مقالات

همه چیز درباره اتوپلاستی گوش و هزینه های آن 1400

Rate this post

اتوپلاستی مجموعه ای از جراحی‌هایی است که با هدف اصلاح یا ترمیم گوش انجام می‌شود. این جراحی‌ها مشتمل بر مواردی از قبیل تغییر شکل و اندازه، فرم دادن یا مقارنه گوش‌ها برای کودکان و بزرگسالان است که می­تواند در مواردی برای بازیابی و ترمیم بخشی از گوش یا تمام این ناحیه نیز صورت ­گیرد. عمل جراحی زیبایی گوش ناهنجاری­‌های مختلفی را که در گوش‌­ها وجود دارد پوشش می­‌دهد. به طور کلی افرادی کاندید این نوع عمل هستند که دارای مشکلات زیر باشند:

 • اختلالات ژنتیکی و بدشکلی گوش‌­ها در بدو تولد
 • کشیده شدن بیش از حد معمول زوایای گوش­‌ها
 • عدم مقارنه بین گوش­‌ها
 • بزرگی یا برجستگی گوش‌­ها

گوش­‌ها نیز مانند هر یک از اعضای دیگر به دلیل قرار گرفتن در دو سوی صورت از زمره اعضایی به شمار می‌روند که هر چند در دید عموم قرار می‌گیرند ولی می­توانند مشکلاتی را از نظر تبعات روحی و روانی برای فرد به وجود بیاورند. بسیاری از افراد در این شرایط برای به دست آوردن فرم ایده آل گوش­‌هایشان ترجیح می­‌دهند تا به پزشکان و جراحان پلاستیک مراجعه نمایند. در واقع انجام این عمل می­تواند ضمن بازگرداندن زیبایی و نوعی هارمونی و نظم ویژه به صورت همچنین اعتماد به نفس از دست رفته را نیز به وی برگرداند.

در صورتی که متقاضی این نوع عمل ساکن تهران یا هر شهر دیگری باشد با انتخاب دکتر شیرنگی به عنوان بهترین جراح اتوپلاستی در تهران می­تواند در کمترین زمان ممکن به فرم دلخواه دست پیدا کند. نحوه جراحی اتوپلاستی در کلینیک دکتر شیرنگی کاملا در جهت تحقق اهداف فرد از انجام این عمل بوده و وی می­تواند در کوتاه مدت به این نتایج شگفت انگیز دست پیدا کنید.

اینفوگرافی اتوپلاستی گوش
اینفوگرافی اتوپلاستی گوش

نحوه جراحی اتوپلاستی در کلینیک دکتر شیرنگی

اتوپلاستی با تزریق مواد بی‌حس‌کننده انجام می‌گیرد. البته نوع بیهوشی نیز به تشخیص پزشک جراح در این زمینه بستگی دارد. به هر جهت در این نوع عمل بدین منظور فرد در دو حالت تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت. در حالت نخست ممکن است بی­حسی موضعی انجام گرفته و پس از اطمینان یافتن از بی­حسی در این ناحیه برش­های لازم در محل انجام شود. در حالت دوم با تشخیص جراح مربوطه فرد تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. بنابراین وی در طول عمل هیچ‌گونه دردی نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که در اغلب موارد برای کودکان از روش بیهوشی عمومی استفاده خواهد شد.

مراحل مختلفی که جراحان برجسته در حوزه اتوپلاستی هر یک از پزشکانی از قبیل دکتر شیرنگی به عنوان بهترین جراح اتوپلاستی در تهران انجام می‌دهند به صورت زیر است:

 • پس از انجام بی‌حسی موضعی یا بیهوشی که از تزریق درون رگی بدین منظور استفاده می‌شود پزشک جراح اقدام به برش‌هایی در پشت گوش فرد و بیرون آوردن پوست و غضروف‌های اضافی می‌نماید.
 • زمانی که فرم دلخواه و مورد نظر پزشک پس از انجام این تغییرات به دست آمد پزشک موضع را بخیه زده و پس از پانسمان از بانداژ به منظور بستن موضع و گوش‌ها استفاده می‌کند که بنابر توصیه پزشک تا چند روز باید روی گوش‌ها بماند.
 • مدت زمان انجام عمل و نحوه جراحی اتوپلاستی در کلینیک دکتر شیرنگی تابع شرایط مختلفی است که این مدت زمان می‌تواند تا حدود دو ساعت به طول بینجامد و یا در مدت زمان کمتری انجام شود.

میزان درد جراحی اتوپلاستی چقدر است؟

دردهای ناشی از جراحی اتوپلاستی چندان قابل توجه نبوده و می‌توانید این عمل را با کمترین میزان درد به انجام برسانید. استفاده از مواد تزریقی بی حس کننده با کیفیت عالی و آماده‌سازی فرد قبل از آن هم از نظر روحی و هم مراحل دیگر می‌تواند شرایط مطلوبی را بدین منظور برای وی مهیا سازد. فرد در طول عمل هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد با این وجود همچنان این احتمال وجود دارد که در جراحی به دلیل برش‌هایی که در پوست ایجاد می‌کند به خصوص در ناحیه پشت گوش و برداشتن یا جایگزین کردن غضروف‌های تازه دردهایی خفیف و مقطعی به سراغ وی بیاید. استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند دردهای شما را پس از انجام عمل اتوپلاستی تا حدود زیادی کاهش دهد:

 • مراقبت‌های بعد از انجام عمل
 • استفاده از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک
 • استراحت کردن و عدم تحریک محل زخم

سن مناسب برای انجام اتوپلاستی

همانطور که اشاره کردیم افراد می­توانند از همان سنین کودکی یعنی 6 سال به بالا گزینه مناسبی برای انجام عمل اتوپلاستی باشند. همانطور که اشاره کردیم حتی این مورد می­تواند برای نوزادان نیز تا قبل از 6 ماهگی با انجام عمل بدون جراحی یا برش استفاده شود. البته مراجعه به پزشک هم به منظور عمل زیبایی اصلاحی یا عمل ترمیمی گوش­ از جمله مواردی است که می­تواند در سنین مختلف با توجه به نظر پزشک مربوطه انجام گیرد. معمولا به والدین توصیه می­شود که قبل از این که فرزندشان وارد مدرسه شود و با این مشکل مواجه شود به پزشک مراجعه نمایند و عمل مذکور را برای وی به انجام برسانند.

بهترین سن برای اتوپلاستی

بررسی نتیجه نهایی اتوپلاستی گوش

معمولا در کوتاه مدت یعنی پس از برداشتن پانسمان روی گوش نتایج عمل اتوپلاستی مشاهده می‌شود. این نتایج به خصوص در زمینه رفع مشکلات گوش­‌های برجسته زودتر قابل مشاهده می­‌باشد. بنابراین در صورتی که فرد با مشکلاتی از قبیل بزرگی غیر طبیعی گوش‌ها، قرار گرفتن گوش‌ها در فاصله‌ای دورتر از محل طبیعی، انجام اتوپلاستی ناموفق و عدم تقارن بین دو گوش به مطب یا کلینیک تخصصی مراجعه نماید پس از انجام عمل و دوره نقاهت کوتاه مدت همچنین می‌تواند شاهد نتایج محسوس آن نیز باشد. البته این بدین معنی نیست که انتظارات غیر متعارفی از اتوپلاستی داشته باشد بلکه لازم است به این قضیه کاملا واقع بینانه نگاه کند. در واقع اثربخشی نهایی این عمل می­تواند زمانی بیشتر تثبیت شود که فرد توقعات غیر منطقی از این عمل نداشته باشد.

اتوپلاستی گوش بدون جراحی امکان پذیر است؟

گرچه در ظاهر عمل اتوپلاستی یک عمل سرپایی محسوب می‌شود ولی اصولا این عمل یک نوع جراحی زیبایی و اصلاح‌کننده به شمار می‌رود که در آن لازم است بین دو گوش یا هر یک از گوش‌ها به تنهایی عمل جراحی صورت گیرد. در برخی موارد نیز از موارد غیر جراحی به منظور اصلاح ناهنجاری­‌های گوش به خصوص در نوزادان از روش­‌های غیر جراحی اتوپلاستی یا پینو پلاستی بهره گرفته می­‌شود. در این روش از اسپلینت برای غضروف گوش و نوعی آتل مخصوص برای تثبیت موقعیت گوش­ها استفاده می­شود. به طور کلی این عمل نیازمند تجهیزات و دقت و کنترل توسط پزشک متخصص در این حوزه است و گستردگی و شدت و ضعف نوع عمل را نیز پزشک جراح تشخیص می‌دهد. همچنین ضروری است که این عمل در محیط بهداشتی انجام شود تا مشکلات ناشی از بروز التهاب و عفونت­‌ها گریبانگیر فرد نشود.

جراحی اتوپلاستی در کودکان چگونه است؟

گوش‌ها در سنین کودکی یعنی بین 5 تا 6 سالگی شکل واقعی و به اصطلاح روند رشد واقعی خود را پیدا می‌کنند. از همین رو این دوران بهترین و مناسب‌ترین دوره برای انجام جراحی اتوپلاستی می‌باشد. اصولا نحوه قرارگیری گوش­‌ها باید به گونه‌ای باشد که یک زاویه 20 تا 35 درجه ایجاد کند. در برخی موارد این زاویه به بیش از 35 درجه رسیده و در نتیجه این عمل زیبایی به منظور اصلاح ساختار گوش‌­ها پیشنهاد می­‌گردد. همچنین در صورت انجام عمل اصلاح ناهنجاری برای نوزادان زیر 6 ماه می‌­توان از شیوه غیر جراحی یا بستن آتل که در مطلب فوق به آن اشاره شد می‌­توان بهره گرفت. به طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند که خانواده‌ها قبل از این که کودکانشان وارد دوره نوجوانی شوند و با تبعات منفی ناشی از این مشکلات مواجه شوند پس از مشاوره با جراحان این حوزه نسبت به انجام عمل اقدام نمایند.

عوارض احتمالی پس از اتوپلاستی

اصولا عوارضی که بعد از عمل اتوپلاستی ممکن است در بیماران بروز پیدا کند را می­توان با بررسی­‌ها و تجزیه و تحلیل دقیق قبل از انجام عمل و مراقبت­‌های قبل و بعد از آن به حداقل رساند. از طرفی انتخاب جراح متبحر و تکنیک­‌های جراحی نیز تا حدود زیادی می­تواند در کاهش عوارض اتوپلاستی به بیماران یاری برساند. با این وصف برخی از عوارضی که پس از انجام این عمل ممکن است افراد دچار آن شوند عبارتند از:

 • تغییرات بافت پوست و مشکلات ناشی از بخیه زدن
 • داشتن حساسیت یا آلرژی نسبت به مواد مورد استفاده در اتوپلاستی
 • برجای ماندن آثار زخم یا اسکار
 • بروز عفونت یا خونریزی از محل زخم
 • عدم تقارن گوش­‌ها پس از انجام اتوپلاستی

البته اینطور نیست که تصور کنیم این عوارض قابل رفع نیستند و با مراقبت‌های پس از عمل و مراجعه به پزشک بخش زیادی از آن‌ها برطرف خواهند شد.

ورم بعد از اتوپلاستی گوش

وجود ورم و همچنین کبودی در محل جراحی که اغلب بین 10 روز تا 14 روز پس از انجام این عمل به طول می­انجامد کاملا طبیعی است و پس از این مدت این تورم رفع خواهد شد. در برخی موارد نیز وجود تورم در موضع عمل در ظرف سه تا چهار روز افزایش می­یابد و سپس به تدریج رفع خواهد شد. در مواردی هم وجود ورم در ناحیه مورد نظر ناشی از تند بستن محل و بانداژ آن می­باشد. لازم است در این شرایط حتما موارد زیر رعایت شود:

 • استفاده از سربند مناسب
 • استفاده از کمپرس آب سرد روی موضع در سه تا چهار روز نخست
 • خم نشدن و عدم برداشتن اجسام سنگین
 • عدم قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب برای 2 تا 3 ماه

لازم به ذکر است در صورت تداوم این روند بیش از مدت زمان مذکور حتما به پزشک اطلاع دهید.

جای زخم و بخیه بعد از اتوپلاستی

درمان زخم­‌ها و بخیه‌های پس از انجام عمل اتوپلاستی بسیار مهم است. این کار به منظور پیشگیری از بروز عفونت در موضع و همچنین ایجاد التهابات ناشی از آن و در نهایت برجای ماندن اسکار یا جای زخم در این ناحیه انجام می­شود. ممکن است رد بخیه‌ها پس از این عمل روی گوش بماند یا این که پس از مدتی رفع شود. هر چند ارگانیسم کلی فرد نیز در بر جای ماندن زخم و بخیه یا اسکار پس از عمل می­تواند موثر باشد. استفاده از داروها و کرم­های تجویز شده توسط پزشک نیز می­تواند در عدم ایجاد زخم و رد بخیه روی گوش بسیار موثر واقع شود. بنابراین لازم است فرد توصیه‌های پزشک را در خصوص مراقبت­های پس از انجام این عمل جدی بگیرد.

اقدامات اولیه عمل اتوپلاستی گوش

برخی از اقدامات اولیه‌ای که در در این نوع عمل صورت می‌گیرد عبارتند از:

 • پزشک پس از ارائه توضیحات لازم و ارائه مشاوره همچنین در خصوص سوابق و مشکلات شایع جسمی و احیانا وجود بیماری‌ها، جراحی‌های قبلی و سابقه آلرژیک یا مصرف داروها سوالاتی مطرح خواهد کرد.
 • پزشک معایناتی به منظور نحوه مقارنه گوش‌ها، بزرگی یا برجستگی بیش از حد آن‌ها، فرم گوش‌ها و محل قرارگیری آن‌ها انجام خواهد داد و در صورت لزوم نسبت به ارجاع بیمار به منظور آزمایشات مختلف یا اطمینان از عدم عفونت گوش‌ها توسط پزشک نیز اقدام خواهد نمود.
 • یکی از توصیه‌های پزشک مربوطه این است که از مصرف داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین اطمینان پیدا کند چرا که در حین عمل ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهند. همچنین عدم مصرف دخانیات و ترک آن نیز توسط پزشک پیشنهاد می‌گردد.
 • بهتر است فرد قبل از شروع عمل حتما فرد یک نفر به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد.

اقدامات بعد از جراحی اتوپلاستی

مراقبت قبل و بعد از جراحی اتوپلاستی

قبل از انجام عمل اتوپلاستی لازم است موارد زیر رعایت شود:

 • لازم است فرد قبل از انجام عمل توصیه‌های پزشک را در خصوص قطع مصرف برخی داروها جدی بگیرد. دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق کننده و یک هفته قبل از عمل نیز مصرف دخانیات را قطع کند.
 • بهتر است شب قبل از جراحی به حمام برود چرا که تا چند روز بعد از عمل جراحی قادر به استحمام نخواهد بود.
 • بهتر است از مصرف غذاهای حجیم پرهیز کند و ناشتا وارد اتاق عمل شود.

اقداماتی که بعد از انجام جراحی اتوپلاستی توسط فرد باید انجام شود هم عبارتند از:

 • از خیس کردن و دست زدن به محل زخم پرهیز کند و سعی کند به هیچ وجه پانسمان محل را بر ندارد. بهتر است این کار را به یک هفته بعد از عمل موکول کند.
 • احساس درد پس از عمل طبیعی بوده و با استفاده از داروهای مسکن این مشکل نیز مرتفع خواهد گردید.
 • لازم است از کارهایی مثل فین کردن یا باد انداختن در گوش­ها پرهیز کند.
 • از شنا و استحمام در طول دوران نقاهت بپرهیزد و همچنین در این مدت از پرداختن به ورزش‌های سنگین اجتناب کند.
 • قرار دادن دو بالش زیر سر برای بلند کردن سر می­تواند برای بهبود سریع وی موثر واقع شود و لازم است حتی‌المقدور روی گوش‌ها نخوابد.
 • مواظب باشد سرما نخورد و از رژیم غذایی سالم و آبکی پیروی کند.

مدت زمان دوره نقاهت بعد از اتوپلاستی گوش

معمولا دوره نقاهت پس از انجام اتوپلاستی تا 30 روز به طول می­انجامد. در این مدت لازم است تا فرد ضمن رعایت رژیم غذایی مطلوب همچنین توصیه‌های پزشک را در خصوص مراقبت‌­های پس از این عمل رعایت کند. استفاده از بانداژ فشاری و خوابیدن به پشت می­تواند در کوتاه کردن این دوره و بازگشت به وضعیت عادی فرد به وی یاری برساند. عدم استحمام زودتر از یک هفته و خیس نشدن موضع هم می­تواند در کوتاه کردن دوره نقاهت به فرد کمک کند. از رفت و آمدهای غیر ضروری و به خصوص ورزش کردن در دوره نقاهت خودداری کنید. داشتن عادات بد از قبیل مصرف دخانیات از جمله مواردی است که می­تواند دوره نقاهت را طولانی‌تر کند.

هزینه عمل اتوپلاستی گوش در تهران 

هزینه عمل اصلاح گوش یا اتوپلاستی تابع شرایط مختلفی است. به طور کلی عوامل موثر در هزینه عمل اتوپلاستی مشتمل بر موارد زیر است:

 • دستمزد جراح اتوپلاستی
 • هزینه‌های مربوط به انجام آزمایشات قبل از عمل
 • تعرفه مقرر کلینیک یا بیمارستان مورد نظر
 • هزینه داروها و مواد مورد نیاز برای جراحی( از قبیل داروهای بیهوشی، مواد تزریقی بی­حس کننده و لباس عمل)

 البته به طور کلی عمل اتوپلاستی توسط دکتر شیرنگی به عنوان یکی از پزشکان مجرب در حوزه عمل‌های زیبایی و ترمیمی که در رده بهترین جراح اتوپلاستی در تهران قرار می­گیرد با مناسب‌ترین قیمت ممکن صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر زیبایی و انجام موفقیت‌آمیز این عمل مقدم بر هزینه‌هایی است که بدین منظور پرداخت می‌شود. انتخاب تخصص و تجربه پزشک مربوطه نیز مورد دیگری است که مقدم بر هزینه‌های این عمل می­باشد. هر چند ممکن است در همان جلسه نخست نیز در خصوص هزینه عمل اتوپلاستی گوش اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده شود.

هزینه اتوپلاستی در سال 1400 تابع تعرفه‌ها و نوع عمل است. کیفیت مواد و موارد دیگری از قبیل دستمزد پزشک نیز در این قضیه موثر است. به خاطر داشته باشید زمانی که فرد قصد دارد تا از اتوپلاستی که یک عمل زیبایی محسوب می­شود استفاده کند باید به خاطر داشته باشد که از پوشش بیمه بدین منظور برخوردار نخواهد بود و از همین رو لازم است تا هزینه این نوع عمل را به طور کامل پرداخت نمایید. هزینه عمل نیز معمولا پس از انجام معاینه توسط پزشک به مراجعین اطلاع داده می­شود. شرایط فردی و همچنین مواردی از قبیل شرایط بیمارستان یا کلینیک مورد نظر و انتخاب جراح نیز می‌تواند مستقیما در افزایش هزینه این نوع عمل موثر باشد. البته به طور کلی عمل‌هایی که در آن‌ها از بی­حسی موضعی استفاده می‌­شود در مقایسه با عمل همراه با بیهوشی عمومی از هزینه‌های کمتری برخوردار هستند.

ملاک انتخاب بهترین جراح اتوپلاستی در تهران

شما می‌توانید بهترین جراح اتوپلاستی در تهران را با داشتن موارد زیر شناسایی کنید:

 • داشتن مدارک معتبر رسمی و دکتری تخصصی در این رشته
 • داشتن دانش روزآمد و منطبق با جدیدترین متدهای عمل اتوپلاستی در تهران
 • بازبینی موقعیت آناتومیکی موضع پس از انجام عمل
 • برخورداری از کارنامه و سوابق درخشان در زمینه عمل‌های زیبایی و ترمیمی
 • بازخوردهای مناسب مراجعین و تحقیق در زمینه تجارب و میزان رضایت مراجعین
 • بهره‌مندی از کلینیک مجهز و محیط بهداشتی و کارکنان حرفه‌ای
 • انجام مشاوره رایگان قبل از عمل جراحی و معاینات مربوطه
 • دسترسی آسان از طریق راه‌های ارتباطی و وب سایت معتبر
 • هزینه‌های منطقی و منصفانه متناسب با نوع و کیفیت عمل انجام شده

تمام این فاکتورها و مواردی از قبیل داشتن وب سایت جامع با جدیدترین مطالب در حوزه انواع عمل‌های زیبایی و ترمیمی را می‌توانید به تنهایی در دکتر شیرنگی و کارنامه علمی و تخصصی وی بیابید. توصیه می‌کنیم در صورتی که از مشکلات شایع گوش به غیر از مشکلات شنوایی رنج می‌برید و نیازمند اصلاح و رفع آن هستید در اولین فرصت به کلینیک تخصصی دکتر شیرنگی مراجعه نموده یا از طریق سایر راه‌های ارتباطی جهت رزرو نوبت و انجام مشاوره و معاینه تماس بگیرید.

منبع
pubmeddrbulentdemir

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.