لیپوماتیک

کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

یکی از پرتکرارترین سوالات زیباجویان این است که با لیپوماتیک چقدر وزن کم می‌کنیم ؟ لیپوماتیک شکم و پهلو یکی از پرطرفدارترین روش‌های خلاصی از وجود چربی‌های بدن می‌باشد که با وجود رژیم غذایی و ورزش منظم از بین نرفته است. نتایج حاصل از لیپوماتیک دائمی است، بدین صورت که وقتی سلول‌های چربی ساکشن و از بدن بیرون کشیده شدند، دیگر رشد نخواهند کرد. با این حال کاهش وزن بعد از لیپوماتیک چندان چشمگیر نیست، زیرا این روش، یک راه برای کاهش وزن افراد نیست و فقط جهت از بین بردن چربی‌های قدیمی، سفت و ماندگار می‌باشد.

اینفوگرافیک کاهش وزن بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافیک کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

در واقع شایعات داغی در راستای محبوب شدن این روش از گوشه گوشه جهان شنیده می‌شود که حاکی از تاثیر لیپوماتیک بر کاهش وزن هستند. این موضوع به طور کلی صحت ندارد و چشمگیرترین تغییر ایجاد شده، کاهش سایز بعد از لیپوماتیک می‌باشد. افرادی که قصد کاهش وزن را دارند باید به سمت جراحی‌هایی مانند بای پس معده بروند که اختصاصا برای کاهش وزن (مخصوص افراد دارای شاخص توده بدنی 40 به بالا) در نظر گرفته شده است.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید. 

شماره تماس: 09128490324 
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نوعی جراحی تحت بیهوشی موضعی است که با استفاده از یک ابزار با قدرت مکش، چربی را از نواحی خاص بدن مانند شکم، پهلو، باسن، ران، بازوها یا گردن خارج می‌کند. لیپوماتیک می‌تواند فرم کلی بدن را نیز شکل دهی کند (کانتورینگ کردن صورت و بدن). لیپوماتیک از نظر جامعه پزشکی، راهی موثر برای کاهش وزن در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا چربی‌های رسوب شده در نواحی مختلف بدن، موجب افزایش فرد وزن نمی‌شوند. اگر بدن فرد صرف نظر از وزنش، بیش از حد چربی داشته باشد و طی سال‌های متمادی با انجام ورزش و یا رژیم غذایی، حجم چربی تغییری نکرده باشد، کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک خواهد بود. طی این روش چربی‌ها به طور کاملا ایمن، از نواحی مختلف بدن فرد استخراج می‌شوند. مزیت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن در این است که در لیپوماتیک از انرژی هوا برای تخریب سد مقاوم چربی‌های بدن کمک گرفته می‌شود و نسبت به لیپوساکشن، جدیدتر و کم عارضه‌تر به حساب می‌آید.

مطالب بیشتر: هزینه لیپوماتیک

آیا دچار کاهش وزن بعد از لیپوماتیک می‌شویم؟

میزان کاهش وزن با لیپوماتیک تقریبا بین 1 الی 5 کیلو می‌باشد؛ در واقع لیپوماتیک فقط چربی زیر جلدی را هدف قرار می‌دهد که چربی است که در زیر پوست و بالای عضله قرار دارد. شکمی و یا پهلوهایی که در اثر افزایش چربی در زیر عضله و اطراف اندام‌های داخلی به وجود می‌آید (معروف به چربی احشایی یا داخل شکمی) با لیپوماتیک بهبود نخواهد یافت. انجام ورزش و داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم، تنها روش‌های موثر برای مبارزه با چربی‌های احشایی هستند. از این رو اگر هدفتان کاهش وزن است و به دنبال یک روش ایمن و مطمئن می‌گردید، لیپوماتیک گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود و بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق از یک جراح پلاستیک مشورت بگیرید.

کاهش سایز بعد از لیپوماتیک

برخلاف این که گفتیم لیپوماتیک منجر به کاهش وزن نمی‌شود، در عوض منجر به کاهش چشمگیر سایز می‌گردد. همان طور که گفته شد، سلول‌های چربی با افزایش وزن، بزرگ و حجیم می‌شوند و جراح طی لیپوماتیک اقدام به استخراج این چربی‌های نزدیک جلدی می‌کند. بدیهی است که افراد بعد از پایان کار، دچار کاهش سایز بعد از لیپوماتیک شوند و این یک مزیت بسیار دوست داشتنی به حساب می‌آید. البته باید توجه داشت که اگر افراد پس از انجام لیپوماتیک، نکات مراقبتی را به درستی اجرا نکنند، طی مدت کوتاهی، حجم چربی مجددا باز خواهد گشت. مهم‌ترین توصیه‌ها بعد از لیپوماتیک به شرح زیر است:

  • انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم بعد از لیپوماتیک
  • پوشیدن گن و لباس‌های جذبی که توسط پزشک تجویز شده
  • تغییر رژیم غذایی پر چربی به غذاهای سالم و کم چرب

میزان کاهش وزن بعد از لیپوماتیک

ماهیت روش لیپوماتیک، عامل اصلی عدم کاهش وزن

همان طور که احتمالا می‌دانید، لیپوماتیک، چربی‌های عمقی را از بدن خارج نمی‌کند. این چربی‌ها در لا به لای اجزای داخلی شکم و بینابین عضلات چند تکه‌ای قرار می‌گیرند و سفت می‌شوند و منجر به افزایش کلی وزن شخص می‌گردند. برای اینکه بهتر متوجه شوید که چرا کاهش وزن بعد از لیپوماتیک رخ نمی‌دهد، نحوه انجام این روش را برایتان در زیر آورده‌ایم:

  • در ابتدا جراح برای مشخص نمودن اینکه چربی کدام نواحی باید تخلیه شود، با استفاده از یک قلم یا ماژیک، قسمت‌های مورد نظر را با کشیدن خطوط مشخص می‌کند و اگر لازم باشد، یادداشت‌هایی را نیز درج می‌کند.
  • سپس داروهای بی حسی مانند لیدوکائین، به جهت عدم احساس درد در طی لیپوماتیک تجویز و تزریق می‌شوند. بی حسی می‌تواند شامل بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی باشد، پزشک بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.
  • در مرحله بعد جراحی شروع می‌شود و پزشک برش‌های کوچک و نامحسوسی را روی نواحی مورد نظر جهت ورود سوزن ایجاد می‌کند. سپس یک لوله توخالی نازک یا همان کانولا از طریق این برش‌ها وارد بافت چربی زیر پوست می‌شود و چربی اضافه را با استفاده از یک حرکت از جلو به عقب کنترل شده، شل یا امولسیون می‌نماید. سپس این چربی‌ها از سایرین جدا شده و با استفاده از وکیوم جراحی یا سرنگ متصل به کانولا، از بدن مکش می‌شود.
  • در نهایت و پس از استخراج حجم مناسبی از چربی، کانولا از بدن خارج شده و نواحی برش خورده روی پوست، ضدعفونی و بانداژ می‌شوند.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

لیپوماتیک عامل کاهش وزن

افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، لیپوماتیک گزینه مناسبی برایشان نیست

از آنجا که کاهش وزن با روش لیپوماتیک بسیار اندک است (در حد 5 کیلوگرم)، بنابراین توصیه می‌شود که افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، لیپوماتیک را انتخاب نکنند. با این حال اگر تنها مشکلتان، حجم چربی موجود در نقاطی مانند شکم، پهلو، بازو یا ران‌هایتان است، به طور معجزه آسایی به کاهش سایز بعد از لیپوماتیک خواهید رسید. در حالت کلی، افراد باید شرایط زیر را برای انجام این روش داشته باشند:

  • وزن مناسب برای لیپوماتیک وزنی است که حداقل 11 کیلوگرم از وزن طبیعی و نرمال بیشتر باشد (یعنی فرد باید حداقل 11 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد). در حقیقت بهترین کاندیداها به طور کلی، حدودا 30 درصد از وزن سالم خود را دارند. به این ترتیب هر کسی که این وزن را داشته باشد و از سلامتی جسمی خوبی برخوردار باشد، می‌تواند با خیال راحت برای انجام لیپوماتیک داوطلب شود.
  • عدم استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست (که هر دو با افزایش سن معمولاً کاهش می‌یابند) ممکن است توانایی پوست را در تغییر شکل به خطر بیندازد. کیفیت پایین پوست یکی از اصلی‌ترین موارد منع انجام لیپوماتیک است.
  • افرادی که سنی بین 18 تا 50 سال دارند، بهترین کاندیدها برای انجام این عمل و کاهش سایز بعد از لیپوماتیک هستند.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بدون بیهوشی

لیپوماتیک در مطب دکتر شیرنگی

دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک، یکی از باتجربه‌ترین جراحان در زمینه لیپوماتیک و سایر متدهای مراقبت از زیبایی هستند. ایشان در مطب خود از دستگاه پیکرتراشی با پال PAL استفاده می‌کنند که قابلیت لیفت و جمع نمودن پوست را دارد. عوارض جانبی حاصل از دستگاه امریکایی پال حین لیپوماتیک، به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و همچنین با قابلیت‌های جدید و هوشمند، زمان انجام این عمل را کاهش و دقت آن را افزایش داده است. شما عزیزان می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره با تلفن مطب به شماره 09128490324 تماس حاصل فرمایید.

منبع
plasticsurgeryrealcosmeticplasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان