جراحی بینیمقالات

9 توصیه مراقبتی مهم بعد از عمل بینی

5
(1)

عمل زیبایی بینی در ایران یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی است که به منظور رفع نقص در ساختار بینی و زیباتر شدن ظاهر صورت انجام می‌شود. مراقبت بعد از عمل بینی از اهمیت زیادی برخوردار است و در نتیجه عمل تاثیر بسیار زیادی دارد؛ از همین رو در این مطلب به مراقبت بعد از رینوپلاستی پرداخته می‌شود.  قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است بدانید که عمل بینی تنها یک جراحی زیبایی نیست؛ بلکه بسیاری از مواقع برای درمان مشکلات تنفسی و مادرزادی انجام می شود؛ به عنوان مثال، بسیاری از افراد به پلیپ ‌بینی دچار هستند که تنفس راحت برای آن‌ها مشکل است که در این صورت متخصص جراحی از طریق رینوپلاستی مشکل فرد را برطرف می‌کند.

برای اطلاع از هزینه و مشاوره رایگان با کلینیک دکتر سعید شیرنگی تماس حاصل فرمایید.

09128490324

اینفوگرافی مراقبت های بعد از عمل بینی
اینفوگرافی مراقبت های بعد از عمل بینی

اهمیت مراقبت پس از عمل زیبایی بینی

بسیاری از افراد مشتاقانه منتظر روز انجام عمل زیبایی بینی هستند اما باید این را در نظر داشته باشند که تغییر شکل بینی فورا انجام نمی‌شود و افراد باید دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارند. نیاز است در دوران نقاهت از انجام برخی کارها پرهیز شود و انجام برخی کارها در اولویت قرار بگیرند. موفقیت  عمل جراحی به بایدها و نبایدهای بعد از عمل زیبایی بینی وابسته است.

مراقبت بعد از عمل بینی باعث بهبودی بهتر شده و فرد را سریع‌تر به وضعیت عادی باز می‌گرداند. افرادی که رینوپلاستی انجام داده‌اند نباید زمان بهبودی خود را با سایر افرادی که این عمل را انجام داده‌اند مقایسه کنند چون شرایط بهبود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور میانگین باید افراد زمان تقریبی یکسال را برای  مراقبت پس از عمل زیبایی بینی در نظر بگیرند زیرا بینی بعد از عمل، آسیب‌پذیرتر خواهد شد و در اثر بی‌دقتی و بی‌توجهی ممکن است نتایج ایده‌آل مورد نظر مشاهده نشود. مراقبت بعد از رینوپلاستی به دو دسته بایدها و نبایدها تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره خواهد شد.

مطالب بیشتر: هزینه عمل بینی چقدر است؟

مراقبت بعد از عمل بینی

مطالب بیشتر: تغذیه قبل از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

عدم استفاده از عینک به مدت یک ماه

استفاده از عینک، به بینی فشار وارد می‌کند و بعد از عمل به سرعت باعث تغییر شکل بینی می‌شود. اگر مشکلات بینایی مانند عیوب انکساری دارید، می‌توانید قبل از عمل بینی با پزشک خود مشورت کنید و از لنز استفاده کنید.

پرهیز از آدامس جویدن و گاز زدن

به مدت یک ماه بعد از عمل زیبایی بینی از جویدن زیاد خصوصاً جویدن آدامس خودداری کنید زیرا این کار فشار زیادی به بینی وارد می‌کند و ممکن است فرد دچار خونریزی شود.  به مدت یک ماه از گاز زدن خوراکی مانند گاز زدن سیب خودداری کرده و به مدت یک هفته بعد از عمل از غذاهای پوره و نرم استفاده کنید.

از استخر رفتن خودداری کنید

رفتن به استخر، استفاده از سونا و قرار گرفتن در جای گرم و پر از بخار می‌تواند باعث تورم بیشتر بینی شود به همین سبب توصیه می‌شود به مدت یک هفته تا ۱۰ روز پس از عمل از حمام رفتن خودداری شود. در صورت نیاز به حمام کردن، زمان حمام باید کوتاه باشد و از خیس کردن پانسمان‌ها اجتناب شود. حتی بعد از باز کردن پانسمان‌های بینی باید از دوش گرفتن به حالت ایستاده و طولانی خودداری شود.

پرهیز از ابراز احساسات شدید

بهتر است به مدت دو هفته تا یک ماه پس از عمل زیبایی بینی در یک محیط کاملا آرام قرار بگیرید و از ابراز احساسات شدید مانند خندیدن شدید، گریه کردن  و هرگونه حرکتی که باعث افزایش فعالیت ماهیچه‌های صورت می‌شود، خودداری کنید.

مطالب بیشتر: تنفس بعد از عمل بینی

اهمیت مراقبت بعد از جراحی بینی
 1. جلوگیری از بروز عوارض خطرناک
 2. افزایش سرعت ریکاوری بدن
 3. درمان سریع‌تر عوارض طبیعی بعد از عمل
 4. رسیدن به نتیجه ایده‌آل از عمل بینی
ورزش کردن بعد از عمل بینی در چند هفته اول فقط مجاز به پیاده‌روی در حد چند دقیقه هستید و برای شروع ورزش جدی، باید از متخصص سوال کنید.
مراقبت از پوست بعد از عمل بینی
 1. هیدراته نگهداشتن پوست
 2. آرایش نکردن تا زمانی که شستن صورت ممکن نیست.
 3. فشار نیاوردن به صورت برای آرایش کردن
چند نکته مراقبتی بعد از عمل بینی
 1. عدم مصرف دخانیات و الکل
 2. خودداری از ورزش کردن تا زمان معلوم
 3. تعویض پانسمان بینی
 4. داشتن خواب کافی
 5. فشار نیاوردن به بینی
 6. نخوردن غذا و خوراکی سفت

دیگر توصیه های مراقبتی بعد از جراحی بینی

توجه به دستورات پزشک

توصیه‌ های مراقبتی پس از جراحی بینی در مقاله های مختلف در دنیای وب منتشر شده‌اند اما باید بدانید که بهترین توصیه‌های مراقبتی پس از عمل زیبایی بینی، توصیه‌های پزشک جراح شما است. به همین سبب توصیه می‌شود که مو به مو دستورات پزشک خود را رعایت کنید. پزشک جراح ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند که باید سر وقت مصرف شوند.

بالا نگه‌داشتن سر در موقع خواب

صحیح خوابیدن تاثیر بسیار زیادی در کوتاه شدن دوران نقاهت دارد. خوابیدن به پهلو باعث افزایش تورم و کبودی دور چشم‌ها می‌شود. توصیه می‌شود که در زیر سر خود دو تا سه بالشت قرار دهید و به پشت بخوابید. این روند باید حداقل ۶ هفته پس از عمل جراحی ادامه داشته باشد.

استفاده از کمپرس سرد

تا سه روز بعد از عمل جراحی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد را می‌توانید روی گونه‌‌های خود قرار دهید. توصیه می‌شود که از قرار دادن کمپرس روی بینی خودداری کنید. این کار تأثیر زیادی در کاهش تورم دارد.

خوب و عمیق بخوابید

استراحت کافی و عمیق خوابیدن ‌می‌تواند به روند بهبودی شما پس از عمل زیبایی بینی سرعت بخشد به همین سبب توصیه می‌شود حداقل روزانه ۷ ساعت بخوابید و از انجام دادن کارهای سنگین به شدت پرهیز کنید.

به تغذیه خود اهمیت دهید

تغذیه خوب می‌تواند باعث تسریع در روند بهبودی شما شود زیرا غذاهای غنی از پروتئین و ویتامین می‌توانند باعث تحریک سلول‌های خونی و فاکتورهای رشد و ترمیم شوند و ترمیم بافت‌ها سریع‌تر انجام شود.

عمل زیبایی بینی در ایران آمار بالایی را به خود اختصاص داده است و با هدف افزایش تناسب بینی با صورت، کاهش عرض بینی، از بین رفتن ناهمواری‌های روی پل بینی، باریک کردن پل بینی پهن و درمان مشکلاتی مانند هیپوپلازی و پلیپ بینی انجام می‌شود.  پارامترهای زیادی در موفقیت عمل جراحی بینی دخیل هستند که می‌توان به تبحر پزشک و انجام دقیق توصیه‌های بعد از عمل اشاره کرد.  به افراد داوطلب برای انجام عمل زیبایی بینی توصیه می‌شود که در انتخاب پزشک خود وقت زیادی بگذارند. دکتر سعید شیرنگی متخصص جراحی بینی مهارت زیادی در عمل جراحی بینی دارند و جزء پزشکانی هستند که درصد رضایت بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.

توصیه های مهم مراقبتی پس از رینوپلاستی

مطالب بیشتر: سیگار بعد از عمل بینی

آیا ورزش بعد از عمل بینی مجاز است؟

شاید شما از جمله افرادی هستید که در طول هفته برنامه ورزشی منظمی دارید و یا اینکه از جمله ورزشکاران معروف در کشور به حساب می‌آیید. قطعاً این دسته از افراد برای انجام جراحی زیبایی بینی شرایط خاصی را باید سپری نمایند. به طور کلی لازم است این نکته را بیان کنیم که بعد از هر نوع عمل زیبایی و یا درمانی، جهت شروع برنامه‌های ورزشی باید بسیار محتاطانه عمل کرد. قطعاً متخصص نکات مراقبتی را در دوره نقاهت برای شما توضیح خواهد داد. بعد از جراحی بینی امکان ورزش کردن برای شما وجود دارد ولی نمی‌توانید به یکباره به شرایط قبل از عمل برگردید. برای مثال تا زمانی که زخم‌ها در داخل بینی بهبود پیدا نکرده‌اند به هیچ عنوان نباید به سراغ ورزش‌های فشرده بروید چرا که فشار زیادی را به دلیل تنفس‌های شدید به بینی وارد می‌کند. بنابراین بهتر است در این رابطه با متخصص خود مشورت نمایید.

ولی به طور کلی می‌توانید در چند هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی، پیاده‌روی داشته باشید. اما مدت زمان پیاده‌روی نباید به صورت ناگهانی زیاد شود. برای مثال در هفته اول هر سه روز یکبار و به مدت ۵ دقیقه باید پیاده‌روی کنید. از هفته‌های بعد می‌توانید هر سه روز یکبار، مدت زمان پیاده‌روی را بیشتر کنید.

مراقبت از پوست بعد از عمل بینی

یکی از نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی بینی، مسأله مراقبت از پوست است. به هر حال به دلیل اینکه جراحی بر روی صورت انجام شده است، این مسأله کاملاً طبیعی است که دچار مشکلاتی همانند خارش پوست، پوسته پوسته شدن و خشکی آن گردید و به همین دلیل است که مراقبت از پوست بعد از عمل زیبایی بینی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با توجه به اهمیت این موضوع، چند نکته مراقبتی در این زمینه را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 1. تا زمانی که متخصص توصیه می‌کند، از آرایش کردن پرهیز کنید چرا که کوچکترین فشار به بافت صورت می‌تواند بر روی نتیجه عمل تأثیر بگذارد. از طرف دیگر تا زمانی که گچ در داخل بینی وجود دارد شما برای شستن صورت دچار محدودیت خواهد بود. بنابراین در صورتی که آرایش غلیظی بر روی صورت داشته باشید چون نمی‌توانید این مواد را به خوبی بر روی صورت پاک ‌کنید، این مسأله منجر به بسته شدن منافذ پوست و ابتلا به جوش صورت خواهد شد.
 2. اگر مایل هستید کمی آرایش داشته باشید، آرایش شما باید بسیار ملایم و خفیف بوده و در ناحیه اطراف بینی هیچ فشاری به صورت وارد نشود.
 3. با توجه به اینکه تا مدتی گچ در داخل بینی وجود دارد برای شستن پوست باید به سراغ پاک‌کننده‌های بهداشتی صورت بروید. این پاک‌کننده‌ها کمک می‌کنند عمده مواد شیمیایی بر روی پوست برطرف شده و شما با یک دستمال مرطوب بتوانید آثار باقی مانده از مواد آرایشی را تمیز کنید.
 4. با توجه به اینکه بعد از جراحی دچار خشکی پوست می‌شوید حتماً نوشیدن آب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
drfarrior

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان