جراحی زیبایی صورتمقالات

صفر تا صد کانتوپکسی (عمل جوانسازی پلک چشم )

5/5 - (1 امتیاز)

کانتوپکسی یک روش جراحی جزئی است که تاندون کانتال جانبی و ساختارهای داخلی اطراف پلک پایین را تقویت و تثبیت می‌‎کند. این روش جراحی، با تغییر مکان گوشه بیرونی چشم در جایی که پلک‌ها به هم می‌رسند، عمل کرده و چشمانی جوان و زیبا را برای شما به ارمغان می‌آورد. این روش با بخیه‌های نامرئی برای سفت کردن افتادگی پلک پایین انجام می‌شود. کانتوپکسی در واقع یک روش جوان‌سازی است که پلک پایینی را بدون برش یا جدا شدن تاندون و ماهیچه‌ها سفت می‌کند، تون عضلانی را بهبود می بخشد و ساختارهای نگهدارنده را بازیابی می‌کند. این به بالا بردن بافت‌های فرورفته پلک کمک می‌کند و شکل چشم را بهبود می‌بخشد.

کاندید مناسب کانتوپکسی

 • افرادی که از نظر جسمانی به طور کلی سالم بوده و هیچ مشکل پزشکی که بتواند روند درمان را مختل کند، از جمله سیگار کشیدن، نداشته باشند کاندید مناسبی برای کانتوپکسی هستند.
 • افرادی که پلک‌های پایینی آنها به دلیل افزایش سن، آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی چون اشعه آفتاب، جراحی پیشین پلک یا افتادگی پلک دارند نیز کاندید مناسبی برای این عمل زیبایی هستند.

کانتوپکسی همزمان با بلفاروپلاستی پلک پایین باعث بهبود تون پلک پایینی و بازیابی و حفظ ظاهر طبیعی چشم می‌شود.

مزایا و معایب کانتوپکسی

از جمله مزایای کانتوپکسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفت شدن عضلات پلک بالا و پایین که با افزایش سن ضعیف و شل می‌شوند.
 • بهبود جراحی‌های قبلی چشم
 • اصلاح مشکلات مربوط به قرار دادن بلفاروس
 • محافظت بهتر از قرنیه و سطح چشم
 • بازیابی ظرفیت روانکاوی مجرای اشک و حمایت از ماهیچه چشم

هر چند جراحی کانتو پلاستی یا جراحی چشم گربه‌ای عوارض و خطرات جدی به همراه ندارد ولی همانند هر جراحی زیبایی دیگری دارای برخی مشکلات موقتی می‌باشد که به مرور زمان برطرف خواهند شد، از جمله این عوارض و معایب میتوان موارد زیر را نام برد:

 • تاری دید موقت و دوبینی
 • اسکارهایی که به مرور زمان محو می‌شوند.
 • سوزش چشم، حساس شدن و آبریزش چشم که ممکن است چند هفته طول بکشد.
 • تورم و پف پلک‌ها.
 • کبودی و تیرگی چشم، تجمع لکه‌های خون زیر پوست که پس از چند هفته از بین می‌رود.
 • عدم تقارن پلک‌ها (اصلاح بیش از حد یا کم اصلاح)
 • نشان دادن واکنش آلرژیک به داروهای بیهوشی

و در موارد شدیدتر می‌تواند مشکلات زیر را نیز داشته باشد:

 • عفونت
 • خونریزی
 • آسیب به عضلات چشم

تفاوت کانتوپکسی و بلفاروپلاستی

جراحی کانتوپکسی را نباید با نوع دیگری از جراحی پلک به نام بلفاروپلاستی پلک پایین اشتباه گرفت. بلفاروپلاستی برای جوان‌تر نشان دادن چشم با برداشتن پوست، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی پلک پایین یا بالایی انجام می‌شود که به دلیل افزایش سن و یا عوامل ژنتیکی دچار افتادگی شده است، اما این عمل شکل یا اندازه چشم را تغییر نمی‌دهد.

در مقابل، کانتوپکسی یک عمل جراحی پلاستیک است که از یک کلمه یونانی بنام کانتوس یعنی “گوشه چشم” و پلاستی یعنی “شکل گرفته” سرچشمه گرفته است که برای بلند کردن گوشه خارجی چشم (کانتوس جانبی)، تغییر شکل چشم به شکل بادامی‌تر، و بزرگ کردن  و به عبارتی بازتر شدن چشم طراحی شده است. نتیجه خالص کانتوپکسی ، چشمی درخشان‌تر، بزرگتر و البته ظاهراً هوشیارتر است. خیلی از افراد از ترکیب جراحی بلفاروپلاستی و کانتوپکسی برای رها شدن از شر کیسه‌های زیر چشمشان بهره می‌برند.

تفاوت کانتوپکسی و بلفاروپلاستی

تفاوت کانتوپلاستی و کانتوپکسی

اصطلاحات کانتوپلاستی و کانتوپکسی اغلب با هم مخلوط می‌شوند و برخی افراد فکر می‌کنند که هر دو یک روش جراحی مشابه را توصیف می‌کنند. ولی این دو در واقع روش‌های متفاوتی هستند که روی پلک پایین اعمال می‌شوند و نتایج حاصل از هر کدام نیز متفاوت از دیگری است.

کانتوپلاستی نوعی جراحی است که در آن تاندون زیر چشم جدا می‌شود، تقسیم می‌شود و سپس در موقعیتی قرار می‌گیرد تا یک تکیه‌گاه محکم‌تر در زیر پلک ایجاد شود. در حالیکه کانتوپکسی تاندون را از نقطه اتصال قطع نمی‌کند، بلکه از یک بخیه برای سفت کردن تاندون و تثبیت آن در زیر پلک استفاده می‌کند. بنابراین، کانتوپلاستی تهاجمی‌تر است زیرا برش باید به اندازه‌ای باشد که تاندون را نمایان کند و سپس با تقسیم آن، تاندون دستکاری می‌شود.

کانتوپکسی بر خلاف کانتوپلاستی شکل چشم را تغییر نمی‌دهد،کانتوپلاستی تمایل دارد به چشم شکل متفاوتی بدهد که شبیه نگاه گربه‌ای است، زیرا تاندون به طور فیزیکی حرکت می‌کند و تغییر موقعیت می‌دهد. این در Canthopexy رخ نمی‌دهد زیرا این روش به منظور تثبیت تاندون به جای حرکت دادن آن انجام می‌شود تا شکل چشم ثابت بماند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو جراحی این است که در صورت وجود مشکل در جراحی، اصلاح کانتوپلاستی سخت‌تر است. دلیل این امر این است که در کانتوپلاستی تاندون بریده و کوتاه می‌شود و نمی‌توانید قسمتی را که برش داده‌اید تعویض کنید. در کانتوپکسی کل تاندون اصلی حفظ می‌شود تا در صورت وجود مشکل، اصلاح آن آسانتر باشد. در هر دو روش، اگر مشکلی پیش آمده باشد، برای رفع مشکل به جراحی بیشتری نیاز است.

کانتوپکسی صرفاً به دلایل زیبایی انجام می‌شود در حالی که کانتوپلاستی را می‌توان برای رفع اکتروپیون نیز انجام داد. این حالت زمانی است که پلک از چشم افتاده و معکوس شده و با روش کانتوپکسی قابل رفع نیست. از طرف دیگر کانتوپلاستی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه کانتوپلاستی

همانند تمامی عمل‌های زیبایی هزینه کانتوپکسی نیز بسته به فاکتورهای زیر تعیین می‌شود: پزشک متخصص انتخابی: در صورت تجربه و مهارت بالای پزشک انتخابی‌تان مسلما هزینه جراحی نیز بیشتر خواهد شد.

محل کلینیک مورد نظر: اینکه شما در تهران کانتوپکسی انجام دهید یا در شهرستان، یا اینکه در مناطق بالاشهر تهران اقدام به این عمل نمایید یا مناطق به نسبت پایین‌تر شهر در هزینه کانتوپکسی تاثیرگذار خواهد بود. البته امکانات و تجهیزات کلینیک نیز در قیمت نهایی موثر است.

هزینه مشاوره‌های قبل از عمل و نیز جلسات ویزیتی که شاید پس از عمل نیاز باشد نیز در هزینه نهایی عمل کانتوپکسی لحاظ خواهد شد.

مسلما پزشک برای اطمینان از صحت و سلامت جسمانی شما برخی آزمایش‌ها را برای شما تجویز خواهد کرد، و یا پس از جراحی نیاز به مصرف برخی داروها برای پیشگیری از بروز عفونت یا برخی عوارض جانبی برای شما وجود داشت که همگی اینها در تعیین هزینه کانتوپکسی اثر میگذارند.

rodeoderm

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.