لیپوماتیک

آیا عمل لیپوماتیک درد دارد؟ معرفی راهکارهای کاهش درد بعد از لیپوماتیک

Rate this post

اگر تصمیم گرفته‌اید که پیکرتراشی انجام دهید، اما نگرانی زیادی در مورد میزان درد و نارحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک دارید، باید بدانید که تنها نیستید. داشتن انتظارات واقع بینانه، کسب اطلاعات در مورد بهترین داروهای ضد درد و آماده شدن برای مراقبت از خود پس از عمل لیپوماتیک می‌تواند به از بین بردن ترس از درد این روش کمک کند. سوال پرتکرار برخی از زیباجویان و مراجعان این است که آیا لیپوماتیک شکم درد دارد ؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که لیپوماتیک شکم و پهلو در درجه اول، یک روش جراحی زیبایی با حداقل تهاجم برای از بین بردن رسوبات موضعی چربی کوچک تا متوسط است که به آن لیپکتومی ساکشن، لیپوپلاستی، لیپوسکوپی یا به اختصار لیپو نیز گفته می‌شود.

اینفوگرافی درد بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافی درد بعد از لیپوماتیک

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و غالب افراد فقط بعد از پایان جراحی و از بین رفتن بی‌حسی، احساس درد خواهند داشت. برای این دست از افراد در این مقاله به معرفی روش‌های کاهش درد شکم بعد از لیپوماتیک می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت نوبت با مشاورین زیبایی ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره تخصصی لیپوماتیک با دکتر سعید شیرنگی

شماره تماس: 09108822057
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

آیا لیپوماتیک درد دارد؟

در پاسخ به این سوال که: آیا عمل لیپوماتیک دردناک است یا خیر باید بگوییم، این روش طی بی‌حسی موضعی و یا در برخی موارد خاص، تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود، بنابراین افراد احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهند داشت. روش معمول بی‌حسی برای لیپوماتیک، تزریق دوز مناسبی از داروهای بی‌حسی مانند لیدوکائین است. مهم‌ترین نکته برای داشتن یک عمل راحت، بدون تحمل درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک ، انتخاب یک جراح پلاستیک ماهر و باتجربه است. برخی افراد اهمیت انتخاب پزشک، نوع تخصص او و میزان تجربه‌اش را جدی نمی‌گیرند و متاسفانه نتایج غیر قابل جبرانی را پس از عمل خواهند دید. با این اوصاف؛ اگر می‌خواهید بدون هیچ دردسر و دردی، از شر چربی‌های مقاومتان خلاص شوید، یک پزشک کارکشته را انتخاب کنید تا با سعی صدر، دقت و مهارت اقدام به استخراج چربی‌های نواحی مختلف بدن شما کند.

مطالب بیشتر: هزینه لیپوماتیک

فرایند جراحی لیپوماتیک چگونه است؟

حتی اگر در محدوده وزن ایده آل خود یا در نزدیکی آن باشید، ممکن است در برخی از قسمت‌های بدنتان چربی اضافی داشته باشید که ترجیح می‌دهید آن‌ها را از بین ببرید. شاید شما حتی با رژیم گرفتن و ورزش کردن، برای از بین بردن این چربی‌ها تلاش کرده باشید، اما در نهایت از “آب کردن” آن‌ها کاملا ناامید شده‌اید. اگر سنی بالای 18 سال دارید و مشکل و یا بیماری خاصی (مانند فشار خون بالا، مشکل انعقاد خون، بیماری قلبی یا کبدی و …) نداشته باشید، می‌توانید یک کاندید بسیار مناسب برای انجام لیپوماتیک باشید. طی این روش ابتدا پزشک جراح برای مشخص نمودن نواحی نیازمند درمان، با استفاده از قلم، خطوطی را روی بدن شخص می‌کشد.

سپس داروهای بی حسی مانند لیدوکائین، برای راحتی فرد در طی لیپوماتیک تجویز و تزریق می‌شوند. در مرحله بعد برش‌های کوچک و نامحسوسی در نقاطی که کمتر در معرض دید باشند، برای ورود کانولا، ایجاد می‌شود. کانولا چربی‌ها را با استفاده از یک حرکت از جلو به عقب کنترل شده، می‌شکند و سپس آن‌ها را با استفاده از وکیوم جراحی یا سرنگ متصل به کانولا، از بدن خارج می‌کند. در پایان اگر برش نیاز به بخیه داشته باشد، بخیه زده می‌شود و در غیر این صورت، به همان صورتی که هست، پانسمان خواهد شد.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بازو

میزان درد در هنگام جراحی

میزان درد در هنگام جراحی

همان طور که ذکر شد، درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک احساس می‌شود و فرد هیچ ناراحتی حین عمل نخواهد داشت. اگر کسی احساس درد در هنگام جراحی لیپوماتیک کند، باید سریع پزشک را مطلع نماید تا مجددا بی حسی موضعی را برای از بین بردن حس در او، اعمال کند. به این ترتیب، شخص زیباجو در تمام مدت انجام این روش بیدار و هوشیار است و می‌تواند به طور کاملا عادی، با پزشک و تکنسین‌ها مکالمه کند. آن‌ها فقط در ناحیه تحت درمان بی‌حس هستند و نکته مهم این است که بی‌حسی موضعی آن‌ها، منطقه‌ای است. یعنی به عنوان مثال؛ اگر کسی داوطلب لیپوماتیک ران یا باسن باشد، تنها عضله‌های این مناطق به منظور جلوگیری از احساس درد، بی‌حس می‌شوند و فرد بلافاصله پس از پایان عمل، می‌تواند بایستد و یا از مطب خارج شود و به خانه برود.

عوامل موثر بر میزان درد لیپوماتیک چیست؟

 1. نحوه عملکرد متخصص
 2. تجهیزات و روش مود استفاده برای تخلیه چربی
 3. آستانه تحمل فرد
 4. لیپوماتیک با جراحی یا بدون جراحی

میزان درد در حین عمل چقدر می باشد؟

در زمان انجام جراحی، درد حس نمی‌کنید چون بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی اعمال می‌شود.

کاهش درد لیپوماتیک:

 1. انتخاب متخصص حرفه‌ای
 2. لیپوماتیک با روش مدرن و تجهیزات پیشرفته
 3. مصرف مسکن توصیه شده
 4. عدم مصرف الکل و دخانیات قبل و بعد از عمل

چه زمان باید به متخصص مراجعه کرد؟

 1. تشدید درد همراه با التهاب و ورم که هر روز بیشتر می‌شود.
 2. رویت عفونت در محل جراحی

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از لیپوماتیک

عواملی که موجب افزایش درد بعد از لیپوماتیک می شوند عبارتند از:

 1. تهاجمی بودن جراحی لیپوماتیک : لیپوماتیک تا حدی یک روش تهاجمی محسوب می‌شود به همین دلیل موجب ایجاد درد می‌شود.
 2. نوع بیهوشی و مقدار ماده استفاده شده برای بیحسی : بیشترین درد در لیپوماتیک مربوط به بیهوشی عمومی و کمترین آن مربوط به بی‌حسی موضعی است زیرا در بیشتر مواقع اثر بیهوشی عمومی سریع‌تر از بین می‌رود.
 3. التهاب بعد از جراحی : التهاب ناشی از بعد از جراحی به دلیل وجود ذرات چربی و سلول‌های خونی خارج شده از رگ‌ها است که در زیر پوست موجب  تورم و درد  می‌شود.
 4. وسعت ناحیه عمل : به طور کلی میزان درد با مقدار چربی برداشته شده حین عمل مرتبط است.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

درد بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟

درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک یک عارضه شایع و موقتی است که بعد از مدتی مراقبت و پیگیری، قابل رفع خواهد بود. این درد معمولاً پس از گذشت حدود دو الی سه روز، تا حد زیادی فروکش می‌کند، با این حال برخی از افراد ممکن است برای داشتن احساس راحتی بیشتر، از جراح پلاستیک خود یک داروی مسکن درخواست کنند. این درد به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک (به منظور جلوگیری از بروز عفونت) و مسکن‌های ساده مانند ژلوفن یا استامینوفن قابل کنترل است. تقریبا حدود 10 روز طول می‌کشد تا تمام اثرات درد به طور کامل از بدن خارج شود. البته این زمان به صورت تقریبی ذکر شد، زیرا بهبودی در برخی افراد به طور ژنتیکی، دیرتر و در برخی دیگر، زودتر اتفاق می‌افتد.

راهکار کاهش درد پس از عمل لیپوماتیک

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است و به همین دلیل روش‌های کاهش درد شکم بعد از لیپوماتیک نیز متفاوت خواهند بود. در حالت کلی روش‌های تسکین درد زیر را می‌توانید در نظر داشته باشید:

 1. مصرف مسکن تجویز شده توسط پزشک جراح
 2. پوشیدن گن فشرده سازی
 3. حفظ پوزیشن مناسب حین خوابیدن
 4. هیدراته نگه داشتن بدن
 5. مصرف آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از عفونت (عفونت باعث افزایش میزان درد می‌شود)
 6. عدم وارد کردن ضربه یا آسیب تا مدت محدود به نواحی تحت درمان
 7. استراحت به میزان مناسب (نه زیاد و نه کم)

مطالب بیشتر: نتایج لیپوماتیک

آیا می‌دانید در چه زمانی لیپوماتیک واقعا خطرناک می‌شود؟

اگر جراح شما بی تجربه باشد یا مرکز درمانی انتخابی شما سهل انگاری کند و بالاترین کیفیت مراقبتی را به شما ارائه ندهد، لیپوماتیک می‌تواند خطرناک باشد. علاوه بر این، زمانی که لیپوماتیک را به عنوان یک درمان معجزه آسا برای از بین بردن چاقی انتخاب می‌کنید، اگر پزشک معالج شما چربی بیش از حد از بدنتان بردارد، به احتمال زیاد در معرض خطر قرار خواهید گرفت. به عبارتی اگر در انتخاب پزشک و مرکز جراحی دقت کامل را به کار بگیرید می‌توانید از ایمن بودن متد زیباییتان مطمئن باشید.

آیا عمل زیبایی لیپوماتیک امن است؟

هنگامی‌که رژیم غذایی و ورزش نمی‌توانند چربی‌های سرسخت را از بین ببرند، لیپوماتیک می‌تواند روشی مطمئن و موثر برای دستیابی به اندامی‌متناسب باشد. مانند هر جراحی دیگری، لیپوماتیک خطراتی مانند خونریزی و واکنش به داروی بیهوشی را به همراه دارد و عوارض احتمالی مخصوص لیپوماتیک که عبارتند از: حذف ناهموار چربی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، التیام غیرمعمول زخم‌ها، برآمدگی‌های ناموزون، موج دار یا پژمرده شدن بافت‌های تحت درمان ممکن است تجربه  شوند.

راهکار کاهش درد پس از عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک در کرج

 اگر شما علاقه به انجام پیکر تراشی دارید اما نگران درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک هستید، می‌توانید با دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. ایشان پس از بررسی سابقه پزشکی شما، می‌توانند ایده واقع بینانه‌ای درباره احتمال ایجاد زخم در این روش و زمان باقی ماندن آن به شما ارائه دهند. شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره 09108822057 یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، یک نوبت مشاوره حضوری را ترتیب دهید.

علائم و نشانه های که باید به پزشک مراجعه کنید

همان گونه که می دانید هر نوع جراحی با خطرات همراه است، بنابراین لازم است به بدن خود برای نشانه‌های ناشی از عوارض مانند عفونت توجه داشته باشید . این نکته می تواند به کاهش خطرات وعوارض جدی، کمک کند. بنابراین در صورتداشتن هر یک از نشانه‌های زیر باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 • تورم، کبودی که روز به روز افزایش می یابد
 • درد خیلی شدید
 • احساس سردرد، حالت تهوع یا استفراغ
 • داشتن تب بالا
 • ترشح  زرد یا سبز از ناحیه برش که دارای بوی نامطبوع است.
 • در صورت داشتن خونریزی که متوقف نمی شود.

نقش پزشک در کاهش درد جراحی لاغری

عملکرد متخصص در کاهش درد لیپوماتیک

با توجه به اینکه عمده متقاضیان لیپوماتیک از درد در حین انجام عمل نگران هستند، لازم است این نکته را بیان کنیم یکی از عوامل بسیار مؤثر بر میزان درد پیکرتراشی، عملکرد متخصص است. هر چند که در طی انجام جراحی از بیهوشی یا بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد اما اگر پزشک شما نتواند فرآیند تخلیه چربی از اندام هدف را به خوبی انجام داده و باعث آسیب‌های بافتی گردد، زمانی که اثر ماده بی‌حسی برطرف می‌شود، درد شدیدی را احساس خواهید کرد. بنابراین مراجعه به بهترین متخصص لیپوماتیک برای کاهش درد جراحی لاغری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد به خصوص اینکه آسیب‌های بافتی می‌تواند عفونت را نیز با خود به همراه داشته باشد.

عوارض احتمالی و خطرات ناشی از عمل زیبایی لیپوماتیک

برای آن دسته از افراد که به چاقی موضعی مبتلا بوده و رژیم‌های غذایی و ورزش کردن نتوانسته است تأثیری بر لاغری اندام آن‌ها بگذارد، روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که در این میان لیپوماتیک به عنوان یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها شناخته شده است. اما به هر حال هر عمل زیبایی و درمانی عوارض خاص خود را دارد و این قانون درمورد پیکرتراشی نیز صدق می‌کند. از جمله مهمترین عوارض احتمالی جراحی لاغری عبارتند از:

 1. شما به مدت چند روز در محل جراحی احساس درد، التهاب، ورم و کبودی خواهید داشت. این عوارض موقت هستند و بعد از چند روز به طور کامل برطرف می‌گردند.
 2. برخی از عوارض ناشی از لیپوماتیک به دلیل خطای پزشکی اتفاق می‌افتند. برای مثال عدم کنترل دستگاه در زمان تخلیه چربی می‌تواند آسیب‌های بافتی را به همراه داشته باشد که در ادامه آن آسیب دیدن عصب‌ها و رگ‌های خونی را شاهد خواهید بود.
 3. ممکن است به ماده بی‌حسی حساسیت داشته باشید به همین دلیل است که متخصص بعد از جراحی لازم می‌داند شما حداقل ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری بمانید.
 4. برخی از افراد دچار بی‌حسی در ناحیه هدف می‌شوند گویی حس خود را در آن قسمت از دست داده‌اند.

دوان نقاهت عمل لیپوماتیک چقدر طول خواهد کشید؟

اگر برای شما این سؤال نیز به وجود آمده است که دوره نقاهت عمل لیپوماتیک چقدر است، لازم است بدانید که حداقل دو هفته طول می‌کشد تا عوارض جانبی شامل خونمردگی، ورم التهاب و کبودی به طور کامل برطرف شوند اما متخصص از شما می‌خواهد بعد از چند روز، پیاده‌روی‌های آهسته و آرام را شروع کنید تا از این طریق بتوانید به تخلیه مایعات تجمع یافته در محل زخم‌ها کمک کنید. همچنین لازم است به مدت حداقل چهار هفته به صورت شبانه‌روزی از گن طبی استفاده نمایید. این مسأله برای جلوگیری از افتادگی پوست و فرم گرفتن بهتر بدن و کمک به ترمیم سریع‌تر زخم‌ها اهمیت دارد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد بهتر است حداقل یک تا دو هفته بعد از لیپوماتیک استراحت داشته باشد و از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

منبع : awakenaestheticsverywellhealth

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.