جراحی بینیمقالات

نحوه شست و شو و تمیز کردن بینی بعد از عمل بینی

 عمل زیبایی بینی، از عمل‌های باز محسوب می‌شود که بریدگی و شکستگی‌های مختلفی را در ناحیه بینی به همراه دارد. از این رو تمیز کردن بینی بعد از عمل بینی ممکن است برای برخی افراد کمی سخت باشد. افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام می‌دهند، ممکن است بپرسند که بعد از عمل بینی چگونه داخل بینی را تمیز کنیم؟ با وجود بانداژ روی بینی ممکن است این کار اذیت کننده باشد؛ اما باید بدانید که شستشوی بینی بعد از عمل جراحی اهمیت بالایی دارد تا از عفونت زخم‌ها جلوگیری کند. از طرفی تمیز شدن مداوم قسمت‌های داخل بینی و زخم‌ها باعث می‌شود تا بهبودی آن‌ها سریع‌تر انجام گیرد و روند درمان سرعت بگیرد.

اینفوگرافیک تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی
اینفوگرافیک تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی

در این مقاله، مزایا و اهمیت شستشوی داخل بینی بعد از عمل جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بدین صورت برای افرادی که به تازگی عمل رینوپلاستی را انجام داده‌اند، می‌تواند مطالب مهمی داشته باشد.

جلوگیری از عفونت با تمیز کردن بینی بعد از عمل

شستشوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی اهمیت بالایی دارد؛ زیرا لخته‌های خون در بینی باعث می‌شوند تا این فضای کوچک انسداد پیدا کند و بینی حالت کیپ شده به خود گیرد. حتی اگر از عفونت‌های ناشی از آلودگی فضای داخلی بینی چشم‌پوشی کنیم، به علت این که بینی به عنوان مجرای اصلی تنفسی در نظر گرفته می‌شود، در روزهای اول باید آن را تمیز کرد تا مجرای تنفسی دچار آسیب نشود و فرد بتواند به راحتی نفس بکشد.

بعد از هر عمل جراحی یکی از عوارض شایع که ممکن است هر کسی را تهدید کند، عفونت زخم‌هایی است که ایجاد شده است. تمیز کردن بینی بعد از عمل به منظور جلوگیری از عفونت بینی باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا این بخش نه تنها مجرای راه تنفسی است بلکه با قسمت‌های سینوس‌ها و سر نیز ارتباط دارد. پس می‌تواند بیماری‌هایی مانند عفونت سینوس‌ها و حتی مننژیت را در صورت عفونت‌های شدید به همراه داشته باشد. باید جلوگیری از بروز این مشکلات، بدانیم که چگونه داخل بینی را بعد از عمل تمیز کنیم؟

هنگام جراحی بینی، برش‌هایی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود تا خون و مواد خلط مانند بعد از عمل جراحی درون مجرای بینی جمع شود. احساس نفس تنگی و گرفتگی بینی را ممکن است به شدت احساس کنید؛ اما باید از همان ابتدا تمیز کردن بینی را مد نظر قرار دهید.

مطالب بیشتر: آفتاب گرفتن بعد از عمل بینی

مزایای تمیز کردن بینی بعد از عمل زیبایی بینی

باید ببینیم که آیا تمیز کردن بینی بعد از عمل مزایای را نیز به همراه دارد و می‌تواند بر روی نتیجه عمل رینوپلاستی تاثیر گذار باشد؟ تمیز کردن بینی بعد از عمل، علاوه بر جلوگیری از بروز عفونت، باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها و شکستگی‌های استخوان‌های بینی می‌شود. در طی عمل جراحی بینی ممکن است استخوان‌های بینی با توجه به نیاز فرد شکسته شوند و پزشک فرم آن ها را تغییر دهد.

برش‌های مختلفی روی بینی انجام می‌شوند. تا زمانی که این زخم و شکستگی‌ها ترمیم نشوند، فرد عوارض عمل جراحی رینوپلاستی را تجربه می‌کند. پس اگر می‌خواهید سریع‌تر بهبود پیدا کنید و روند درمان تسریع شود، باید تمیز کردن بینی بعد از عمل را حتماً مد نظر قرار دهید. با تمیز کردن بینی تنفس راحت‌تر شده و اکسیژن بیشتری به بدن می‌رسد و همین عامل نیز باعث می‌شود تا حال عمومی بیمار سریع‌تر به حالت عادی برگردد.

اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد و چگونه داخل بینی را بعد از عمل تمیز کنیم؟ ممکن است روش‌های مختلفی برای تمیز کردن بینی وجود داشته باشد. معمولاً پس از عمل، روش‌های تمیز کردن بینی به فرد آموزش داده می‌شود و پزشک این موارد را به عنوان مراقبت‌های پس از عمل به او یادآوری می‌کند.

شست و شو بینی بعد از عمل

چگونه داخل بینی را بعد از عمل تمیز کنیم؟

به طور کلی روش‌های زیر را برای تمیز کردن بینی می‌توان به کار گرفت:

  • برداشتن لخته‌ها و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک کن

لخته‌هایی را که پس از عمل ایجاد می‌شود، باید از مجرای بینی بیرون آورید. می‌توانید یک محلول آب نمک را برای نرم شدن و جدا شدن لخته‌ها استفاده کنید. برای تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک کن باید آب نمک یا سالین را با یک گوش پاک کن به آرامی درون حفره بینی ببرید و هنگامی که لخته‌ها نرم شدند، توسط گوش پاک کن آن ها را بیرون آورید. دقت داشته باشید که به هیچ وجه در صورت خشک بودن لخته‌ها با گوش پاک کن یا انگشت آن ها را بیرون نکشید؛ زیرا موجب خونریزی می‌شود.

  • تمیز کردن بینی با پراکسید هیدروژن و سالین

 این ماده ضدعفونی کننده برای تمیز کردن بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پراکسیدهیدروژن عوامل بیماری‌زا و میکروب‌ها را از بین می‌برد. نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل بدین صورت است که گوش پاک کن را به این محلول آغشته کرده و درون بینی را با آن تمیز کنید. به علاوه می‌توانید محلول سالین را هر چند ساعت یک بار درون حفره بینی اسپری کنید.

  • استفاده از کرم آنتی بیوتیک پولیسپورین

برای جلوگیری از عفونت و تمیز کردن بینی بایستراسین یا پلیسپورین که یک کرم موضعی است و خاصیت آنتی‌بیوتیک دارد، برای بهبود لخته‌های خون و جلوگیری از عفونت استفاده می‌شود. پس از هر بار شستشو بینی با پراکسید هیدروژن می‌توانید از این ماده به درون بینی خود استفاده کنید.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی

مطالب بیشتر: تورم چشم بعد از عمل بینی

اهمیت شستشوی داخل بینی بعد از عمل جراحی

البته در هفته‌های اول بعد از عمل باید با گوش پاک کن و به روش‌هایی که گفته شد بینی را تمیز کنید. نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل و در هفته سوم به بعد می‌تواند با شستشوی بینی انجام گیرد. اهمیت شستشوی داخل بینی بعد از عمل جراحی بسیار زیاد است؛ زیرا مواد مانده در حفره‌های بینی را بیرون می‌آورد و به تمیز شدن کامل این قسمت می‌انجامد.

 در این زمان زخم‌های موجود در حفره بینی ترمیم شده‌اند و می‌توانید به‌راحتی بینی خود را شستشو دهید. برای شستشو دادن بینی از محلول نرمال سالین استفاده می‌شود.

 نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل با نمک به این صورت است که مقداری از محلول را در یک سرنگ ریخته و درب سوزنی آن را بردارید. سپس سر خود را کمی جلو آورید و سرنگ را به آرامی فشار دهید تا محلول وارد حفره بینی شود. سپس به آرامی هوای داخل بینی را بیرون بدهید و این کار را برای هر دو حفره انجام دهید.

مطالب بیشتر: عوارض دستکاری بینی بعد از عمل بینی

جمع بندی درباره شست و شوی بینی بعد از عمل

 برای اینکه دچار عفونت‌های مختلف پس از عمل جراحی بینی نشوید، باید نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل را بدانید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل باید فقط با گوش پاک کن و محلول یا داروهایی که به شما تجویز می‌شود، بینی را تمیز کنید. از هفته سوم به بعد می‌توانید برای شستشوی بینی اقدام کنید.

باید به یاد داشته باشید که عمل جراحی بینی را در یک کلینیک معتبر و تحت نظر پزشکی ماهر انجام دهید تا بعد از عمل تمامی روش‌های تمیز کردن بینی بعد از عمل را برای شما شرح بدهد و نتیجه بهتری از عمل زیبایی بینی خود ببینید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان