لیپوماتیکمقالات

دلایل کبودی و ورم شکم بعد از لیپوماتیک + درمان آن

با گذشت زمان، محبوبیت عمل لیپوماتیک شکم و پهلو نیز در حال افزایش است. طبق گزارش سالانه جراحان پلاستیک، در سال گذشته تعداد افرادی که این روش را برای خارج کردن چربی‌های ماندگار خود انتخاب کرده‌اند، حدود 5 درصد نسبت به سال قبلش افزایش داشته است. گرچه بعد از انجام این عمل، میزان چربی‌های بدن بسیار کاهش می‌یابند، با این حال ممکن است در ابتدا مقداری ورم شکم بعد از لیپوماتیک را به عنوان یک عارضه جانبی شایع، مشاهده نمایید. ورم بعد از عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن، طبیعی و موقتی است که با انجام برخی تکنیک‌ها از بین می‌رود.علت تورم بعد از لیپوماتیک، واکنش طبیعی بدن به این عمل است که یک تا دو روز پس از جراحی ظاهر می‌شود، طی دو هفته به بیشترین میزان خود می‌رسد و سپس از بین می‌رود.

اینفوگرافی تورم بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافی تورم بعد از لیپوماتیک

با استفاده از لباس‌های فشرده سازی، انجام ماساژ و نظارت بر رژیم غذایی، افراد می‌توانند تورم بعد از عمل پیکرتراشی را به حداقل برسانند و زمان بهبودی را تسریع کنند. در این مقاله از صحبت‌های دکتر سعید شیرنگی در مورد علت ورم شکم بعد از عمل لیپوماتیک، مراقبت و درمان آن بهره خواهیم برد؛ با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09128490324
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

علت ورم شکم بعد از لیپوماتیک چیست؟

تورم پس از عمل لیپوماتیک یک واکنش طبیعی از سمت بدن به انجام این عمل می‌باشد و اغلب به دلیل التهاب و تجمع مایعات لنفاوی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود. علاوه بر تورم، کبودی بعد از لیپوماتیک نیز می‌تواند ایجاد شود، که علت آن فرو رفتن جسم خارجی (کانولا)، ساکشن کردن چربی و برخورد ضربه‌های ریز کانولا به بافت می‌باشد. در حالت کلی، موارد زیر می‌توانند سبب ورم شکم بعد از لیپوماتیک شوند:

  • کاهش استحکام پوست
  • آسیب رسیدن به بافت‌های اطراف
  • تجمع آب و در نهایت ورم در منطقه تحت درمان به دلیل خالی شدن ناگهانی آن از چربی

علت ورم شکم بعد از لیپوماتیک چیست؟

مدت زمان ورم بعد از لیپوماتیک چقدر است؟

تورم بعد از عمل پیکرتراشی حدود یک تا دو روز پس از عمل ظاهر می‌شود و تا دو هفته به حداکثر میزان خود می‌رسد و بعد از آن از بین می‌رود. به طور معمول مدت ورم لیپوماتیک معمولاً در پایان هفته اول “شروع” به کاهش می‌کند اما پوشیدن لباس‌ها و گن‌های فشرده سازی باید تا هفته چهارم ادامه داشته باشد. در برخی از افراد که دچار بیماری‌های خاصی هستند، تورم بعد از عمل لیپوماتیک ممکن است تا شش هفته طول بکشد. پس از فروکش تورم، فرد می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود برگردد، با این حال بهتر است از جراح خود زمانبندی‌ها را بپرسید و همه توصیه‌های وی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: شل شدن شکم بعد از لیپوماتیک

روش های درمان ورم بعد از عمل لیپوماتیک

از یک لباس یا گن فشرده سازی استفاده کنید

همان طور که گفته شد، تورم پس از لیپوماتیک اغلب به دلیل التهاب و تجمع مایعات لنفاوی ایجاد می‌شود. پوشیدن گن و لباس‌های فشرده سازی با ایجاد فشار بر ناحیه تحت درمان، تاثیر خود را می‌گذارند و بدن را وادار به جذب مجدد مایعات لنفاوی می‌کنند تا زیر پوست جمع نشوند و تورم ایجاد نکنند. تاثیر تمام انواع لباس‌های فشرده سازی که برای کمک به بهبودی بعد از لیپوماتیک تجویز می‌کنند، یکسان نیست؛ بلکه افراد، بسته به شدت میزان تورم بعد از عمل پیکرتراشی ، لباس فشرده سازی را برای مدت چهار الی شش هفته خواهند پوشید. افرادی که از لباس فشرده سازی به طور منظم و دائمی استفاده نمایند، می‌توانند میزان تورم بدنشان را به طور چشمگیری کنترل کنند.

ماساژ انجام دهید

ثابت شده است که ماساژ، تورم لنفاوی حاصل از لیپوماتیک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. سیستم لنفاوی سومین سیستم، پس از عروق و رگ‌ها است، که وظیفه خارج کردن آب اضافه و پسماندهای راکد بدن را بر عهده دارد. یک ماساژور آموزش دیده قادر به جمع آوری مایعات اضافی ناشی از تورم، جهت سرعت بخشیدن به بهبودی می‌باشد. با این حال، اگر ماساژ به طور اشتباه انجام شود، درد بیشتری را به فرد انتقال خواهد داد. شما عزیزان می‌توانید از راهنمای ماساژ استاندارد که شامل توصیه‌های زیر است، کمک بگیرید:

  • تمرکز بر روی سطح پوست باشد: هدف از این ماساژ، ریلکس نمودن بافت‌های عمیق بدن نیست، بنابراین اطمینان حاصل کنید که لمس شما سبک و آرام است.
  • پوست را بکشید: از مالش دادن پوست خودداری کنید، زیرا این کار باعث تحریک عروق لنفاوی زیر پوست می‌شود. پس به آرامی در جهت جریان سیستم لنفاوی حرکت کنید (به عنوان مثال: از مچ به شانه و مچ پا به زانو). در هنگام انجام این کار در صورت مشاهده عفونت در ناحیه متورم، از ماساژ خودداری نمایید.

بعد از چند روز استراحت، به پیاده روی بروید

به منظور کاهش ورم بعد از لیپوماتیک، استراحت بعد از جراحی امری حیاتی است. طی سه روز اول، رگ‌های کوچک پس از جراحی مانند دو لوله که به سمت هم باز می شوند، مجددا به یکدیگر متصل خواهند شد. بنابراین فعالیت بدنی باید به طور موقت کاهش یابد، در غیر این صورت تورم قابل توجه خواهد بود. در 48 ساعت اول، فرد باید در داخل خانه از اتاق، به اتاق دیگر پیاده روی کنند تا از لخته شدن خون جلوگیری نماید. اما پس از آن، می‌توانند به فعالیت‌های منظم مانند دوش گرفتن و پیاده روی طولانی بپردازند. در حقیقت، مهم است که در دو روز اول حرکت محدود باشد و پس از آن فعالیت از سر گرفته شود. تحقیقات نشان داده است که ورزش مانند پیاده روی می‌تواند به کاهش تورم کمک کند زیرا سیستم لنفاوی را که از تجمع مایعات لنفاوی جلوگیری می‌کند، تحریک می‌نماید.

رژیم غذایی خود را تصحیح کنید

ناگفته نماند که، اگر می‌خواهید لیپوماتیک انجام دهید، رعایت رژیم غذایی پس از آن، برای به حداکثر رساندن نتایج، بسیار مهم است. برای کاهش ورم بعد از لیپوماتیک ، از مصرف غذاهایی مانند نمک و الکل جدا خودداری کنید. افزایش سطح نمک باعث می‌گردد که آب بیشتری در بدن نگه داشته شود، الکل نیز، ماده‌ای است که باعث کاهش آب بدن می‌گردد، همچنین سبب می‌شود که بدن آب بیشتری را در خود حفظ کند که باعث تورم و پف می‌شود. پیشنهاد می‌شود که افراد پس از لیپوماتیک از رژیم ضد التهابی گیاهی استفاده کنند. رژیم ضد التهابی شامل مصرف غذاهای کامل فرآوری نشده، ماهی‌های چرب، جوانه های بروکسل، مغز آجیل و توت‌ها است.

مطالب بیشتر: هزینه لیپوماتیک

روش های درمان ورم بعد از عمل لیپوماتیک

توصیه های مهم بعد از عمل لیپوماتیک

ورم شکم بعد از لیپوماتیک یک عارضه جانبی شایع است که با مراقبت‌های مخصوص و اصولی، از بین خواهد رفت. سطح فعالیت شما به تناسب اندامتان قبل از جراحی بستگی دارد؛ به عنوان مثال، دستورالعمل‌های فعلی می‌گویند که بزرگسالان برای حفظ سلامت خود باید هفته‌ای حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشند. منظور از ورزش متوسط، انجام ​​هر کاری است که ضربان قلب را افزایش دهد، مانند یک پیاده روی سریع. سعی کنید که خارج از دستورات جراحتان، کار اضافه‌تری انجام ندهید، پیشنهادات و توصیه‌های افراد متفرقه و دوستانتان ممکن است باعث تداوم تورم و کبودی در بدن شما شود.

منبع: insidersynergywellnesscenter

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان