لیپوماتیکمقالات

راهنمای جامع بستن گن بعد از لیپوماتیک و اثرات آن

4/5 - (20 امتیاز)

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک باعث احساس راحتی در مراحل اولیه بهبودی پس از عمل و همچنین کمک به تسریع روند آن می‌شوند. لباس‌های فشرده سازی که از پارچه‌های مقاومی مانند نایلون و لیکا ساخته شده‌اند، دارای کشش سه بعدی و درجه‌بندی شده‌ای هستند که کمک می‌کند تا مایع زیر جلدی (تورم) که پس از لیپوماتیک شکم و پهلو ایجاد می‌شود را از بدن خارج نماید. تقریباً تمام جراحان پلاستیک، پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک را یکی از موثرترین راه‌ها برای حفظ نتایج مطلوب و جلوگیری از تورم بیش از حد می‌دانند. گن‌های فشاری باید به طرز محسوسی احساس آرامش در فرد ایجاد کنند، یعنی نه آنقدر تنگ باشند که باعث درد یا تنگی نفس شود و نه آنقدر گشاد که باعث عدم تاثیرگذاری مطلوب گردد.

اینفوگرافی پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک
اینفوگرافی پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک

در واقع، گنی مناسب است که در عین راحتی، بدن را تحت فشار قرار دهد. این لباس‌ها دارای پارچه‌ای ضد میکروبی و قابل تنفس هستند که مانع از تحریک پوست می‌شوند. مدت زمان بستن گن بعد از لیپوماتیک در هر فرد نسبت به شرایط بدنی، میزان چربی خارج شده و سن او متفاوت است و ممکن است بین 1 الی 3 هفته متغیر باشد. بسیار مهم است که افراد در شب و هنگام خواب، حتما این گن‌ها را بپوشند. همچنین تمیز نگه داشتن گن، استفاده از آن را خوشایندتر می‌کند، بنابراین بهتر است که هر چند روز آن را با استفاده از صابون‌های ملایم با دست بشویید.

اهمیت استفاده از گن پس از جراحی لیپوماتیک

به دلایل مختلفی جراحان، بستن گن بعد از لیپوماتیک را توصیه می‌کنند:

 1. گن به کاهش تورم کمک می‌کند: بدن به طور طبیعی در دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک، مایعاتی را تولید می‌کند که می‌توانند در نواحی تحت درمان جمع شده و به دام بیفتند و موجب تورم، ناراحتی و طولانی شدن روند بهبودی شوند. گن، فشار یکنواختی را در ناحیه تحت درمان وارد می‌کند و به این ترتیب از تورم بیش از حد جلوگیری می‌نماید و به بدن کمک می‌کند تا مایعات جمع شده را جذب کند.
 2. موجب کاهش کبودی می‌شود: انتظار می‌رود بعد از انجام لیپوماتیک، در اثر ضربه به رگ‌های خونی، کبودی ایجاد شود. شدت و ماندگاری کبودی‌ها از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، با این حال، فرد با پوشیدن گن می‌تواند شدت آن را به حداقل برساند. هنگامی که رگ‌های خونی آسیب می‌بینند، خون به بافت اطراف آن ناحیه وارد می‌شود و باعث تغییر رنگ پوست در بالای محل آسیب می‌شود. فشار ثابت ناشی از گن فشرده سازی، به جلوگیری از خونریزی کمک می‌کند و از حرکت خون به سمت سطح پوست جلوگیری می‌نماید تا کبودی را کاهش دهد.
 3. روند بهبود زخم لیپوماتیک را تسریع می‌کند: زخم‌های کوچک یا بزرگی که در اثر ایجاد برش به منظور ورود کانولا به بافت ایجاد می‌شوند، با پوشیدن دائم و منظم گن، زودتر بهبود می‌یابند.
 4. نتایج حاصل از لیپوماتیک را بهبود می‌بخشد: استفاده از گن‌های فشرده سازی به طور قابل توجهی در سفت کردن، لیفت و بدون چروک نمودن پوست و از بین بردن تورم تاثیر دارد. تعداد زیادی از زیباجویانی که از این گن بعد از پایان عمل استفاده کرده‌اند، بازخوردهای مثبتی را مبتنی بر بهبود نتایج حاصل از لیپوماتیک گزارش کرده‌اند.
 5. کاهش دوران نقاهت: بستن گن بعد از لیپوماتیک ، با اعمال فشار دائم و یکنواخت بر نواحی تحت درمان، موجب کاهش دوران نقاهت خواهد شد.

مطال بیشتر: تغذیه بعد از لیپوماتیک

اهمیت استفاده از گن پس از جراحی لیپوماتیک

بستن گن بعد از لیپوماتیک

بستن گن بعد ازلیپوماتیک یکی از نکات و مراقبت‌های مهم بعد از عمل محسوب می‌شود. پوشیدن گن بعد از جراحی  بر روی نتایج  جراحی  تاثیر بسیار خوبی می‌گذارد و به بهبودی زودتر شما کمک می‌کند در حقیقت استفاده از گن روند بهبودی را تا حد زیادی سرعت می‌بخشد، به این معنی که شما می‌توانید پس از جراحی با استراحت کوتاه به زندگی عادی خود بازگردید ونتیجه بهتری از جراحی بگیرید.

پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک در گرفتن نتایج بهتر بسیار کمک‌کننده است زیرا گن‌ها موجب ثبات و شکل‌گیری خطوط جدید بدن شما خواهند شد، بیمارانی که از گن بعد از جراحی استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که از گن استفاده نمی‌کنند درد کمتری تجربه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: عوارض لیپوماتیک

گن لیپوماتیک چیست؟

گن لیپوماتیک لباس مخصوصی است که جراح بعد از جراحی به شما توصیه می‌کند از آن استفاده کنید. استفاده از گن بیشتر برای رسیدن به نتیجه بهتر و کاهش عوارض عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. گن‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلف بدن فشار یکسانی ایجاد کنند. که همین امر موجب می‌شود در سطح پوست ناهمواری کمتری ایجاد شود. همچنین بستن گن بعد از لیپوماتیک کمک می‌کند خونابه جمع شده در زیر پوست تخلیه شود و به این ترتیب از عفونت در این ناحیه جلوگیری شود. گن های لیپوماتیک برای قسمت‌های مختلف بدن طراحی شده‌اند. طی چهار تا شش هفته اول بعد از لیپوماتیک به شما توصیه خواهد شد که به طور مداوم از این لباس‌ مخصوص استفاده کنید. در انتخاب سایز و مارک گن خود دقت کنید چرا که سایز گن باید به گونه ای باشد که خیلی تنگ یا گشاد نباشد.

اهداف بستن گن بعد از لیپوماتیک

 • جلوگیری از افتادگی پوست
 • کمک به تخلیه مایعات از محل زخم و کاهش ورم
 • کمک به ترمیمی سریع‌تر زخم‌ها

نوع گن مناسب

گن‌ها جنس‌های مختلفی دارند و باید از متخصص درمورد بهترین گن براساس اندام هدف، سوال کنید.

مدت زمان بستن گن

حداقل تا 4 هفته به صورت شبانه‌روزی گن بپوشید و سپس متخصص تعیین می‌کند تا چه زمانی باید به پوشیدن گن ادامه دهید.

چند نکته در مورد تاثیر گن بعد از لیپوماتیک

 • تمیز بودن گن در زمان استفاده و عدم وجود خونابه بر روی آن
 • پوشیدن گن براساس زمان توصیه شده
 • خودداری از محکم بستن گن به گونه‌ای که فشار زیادی به بدن وارد شود.

مزایای بستن گن بعد از لیپوماتیک

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک به رفع چربی‌های مانده در محل‌های لیپوماتیک کمک می‌کند، زیرا گن با فشاری که به بدن شما وارد می‌کند باعث می‌شود تا چربی‌های باقی مانده به راحتی تخلیه شوند. بستن گن کمک می‌کند دوره نقاهت شما راحت طی شود و نتیجه خوبی از جراحی بگیرید.

دلیل بستن گن بعد از لیپوماتیک

بستن گن بعد از جراحی بسیار مهم است به گونه‌ای که شما باید گن مخصوص عمل خود را به غیر از زمانی که به حمام می‌روید، به مدت چهار هفته استفاده کنید به سه دلیل اصلی باید شما از گن در این مدت استفاده نمایید:

 1. کنترل تورم: فشرده‌سازی بافت‌ها به کمک گن بعد از جراحی به شما کمک می‌کند که بدن شما مایع بافت‌های ناحیه جراحی را که تجمع می‌یابد، جذب کند. بدون استفاده از گن، جذب مایع نیاز به مدت زمان بیشتری دارد.
 2. بهبودی چین وچروک‌های محل جراحی : گن کمک می‌کند تا بافت‌ها بدن در دوره نقاهت حالت چسبندگی خود را در لایه‌های زیرین حفظ نمایند و از بروز چروک در پوست تا حد زیادی جلوگیری شود.
 3. بهبود زخم: به نظر می‌رسد که ایجاد فشار در بهبود ظاهر زخم نقش زیادی دارد. زخم لیپوماتیک ممکن است در قسمتی از بدن باشد که قابل مشاهد است. شما با استفاده از گن می‌توانید محل زخم را تا حدی صاف‌تر، نرم‌تر و کمتر کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

چه نوع گنی باید پس از لیپوماتیک استفاده کنید؟

گن‌ها انواع مختلفی دارند که معمولاً برحسب نوع جراحی نام‌گذاری شده است. بیشتر جراحان زیبایی به بیماران خود  توصیه می‌کنند که تا زمان مشخصی پس از لیپوماتیک از گن استفاده کنند. این گن‌های مخصوص در واقع برای ایجاد فشرده سازی پس از لیپوماتیک در نواحی مورد جراحی طراحی و استفاده می‌شوند.

برخی از انواع گن از جنس پارچه کشی هستند. اما در برخی گن‌های دیگر از پارچه‌های الاستیک معمولی استفاده شده است. اغلب گن های لیپوماتیک بدون درز هستند به گونه‌ای که بدون نیاز به در آوردن گن می‌توان به توالت رفت. طرز استفاده از گن‌ها بسیار ساده است. گن ها حالت الاستیک مانندی دارند که این امر موجب می‌شود تا حدی به فیت شدن بدن کمک کنند. بسیاری از این گن‌ها قابل تنظیم هستند و یا اینکه به صورت جوراب مانند طراحی شده‌اند تا به راحتی بتوان از آن‌ها در ناحیه مورد جراحی استفاده کرد. کاربرد گن‌ها براساس کاربرد آن‌ها متفاوت است در اینجا به انواع گن اشاره شده است:

 1. گن صورت و ناحیه غبغب
 2. گن پهلو و شکم
 3. گن پشت گردن و بازو
 4. گن لیپوماتیک ران

مدت زمان بستن گن بعد از لیپوماتیک

مدت زمان پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک چقدر است؟ لازم است تمام بیماران به مدت متوسط ۴-۶ هفته برای جراحی‌هایی مانند جراحی شکم از گن فشاری استفاده کنند. برای عمل‌های کوچک‌تر مانند لیپوماتیک غبغب بستن، دو هفته گن کافی می‌باشد. مدت زمان پوشیدن گن بعد از جراحی به  تشخیص جراح شما، میزان پوست یا چربی تخلیه شده، میزان شلی پوست و خاصیت ارتجاعی پوست بستگی دارد. اگر از گن خود  پس از جراحی راضی نیستید، لازم است با جراح خود در میان بگذارید. و در مورد پوشیدن گن و نحوه تنظیم آن از او راهنمایی بخواهید.

مدت زمان بستن گن بعد ازلیپوماتیک

بستن گن در هنگام خواب

بعد از انجام عمل لیپوماتیک شما باید در چهار هفته اول عمل زیبایی شکم در هنگام خواب نیز از گن استفاده کنید. برای عمل‌های شکمی مانند ابدومینوپلاستی لازم است در هنگام خواب نیز از گن استفاده کنید. در هفته‌های بعدی یعنی هفته پنجم و ششم می‌توانید در هنگام خواب گن را در بیاورید. به خاطر داشته باشید که پوشیدن گن در زمان خواب، ضرروی نیست.

نکاتی در مورد بستن گن بعد از لیپوماتیک

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که گنی که شما استفاده می‌کنید نباید به ناحیه جراحی بیش از اندازه فشار بیاورد گن‌ها باید متناسب با سایز بدن شما باشند و پوست شما بعد از بستن گن نباید روی هم جمع نشده باشند و گن را به‌صورت متناوب استفاده کنید. 15 الی 20 روز بعد از عمل، شما باید گن خود را کوچک‌تر کنید البته باز هم تاکید می‌شود که کوچک کردن سایز گن، نباید به گونه‌ای باشد که به پوست شما فشار وارد شود. زیرا فشار بیش از حد موجب تورم و التهاب خواهد شد.

نکاتی درمورد استفاده از گن طبی بعد از لیپوماتیک

همان‌گونه که متوجه شدید استفاده از گن طبی بعد از لیپوماتیک از مهمترین نکات مراقبتی در دوره نقاهت به حساب می‌آید. اما فراموش نکنید برای استفاده از این لازم است چند نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید:

 1. با توجه به اینکه جنس گن‌ها متفاوت است بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم همان جنسی که متخصص به شما توصیه کرده است را خریداری کنید تا دچار عوارضی همانند عرق‌سوز شدن پوست نشوید.
 2. با توجه به اینکه گن به محل زخم‌ها فشار وارد می‌کند و این مسأله باعث خروج مایعات حبس شده در اندام هدف می‌گردد، بنابراین رد خون بر روی گن باقی خواهد ماند. حتماً نسبت به تمیز نگه داشتن آن توجه داشته باشید. پیشنهاد ما بر این است که حداقل دو گن طبی بخرید و زمانی که یکی از آن‌ها آلوده به خونابه شود؛ باید گن تمیز آن را عوض کنید.
 3. بستن گن باید طبق دستورالعمل متخصص باشد. برای مثال باید حداقل ۴ هفته به صورت شبانه‌روزی گن را ببندید. حتی اگر احساس درد داشتید بهتر است این شرایط را تحمل کنید تا دچار مشکلات بعد از دوره نقاهت همانند افتادگی پوست نشوید.

عوارض ناشی از نبستن گن بعد از لیپوماتیک

عوارض نبستن گن بعد از لیپوماتیک

لازم است بدانید اگر در بستن گن بعد از لیپوماتیک کوتاهی کنید عوارضی گریبان‌گیر شما خواهند شد که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض نبستن گن بعد از لیپوماتیک

 1. مهمترین اتفاق بعد از لیپوماتیک ناشی از نبستن گن، افتادگی پوست است. همانگونه که گفته شد در جریان لیپوماتیک چربی‌های بدن تخلیه شده و فضای خالی پوست و عضلات اندام هدف ایجاد می‌شود. اگر گن را نبندید این اتفاق باعث می‌شود پوست دچار افتادگی شده و شما نیاز به عمل جراحی زیبایی برای برداشتن پوست اضافه خواهید داشت.
 2. کسانی که نسبت به بستن گن بعد از لیپوماتیک کوتاهی می‌کنند باید منتظر مشکلاتی همانند تشکیل اسکار در محل زخم و عفونت باشند زیرا فشاری که ناشی از گن به محل جراحی وارد می‌شود، از طریق کمک به خروج سریع‌تر مایعات، مانع از عفونت شده و همچنین چون سرعت التیام زخم‌ها را بالا می‌برد خطر تشکیل اسکار پایین می‌آید.
 3. و در آخر اینکه نبستن گن بعد از لیپوماتیک به معنای از دست رفتن نتیجه این عمل زیبایی است چرا که شما نمی‌توانید به زیبایی اندام دلخواه خود برسید.

منبع : plasticsurgerycornerparkercenter

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.