جوانسازی پوستمقالات

پلاسما تراپی و مزایای شگفت انگیز آن برای پوست

Rate this post

جوانسازی صورت با پلاسما تراپی یکی از جدیدترین روش‌های درمانی است که بدون کوچک‌ترین عوارضی بهترین نتیجه را در زیباسازی پوست ارائه می‌دهد. پلاسما تراپی برای درمان و از بین بردن جوش‌ها و جای زخم و اسکار، از بین بردن چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، کاهش محل‌های سوختگی پوست در اثر تابش اشعه خورشید، درمان افتادگی پلک، کاهش خال و لکه ‌پوستی، لیفت بینی و … به کار می‌رود.

پلاسما تراپی یک روش کاملا ایمن و غیرتهاجمی است که توسط دستگاه مخصوصی به نام پلاسماجت انجام ‌می‌گیرد، برای انجام عمل زیبایی با این روش تنها استفاده از بی‌حسی موضعی کافیست و نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد. اساس پلاسماتراپی همانطور که از اسمش پیداست بر پایه پلاسما استوار است، پلاسما در واقع شکل چهارم ماده است که خاصیت رسانایی داشته و در برخورد با سایر مواد سرد می‌شود، پلاسما با استفاده از دستگاه پلاسماجت وارد پوست شده و با ایجاد بار الکترونی روی غشا پوست، لایه سطحی پوست را از حالت جامد به گاز تبدیل می‌کند و نتیجه این عمل از بین رفتن سلول‌های قدیمی اپیدرم و لیفت پوست است از طرفی نیز لایه‌های زیرین پوست را تحریک می‌کند تا به ترمیم و نیز تولید کلاژن برای جوانسازی پوست بپردازد.

این مطلب تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و هم اکنون در کلینیک دکتر شیرنگی انجام نمی شود. 

اینفوگرافیک پلاسما تراپی
اینفوگرافیک پلاسما تراپی

پلاسما تراپی برای چه نقاطی قابل انجام است؟

یکی از روش‌های نوین برای جوان و زیباسازی پوست استفاده از روش پلاسما تراپی با پلاسما جت است.  پلاسماتراپی را می‌توان به هر ناحیه از بدن که دارای لک و خال و چین و چروک و جای زخم و … است استفاده کرده و بدین طریق آنها را از بین برد. ولی به طور عمده از این روش برای لیفت بینی به ویژه بینی‌های گوشتی و همچنین رفع افتادگی پلک استفاده می‌شود.

علاوه بر جوانسازی صورت با پلاسما تراپی از این روش درمانی می‌توان برای رفع غبغب، برطرف کردن ترک‌های شکمی ناشی از چاق و لاغر شدن به ویژه در خانم‌هایی که به تازگی عمل زایمان انجام داده‌اند، پاک کردن تتوهای آرایشی، سفت کردن پوست‌های شل شده در هر ناحیه‌ای از بدن از جمله افتادگی‌های شکمی، درمان رگ‌های سطحی پوست و یا رگ‌های عنکبوتی، از بین بردن هر نوع خال، زگیل، منگوله پوستی و … در هر ناحیه از بدن استفاده کرده و نتایج رضایت بخشی نیز دریافت کرد، البته ممکن است پزشک شما برای هر کدام از این اعمال زیبایی تعداد جلسات مشخصی را تعیین نماید.

پلاسما تراپی برای بینی گوشتی

در پلاسما تراپی بینی برای کاهش سایز و حجم بینی از یک دستگاه قلم پلاسما استفاده می‌شود که یک قوس کوچک گازی از گاز پلاسما یونیزه شده را به مناطق کوچکی از پوست در فواصل نزدیک بهم تخلیه می‌کند. نوک پلاسما مستقیماً پوست را لمس نمی‌کند، اما در عوض یک ریز جریان هدفمند را درست بالای پوست آزاد می‌کند. سپس این پالس‌ها به طور سطحی پوست را کربنه می‌کنند و باعث می‌شوند که ناحیه اطراف پوست کشیده شده و کوچک شود. به این ترتیب پوست شل روی بینی فورا سفت می‌شود. این تکنیک باعث می‌شود که الیاف پوست به هم نزدیک‌تر شوند و در نتیجه اثری سفت‌کننده و لیفت‌کننده ایجاد می‌شود. یکی از ایمن ترین، راحتترین و طبیعی‌ترین راه‌ها برای داشتن بینی کوچک‌تر، باریک‌تر و صاف‌تر استفاده از روش پلاسما تراپی است.

ناحیه تحت درمان به شکل نقطه‌هایی شروع به بهبود می‌کند همچنین منافذ روی بینی با این روش به حداقل می‌رسد. این نقاط/پوسته‌ها به تدریج و در عرض چند روز از بین رفته و بافت‌های زیرین سفت شده به جا می‌مانند، از طرفی با تحریک تولید کلاژن طبیعی به مقدار زیاد نتیجتا پوستی سفت‌تر، نرم‌تر و صاف‌تر به شما هدیه می‌کند که در صورت رعایت توصیه‌های پزشک و بسته به سن و ژنتیک شما این عمل تا حداکثر 4 یا 5 سال دوام می‌آورد.

پلاسما تراپی بینی گوشتی

آیا پلاسما تراپی بینی گوشتی جایگزین مناسبی برای جراحی بینی گوشتی است؟

جراحی بینی گوشتی یکی از روش‌هایی است که از قدیم‌الایام برای کوچکتر کردن و خوش‌فرم کردن بینی از آن استفاده می‌شود، که همانند هر عمل جراحی دیگری این عمل نیز ممکن است در کنار سختی‌های ناشی از جراحی دارای برخی عوارض از جمله نارضایتی از فرم بینی، مشکل در روند خواب و … نیز باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش ‌ابداع شده است که بدون نیاز به سوزن یا جراحی فرد می‌تواند به نتیجه دلخواه خود از عمل بینی برسد، پلاسما تراپی با پلاسما جت یکی از به‌روز متدهای درمانی برای لیفت بینی و کوچک کردن حجم بینی‌های گوشتی است. پلاسما جت‌ها می‌توانند اندازه بینی را با تبخیر آب و چربی بین پوست و بافت غضروف کاهش دهند.

روش کار این دستگاه به این صورت است که پلاسما را با استفاده از دستگاه مخصوص در فواصل نزدیک به هم روی پوست پرتاب می‌کنند و در اثر گرمای شدید و ایجاد جریان الکتریکی در سلول‌های سطحی، چربی‌ها آب شده، بافت عضله زیرین جمع و کوچک می‌شوند و نتیجتاً پوست خود را جمع کرده و منجر به لیفت بینی و کاهش حجم به ویژه در بینی‌های گوشتی می‌شود.

 این عمل با داشتن عوارض جانبی بسیار کم و عدم نیاز به جراحی گزینه مناسبی برای افرادیست که ترس از جراحی دارند و یا بینی‌های گوشتی دارند، ولی مسلما ماندگار آنها به اندازه روش‌های جراحی نخواهد بود. دقت داشته باشید که پزشک متخصص شما قبل از هر اقدامی از عدم انجراف بینی و سایر مشکلات آن اطمینان حاصل نموده و سپس تعیین می‌کند که شما کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید یا نه.

پلاسما تراپی برای درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک یکی از مشکلات ظاهری و زیبایی است که بنا به دلایل متعددی چون برخی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مربوط به عصب و عضله چون میاستنی گراویس، دیستروفی عضله، سکته یا تومور مغزی، نقص مادرزادی در عضله بالابرنده پلک و … ایجاد می‌شود که در موارد شدید و در صورت عدم توجه به آن می‌تواند منجر به اختلال در بینایی شود.

یکی دیگر از مهمترین دلایل افتادگی پلک یا پتوز که به ویژه بانوان را ترغیب به رفع این مشکل می‌کند افزایش سن است. با افزایش سن بنا به دلایلی چون کاهش میزان کلاژن و الاستین پوست، در صورت عدم توجه و رسیدگی کافی به آن، پوست و به ویژه در ناحیه پلک دچار افتادگی می‌شود که در موارد خفیف ممکن است منجر به آزار فرد از لحاظ زیبایی باشد ولی در موارد شدید افتادگی پلک ممکن است اختلال در بینایی افراد را باعث شود.

پلاسما تراپی افتادگی پلک با این روش یکی از راحت‌ترین و بهترین راه‌های درمان پتوز است. در این روش با استفاده از دستگاه پلاسماجت بافت‌های آسیب دیده و فرسوده را مورد حمله پلاسما قرار می‌دهند و بدین طریق پوست‌های اضافه و شل شده پلک با برخورد با پلاسما تصعید شده و با سلول‌های پوستی جدید جایگزین می‌گردد.

 پلاسما تراپی برای جای جوش

جوش یکی از معضلاتی است که به ویژه در ایام نوجوانی بروز کرده و تا مدتها ادامه می‌یابد و با شرایط محیطی از جمله قرارگیری در معرض استرس، داشتن تغذیه نامناسب، وجود برخی مشکلات هورمونی و کبدی تشدید می‌شود. وجود جوش و جای آنها تا مدتها روی پوست برای بسیاری افراد از نظر روحی آزار دهنده است، از طرفی در زیبایی افراد تاثیر منفی می‌گذارد. معمولا روش‌های متعددی برای برطرف کردن جای جوش وجود دارد که یکی از مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین آنها استفاده از پلاسما تراپی برای جای جوش است.

در پلاسما تراپی جای جوش صورت با استفاده از دستگاه پلاسما جت، گاز یونیزه را به پوست ناحیه مورد نظر وارد می‌کنند که باعث صاف و هموار شدن پوست می‌شود، از طرفی همانطور که ذکر شد با تحریک سلول‌های زیرین پوست آنها را وادار به تولید مجدد کلاژن می‌کند. کلاژن یکی از مهمترین و بیشترین پروتئین‌های بدن است که در جوانسازی و شادابی پوست تاثیر بسزائی دارد. تعداد جلسات مورد نیاز برای پلاسماتراپی جای جوش بسته به شدت اسکار و جای جوش متغیر است و  با تشخیص پزشک تعیین می‌شود.

پلاسما تراپی مو

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به محل تحت درمان برای بهبود ریزش مو و یا تسریع رشد فولیکول‌های مو یکی از روش‌های درمانی طبیعی است که در آن از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی متعلق به بدن خود فرد برای تسریع رشد موها استفاده می‌کنند. در روش پلاسما تراپی ریزش مو، پزشک پلاسما استخراج شده از خون فرد را به عمق پوست سر در ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده‌است، تزریق می‌کند. معمولا هر دوره درمان به سه مرتبه تزریق نیاز دارد که فاصله هر تزریق نیز یکماه است.

پس از این دوره به تشخیص پزشک بیمار تا دوسال بهتر است هر سه یا چهار ماه یکبار به کلینیک پزشک خود برای تمدید تزریق مراجعه کند، برنامه و تعداد دفعات تزریق پلاسما نیز به مسائلی چون ژنتیک، الگو و میزان ریزش مو، سن و وضعیت هورمون‌ها در بدن فرد بستگی دارد.

پلاسما تراپی خط خنده

درست است که با داشتن خنده بر لبان خود می‌توانید امواجی از انرژی مثبت را هم به خود و هم به اطرافیان خود ارسال کنید ولی متاسفانه بسیاری از افرادی که مدام خنده بر لبان خود دارند زودتر از سایرین دچار خط لبخند روی پوست خود می‌شوند که در بسیاری موارد برای خود فرد آزار دهنده است.

در این شرایط استفاده از پلاسماتراپی با پلاسماجت برای رفع خط خنده یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود، در واقع دستگاه پلاسما جت با استفاده از یک انرژی حرارتی خاص اقدام به جوانسازی پوست و نیز افزایش سرعت و میزان کلاژن سازی در پوست می‌شود بدون اینکه کوچکترین آسیبی به لایه‌های عمیق‌تر پوست برساند، با این روش هم در طول پروسه درمان و هم ماه‌ها بعد فرایند کلاژن سازی همچنان ادامه یافته و اثرات مثبت خود در از بین بردن خط لبخند و جوانسازی پوست به جا می‌گذارد.

پلاسما تراپی صورت

روی صورت هر فردی بنا به دلایل متعدد برخی مشکلات آزار دهنده چون افتادگی پوست، جای لک و جوش، خال، اسکار و … ظاهر می‌شوند که در اعتماد بنفس فرد و نیز زیبایی وی تاثیر چشمگیری می‌گذارد به همین دلیل افراد در صدد برطرف کردن این مشکلات برمی‌آیند. امروزه یکی از بهترین و به روزترین متدها برای خلاصی از این مشکلات جوانسازی صورت با پلاسما تراپی است. با استفاده از این روش با کمترین عوارض جانبی و صرف هزینه مناسب می‌توان با سفت کردن پوست نواحی مختلف صورت شل شدگی و چین و چروک و خطوط پوستی را تا حدود زیادی برطرف کرد.

از طرفی همانطور که پیشتر نیز ذکر شد با استفاده از پلاسما وارد شده به پوست سلول‌های فیبروبلاست که مسئول تولید کلاژن می‌باشند تحریک شده و کلاژن سازی در پوست را که در اثر افزایش سن یا برخی بیماری‌ها کاهش می‌یابد تحریک کرده و به جوانسازی پوست کمک می‌کند.

مدت ماندگاری پلاسما تراپی چقدر است؟

ماندگاری پلاسما تراپی بسته به اینکه کدام ناحیه از بدن را درمان کرده‌اید و نیز عواملی چون سن، نوع پوست، شدت آسیب، نوع آسیب، تعداد جلسات درمان و … متغیر است ولی قطعا این روش درمانی از ماندگاری بالاتری نسبت به روش‌های جراحی برخوردار نیست چرا که منجر به تغییرات بنیادین در پلک، بینی و یا پوست فرد نخواهد شد و اغلب مشکلات ظاهری پوست و بینی را برطرف می‌کند، در عوض نسبت به برخی روش‌های برطرف کردن چین و چروک پوست از جمله تزریق ژل، بوتاکس، تزریق چربی و … از ماندگاری نسبتا بالایی برخوردار است، ولی به طور متوسط گفته می‌شود که در صورت مراقبت مناسب تا 3 سال و یا حتی بیشتر آثار و ماندگاری پلاسماتراپی روی پوست، بینی یا پلک باقی خواهد ماند.

مدت ماندگاری پلاسما تراپی

مزایا و معایب پلاسما تراپی

پلاسماتراپی نیز همانند هر روش درمانی دیگر دارای برخی مزایا و معایب می‌باشد که متقاضی استفاده از این روش با سنجیدن آنها و نیز با مشورت با متخصص زیبایی خود تصمیم می‌گیرد که از این روش درمانی استفاده کند یا نه.

مزایای پلاسما تراپی

  • هزینه پلاسما تراپی نسبت به سایر متدهای درمانی زیبایی بسیار مقرون به صرفه است.
  • ماندگاری به نسبت زیادی دارد.
  • جایگزین مناسبی برای روش‌های جراحی است به خصوص افرادی که فوبیای اتاق عمل و جراحی دارند.
  • استفاده از این روش برای انواع پوست‌ها مانعی ندارد.
  • تنها با استفاده از بی حسی موضعی می‌توان عمل لازم را انجام داد و نیازی به بیهوشی ندارد.

معایب پلاسماتراپی با پلاسما جت

پلاسماتراپی یک روش غیرتهاجمی است که تقریبا می‌توان گفت بی خطر است و معایب خاصی ندارد جز اینکه ممکن است پس از پلاسماتراپی برخی عوارض از جمله تورم، کبودی، پوسته پوسته شدن، ظاهر شدن لکه‌های پوستی و یا تغییر رنگ ناحیه تحت درمان در افراد بروز کند که به مرور زمان و با انجام مراقبت‌های بعد از عمل بهبود خواهند یافت.

دكتر سعيد شيرنگي، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه پلاسما تراپی با پلاسما جت استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات لازم در رابطه با هزینه پلاسماتراپی می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و قیمت را از کلینیک دکتر شیرنگی جویا شوید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.