جراحی بینیمقالات

ترمیم و رفع جای بخیه بعد از عمل بینی

0
(0)

باقی‌ماندن جای بخیه عمل بینی یکی از دغدغه‌های افرادی است که تمایل دارند عمل بینی انجام دهند. باقی ماندن جای زخم و بخیه بعد از جراحی بینی به پارامترهای مختلفی اعم از نوع عمل جراحی، نحوه مراقبت از زخم‌ها و جای بخیه بعد از جراحی، دقت و مهارت پزشک جراح و … بستگی دارد. به عنوان مثال اگر پزشک جراح از روش باز برای عمل جراحی استفاده کند و برش‌هایی که در طی این عمل ایجاد می‌شوند؛ ظرافت کافی نداشته باشند؛ ممکن است فرد بعد از عمل جای بخیه را مشاهده کند.

عمل بینی در بین سایر عمل‌های زیبایی پیچیدگی بیشتری دارد؛ به همین سبب باید بیش از سایر عمل‌ها برای تعیین جراح و پزشک وقت گذاشته شود. در ادامه مطلب در خصوص راه‌های از بین بردن اسکارهای باقی مانده، انواع بخیه در جراحی بینی و نکات مراقبتی مطالبی بیان خواهد شد.

اینفوگرافیک رفع جای بخیه بعد از عمل بینی
اینفوگرافیک رفع جای بخیه بعد از عمل بینی

انواع بخیه در جراحی بینی

نوع بخیه از دیگر پارامترهایی است که در باقی ماندن جای بخیه عمل بینی می‌تواند تاثیر داشته باشد. در حالت کلی بخیه به دو دسته غیر قابل جذب و قابل جذب تقسیم‌بندی می‌شوند.

بخیه‌های غیر قابل جذب

 نخ‌های به کار رفته شده در بخیه‌های غیر قابل جذب، به دو دسته طبیعی مانند پنبه و مصنوعی مانند نخ نایلون تقسیم‌بندی می‌شوند. در برش‌های پره بینی، برش‌های پوست وسط بینی و در کناره‌های بینی از این نوع بخیه استفاده می‌شود. این بخیه برای کسانی که تمایل دارند طی عمل جراحی بینی، ساختار بینی باریک شود و پره‌های بینی جمع‌تر شود؛ بیشتر به کار برده می‌شود. اگر پزشک در ایجاد این بخیه‌ها، دقت لازم را به کار نبرد؛ به احتمال زیاد جای بخیه ماندگار خواهد شد. علاوه بر این، زیباجو باید سر وقت تعیین شده اقدام به کشیدن بخیه‌ها کند؛ هر گونه تاخیر در کشیدن بخیه‌ها احتمال ماندگاری جای بخیه عمل بینی را بیشتر خواهد کرد.

بخیه‌های قابل جذب

 نخ این بخیه‌ها نیز به دو دسته طبیعی مانند نخ کلاژن و غیر طبیعی مانند ویکریل تقسیم‌بندی می‌شوند. بخیه‌های قابل جذب، برای درون بینی و مخاط بینی کاربرد دارند. برخی افراد گمان می‌کنند که استفاده از بخیه‌ قابل جذب برای قسمت‌های دیگر بینی مانند پره‌ها، احتمال باقی ماندن جای زخم را کاهش می‌دهد؛ در صورتی که استفاده از بخیه‌های قابل جذب برای کناره‌ها و جلوی بینی احتمال باقی ماندن جای بخیه عمل بینی را افزایش می‌دهد.

معرفی انواع روش از بین بردن جای بخیه روی بینی بعد از عمل

ماساژ دادن

شاید کمی متعجب شده باشید، اما قطعا ماساژ دادن می‌تواند نتایج خیره کننده ای را برای از بین بردن اسکار یا جای بخیه عمل بینی داشته باشد. جای زخم یک لایه محافظ است که به بدن به طور طبیعی بر روی قسمت برش خورده ایجاد می‌کند. کلاژن سازی به طور طبیعی در بدن انجام می‌گردد و معمولا مقدار زیادی کلاژن برای ترمیم زخم ناشی از برش بینی توسط بدن تولید می‌شود. تجمع کلاژن‌ها در قسمت برش خورده باعث می‌شود تا شاهد اسکار یا جای زخم باشیم. ماساژ دادن می‌تواند به مرور زمان باعث نرم شدن بافت اسکار شود.

نرم شدن اسکار زمینه را برای از بین رفتن جای بخیه فراهم می‌کند. ماساژ دادن اگر به درستی انجام شود می‌تواند از از تجمع مایعاتی مثل خون در اطراف محل برش جلوگیری کند. این موضوع باعث می‌شود تا ورم و کبودی را نیز به مرور زمان از بین ببرد. بدین ترتیب می‌توان گفت ماساژ دادن روشی بسیار مفید و کاربردی برای رفع اثرات نامطلوب جراحی بینی به شمار می‌رود.

ماساژ دادن جای بخیه عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟

اولین نکنه‌ای که برای ماساژ دادن باید به آن توجه شود، این است که ابتدا باید صبر کنیم تا زخم به خوبی ترمیم یابد سپس ماساژ دادن را شروع کنیم. برای اینکه ماساژ را شروع کنیم می‌بایست ابتدا انگشت شست و انگشت اشاره خود را دو طرف پل بینی قرار داد. با این حالت می‌توان برای چند ثانیه بینی را بین انگشت‌ها نگه داشته و سپس آن را رها می‌کنیم. مرحله بعدی ماساژ دادن بینی برای ترمیم جای بخیه بینی کشیدن دو انگشت نام برده شده به دو سمت بینی است. این کار را باید با نرمی و ظرافت انجام دهیم.

مصرف پماد برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی

پمادهای مختلفی در بازار موجود است که قابلیت ترمیم جای بخیه عمل بینی را دارند. این پمادها هر کدام ممکن است ترکیبات متفاوتی داشته باشند اما کارایی آنها تقریبا یکسان است. برخی از پمادهایی که به منظور رفع جای بخیه بینی بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل پمادهای حاوی ویتامین‌های A و D، سیکاتریسیل، سیکا‌اکتیو، زینک اکساید و… می‌باشند. توجه داشته باشید که استفاده از پماد برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی فقط طبق دستور و تجویز پزشک انجام شود و به هیچ عنوان مصرف خودسرانه این محصولات را شروع نکنید. پزشک شرایط هر بیمار را به طور اختصاصی بررسی کرده و با توجه به ترکیبات پماد، بهترین گزینه را برای شخص تجویز می‌کند.

مطالب بیشتر: معرفی داروهای مجاز بعد از عمل بینی

چه مدت زمان می‌برد تا جای بخیه بینی عمل شده از بین برود؟

قطعا چیزی که مشخص است نمی‌توان زمان یکسانی برای همه افراد تعیین کرد. هر شخصی ممکن است بعد از عمل شرایط متفاوتی داشته باشد. هر شرایط خاصی می‌تواند مدت زمان لازم برای از بین رفتن جای بخیه بینی عمل شده را کاهش یا افزایش دهد. به همین خاطر جواب افرادی با سوال جای بخیه بینی چه زمانی خوب می‌شود؟ کمی دشوار است. نازک بودن یا ضخیم بودن پوست بینی و سبک زندگی مثل سیگار کشیدن، قلیان کشیدن، در معرض آفتاب قرار گرفتن و… از جمله عواملی هستند که می‌توانند بر روی کاهش یا افزایش مدت زمان لازم برای بهبود اسکار یا جای بخیه عمل بینی تاثیرگذار باشند.

مدت زمان بهبود جای اسکار بعد از عمل بینی

نکات مراقبتی در مورد بخیه های ناشی از عمل بینی

آشنایی با نحوه مراقبت صحیح از جای بخیه بعد عمل بینی، می‌تواند نقش مهمی در کوتاه شدن دوره نقاهت و بهبود سریع‌تر زخم‌ها داشته باشد. همین عوامل به تنهایی، احتمال باقی ماندن جای بخیه بعد عمل بینی را کاهش می‌دهند. از جمله نکات مراقبتی در خصوص بخیه‌های عمل بینی عبارتند از:

کنترل عطسه و سرفه بعد عمل بینی

 عطسه و سرفه دو مکانیسم طبیعی بدن هستند که به صورت غیرارادی و در پاسخ به عوامل آلرژن و میکروب‌ها رخ می‌دهند. امکان متوقف کردن این مکانیسم‌ها وجود ندارد، اما می‌توان با رعایت نکاتی مثلاً دوری از مواد آلرژن از بروز آنها تا حدود زیادی جلوگیری کرد. در صورت ایجاد احساس عطسه و سرفه، نباید جلوی بروز آنها گرفته شود؛ زیرا این کار فشار زیادی به عضلات صورت و بینی وارد می‌کند؛ در هنگام عطسه و سرفه دهان باید باز باشد تا فشار کمتری به بینی وارد شود. از طرفی باید از باز کردن بیش از حد دهان یا بستن دهان در هنگام عطسه و سرفه اجتناب کرد. برای خمیازه نیز تمامی این نکات باید رعایت شوند. در غیر این صورت احتمال خونریزی بخیه‌ها و پارگی آن‌ها وجود خواهد داشت.

استفاده از آنتی بیوتیک

 متخصص جراح برای بعد عمل بینی داروهای آنتی بیوتیک و پمادهای مخصوصی تجویز می‌کند که استفاده از آنها خطر عفونت بخیه‌ها را کاهش می‌دهد. عمل به دستورات پزشک جراح، بهترین راه برای مراقبت از بخیه‌ها است.

خشک نگهداشتن جای بخیه

 مرطوب ماندن بخیه‌ها برای مدت طولانی می‌تواند خطر عفونت و باقی ماندن جای بخیه را افزایش دهد. توصیه می‌شود؛ پس از استحمام و شستن صورت سریعاً بخیه‌ها خشک شوند و از پمادهای آنتی باکتریال مانند تتراسایکلین در محل استفاده شود.

نکات مهم برای از بین بردن جای زخم و بخیه بینی

  • استفاده از کمپرس آب سرد فراموش نشود، سه روز اول بعد از عمل
  • در صورتی که بعد از سه روز کبودی خاصی در صورت دیده شود، استفاده از کمپرس آب گرم توصیه می‌شود.
  • حفظ زاویه مناسب سر برای مدت زمانی حداقل بین یک الی دو هفته
  • کار و فعالیت‌های ورزشی سخت را برای حداقل سه هفته تعطیل کنید.
  • بهتر است حداقل 3 ماه از نور مستقیم آفتاب حتی‌الامکان دوری شود.
  • بهتر است مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل بینی ترک شود.

مطالب بیشتر: تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

توصیه های مراقبتی جای زخم بعد از عمل بینی

چه زمانی بخیه ها را بعد از عمل بکشیم؟

زمان دقیق کشیدن بخیه‌ها بعد از عمل بینی توسط پزشک تعیین می‌شود. جراح متخصص با توجه به پارامترهای معینی مانند نوع بخیه، محل بخیه، زمان بهبود بخیه، عدم ایجاد زخم و عفونت، زمان را تعیین می‌کند. به عنوان مثال بخیه‌های ایجاد شده در داخل مخاط بینی یا در عمل جراحی به روش بسته، نیازی به کشیدن ندارند؛ زیرا از نوع بخیه‌های جذبی هستند و اغلب موارد پس از مدت یک الی دو هفته به طور کامل جذب می‌شوند. ممکن است زمان جذب این بخیه‌ها در برخی از افراد حدود یک ماه طول بکشد.

بخیه‌های غیر جذبی که در کناره‌های بینی و قسمت جلوی بینی وجود دارند؛ چند روز پس از عمل کشیده می‌شوند. بخیه‌های جلوی بینی حدود 7 روز بعد عمل و بخیه‌های کناره بینی تقریباً 10 روز پس از عمل کشیده می‌شوند.

عوامل موثر بر طولانی شدن دوره بهبودی جای بخیه عمل بینی

یکسری از عوامل در دوران نقاهت بعد از عمل بینی می‌توانند به عنوان عوامل موثر بر طولانی شدن بهبود جای بخیه عمل بینی نقش ایفا کنند؛ دوری از این عوامل می‌تواند نقش مهمی در بهبودی سریع زخم‌ها داشته باشد. برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

قرار گرفتن در نور شدید و مستقیم خورشید: بهتر است افراد تا زمان بهبودی کامل بخیه‌های خود از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم و شدید خورشید خودداری کنند. تیره شدن جای بخیه عمل بینی و وخیم‌تر شدن آن از عوارض نور خورشید است. به همین سبب توصیه می‌شود در هنگام بیرون رفتن از نقاب، ماسک و ضد آفتاب استفاده شود.

مصرف سیگار و دخانیات: بهتر است افراد به مدت حداقل یک ماه بعد از عمل از مصرف مواد مخدر اجتناب کنند؛ زیرا مواد مخدر اکسیژن رسانی به پوست را کاهش می‌دهد و از طرفی باعث افزایش التهاب و تورم می‌شود. همین عوامل سبب طولانی شدن بهبودی جای بخیه عمل بینی خواهد شد.

مصرف مشروبات الکلی: مشروبات الکلی مانند دخانیات، باعث افزایش التهاب و تورم، خشکی بیش از حد پوست و خونریزی‌ها ناگهانی خواهد شد؛ در نتیجه روند ترمیم زخم و جای بخیه عمل بینی به کندی پیش خواهد رفت.

سایر عوامل عبارتند از:

  • حساسیت پوستی
  • بالا بودن سن پوست فرد
  • عفونت محل زخم و بخیه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

عمل جراحی بینی یکی از پیچیده‌ترین عمل‌های زیبایی است؛ به همین سبب قبل از عمل باید در انتخاب پزشک جراح نهایت دقت را به خرج داد. اگر پزشک از دانش و مهارت بالایی برخوردار باشد؛ به طور دقیق می‌داند که برش‌ها را به چه صورت انجام دهد تا سبب ایجاد اسکار و جای بخیه نشوند. اگر افراد بعد ازعمل بینی، متوجه عفونت و خونریزی بعد از عمل شدند یا بخیه‌های جذبی آنها پس از گذشت دو هفته جذب نشد یا دچار آبریزش بینی بیش از سه روز بعد عمل بینی شدند؛ بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

پزشک با بررسی بیشتر و کنترل این موارد، جلوی تشکیل اسکار و جای زخم را می‌گیرد. در صورت عدم مراقبت صحیح بعد عمل بینی، ضخیم بودن پوست بینی، تیره بودن پوست، چرب بودن پوست و… ممکن است اسکار و جای بخیه عمل بینی مشخص شود؛ در این صورت متخصص جراح اقدام به معرفی لیست کرم ها و پمادهای رفع جای بخیه عمل بینی می‌کند و ممکن است برای رفع اسکار روش لیزر را معرفی کند. رفع جای بخیه با لیزر از رایج‌ترین و موثرترین روش‌ها است که می‌تواند کلاژن سازی در پوست را نیز تحریک کند.

نتیجه گیری درباره جای بخیه بعد از عمل بینی

جای بخیه عمل بینی زائده‌ای است که اگر بعد از عمل بر روی پوست صورت باقی بماند، همه زیبایی‌های بینی عمل شده را از بین می‌برد. به همین خاطر تقریبا همه افراد بعد از عمل به دنبال رفع اسکار ناشی از برش‌های تیغ جراحی هستند. ماساژ دادن و استفاده از کرم‌های مخصوص از جمله مواردی هستند که در این مطلب به طور مفصل معرفی شدند تا همه افراد بتوانند بعد از عمل پوستی سالم و یکدست داشته باشند. انتخاب پزشک کاربلد یکی از مهمترین عوامل پیشگیری و حتی درمان اسکار یا جای بخیه عمل بینی به شمار می‌رود. دکتر سعید شیرنگی با تجربه و تخصص مثال زدنی، توانسته است روزانه عمل‌های جراحی بینی را با کمترین آمار ایجاد اسکار و رفع صد درصدی این آثار نامطلوب انجام دهد.

مطالب بیشتر: شست و شو بینی بعد از عمل بینی

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان