‌تواند باعث بهتر شدن نتایج حاصل از این عمل شود. مراقبت از زخم‌ها، مصرف داروها و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک، استراحت کافی و رعایت رژیم غذایی جزو مهم‌ترین کارهایی است که یک زیباجو باید در دوران نقاهت آنها را به خوبی انجام دهد. زمان بهبودی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که میزان مراقبت از زخم‌ها و استراحت کافی در این دوران جزو  عوامل تعیین کننده بهبودی بعد از جراحی هستند. در ادامه مطلب به این نکات بیشتر پرداخته می‌شود.

 کارهایی که بعد از ابدومینوپلاستی باید انجام داد؟

به طور کلی کارهایی که در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد به دو دسته بایدها و نبایدها تقسیم‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین بایدهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی عبارتند از:

  • استفاده از گن

روزهای ابتدایی بعد از عمل، بافت‌های شکم فرد دچار التهاب و تورم زیادی می‌شوند؛ برای بهبود این تورم فرد باید از گن‌های مخصوص استفاده کند. گن‌های مخصوص، علاوه بر کاهش تورم باعث لیفت پوست شکم می‌شوند و جوش خوردن پوست شکم به ماهیچه زیرین را سرعت می‌بخشند.

  • شروع فعالیت های سبک

یکی از مهم‌ترین بایدهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی، شروع فعالیت‌های سبک مانند راه رفتن است. افراد از همان روز بعد از عمل به آرامی شروع به راه رفتن کنند‌. استفاده از گن در هنگام راه رفتن نیز ضروری است. راه رفتن افراد در روزهای بعد از عمل باید به آرامی و به صورت خمیده باشد.

  • مصرف مسکن

داشتن درد بعد از عمل کاملاً طبیعی است. در صورتی که درد بیش از آستانه تحمل فرد باشد متخصص جراح برای زیباجو مسکن تجویز می‌کند. مسکن‌ها طبق تجویز پزشک باید مصرف شوند.

  • آماده سازی وسایل لازم در خانه

زیبا جو باید برای بعد از عمل وسایلی چون لباس‌های گشاد و راحت، وازلین، گازهای استریل و پانسمان استریل و صندلی حمام را آماده کند.

  • تعویض پانسمان

افراد باید به صورت روزانه پانسمان‌های خود را برای جلوگیری از عفونت تعویض کنند‌. استفاده از پد جاذب و قرار دادن آن روی پانسمان ورقه‌ای،  به جای گاز استریل بسیار عالی است زیرا ترشحات زخم را به خوبی جذب می‌کند.

  • خوابیدن به پهلو

نحوه خواب بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. افراد باید به مدت دو هفته بعد از عمل در هنگام خواب پاها را از ناحیه مفصل ران به طرف شکم جمع کنند و زیر سر خود دو تا سه بالش قرار دهند؛ به طوری که سر با بدن زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه داشته باشد.

مطالب بیشتر: ورم بعد از ابدومینوپلاستی

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی نباید انجام داد؟

در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، افراد باید انجام یک‌سری از کارها و فعالیت‌ها را تا زمان بهبودی کامل به تعویق بیندازند؛ برخی از نبایدها نیز برای جلوگیری از تورم بیشتر ضروری هستند.

مهمترین نبایدهای دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی عبارتند از: 

عدم مصرف ویتامین e: برخی از مکمل‌ها مانند ویتامین e، نباید در دوران نقاهت بعد از عمل مصرف شوند. مصرف این ویتامین‌ها کبودی و خون‌مردگی را افزایش می‌دهد.

عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون: داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین و برخی از مسکن‌ها مانند ایبوپروفن، در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع است؛ این مسکن‌ها تورم و کبودی را افزایش می‌دهند‌.

عدم مصرف مواد مخدر: مصرف سیگار و مواد مخدر تا دو ماه بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع است. مصرف مواد مخدر خطر عفونت، خونریزی بعد از عمل، تورم و التهاب را افزایش می‌دهد‌.

عدم مصرف مشروبات الکلی: مصرف مشروبات در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع است. مشروبات الکلی همانند مواد مخدر باعث دیر خوب شدن زخم‌ها می‌شوند و خطر خونریزی بعد از عمل را افزایش می‌دهند. همچنین باعث افزایش کبودی و تورم بعد از عمل می‌شوند.

خوابیدن به روی شکم: خوابیدن روی شکم در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع است؛ زیرا باعث ایجاد فشار روی زخم‌ها می‌شود و دوران نقاهت را طولانی می‌کند.

کارهای ممنوعه بعد از ابدومینوپلاستی

 بعد از ابدومینوپلاستی تا چند وقت باید استراحت کرد؟

دوران استراحت بعد از عمل ابدومینوپلاستی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و با توجه به عوامل مختلفی از جمله نوع عمل ابدومینوپلاستی، میزان برش‌های انجام شده روی شکم، میزان چربی‌های استخراج شده، سن زیباجو و وضعیت سلامت زیباجو تعیین می‌شود. هرچه زیباجو سن پایین‌تری داشته باشد؛ ترمیم بافت‌های آسیب دیده راحت‌تر انجام می‌شود. سبک تغذیه فرد و رژیم غذایی زیباجو در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی در کوتاه شدن دوران نقاهت می‌تواند نقش زیادی ایفا کند.

مصرف سبزیجات و میوه های تازه مانند آب پرتقال، آب هویج، آب لبو، انار، آناناس، کیوی، کلم بروکلی و توت فرنگی می‌تواند به بهبود جای زخم و تقویت سیستم ایمنی کمک کند؛ در نتیجه دوران نقاهت کوتاه‌تر می‌شود. مصرف غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ آب پز، مرغ، انواع ماهی خصوصاً ماهی‌های دریایی و سالمون، ماهیچه و عدسی می‌تواند در رژیم غذایی برای بهبود سریع‌تر زخم ها گنجانده شود. مصرف مواد غذایی پروبیوتیک نیز از عفونت جلوگیری می‌کنند و به بهبود سریع‌تر زخم‌ها و کاهش تورم کمک زیادی می‌کنند. ماست‌های پروبیوتیک، شکلات تلخ و نوشیدنی‌هایی مانند کامبوجا می‌توانند به کوتاه شدن دوران نقاهت کمک کنند.

به طور معمول ۳ هفته استراحت برای سپری شدن دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی کافی است؛ البته بعد از به پایان رسیدن این سه هفته افراد همچنان باید یک‌سری از نکات مانند عدم مصرف مواد مخدر، یا عدم انجام فعالیت‌های سنگین را باید تا ۲ ماه ادامه دهند.

مطالب بیشتر: درد بعد از ابدومینوپلاستی

عوارض عدم رعایت نکات در دوران نقاهت آبدومینوپلاستی

عدم رعایت نکات در در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باعث طولانی شدن دوران نقاهت، دیر خوب شدن زخم‌ها، افزایش ترشحات چرکی زخم، عفونت زخم، باقی ماندن جای اسکار و بازگشت چربی های شکم می‌شود. به عنوان مثال اگر افراد بعد از عمل ابدومینوپلاستی، از گن مخصوص استفاده نکنند؛ شکم به خوبی لیفت نمی‌شود و نتایج عمل ایده ال نخواهد بود؛ همچنین تورم و التهاب بعد از عمل افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

اگر فرد رژیم غذایی خود را بعد از عمل ابدومینوپلاستی رعایت نکند و به مصرف غذاهای شیرین، چرب و شور ادامه دهد بعد از مدتی مجدداً چاق می‌شود و چربی‌ها در قسمت شکم انباشته می‌شوند. اگر فرد به صورت مطلق استراحت کند و به مدت طولانی راه نرود؛ تورم، التهاب و لخته شدن خون را در پاهای خود مشاهده می‌کند.

 مراجعه به بهترین پزشک

داوطلبان عمل ابدومینوپلاستی باید قبل از عمل جراحی در خصوص بهترین پزشک جراح تحقیقات لازم را به عمل آورند. علاوه بر مراقبت‌های دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، مهارت و دانش پزشک در بهبودی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی تاثیر گذار است. برای انجام این عمل و رسیدن به نتایج ایده‌آل می‌توانید به مطب دکتر سعید شیرنگی مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان