جراحی زیبایی سینهمقالات

جراحی ژنیکوماستی – عمل سینه در مردان

0
(0)

ژنیکوماستی به معنای افزایش سرعت رشد در بافت غده پستان در پسران یا مردان است که معمولا  ناشی از عدم تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون می‌باشد. همچنین رشد زیاد سینه ممکن است گاهی در اثر ابتلای فرد به بیماری‌های ژنتیکی به صورت یک علامت بروز کند. این مشکل می‌تواند روی یک یا هر دو پستان فرد تأثیر بگذارد و موجب ظاهری نامتعارف در آن‌ها گردد. برای از بین بردن بزرگی سینه می‌توان از عمل جراحی سینه استفاده نمود که باید توسط یک پزشک که به عنوان بهترین جراح ژنیکوماستی در اطراف شما شناخته می‌شود، انجام شود.

اینفوگرافی جراحی ژنیکوماستی
اینفوگرافی جراحی ژنیکوماستی

نتایج حاصل از عمل ژنیکوماستی در صورت درست انجام شدن، مصرف داروهای تجویزی و مراقبت‌های اصولی، دائمی خواهد بود. هزینه جراحی ژنیکوماستی نیز توسط خود مرکز درمانی تعیین می‌شود و برای اطلاع از آن بهتر است با خود جراح یا کارشناسان وی صحبت نمایید. در این مقاله به بررسی اجمالی این روش جراحی شگفت انگیز می‌پردازیم.

عمل ژنیکوماستی چیست؟

اگر قصد انجام عمل ژنیکوماستی را دارید، در ابتدا باید همه چیز در مورد عمل ژنیکوماستی برای شما روشن شود. جراحی ژنیکوماستی روشی است که طی آن اندازه پستان را (بیشتر در مردان) کاهش می‌دهد و باعث صاف شدن و افزایش خطوط قفسه سینه می‌گردد. در موارد شدید ژنیکوماستی، وزن بافت اضافی پستان ممکن است باعث آویزان شدن پستان‌ها و کشیدگی آرئولا (پوست تیره اطراف نوک سینه) شود. در این موارد می‌توان از طریق جراحی، موقعیت و اندازه آرئول را بهبود بخشید و پوست اضافی را کاهش داد. از نظر فنی جراحی پلاستیک برای اصلاح ژنیکوماستی، “مامو پلاستیک کاهشی” نیز نامیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید بعد از تشخیص ژنیکوماستی و قبل از عمل انجام داد، تحقیق و پرس و جو در مورد جراحان با سابقه در این امر است. پیدا کردن دکتر خوب برای عمل ژنیکوماستی حائز اهمیت است زیرا که تبحر و دانش پزشک موجب ایده آل بودن نتایج بعد از جراحی و کاهش حداکثری عوارض خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود که یک جراح عمومی ژنیکوماستی و یا بهتر از آن، یک فوق تخصص جراحی پلاستیک را که توانایی و تجربه کافی برای این عمل داشته باشد را بیابید.

ژنیکوماستی رد آقایان

انواع ژنیکوماستی کدام است؟

ژنیکوماستی وضعیتی است که طی آن سینه‌های آقایان (در هر سنی) بیش از حد رشد یافته و بزرگ شوند. این بیماری می تواند نتیجه تغییرات هورمونی، وراثت، ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی همچون سندروم کلاین فلتر، چاقی یا مصرف برخی از داروهای خاص باشد. ژنیکوماستی می‌تواند باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس فرد شود؛ برخی از مردان حتی ممکن است از برخی فعالیت‌های بدنی صرفاً برای پنهان کردن وضعیت خود جلوگیری کنند. مشخصه کلی ژنیکوماستی عبارت است از:

 1. چربی موضعی بیش از حد در بافت یک یا هردو سینه
 2. رشد بیش از حد بافت غده ای پستانی
 3. وجود مقادیر غیر طبیعی از پوست روی ناحیه سینه
ماموپلاستی کاهشی یا جراحی سینه در مردان
مزایا عوارض علائم ژنیکوماستی روش انجام
1-دوره نقاهت کوتاه

2- دائمی بودن نتیجه عمل

3- افزایش اعتماد به نفس

4- بهبود ظاهر قفسه سینه

5- پیدا کردن اندامی مردانه‌تر

6- مشاهده نتایج بلافاصله بعد از عمل

1-تورم و التهاب موقت بعد از عمل

2- احساس درد بعد از عمل تا چندین روز

3- عدم تقارن پستان در صورت ماهر نبودن پزشک

4- لختگی خون

5- وارد شدن آسیب عصبی به نوک پستان به صورت موقت یا دائمی

6- نکروز سلول های چربی در پستان

7- احتمال نیاز به جراحی مجدد

1-افزایش چربی موضعی در یک یا هر دو پستان مردان

2- رشد بیش از حد پستان در مردان به همراه افتادگی نوک سینه

3- کشیدگی هاله قهوه‌ای سینه

4- افزایش پوست ناحیه سینه

1-بیهوشی فرد یا بی‌حس کردن ناحیه عمل

2- ایجاد برش‌های کوچک در سینه مردان

3- انجام لیپوساکش و برداشت غده‌ها و بافت‌های چربی از طریق کانولا

4- برداشت پوست اضافه با عمل جراحی

5- بخیه و بانداژ ناحیه عمل

کاندید مناسب برای جراحی ژنیکوماستی چه کسی است؟

کاندیداهای جراحی ژنیکوماستی عبارت هستند از:

 • مردانی که از طریق درمان های جایگزین پزشکی نمی‌توانند اندازه سینه را اصلاح کنند
 • افراد سالمی که بیماری تهدید کننده زندگی یا زمینه‌ای ندارند؛ برخی از بیماری‌ها می‌توانند بهبودی بعد از جراحی را مختل کنند
 • افراد غیر سیگاری و افرادی که مخدر مصرف نمی‌کنند
 • مردانی که چشم اندازهای مثبت و اهداف خاصی از این جراحی در ذهن دارند تا علائم جسمی ژنیکوماستی را بهبود بخشند
 • مردانی که از نظر جسمی سالم و دارای وزن نسبتاً طبیعی هستند
 • مردانی که رشد پستان آن‌ها تثبیت شده باشد
 • مردانی که بزرگ بودن سینه‌هایشان اذیتشان می‌کند
 • نوجوانان نیز می‌توانند از جراحی بهره‌مند شوند، اما این کار توصیه نمی‌شود. زیرا در صورت ادامه رشد پستان ممکن است در آینده به اقدامات ثانویه نیاز باشد.

افراد مناسب برای عمل جراحی سینه مردان

عمل ژنیکوماستی در بدنسازان

این عمل در ورزشکارانی که با مصرف دارو دچار بزرگی سینه شده‌اند باید توسط جراحی انجام شود که متخصص عمل ژنیکوماستی باشد و سابقه موفقیت آمیز انجام این متد را در کارنامه خود داشته باشد و از تاثیرات داروها مطلع باشد. مدت زمان عمل ژنیکوماستی بسته به میزان رشد سینه، سن فرد و وضعیت سلامتی او حدود 1 الی 4 ساعت خواهد بود. روش ژنیکوماستی شامل مراحل زیر است:

 1. بیهوشی

قبل از شروع جراحی داروهای بیهوشی برای راحتی فرد تجویز می‌شوند. روش بیهوشی با صلاحدید پزشک انتخاب خواهد شد.

 1. روش لیپوماتیک

در مواردی که ژنیکوماستی در نتیجه افزایش بافت چربی باشد، ممکن است به تنهایی از روش لیپوماتیک استفاده شود. طی این متد از یک کانول (یک لوله توخالی نازک) برای استخراج چربی استفاده می‌شود. کانول با حرکتی کنترل شده به عقب و جلو می‌رود تا چربی اضافی شل شده و سپس با مکش از بدن خارج می‌شود. این متد در مطب دکتر سعید شیرنگی با استفاده از دستگاه فوق پیشرفته پال (PAL) انجام می‌گیرد.

 1. تکنیک برداشتن بافت یا غده پستانی

گاهی اوقات توصیه می‌شود که برای اصلاح ژنیکوماستی، بافت پستانی غده‌ای یا پوست اضافه برداشته شود. در صورت نیاز به کاهش آرئول یا قرارگیری مجدد نوک پستان (نیپل)، برداشتن غده ضروری است. الگوهای برش بسته به شرایط خاص و ترجیحات جراحی متفاوت خواهد بود.

 1. بخیه زدن

اگر جراحی به صورت برش عرضی در سینه انجام شده باشد، پس از پایان کار نیاز به بخیه و بانداژ خواهد بود و پروسه به پایان خواهد رسید. افرادی که با استفاده از لیپوماتیک، عمل را انجام داده باشند، نیاز به بخیه نخواهند داشت.

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان چیست؟

تصمیم برای انجام جراحی ژنیکوماستی بسیار شخصی است و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا این روش شما را به اهداف مورد نظرتان می‌رساند یا خیر و خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی ژنیکوماستی از نظرتان قابل قبول است یا نه؛ زیرا این روش نیز خطرات و عوارض بالقوه مختص به خود را دارد. بنابراین قبل از انجام عمل باید فرم رضایت نامه مرتبط را خوانده و امضا نمایید. خطرات جراحی ژنیکوماستی معمولا زمانی فرد را تهدید می‌کنند که توسط یک پزشک بی تجربه و غیر متخصص انجام شود؛ این عوارض احتمالی شامل موارد زیر خواهند بود:

 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • خونریزی (هماتوم)
 • لخته شدن خون
 • عدم تقارن پستان
 • ناهماهنگی در کانتور و شکل پستان
 • از بین رفتن احساس در نوک پستان یا پستان که ممکن است موقتی یا دائمی باشد
 • آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات و ریه‌ها ممکن است رخ دهد و این عوارض نیز می‌توانند موقتی یا دائمی باشند
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • بافت چربی موجود در پستان ممکن است از بین برود (نکروز چربی)
 • تجمع مایعات (سروما)
 • عفونت
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف زخم و طولانی شدن دوره نقاهت
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • واکنش به بانداژ، مواد بخیه، چسب ها، داروهای موضعی یا تزریقی
 • باقی ماندن اسکار نامطلوب

این خطرات و سایر موارد قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار می‌گیرند. این مهم است که شما قبل از اقدام به عمل، یک جراح پلاستیک کارکشته را انتخاب نمایید تا دچار هیچ یک از عوارض ذکر شده نشوید.

خطرات احتمالی ژنیکوماستی

مزایای جراحی ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی در صورتی که توسط کادر پزشکی مجرب انجام شود، مزایا و فواید بسیاری را به دنبال خواهد داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش عزت نفس از دست رفته فرد باشد. زیرا برخی افراد به دلیل داشتن این مشکل ممکن است مورد تمسخر و یا تحقیر قرار بگیرند. بنابراین با یک جراحی کوتاه می‌توانند به تمامی این بازخوردها، یک بار برای همیشه پایان دهند. از دیگر فواید این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دائمی بودن نتیجه عمل در صورت حفظ وزن سالم و مراقبت صحیح
 • افزایش خارق العاده اعتماد به نفس فرد
 • امکان حضور در باشگاه‌ها، استخر و حمام‌های آفتاب
 • امکان پوشیدن پیراهن و تی‌شرت‌های جذب
 • حفظ کانتور و بهبود ظاهر قفسه سینه

مراقبت قبل و بعد از عمل ژنیکوماستی

مراقبت‌های مورد نیاز در قبل و بعد از جراحی توسط پزشک گوشزد می‌شود و بهتر است که تمامی آن‌ها را مو به مو انجام دهید.

 1. مراقبت قبل از عمل

قبل از عمل ژنیکوماستی بهتر است با جراحتان در رابطه با بیماری‌هایتان، جراحی‌های قبلی، آلرژی های دارویی، داروهایی که مصرف می‌کنید (اعم از ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و داروهای استروئیدی) مشورت کنید. برخی از داروها به خصوص داروهای بدنسازی می‌تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین توصیه می‌شود که سیگار نکشید، از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شوند.

 1. دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل

 • تجربه عمل ژنیکوماستی نشان داده است که دوره نقاهت کوتاهی دارد و اسکارهای جراحی به مرور از بین خواهند رفت و رد کمرنگ و کم پیدایی را برجای خواهند گذاشت. دستیابی به نتایج نهایی جراحی ژنیکوماستی ممکن است 3 الی 6 ماه طول بکشد.
 • پس از جراحی ژنیکوماستی، نتایج شکل قفسه سینه کاملا مشخص خواهد بود هرچند تورم و کبودی وجود خواهد داشت.
 • ممکن است برای چند روز احساس درد کنید، اما معمولاً کم است و جراح برخی از داروهای ضد درد را برای شما تجویز می‌کند. مصرف داورهایی مانند ژلوفن یا استامینوفن برای تسکین کافی است.
 • اگر گن فشاری به شما داده شده حتما آن را بپوشید. این باعث راحتی و بهبودی سریع‌تر قفسه سینه می‌شود.
 • تا 2 هفته بر روی سینه خود نخوابید و به آن‌ها فشار نیاورید.

هزینه عمل ژنیکوماستی در ایران چقدر است؟

قیمت عمل ژنیکوماستی توسط بهترین جراح ژنیکوماستی بر اساس تجربه وی، نوع روش مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی مطب او خواهد بود. هزینه‌های جراحی ژنیکوماستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • لباس‌های بعد از جراحی
 • نسخه‌های دارویی
 • حق الزحمه جراح

در بیشتر موارد، اصلاح ژنیکوماستی تحت پوشش بیمه قرار ندارد. با این حال، قوانین بیمه گذارها با یکدیگر بسیار متفاوت است. برای تعیین میزان پوشش بیمه گذار خود، بهتر است با یکی از شعب آن‌ها تماس بگیرید. همچنین اگر تمایل به اطلاع از هزینه کاهش سایز سینه با عمل ژنیکوماستی در مطب دکتر شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دارید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۸۴۹۰۳۲۴ یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، یک نوبت مشاوره حضوری را ترتیب دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
plasticsurgeryplasticsurgeryamericanboardcosmeticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان