جراحی زیبایی سینهمقالات

جراحی ژنیکوماستی – عمل سینه در مردان

فهرست محتوا

3/5 - (3 امتیاز)

ژنیکوماستی به معنای افزایش سرعت رشد در بافت غده پستان در پسران یا مردان است که معمولا  ناشی از عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون می‌باشد. همچنین رشد زیاد سینه ممکن است گاهی در اثر ابتلای فرد به بیماری‌های ژنتیکی به صورت یک علامت بروز کند. این مشکل می‌تواند روی یک یا هر دو پستان فرد تأثیر بگذارد و موجب ظاهری نامتعارف در آن‌ها گردد. برای از بین بردن بزرگی سینه می‌توان از عمل جراحی سینه استفاده نمود که باید توسط یک پزشک که به عنوان بهترین جراح ژنیکوماستی در اطراف شما شناخته می‌شود، انجام شود.

درخواست مشاوره تخصصی جراحی زیبایی سینه

اینفوگرافی جراحی ژنیکوماستی
اینفوگرافی جراحی ژنیکوماستی

نتایج حاصل از عمل ژنیکوماستی در صورت درست انجام شدن، مصرف داروهای تجویزی و مراقبت‌های اصولی، دائمی خواهد بود. هزینه جراحی ژنیکوماستی نیز توسط خود مرکز درمانی تعیین می‌شود و برای اطلاع از آن بهتر است با خود جراح یا کارشناسان وی صحبت نمایید. در این مقاله به بررسی اجمالی این روش جراحی شگفت انگیز می‌پردازیم.

عمل ژنیکوماستی چیست؟

اگر قصد انجام عمل ژنیکوماستی را دارید، در ابتدا باید همه چیز در مورد عمل ژنیکوماستی برای شما روشن شود. جراحی ژنیکوماستی روشی است که طی آن اندازه پستان را (بیشتر در مردان) کاهش می‌دهد و باعث صاف شدن و افزایش خطوط قفسه سینه می‌گردد. در موارد شدید ژنیکوماستی، وزن بافت اضافی پستان ممکن است باعث آویزان شدن پستان‌ها و کشیدگی آرئولا (پوست تیره اطراف نوک سینه) شود. در این موارد می‌توان از طریق جراحی، موقعیت و اندازه آرئول را بهبود بخشید و پوست اضافی را کاهش داد. از نظر فنی جراحی پلاستیک برای اصلاح ژنیکوماستی، “مامو پلاستیک کاهشی” نیز نامیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید بعد از تشخیص ژنیکوماستی و قبل از عمل انجام داد، تحقیق و پرس و جو در مورد جراحان با سابقه در این امر است. پیدا کردن دکتر خوب برای عمل ژنیکوماستی حائز اهمیت است زیرا که تبحر و دانش پزشک موجب ایده آل بودن نتایج بعد از جراحی و کاهش حداکثری عوارض خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود که یک جراح عمومی ژنیکوماستی و یا بهتر از آن، یک فوق تخصص جراحی پلاستیک را که توانایی و تجربه کافی برای این عمل داشته باشد را بیابید.

ژنیکوماستی رد آقایان

انواع ژنیکوماستی کدام است؟

ژنیکوماستی وضعیتی است که طی آن سینه‌های آقایان (در هر سنی) بیش از حد رشد یافته و بزرگ شوند. این بیماری می تواند نتیجه تغییرات هورمونی، وراثت، ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی همچون سندروم کلاین فلتر، چاقی یا مصرف برخی از داروهای خاص باشد. ژنیکوماستی می‌تواند باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس فرد شود؛ برخی از مردان حتی ممکن است از برخی فعالیت‌های بدنی صرفاً برای پنهان کردن وضعیت خود جلوگیری کنند. مشخصه کلی ژنیکوماستی عبارت است از:

 1. چربی موضعی بیش از حد در بافت یک یا هردو سینه
 2. رشد بیش از حد بافت غده ای پستانی
 3. وجود مقادیر غیر طبیعی از پوست روی ناحیه سینه
ماموپلاستی کاهشی یا جراحی سینه در مردان
مزایا عوارض علائم ژنیکوماستی روش انجام
1- دوره نقاهت کوتاه

2- دائمی بودن نتیجه عمل

3- افزایش اعتماد به نفس

4- بهبود ظاهر قفسه سینه

5- پیدا کردن اندامی مردانه‌تر

6- مشاهده نتایج بلافاصله بعد از عمل

1- تورم و التهاب موقت بعد از عمل

2- احساس درد بعد از عمل تا چندین روز

3- عدم تقارن پستان در صورت ماهر نبودن پزشک

4- لختگی خون

5- وارد شدن آسیب عصبی به نوک پستان به صورت موقت یا دائمی

6- نکروز سلول های چربی در پستان

7- احتمال نیاز به جراحی مجدد

1- افزایش چربی موضعی در یک یا هر دو پستان مردان

2- رشد بیش از حد پستان در مردان به همراه افتادگی نوک سینه

3- کشیدگی هاله قهوه‌ای سینه

4- افزایش پوست ناحیه سینه

1- بیهوشی فرد یا بی‌حس کردن ناحیه عمل

2- ایجاد برش‌های کوچک در سینه مردان

3- انجام لیپوساکش و برداشت غده‌ها و بافت‌های چربی از طریق کانولا

4- برداشت پوست اضافه با عمل جراحی

5- بخیه و بانداژ ناحیه عمل

کاندید مناسب برای جراحی ژنیکوماستی چه کسی است؟

کاندیداهای جراحی ژنیکوماستی عبارت هستند از:

 1. مردانی که از طریق درمان های جایگزین پزشکی نمی‌توانند اندازه سینه را اصلاح کنند
 2. افراد سالمی که بیماری تهدید کننده زندگی یا زمینه‌ای ندارند؛ برخی از بیماری‌ها می‌توانند بهبودی بعد از جراحی را مختل کنند
 3. افراد غیر سیگاری و افرادی که مخدر مصرف نمی‌کنند
 4. مردانی که چشم اندازهای مثبت و اهداف خاصی از این جراحی در ذهن دارند تا علائم جسمی ژنیکوماستی را بهبود بخشند
 5. مردانی که از نظر جسمی سالم و دارای وزن نسبتاً طبیعی هستند
 6. مردانی که رشد پستان آن‌ها تثبیت شده باشد
 7. مردانی که بزرگ بودن سینه‌هایشان اذیتشان می‌کند
 8. نوجوانان نیز می‌توانند از جراحی بهره‌مند شوند، اما این کار توصیه نمی‌شود. زیرا در صورت ادامه رشد پستان ممکن است در آینده به اقدامات ثانویه نیاز باشد.

تفاوت ژنیکوماستی با چربی

بدون شک، مردان اغلب بین رسوب چربی معمولی در ناحیه قفسه سینه و ژنیکوماستی واقعی دچار اشتباه می‌شوند، نه تنها به این دلیل که هر دو بیماری از نظر بصری بسیار مشابه هستند، بلکه به این دلیل که بسیاری از عواملی که می‌توانند باعث ایجاد این دو حالت شوند ممکن است همزمان با هم بروز کنند.

راه‌های‌خاصی برای تشخیص ژنیکوماستی و شبه ژنیکوماستی یا همان چربی وجود دارد:

 1. ژنیکوماستی تحت عنوان رشد بیش از حد بافت غده سینه در ناحیه سینه‌ای مرد تعریف می‌شود. در حالیکه شبه ژنیکوماستی به عنوان تجمع رسوبات چربی در ناحیه سینه‌ای مرد که در نتیجه چاقی و/یا افزایش وزن بیش از حد ایجاد می‌شود تعریف می‌گردد.
 2. در ژنیکوماستی، یک توده سخت می‌تواند لمس شود یا در زیر ناحیه نوک پستان/آرئول احساس شود. توده معمولاً سفت‌تر از چربی است و این یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص آن از شبه ژنیکوماستی یا همان چربی است. این توده همچنین ممکن است دردناک یا حساس به لمس باشد. احساس این توده اغلب می‌تواند به شما بگوید که کدام یک از این دو بیماری را دارید. برای افرادی که فقط چربی قفسه سینه یا شبه ژنیکوماستی دارند، سفتی یا توده قابل لمسی وجود ندارد که بتوان آن را احساس کرد. در عوض، چربی به هنگام لمس نرم است و در کل ناحیه قفسه سینه یکدست احساس می‌شود.
 3. ژنیکوماستی کاذب ممکن است به سینه مردان ظاهری آویزان‌تر بدهد در حالی که در ژنیکوماستی، سینه ممکن است سفت‌تر به نظر برسد.
 4. اگر رژیم غذایی خود را سالم نگه دارید و به طور منظم ورزش کنید، چربی طبیعی قفسه سینه قابلیت از بین رفتن دارد. در حالیکه ، ژنیکوماستی با تغییر رژیم غذایی و ورزش منظم از بین نمی‌رود و تنها با روش‌های جراحی می‌توان آن را کاهش داد یا ازبین برد.

افراد مناسب برای عمل جراحی سینه مردان

عمل ژنیکوماستی در بدنسازان

این عمل در ورزشکارانی که با مصرف دارو دچار بزرگی سینه شده‌اند باید توسط جراحی انجام شود که متخصص عمل ژنیکوماستی باشد و سابقه موفقیت آمیز انجام این متد را در کارنامه خود داشته باشد و از تاثیرات داروها مطلع باشد. مدت زمان عمل ژنیکوماستی بسته به میزان رشد سینه، سن فرد و وضعیت سلامتی او حدود 1 الی 4 ساعت خواهد بود. روش ژنیکوماستی شامل مراحل زیر است:

 1. بیهوشی

قبل از شروع جراحی داروهای بیهوشی برای راحتی فرد تجویز می‌شوند. روش بیهوشی با صلاحدید پزشک انتخاب خواهد شد.

 1. روش لیپوماتیک

در مواردی که ژنیکوماستی در نتیجه افزایش بافت چربی باشد، ممکن است به تنهایی از روش لیپوماتیک استفاده شود. طی این متد از یک کانول (یک لوله توخالی نازک) برای استخراج چربی استفاده می‌شود. کانول با حرکتی کنترل شده به عقب و جلو می‌رود تا چربی اضافی شل شده و سپس با مکش از بدن خارج می‌شود. این متد در مطب دکتر سعید شیرنگی با استفاده از دستگاه فوق پیشرفته پال (PAL) انجام می‌گیرد.

 1. تکنیک برداشتن بافت یا غده پستانی

گاهی اوقات توصیه می‌شود که برای اصلاح ژنیکوماستی، بافت پستانی غده‌ای یا پوست اضافه برداشته شود. در صورت نیاز به کاهش آرئول یا قرارگیری مجدد نوک پستان (نیپل)، برداشتن غده ضروری است. الگوهای برش بسته به شرایط خاص و ترجیحات جراحی متفاوت خواهد بود.

 1. بخیه زدن

اگر جراحی به صورت برش عرضی در سینه انجام شده باشد، پس از پایان کار نیاز به بخیه و بانداژ خواهد بود و پروسه به پایان خواهد رسید. افرادی که با استفاده از لیپوماتیک، عمل را انجام داده باشند، نیاز به بخیه نخواهند داشت.

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان چیست؟

تصمیم برای انجام جراحی ژنیکوماستی بسیار شخصی است و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا این روش شما را به اهداف مورد نظرتان می‌رساند یا خیر و خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی ژنیکوماستی از نظرتان قابل قبول است یا نه؛ زیرا این روش نیز خطرات و عوارض بالقوه مختص به خود را دارد. بنابراین قبل از انجام عمل باید فرم رضایت نامه مرتبط را خوانده و امضا نمایید. خطرات جراحی ژنیکوماستی معمولا زمانی فرد را تهدید می‌کنند که توسط یک پزشک بی تجربه و غیر متخصص انجام شود؛ این عوارض احتمالی شامل موارد زیر خواهند بود:

 1. خطرات ناشی از بیهوشی
 2. خونریزی (هماتوم)
 3. لخته شدن خون
 4. عدم تقارن پستان
 5. ناهماهنگی در کانتور و شکل پستان
 6. از بین رفتن احساس در نوک پستان یا پستان که ممکن است موقتی یا دائمی باشد
 7. آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات و ریه‌ها ممکن است رخ دهد و این عوارض نیز می‌توانند موقتی یا دائمی باشند
 8. ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 9. بافت چربی موجود در پستان ممکن است از بین برود (نکروز چربی)
 10. تجمع مایعات (سروما)
 11. عفونت
 12. درد مداوم
 13. بهبود ضعیف زخم و طولانی شدن دوره نقاهت
 14. احتمال نیاز به جراحی مجدد
 15. واکنش به بانداژ، مواد بخیه، چسب ها، داروهای موضعی یا تزریقی
 16. باقی ماندن اسکار نامطلوب

این خطرات و سایر موارد قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار می‌گیرند. این مهم است که شما قبل از اقدام به عمل، یک جراح پلاستیک کارکشته را انتخاب نمایید تا دچار هیچ یک از عوارض ذکر شده نشوید.

خطرات احتمالی ژنیکوماستی

مزایای جراحی ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی در صورتی که توسط کادر پزشکی مجرب انجام شود، مزایا و فواید بسیاری را به دنبال خواهد داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش عزت نفس از دست رفته فرد باشد. زیرا برخی افراد به دلیل داشتن این مشکل ممکن است مورد تمسخر و یا تحقیر قرار بگیرند. بنابراین با یک جراحی کوتاه می‌توانند به تمامی این بازخوردها، یک بار برای همیشه پایان دهند. از دیگر فواید این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دائمی بودن نتیجه عمل در صورت حفظ وزن سالم و مراقبت صحیح
 2. افزایش خارق العاده اعتماد به نفس فرد
 3. امکان حضور در باشگاه‌ها، استخر و حمام‌های آفتاب
 4. امکان پوشیدن پیراهن و تی‌شرت‌های جذب
 5. حفظ کانتور و بهبود ظاهر قفسه سینه

مراقبت قبل و بعد از عمل ژنیکوماستی

مراقبت‌های مورد نیاز در قبل و بعد از جراحی توسط پزشک گوشزد می‌شود و بهتر است که تمامی آن‌ها را مو به مو انجام دهید.

مراقبت قبل از عمل

قبل از عمل ژنیکوماستی بهتر است با جراحتان در رابطه با بیماری‌هایتان، جراحی‌های قبلی، آلرژی های دارویی، داروهایی که مصرف می‌کنید (اعم از ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و داروهای استروئیدی) مشورت کنید. برخی از داروها به خصوص داروهای بدنسازی می‌تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین توصیه می‌شود که سیگار نکشید، از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شوند.

دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل

 1. تجربه عمل ژنیکوماستی نشان داده است که دوره نقاهت کوتاهی دارد و اسکارهای جراحی به مرور از بین خواهند رفت و رد کمرنگ و کم پیدایی را برجای خواهند گذاشت. دستیابی به نتایج نهایی جراحی ژنیکوماستی ممکن است 3 الی 6 ماه طول بکشد.
 2. پس از جراحی ژنیکوماستی، نتایج شکل قفسه سینه کاملا مشخص خواهد بود هرچند تورم و کبودی وجود خواهد داشت.
 3. ممکن است برای چند روز احساس درد کنید، اما معمولاً کم است و جراح برخی از داروهای ضد درد را برای شما تجویز می‌کند. مصرف داورهایی مانند ژلوفن یا استامینوفن برای تسکین کافی است.
 4. اگر گن فشاری به شما داده شده حتما آن را بپوشید. این باعث راحتی و بهبودی سریع‌تر قفسه سینه می‌شود.
 5. تا 2 هفته بر روی سینه خود نخوابید و به آن‌ها فشار نیاورید.

هزینه عمل ژنیکوماستی در ایران چقدر است؟

قیمت عمل ژنیکوماستی توسط بهترین جراح ژنیکوماستی بر اساس تجربه وی، نوع روش مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب او خواهد بود. هزینه‌های جراحی ژنیکوماستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. هزینه‌های بیهوشی
 2. هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 3. آزمایش‌های پزشکی
 4. لباس‌های بعد از جراحی
 5. نسخه‌های دارویی
 6. حق الزحمه جراح

در بیشتر موارد، اصلاح ژنیکوماستی تحت پوشش بیمه قرار ندارد. با این حال، قوانین بیمه گذارها با یکدیگر بسیار متفاوت است. برای تعیین میزان پوشش بیمه گذار خود، بهتر است با یکی از شعب آن‌ها تماس بگیرید. همچنین اگر تمایل به اطلاع از هزینه کاهش سایز سینه با عمل ژنیکوماستی در مطب دکتر شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دارید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره 09108822057 یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، یک نوبت مشاوره حضوری را ترتیب دهید.

تشخیص کامل ژنیکوماستی

نحوه تشخیص ژنیکوماستی

همانگونه که در این مقاله توضیح داده شد، ژنیکوماستی از جمله مشکلات جسمی است که به دلایل مختلف بروز خواهد کرد. سابقه ژنتیکی خانواده، ابتلا به برخی از بیماری‌ها و مصرف برخی از دارو‌ها، مهمترین عواملی هستند که در تشخیص اولیه ژنیکوماستی توسط متخصص در نظر گرفته می‌شوند. اما برای اینکه بهتر بتوان علت اصلی این عارضه را تشخیص داد، قطعاً نیاز به انجام برخی از آزمایشات خواهد بود. برای مثال ابتدا لازم است فرد مراجعه‌کننده، آزمایش خون و ماموگرافی سینه را انجام دهد تا متخصص از وضعیت بافت سینه و همچنین ترکیبات موجود در خون مطلع شود. در این صورت بهتر می‌توانند علت این عارضه را ریشه‌یابی کند. اما در ادامه، انجام سونوگرافی بیضه‌ها، نمونه‌برداری، سی تی اسکن و ‌ام آر آی نیز برای برخی از افراد جهت تشخیص‌های بسیار دقیق لازم خواهد بود.

آیا ژنیکوماستی مردان ریسک سرطان دارد؟

حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم عموم مردم تصور می‌کنند مسأله سرطان سینه فقط به خانم‌ها اختصاص دارد در صورتی که این ذهنیت کاملاً اشتباه بوده و تحقیقات انجام شده در آمریکا ادعا می‌کند سرطان سینه در مردان نیز رخ می‌دهد منتهی آمار ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر است. شاید این تصور را داشته باشید که افراد مبتلا به ژنیکوماستی به احتمال بیشتری به سرطان مبتلا می‌شود اما ارتباطی بین این دو وجود ندارد. البته نکته لازم به ذکر این است که اگر اولین علائم ژنیکوماستی را مشاهده کردید حتماً باید به متخصص مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید زیرا گاهی اوقات تغییرات رخ داده در بافت سینه نشانه‌ای از سرطان هستند اما افراد به دلیل اینکه فکر می‌کند دچار ژنیکوماستی شده‌اند، به متخصص مراجعه نکرده و سرطان در بدن آن‌ها پیشروی می‌کند.

بهترین جراح ژنیکوماستی

همانند تمامی عمل‌های زیبایی و درمانی، برای انجام جراحی ژنیکوماستی نیز باید به سراغ بهترین متخصص بروید. اینکه پزشکان دارای مدرک تخصصی در این زمینه داشته باشند، تنها نمی‌تواند مهارت و ظرأفت عمل آن‌ها را تایید کند. حتماً از مراجعه‌کنندگان قبلی متخصص انتخابی خود درمورد نحوه عملکرد پزشک سؤال پرسیده و از سوی دیگر در جلسه مشاوره تمامی سؤالاتی که در ذهن دارید را مطرح کنید تا در نهایت بتوانید بهترین جراح ژنیکوماستی را انتخاب کرده و بدون هیچگونه نگرانی این عمل زیبایی و البته درمانی را در شرایط کاملاً استاندارد انجام دهید.

ژنیکوماستی در کودکان

معمولا افراد هر دو جنس دارای مقداری بافت سینه هستند و اینکه آیا این بافت به سینه‌های قابل مشاهده در آینده تبدیل می‌شود یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عملکرد هورمون‌ها است. ژنیکوماستی ایجاد این بافت پستان در مردان است و مشکل شایعی است. اغلب در نوزادان تازه متولد شده به دلیل تأثیر هورمون‌های مادر بر بافت سینه نوزاد این مشکل دیده می‌شود، اما معمولاً در چند هفته اول پس از تولد ناپدید می‌شود.

سن بعدی که در آن ژنیکوماستی به طور مکرر دیده می‌شود در دوران بلوغ است. در واقع، این بیماری تا دو سوم پسران را در این مدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما باز هم، بیشتر ژنیکوماستی در دوران بلوغ بدون هیچ درمانی در عرض دو سال ناپدید می‌شود. در بین 5 تا 10 درصد از پسرانی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند، رشد سینه در دوران بلوغ به طور کامل از بین نمی‌رود و بافت سینه قابل مشاهده باقی می‌ماند.

عواملی که منجر به ژنیکوماستی کودکان و نوجوانان می‌شوند:

 1. پرکاری تیروئید: غده‌ای که متابولیسم را تنظیم می‌کند می‌تواند سطح ترشح هورمون‌ها را نیز تغییر دهد.
 2. هیپوگنادیسم: هر وضعیتی که باعث افزایش تستوسترون شود (مانند نارسایی هیپوفیز یا سندرم کلاین فلتر).
 3. عدم تعادل هورمونی
 4. نارسایی کبد یا کلیه: تغییرات هورمونی در پاسخ به داروها و دیالیز.
 5. سوء تغذیه یا گرسنگی: تغذیه نامناسب باعث کاهش تستوسترون می‌شود، در حالیکه استروژن ثابت می‌ماند.
 6. داروها: استروئیدها، آنتی بیوتیک‌ها، شیمی درمانی یا داروهای قلبی.
 7. سطح استروژن مادر: بافت سینه پسر معمولاً در عرض دو تا سه هفته پس از تولد کاهش می‌یابد.
 8. بلوغ: تغییرات سریع هورمونی چندین عملکرد بدن را تغییر می‌دهد.
 9. مصرف مواد مخدر و الکل: مانند ماری جوانا، هروئین و آمفتامین‌ها.
 10. تومورها: روی بیضه ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز.

علیرغم همه این علل شناخته شده، در حدود یک چهارم موارد دلیل ایجاد ژنیکوماستی نامشخص است.

آیا ژنیکوماستی برگشت پذیر است؟

ژنیکوماستی ممکن است به خودی خود «معکوس» شود، به این معنی که بسیاری از موارد ژنیکوماستی در طول زمان خود به خود اصلاح می‌شوند. جراحی کوچک کردن سینه مردان نیز یک روش قابل اعتماد برای درمان ژنیکوماستی است. با استفاده از این گزینه می‌توان چربی اضافی و بافت غده‌ای را از قفسه سینه برداشت و ظاهری سفت‌تر و مردانه‌تر را به آنها بخشید.

پس از عمل  بایستی به تمامی دستورالعمل‌هایی که از سوی پزشک به بیمار ارائه می‌شود عمل شود، چرا که در موارد بسیار نادر در صورت مصرف داروهای بهم زننده هورمون‌های مردانه، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در افراد مستعد امکان بازگشت ژنیکوماستی وجود دارد.

آیا ژنیکوماستی با دارو درمان میشود؟

برخی از درمان‌های غیرجراحی که ممکن است پزشک برای درمان ژنیکوماستی توصیه کند عبارتند از:

داروهای خارج از برچسب:  پزشک ممکن است داروهای سرطان سینه رالوکسیفن یا تاموکسیفن را به عنوان درمان‌های خارج از برچسب برای ژنیکوماستی تجویز کند.

تعویض داروها: اگر پزشک مشکوک شود که دارویی که مصرف می‌کنید ممکن است باعث ژنیکوماستی در شما شود، ممکن است داروی شما را تغییر دهد یا دوز دارو  را کاهش دهد.

تستوسترون درمانی: درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) به شکل تزریق، ژل پوستی یا چسب می‌تواند سطح تستوسترون شما را افزایش دهد.

درمان بیماری‌های زمینه‌ای: درمان یک بیماری زمینه‌ای مانند پرکاری تیروئید یا سوء تغذیه ممکن است علائم ژنیکوماستی را بهبود بخشد.

آیا ژنیکوماستی خطرناک است؟

به طور کلی، ژنیکوماستی یک مشکل جدی نیست، اما کنار آمدن با این بیماری می‌تواند برای افراد مبتلا به این بیماری دشوار باشد. مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی اوقات در سینه خود درد دارند و ممکن است از ظاهر خود احساس خجالت کنند. ژنیکوماستی ممکن است خود به خود از بین برود ولی اگر ادامه پیدا کرد، دارو یا جراحی ممکن است کمک کننده باشد. اول، مهم است که تصمیم بگیرید آیا علائمی که تجربه می‌کنید بخشی از علائم ژنیکوماستی هستند یا نیاز به تشخیص‌های اضافی وجود دارد. برخی از علائم شایع ژنیکوماستی عبارتند از:

 1. تورم غدد سینه
 2. حساسیت در ناحیه سینه
 3. بزرگ شدن آرئول‌ها
 4. سینه‌ها ممکن است نامتقارن شوند
 5. ممکن است درد یا ترشح از نوک پستان رخ دهد

به طور معمول، درد همیشه طبیعی نیست. اگر درد دارید، مهم است که فوراً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. ممکن است درد شما نشانه چیزی غیر از ژنیکوماستی مانند کیست یا ورم پستان باشد. پس توصیه می‌کنیم بدون توجه به شدت علائم خود به دنبال درمان ژنیکوماستی باشید.

آیا عمل ژنیکوماستی شامل بیمه میشود؟

جراحی ژنیکوماستی که به آن کوچک کردن سینه مردانه نیز گفته می‌شود برای اصلاح سینه‌های بزرگ یا درمان رشد بیش از حد پستان در مردان انجام می‌شود. برخلاف بسیاری از جراحی‌های پلاستیک که فقط به دلایل زیبایی انجام می‌شوند، ژنیکوماستی گاهی اوقات ممکن است تحت پوشش بیمه سلامت در برخی شرایط قرار گیرد.

عواملی که تعیین می‌کنند آیا بیمه درمانی ژنیکوماستی را پوشش می‌دهد عبارتند از:

عامل اصلی در تعیین اینکه آیا جراحی پلاستیک تحت پوشش بیمه است یا خیر این است که پزشک و شرکت بیمه آن را «از نظر پزشکی ضروری» تشخیص دهند. استانداردها در شرکت بیمه تا حدودی متفاوت است، اما اگر بیمار زیر 18 سال باشد و معیارهای زیر رعایت شود، جراحی ژنیکوماستی ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی باشد.

درد قفسه سینه متوسط ​​تا شدید:

اگر بزرگ شدن سینه باعث درد متوسط ​​یا شدید قفسه سینه شود که باعث اختلال عملکردی یا فیزیکی می‌شود. با این حال، ناتوانی در شرکت در رویدادهای اجتماعی، ورزشی، یا رویدادهای ورزشی به عنوان یک آسیب عملکردی یا جسمی تلقی نمی‌شود.

ژنیکوماستی مداوم پس از قطع مصرف برخی داروها:

ژنیکوماستی پس از قطع مصرف داروهای تجویز شده برای درمان همچنان ادامه داشته باشد. برخی از این داروها عبارتند از تستوسترون، داروهای آسم، استروئیدهای آنابولیک و مسدود کننده‌های کانال کلسیم.

ژنیکوماستی باید برای دو سال یا بیشتر وجود داشته باشد:

این شرایط باید حداقل به مدت دو سال وجود داشته باشد و آزمایش‌های آزمایشگاهی از جمله آزمایش هورمون، آنزیم‌های کبدی، کراتینین سرم و مطالعات عملکرد تیروئید آن را اثبات کند.

بایستی اثبات شود که مشکل شما ژنیکوماستی است نه توده چربی، در صورتی ک رسوبات چربی وجود داشته باشد، شرکت بیمه ممکن است ادعا کند که مشکل چاقی است، بنابراین قبل از پرداخت هزینه جراحی باید وزن خود را کاهش دهید.

عمل ژنیکوماستی چند ساعت طول میکشد؟

میانگین درمان ژنیکوماستی بسته به نوع و علت بیماری بین یک تا شش ساعت طول خواهد کشید. روشی که برای درمان این عارضه استفاده می‌شود نیز بر مدت زمان طول درمان تأثیر می‌گذارد. در نهایت، تعداد اقدامات انجام شده باید در نظر گرفته شود تا ارزیابی دقیقی از مدت زمان مورد نیاز برای عمل ژنیکوماستی انجام گیرد. اگر روش جراحی برای ژنیکوماستی انتخاب شود اینکار معمولا تحت بیهوشی عمومی به صورت سرپایی انجام می‌شود. بسته به مقدار بافتی که باید برداشته شود، این روش معمولاً حدود یک یا دو ساعت طول می‌کشد. برای بسیاری از مردان، لیپوساکشن قفسه سینه تنها چیزی است که برای ایجاد نتایج خوب لازم است و این کار از طریق ایجاد برش‌های کوچک انجام می‌شود.

اگر بافت سینه نیاز به برداشتن داشته باشد، یک برش نیم دایره‌ای کوچک در آرئول (پوست احاطه کننده نوک پستان) لازم است تا بافت سینه برداشته شود و در عین حال کوچکترین اسکار ممکن باقی بماند. اگر پوست اضافی نیز نیاز به برداشتن و سفت شدن داشته باشد، این کار از طریق برش‌های اضافی قبل از بسته شدن برش اصلی انجام می‌شود.

علت ژنیکوماستی در مردان چیست؟

دلایل ژنیکوماستی در آقایان

حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چرا برخی از مردان دچار ژنیکوماستی می‌شوند؟ عواملی همانند چاقی و تجمع چربی، ژنتیک، اختلالات هورمونی در بدن، ابتلا به برخی از بیماری‌ها و در نتیجه مصرف برخی از دارو‌ها، ابتلا به اختلالات غدد تیروئید‌ی و نارسایی‌های کبد و کلیه از جمله مهم‌ترین دلایل ابتلا به ژنیکوماستی هستند.

برای درمان ژنیکوماستی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در صورتی که برای شما این سؤال به وجود آمده است که برای درمان ژنیکوماستی به چه دکتری مراجعه کنیم، قبل از هر چیز به شما پیشنهاد می‌دهیم کلینیک‌های معتبر و شناخته شده در این زمینه را شناسایی کرده و سپس به صورت حضوری به این مراکز مراجعه کنید. وجود شرایط استاندارد در داخل کلینیک‌ها و کادر رمانی حرفه‌ای، بخش عمده‌ای از کار را برای شما تعیین خواهند کرد. از طرف دیگر اگر بتوانید افرادی که قبلاً ژنیکوماستی را با موفقیت انجام داده‌اند پیدا کنید قطعاً می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند تا بتوانید بهترین دکتر ژنیکوماستی را پیدا کنید. اما در کل فراموش نکنید این عمل زیبایی و درمانی باید تحت نظر متخصصین حرفه‌ای دارای گواهی تخصصی انجام گیرد.

علت ژنیکوماستی در کودکان

متأسفانه برخی از کودکان نیز به ژنیکوماستی مبتلا می‌شوند. یکی از دلایل ابتلای کودکان به این عارضه، بزرگ شدن سینه ناشی از تأثیر استروژن‌های جفت بر روی بافت پستانی نوزاد است. البته این موضوع نگران‌کننده نیست و بین چند هفته تا چند ماه پس از تولد، سطح هورمون استروژن بدن نوزاد به حالت عادی بازگشته و در نتیجه ژنیکوماستی در کودک از بین می‌رود.

آیا ژنیکوماستی با ورزش درمان می شود؟

برخی از افراد تصور می‌کنند می‌توانند ژنیکوماستی را به کمک ورزش درمان کنند اما متأسفانه این عارضه به کمک ورزش و رژیم غذایی درمان نشده و لازم است که شما روش‌های درمانی دیگر را از امتحان کنند چرا که ورزش کردن بر روی متابولیسم کلیه قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد و در نتیجه به دلیل لاغر شدن سایر قسمت‌ها، همچنان بافت سینه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. از سوی دیگر شما نمی‌توانید ورزش‌هایی را انتخاب کنید که بر روی بافت پستانی تمرکز داشته و بتوانند چربی‌های آن را از بین ببرند. همچنین لازم است بدانید گاهی اوقات ژنیکوماستی به دلیل تجمع چربی ایجاد نمی‌شود بلکه بافت‌ها و عضلات موجود در این قسمت رشد بیش از حد داشته‌اند در چنین شرایطی نیز ورزش برای شما مناسب نخواهد بود.

منبع
plasticsurgeryplasticsurgeryamericanboardcosmeticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.