جراحی بینیمقالات

فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی

وقتی نوبت به عمل زیبایی بینی می‌رسد، یکی از اولین سوالاتی که بسیاری از بیماران می‌پرسند این است که  چند وقت بعد از عمل بینی می‌شود ورزش کرد ؟ بسیار مهم است که فرد در دوران نقاهت بعد از عمل بینی ، مراقبت‌های لازم و توصیه شده توسط پزشکش را به خوبی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که روند بهبودی بدون هیچ مانعی، به خوبی طی می‌شود. از سر گرفتن فعالیت بدنی بعد از عمل بینی یکی از چالش برانگیزترین پرسش‌های زیباجویان است؛ برای پاسخ به این سوال باید شرایط و نکات بسیار زیادی را در نظر گرفت زیرا ورزش بعد از عمل بینی اگر زودتر از یک زمان خاص شروع شود می‌تواند مستقیما بر روی نتایج حاصل تاثیر بگذارد و گاهی این تاثیرات می‌توانند منفی و البته غیر قابل جبران باشند.

اینفوگرافی ورزش بعد از جراحی بینی
اینفوگرافی ورزش بعد از جراحی بینی

بنابراین لازم است که زمان مناسب ورزش بعد از جراحی بینی را با توجه به توصیه‌های پزشک و شرایط بدنی خود، به درستی انتخاب کرد. سایت دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک، در این مقاله به معرفی زمان مناسب و ممنوعیت‌های ورزش بعد از جراحی بینی می‌پردازد.

مطالب بیشتر: جراحی انحراف بینی

چند وقت بعد از عمل بینی می‌شود ورزش کرد؟

همان طور که در بالا نیز ذکر شد، شروع فعالیت بدنی بعد از عمل بینی به شرایط بدنی فرد، میزان پیچیدگی جراحی و تشخیص پزشک دارد؛ در ادامه به نکات مهم بعد از جراحی بینی اشاره می‌کنیم:

 • روز اول بعد از جراحی: سعی کنید به محض رسیدن به خانه استراحت کنید و هرگونه فعالیت و حرکت را به حداقل میزان ممکن برسانید.
 • 1 هفته بعد از جراحی: آتل یا گچ از روی بینی برداشته می‌شود و بدین ترتیب می‌توان در بیرون از خانه بدون اینکه علائم قابل توجهی از جراحی را نشان دهید، در مسافت کوتاه، به آرامی قدم بزنید.
 • 10 روز الی 2 هفته بعد از عمل: بعد از گذشت 10 الی 14 روز، از سرگیری فعالیت‌های روزمره زندگی بی خطر است.
 • 3 هفته الی یک ماه بعد از عمل بینی: می‌توانید با خیال راحت به انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن و دوچرخه سواری بپردازید.
 • 6 هفته بعد از عمل: در این زمان استخوان ها پایدار خواهند شد و شما می‌توانید تمرینات مقاومتی (مانند وزنه برداری)، استفاده از عینک و تنفس از بینی را به راحتی از سر بگیرید.

عوارض ورزش سنگین بعد از عمل زیبایی بینی

انجام فعالیت و ورزش سنگین بعد از عمل بینی، خیلی زود پس از جراحی می‌تواند منجر به عوارض جدی و خطرناکی مانند التهاب و تورم، باز شدن برش‌ها و بخیه‌ها، ایجاد زخم بدتر از زخم عمل و عفونت شود. در حالت کلی در طی 2 هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی، بیماران باید از انجام فعالیت شدید پرهیز کنند و تا مدتی برای شروع ورزش دست نگه دارند. گذراندن این دوره بهبودی بسیار مهم است زیرا استخوان و غضروف‌های بینی باید بهبود یابند و تورم به حداقل برسد. اگر روند بهبودی بینی به خوبی پیش برود، افراد می توانند راه رفتن سریع، فعالیت‌های سبک و در حالت کلی، ورزش بعد از عمل بینی را طی دو هفته آینده شروع کنند.

عوارض ورزش سنگین بعد از جراحی بینی

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

بعد از هر عمل زیبایی، گذراندن دوران نقاهت برای اطمینان از حصول بهترین نتایج ممکن، بسیار حائز اهمیت است. بعد از جراحی بینی، ایجاد تورم کاملا قابل انتظار است؛ رفع این تورم ممکن است هفته‌ها طول بکشد، اگرچه بیشتر افراد پس از گذشت دو ماه دیگر اثری از آن را نخواهند دید. فعالیت بدنی بعد از عمل بینی حدود یک هفته پس از ترخیص به صورت سبک شروع می‌شود و پس از گذشت دو الی چهار هفته برخی از آن‌ها از سر گرفته خواهند شد. در طی این دوران بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی، در اتاق ریکاوری، از کمپرس یخ جهت جلوگیری یا کاهش تورم و کبودی استفاده کنید. توصیه می‌شود که در 48 ساعت اول به طور دائم از این کمپرس استفاده نمایید.
 • شب اول، برای خوابیدن، دو یا سه بالش را زیر سر و گردن خود قرار دهید تا سرتان به سمت بالا بیاید. این کار به شما کمک می‌کند تا خون موجود در بافت‌هایتان از سوراخ‌های بینی خارج شود. باید 6 هفته پس از عمل جراحی سر خود را حین خواب بالا نگه دارید.
 • رژیم غذایی سالم را با خوردن سبزیجات و میوه حفظ کنید. در واقع داشتن یک رژیم غذایی متعادل پس از جراحی می تواند مواد مغذی مورد نیاز را برای بهبودی در اختیار بدن قرار دهد و به تسریع بهبودی کمک کند.

عمل بینی برای ورزشکاران

ورزشکاران حرفه‌ای باید بیش از دیگران مراقب فعالیت بدنی بعد از عمل بینی باشند. برخی از این افراد برای تعلیق نکردن فعالیت‌های خود، بدون در نظر گرفتن عوارض، اقدام به شروع تمرینات زود هنگام خود می‌کنند و این کار ممکن است عوارض زیر را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد:

 • باز شدن بخیه‌ها و بافت برش داده شده طی جراحی
 • ایجاد گوشت اضافه در ناحیه بخیه‌ها
 • تورم و کبودی بیش از حد پوست
 • درد شدید بینی
 • آسیب دیدن تیغه بینی در اثر اعمال بیش از حد فشار
 • خارج شدن بینی از فرم اصلی بعد از جراحی
 • خونریزی، سردرد و سرگیجه
 • ایجاد مشکل در تنفس
 • تغییر رنگ پوست بینی و اطراف آن

جراحی بینی در ورزشکاران

فعالیت‌های ورزشی بعد از عمل بینی

اول و مهمترین قدم، پیروی از دستورالعمل های پزشک خود است. شما می توانید 100 مقاله مختلف مانند این مقاله را درباره ورزش بعد از عمل بینی بخوانید، اما هیچ کدام با اطلاعاتی که از جراح پلاستیک صورت خود دریافت می‌کنید قابل مقایسه نیستند؛ بنابراین قبل از انجام هر کاری، با پزشک خود صحبت کنید. در حالت کلی نکات زیر برای شروع ورزش بعد از عمل بینی توصیه می‌شوند:

 • ورزش بوکس بعد از عمل بینی: بوکس یک فعالیت پر خطر بعد از جراحی زیبایی بینی است. توصیه می‌کنیم که افراد به مدت 6 ماه تا یک سال از انجام ورزش‌های پر مخاطره (مانند کاراته، ورزش‌های رزمی و بوکس) پرهیز کنند.
 • ورزش بدنسازی بعد از عمل بینی: انجام فعالیت‌های بدنسازی بلافاصله بعد از جراحی ممکن است باعث تورم بسیار زیاد شود که طی چند ساعت آینده فروکش خواهد کرد؛ بنابراین توصیه می‌شود که برای انجام آن حداقل 3 هفته تمام، صبر کرد.
 • ورزش رزمی بعد از عمل بینی: بهبودی استخوان‌های بینی بعد از جراحی بسیار آسیب پذیر هستند، بنابراین لازم است برای از سرگیری ورزش‌های رزمی که احتمال تماس با بینی در آن زیاد است، حداقل 6 ماه صبر کرد.
 • طناب زدن بعد از عمل بینی: بعد از گذشت 1 ماه بعد از عمل بینی، در صورت نرمال بودن شرایط سلامتی و بهبود بینی، می‌توان به آرامی طناب زدن را شروع نمود.
 • دوچرخه سواری بعد از عمل بینی: دوچرخه سواری می‌تواند گردش خون و ضربان قلب را افزایش دهد، بنابراین توصیه می‌شود قبل از 2 هفته گذشت از جراحی، دوچرخه سواری نکرد.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان