لیپوماتیک

آیا جراحی لیپوماتیک درد دارد؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که پیکرتراشی انجام دهید، اما نگرانی زیادی در مورد میزان درد و نارحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک دارید، باید بدانید که تنها نیستید. داشتن انتظارات واقع بینانه، کسب اطلاعات در مورد بهترین داروهای ضد درد و آماده شدن برای مراقبت از خود پس از عمل لیپوماتیک می‌تواند به از بین بردن ترس از درد این روش کمک کند. سوال پرتکرار برخی از زیباجویان و مراجعان این است که آیا لیپوماتیک شکم درد دارد ؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که لیپوماتیک شکم و پهلو در درجه اول، یک روش جراحی زیبایی با حداقل تهاجم برای از بین بردن رسوبات موضعی چربی کوچک تا متوسط است که به آن لیپکتومی ساکشن، لیپوپلاستی، لیپوسکوپی یا به اختصار لیپو نیز گفته می‌شود.

اینفوگرافی درد بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافی درد بعد از لیپوماتیک

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و غالب افراد فقط بعد از پایان جراحی و از بین رفتن بی‌حسی، احساس درد خواهند داشت. برای این دست از افراد در این مقاله به معرفی روش‌های کاهش درد شکم بعد از لیپوماتیک می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09128490324
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

آیا لیپوماتیک درد دارد؟

در پاسخ به این سوال که: آیا عمل لیپوماتیک دردناک است یا خیر باید بگوییم، این روش طی بی‌حسی موضعی و یا در برخی موارد خاص، تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود، بنابراین افراد احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهند داشت. روش معمول بی‌حسی برای لیپوماتیک، تزریق دوز مناسبی از داروهای بی‌حسی مانند لیدوکائین است. مهم‌ترین نکته برای داشتن یک عمل راحت، بدون تحمل درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک ، انتخاب یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه است. برخی افراد اهمیت انتخاب پزشک، نوع تخصص او و میزان تجربه‌اش را جدی نمی‌گیرند و متاسفانه نتایج غیر قابل جبرانی را پس از عمل خواهند دید. با این اوصاف؛ اگر می‌خواهید بدون هیچ دردسر و دردی، از شر چربی‌های مقاومتان خلاص شوید، یک پزشک کارکشته را انتخاب کنید تا با سعی صدر، دقت و مهارت اقدام به استخراج چربی‌های نواحی مختلف بدن شما کند.

مطالب بیشتر: هزینه لیپوماتیک

فرایند جراحی لیپوماتیک چگونه است؟

حتی اگر در محدوده وزن ایده آل خود یا در نزدیکی آن باشید، ممکن است در برخی از قسمت‌های بدنتان چربی اضافی داشته باشید که ترجیح می‌دهید آن‌ها را از بین ببرید. شاید شما حتی با رژیم گرفتن و ورزش کردن، برای از بین بردن این چربی‌ها تلاش کرده باشید، اما در نهایت از “آب کردن” آن‌ها کاملا ناامید شده‌اید. اگر سنی بالای 18 سال دارید و مشکل و یا بیماری خاصی (مانند فشار خون بالا، مشکل انعقاد خون، بیماری قلبی یا کبدی و …) نداشته باشید، می‌توانید یک کاندید بسیار مناسب برای انجام لیپوماتیک باشید. طی این روش ابتدا پزشک جراح برای مشخص نمودن نواحی نیازمند درمان، با استفاده از قلم، خطوطی را روی بدن شخص می‌کشد.

سپس داروهای بی حسی مانند لیدوکائین، برای راحتی فرد در طی لیپوماتیک تجویز و تزریق می‌شوند. در مرحله بعد برش‌های کوچک و نامحسوسی در نقاطی که کمتر در معرض دید باشند، برای ورود کانولا، ایجاد می‌شود. کانولا چربی‌ها را با استفاده از یک حرکت از جلو به عقب کنترل شده، می‌شکند و سپس آن‌ها را با استفاده از وکیوم جراحی یا سرنگ متصل به کانولا، از بدن خارج می‌کند. در پایان اگر برش نیاز به بخیه داشته باشد، بخیه زده می‌شود و در غیر این صورت، به همان صورتی که هست، پانسمان خواهد شد.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بازو

میزان درد در هنگام جراحی

میزان درد در هنگام جراحی

همان طور که ذکر شد، درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک احساس می‌شود و فرد هیچ ناراحتی حین عمل نخواهد داشت. اگر کسی احساس درد در هنگام جراحی لیپوماتیک کند، باید سریع پزشک را مطلع نماید تا مجددا بی حسی موضعی را برای از بین بردن حس در او، اعمال کند. به این ترتیب، شخص زیباجو در تمام مدت انجام این روش بیدار و هوشیار است و می‌تواند به طور کاملا عادی، با پزشک و تکنسین‌ها مکالمه کند. آن‌ها فقط در ناحیه تحت درمان بی‌حس هستند و نکته مهم این است که بی‌حسی موضعی آن‌ها، منطقه‌ای است. یعنی به عنوان مثال؛ اگر کسی داوطلب لیپوماتیک ران یا باسن باشد، تنها عضله‌های این مناطق به منظور جلوگیری از احساس درد، بی‌حس می‌شوند و فرد بلافاصله پس از پایان عمل، می‌تواند بایستد و یا از مطب خارج شود و به خانه برود.

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از لیپوماتیک

عواملی که موجب افزایش درد بعد از لیپوماتیک می شوند عبارتند از:

 • تهاجمی بودن جراحی لیپوماتیک : لیپوماتیک تا حدی یک روش تهاجمی محسوب می‌شود به همین دلیل موجب ایجاد درد می‌شود.
 • نوع بیهوشی و مقدار ماده استفاده شده برای بیحسی : بیشترین درد در لیپوماتیک مربوط به بیهوشی عمومی و کمترین آن مربوط به بی‌حسی موضعی است زیرا در بیشتر مواقع اثر بیهوشی عمومی سریع‌تر از بین می‌رود.
 • التهاب بعد از جراحی : التهاب ناشی از بعد از جراحی به دلیل وجود ذرات چربی و سلول‌های خونی خارج شده از رگ‌ها است که در زیر پوست موجب  تورم و درد  می‌شود.
 • وسعت ناحیه عمل : به طور کلی میزان درد با مقدار چربی برداشته شده حین عمل مرتبط است.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

درد بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟

درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک یک عارضه شایع و موقتی است که بعد از مدتی مراقبت و پیگیری، قابل رفع خواهد بود. این درد معمولاً پس از گذشت حدود دو الی سه روز، تا حد زیادی فروکش می‌کند، با این حال برخی از افراد ممکن است برای داشتن احساس راحتی بیشتر، از جراح پلاستیک خود یک داروی مسکن درخواست کنند. این درد به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک (به منظور جلوگیری از بروز عفونت) و مسکن‌های ساده مانند ژلوفن یا استامینوفن قابل کنترل است. تقریبا حدود 10 روز طول می‌کشد تا تمام اثرات درد به طور کامل از بدن خارج شود. البته این زمان به صورت تقریبی ذکر شد، زیرا بهبودی در برخی افراد به طور ژنتیکی، دیرتر و در برخی دیگر، زودتر اتفاق می‌افتد.

راهکار کاهش درد پس از عمل لیپوماتیک

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است و به همین دلیل روش‌های کاهش درد شکم بعد از لیپوماتیک نیز متفاوت خواهند بود. در حالت کلی روش‌های تسکین درد زیر را می‌توانید در نظر داشته باشید:

 • مصرف مسکن تجویز شده توسط پزشک جراح
 • پوشیدن گن فشرده سازی
 • حفظ پوزیشن مناسب حین خوابیدن
 • هیدراته نگه داشتن بدن
 • مصرف آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از عفونت (عفونت باعث افزایش میزان درد می‌شود)
 • عدم وارد کردن ضربه یا آسیب تا مدت محدود به نواحی تحت درمان
 • استراحت به میزان مناسب (نه زیاد و نه کم)

مطالب بیشتر: نتایج لیپوماتیک

راهکار کاهش درد پس از عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک در کرج

 اگر شما علاقه به انجام پیکر تراشی دارید اما نگران درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک هستید، می‌توانید با دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. ایشان پس از بررسی سابقه پزشکی شما، می‌توانند ایده واقع بینانه‌ای درباره احتمال ایجاد زخم در این روش و زمان باقی ماندن آن به شما ارائه دهند. شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۸۴۹۰۳۲۴ یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، یک نوبت مشاوره حضوری را ترتیب دهید.

علائم و نشانه های که باید به پزشک مراجعه کنید

همان گونه که می دانید هر نوع جراحی با خطرات همراه است، بنابراین لازم است به بدن خود برای نشانه‌های ناشی از عوارض مانند عفونت توجه داشته باشید . این نکته می تواند به کاهش خطرات وعوارض جدی، کمک کند. بنابراین در صورتداشتن هر یک از نشانه‌های زیر باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 • تورم، کبودی که روز به روز افزایش می یابد
 • درد خیلی شدید
 • احساس سردرد، حالت تهوع یا استفراغ
 • داشتن تب بالا
 • ترشح  زرد یا سبز از ناحیه برش که دارای بوی نامطبوع است.
 • در صورت داشتن خونریزی که متوقف نمی شود.

منبع : awakenaestheticsverywellhealth

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان