جراحی بینیمقالات

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی ستارالعیوب نیست!!! شاید تعجب کنید ولی برای اینکه بتوانید این جمله را درک کنید بهتر است باهم یک تصویر سازی ذهنی داشته باشیم.

فرض کنید فردی چشمانی خوش رنگ و زیبا داشته باشد و در عین حال گونه هایی برجسته و سرخ. حال اگر بینی این فرد بزرگتر از سایر اجزای چهره ی فرد، بد فرم و… باشد، بازهم فرد را زیبا تصور می کنید؟!؟

بینی عضو کانونی چهره ی انسان می باشد و به علت برجستگی ای که دارد ممکن است در اولین نظر به چشم بیاید. زیبایی!! مبحثی مطرح و پر مخاطب. کسی را سراغ دارید که از زیبایی گریزان باشد؟ کسی را سراغ دارید که به زیبایی خود اهمیت ندهد؟

انسان موجودی است اجتماعی. بنابراین زندگی ما انسان ها منوط به زندگی شخصی نمی شود، بلکه در طول عمر خود نیاز به برقراری ارتباط با سایر افراد نیز داریم. تعاملات اجتماعی، ارتباطات دوستانه، روابط کاری، ارتباط احساسی و… دایره ی زندگی اجتماعی انسان را تشکیل می دهد.

پس با این تفاسیر، زیبایی تاثیر مستقیم و بسزایی دراین تعاملات خواهد داشت. مطمئنا میلی شما را به عنوان جراحی بینی استخوانی جلب کرده است. آیا قصد عمل زیبایی بینی دارید؟!؟ چرا این تصمیم را گرفته اید؟!؟ آیا از خطرات این عمل جراحی مطلع هستید؟!؟

بکش و خوشگلم کن

بکش و خوشگلم کن!!! جمله ای که به گوشمان آشناست و آن را به وفور شنیده ایم. شاید باور نکنید ولی افرادی بوده اند که جراحی بینی را به قصد زیبا شدن انتخاب کردند، ولی زنده از این عمل جراحی بیرون نیامدند!!!

نگران نباشید، این اتفاق برای همه پیش نمی آید!!! توصیه ی ما به شما عزیزان این است که؛ هرگاه تصمیم به جراحی بینی گرفتید به دنبال پزشک متخصص، حاذق و مجرب باشید.

زیرا انتخاب پزشک متخصص، مجرب و حاذق، کلید طلایی دستیابی به خواسته های شما از عمل زیبایی بینی و داشتن جراحی بدون عارضه و ریسک، می باشد.

در ادامه ی مطلب به بررسی همه جانبه ی جراحی بینی استخوانی می پردازیم و شما می توانید پاسخ سوالات خود را از این عمل زیبایی به دست بیاورید. همراه ما باشید.

نمونه کار جراحی بینی استخوانی
نمونه کار جراحی بینی استخوانی

طرز تشخیص نوع بینی

سه عامل: شرایط پوستی، بانک غضروفی و استحکام اسکلت استخوانی، نوع بینی را تعیین می کند. انواع مدل بینی را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

 • بینی استخوانی

پوست نازک، استحکام بالای اسکلت استخوانی و کافی بودن بانک غضروفی از جمله نشانه های مشهود بینی های استخوانی می باشند.

 • بینی گوشتی

پوست نسبتا ضخیم، وجود سلول های چربی زیاد در پوست بینی، کمبود بانک غضروفی و عدم استحکام مناسب اسکلت استخوانی، ویژگی های بارز یک بینی گوشتی می باشند.

 • بینی غضروفی

برخی از افراد به دلیل اینکه بینی های پهنی دارند، گمان می کنند که بینی گوشتی ای دارند. در تمام موارد اینگونه نیست!

در برخی افراد، بزرگ بودن صفحات غضروفی در بافت بینی، حالت پهن به آن می دهد. در اصطلاح به بینی این افراد، غضروفی اطلاق می شود.

انواع جراحی بینی

روش های متداول و مرسوم عمل زیبایی بینی عبارتند از: روش باز (open) و روش بسته (close).

 • مزایا و معایب روش بسته:

در این روش برش ها و تغییرات مورد نیاز در داخل حفره ی بینی انجام می شوند.

 • مزیت این روش بهبود سریع تر اسکارهای ناشی از جراحی و نبود زخم بخیه می باشد.
 • از جمله معایب مهم این روش جراحی بینی؛ کمبود فضا برای ایجاد تغییرات لازم می باشد. همچنین جراح در این روش دید محدودی برای دستکاری بافت بینی دارد.
 • مزایا و معایب روش باز:

بسته به نوع بینی بیمار تعداد برش های مورد نیاز در این روش متفاوت است. در اغلب موارد برای شروع این نوع جراحی، برش ظریفی بین سوراخ های بینی داده می شود و پوست بینی از روی بافت بلند می شود تا جراح دید و فضای کافی برای برطرف کردن عیوب موجود و اعمال تغییرات مورد نیاز داشته باشد.

 • از جمله مزایای مهم این روش، باز بودن دست جراح در حین عمل و باز بودن گستره ی دید او می باشد. همچنین فرم دهی مناسب بینی در این روش راحت تر صورت می پذیرد.
 • دوره نقاهت طولانی تر نسبت به روش بسته، وجود زخم بخیه، اسکار ناشی از ایجاد برش حین جراحی و… جزء معایب این روش جراحی بینی می باشند.
نمونه جراحی بینی استخوانی فانتزی به روش باز
نمونه جراحی بینی استخوانی فانتزی به روش باز

بهترین روش جراحی بینی

برای انتخاب روش مناسب، لازم است نوع بینی بیمار و شرایط پوستی او مورد ارزیابی قرار بگیرد. با مراجعه به بهترین جراح بینی در کرج و انجام معاینات لازم، بهترین روش جراحی بینی برای شما انتخاب خواهد شد.

در کل امروزه اکثر جراحان پلاستیک و زیبایی با توجه به مزایای مطلوب روش باز، از این روش برای رفع عیوب بینی و فرم دهی مناسب به آن، استفاده می کنند.

دکتر سعید شیرنگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در کرج، از نوین ترین تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز، به منظور ارائه انواع خدمات زیبایی و درمانی به شما عزیزان استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید به منظور کسب راهنمایی و مشاهده ی نمونه کارهای بیشتر از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: 09128490324 – 02632233438
آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سعید شیرنگی

هدف از جراحی بینی

همانطور که در مبحث عمل زیبایی بینی در کرج بیان شد، این جراحی زیبایی در اکثر موارد به دو دلیل زیر انجام می شود:

 • اهداف درمانی

در این گروه افرادی وجود دارند که دچار مشکلاتی از قبیل: پولیپ، انحراف تیغه، شکستگی، اختلالات تنفسی و… هستند و نیاز به عمل جراحی برای درمان عوارض مذکور دارند.

 • اهداف زیبایی

افرادی که از فرم و حالت بینی خود ناراضی هستند، افرادی که خود را زیبا نمی دانند و یا تمایل دارند تغییری در چهره ی خود ایجاد نمایند تا زیبایی و جذابیت بیشتری پیدا کنند، به دنبال اهداف زیبایی عمل زیبایی بینی می باشند.

افراد مناسب برای جراحی بینی

مطمئنا یکی از مواردی که جراح پلاستیک به آن توجه دارد، نیاز شما به جراحی بینی می باشد. جراح بینی باید تناسب چهره و شرایط بینی شما را دقیقا مورد بررسی قرار دهد.

زیرا یک جراح حاذق و متبحر علاوه بر علم پزشکی، دانش زیبایی نیز دارد و می تواند بهترین مشاور برای بیمار باشد.

به طور مثال جراح پلاستیک موظف است فردی که هیچ نیازی به عمل زیبایی بینی ندارد را از انجام بیهوده ی این عمل جراحی منصرف کند.

فیلم جراحی بینی

شاید با دیدن فیلم جراحی بینی بتوانید تصویر سازی مناسبی از روند این عمل زیبایی و نتایج حاصل از آن را، در ذهنتان تجسم کنید.

در این قسمت نمونه ای از جراحی رینوپلاستی توسط دکتر سعید شیرنگی (فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج) را مشاهده می نمایید:

مزایای جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی جوابگوی مناسبی برای رفع عیوب ظاهری بینی و دستیابی به زیبایی بیشتر در چهره می باشد. بنابراین از جمله نتایج مهم حاصل از این عمل جراحی می توان به مواردی اعم از؛ افزایش اعتماد به نفس و متقابلا تقویت روابط اجتماعی اشاره نمود.

علاوه بر این، همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره شد، جراحی بینی می تواند عوارض درمانی مهم و آزار دهنده ای مانند: پولیپ، شکستگی و یا انحراف تیغه ی بینی را برطرف سازد و مشکلات تنفسی بیمار را درمان نماید.

عوارض جراحی بینی

هر عمل جراحی ریسک فاکتورهای مربوط به خود را دارد و تا به امروز هیچ عملی وجود ندارد که به طور 100% ایمن بوده و احتمال ایجاد هیچگونه عارضه ای در آن وجود نداشته باشد!!

جراح پلاستیک در طی جلسات مشاوره بیمار را نسبت به عوارض احتمالی عمل زیبایی بینی مطلع می سازد. در ادامه به معرفی عوارض رایج عمل زیبایی بینی می پردازیم:

 • عدم رضایت از نتیجه ی عمل جراحی

این موضوع می تواند فرد را از نظر روحی بسیار شکننده کند. به دنبال این اتفاق نه تنها اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد بلکه با عدم رضایت از چهره و فرم بینی خود بعد از عمل جراحی، از اجتماع کناره می گیرد و منزوی می شود.

همچنین این عارضه می تواند بستری برای حساسیت های بیشتر فرد ایجاد نماید. به گونه ای که افرادی وجود دارند که به دلیل ناکام بودن در خواسته ی خود، تصمیم به جراحی ترمیم بینی می گیرند.

 • مشکلات تنفسی

تجربه ی ناکافی جراح و درخواست های نامعقول بیمار از روند جراحی بینی، می تواند عواقب جبران ناپذیری مانند: اختلالات تنفسی را به دنبال داشته باشد.

کوچک کردن بیش از اندازه ی سوراخ های بینی (در فرم های فانتزی نامعقول)، باعث محدود شدن ظرفیت تنفسی از طریق بینی خواهد شد و به همین علت فرد بعد از عمل جراحی دچار گرفتگی تنفسی حین خواب و یا حتی خروپف می شود.

عوارض جراحی بینی
عوارض جراحی بینی

یک سری از عوارض خفیف نیز بعد از عمل جراحی بینی ایجاد می شوند که کاملا طبیعی و بدیهی می باشند. این عوارض عبارتند از:

خونریزی بعد از رینوپلاستی

ترشح خونابه و یا قطرات خون از کناره های بینی بعد از عمل جراحی کاملا طبیعی است. علت این خونریزی؛ دستکاری بافت بینی برای رفع عیوب موجود و رسیدن به فرم مناسب و زیباتر می باشد.

 • همچنین پانسمان جلوی بینی باعث جذب خونابه های مترشحه از بینی می شوند.

برای کنترل این عارضه لازم است تا فرد بعد از عمل جراحی پانسمان جلوی بینی خود را تعویض نماید تا از خشک شدن خونابه در اطراف بینی و حتی روی بخیه ها جلوگیری نماید.

در مواقعی نیز ممکن است فرد به علت داشتن پولیپ های متعدد بینی عمل سختی را پشت سر گذاشته باشد. در این موارد فرد می تواند از قطره های موضعی که بند آورنده ی عروق هستند، برای کنترل خونریزی بعد از عمل استفاده کند.

التهاب و تورم بعد از عمل بینی

بافت بینی به دلیل اینکه در حین عمل جراحی دستخوش تغییرات می شود، ملتهب و متورم می شود.

این التهاب و تورم کاملا طبیعی است و به مرور زمان کاهش یافته و از بین می رود.

 • بیمار با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی می تواند عوارض جزئی ذکر شده را کنترل نموده و دوران نقاهت خود را کاهش دهد.

اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی

مطمئنا عدم رضایت از نتایج حاصل از عمل جراحی، به مزاج هیچ فردی خوش نمی آید!!!

به همین دلیل افرادی که تصمیم به جراحی بینی دارند به دنبال یافتن جراحی حاذق و توانا می باشند. علت این امر؛ نقش و تاثیر جراح بینی در نتایج حاصل این عمل زیبایی می باشد.

بهترین جراح بینی در کرج با مهارت بالا و تجربه ی خود می تواند روند جراحی را کنترل نماید و بهترین حالت و فرم ممکن را برای بینی بیمار ایجاد نماید.

همچنین توانایی و مهارت پزشک متخصص می تواند، احتمال ایجاد عوارض نامطلوب بعد از عمل جراحی را به طرز چشمگیری کنترل نموده و کاهش دهد.

برای داشتن انتخابی صحیح و هوشمندانه به سابقه ی پزشکی و رضایت بیماران جراح خود دقت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

نتایجی که بیمار از عمل بینی کسب می کند تنها به روند جراحی ختم نمی شود. بلکه این نتایج با رعایت مراقبت های فردی بیمار بعد از عمل تقویت می شوند و یا حتی بالعکس ممکن است مختل شوند!!!

کاهش دوره نقاهت و تسریع روند بهبودی بعد از عمل جراحی منوط به رعایت این مراقبت های فردی توسط بیمار می باشند.

نحوه ی شستشوی بینی بعد از عمل و جلوگیری از ایجاد عفونت، به صورت مفصل در مبحث مراقبت های بعد از عمل بینی ، بیان شده است.

هزینه عمل بینی استخوانی در کرج

با اینکه دستمزد هر جراحی از عمل بینی متفاوت است، ولی هیچ جراحی نمی تواند بدون معاینه ی بیمار و بررسی شرایط او، هزینه ی قطعی عمل جراحی را تعیین نماید.

با مراجعه به مطب جراح بینی و انجام معاینات لازم می توانید از هزینه قطعی عمل بینی استخوانی در کرج مطلع شوید. عوامل زیر در تعیین این هزینه ها تاثیرگذار هستند:

 • دستمزد جراح بینی
 • شدت عوارض و عیوب موجود
 • هزینه متخصص بیهوشی
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان

کلام آخر

جراحی بینی استخوانی طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. اما هر عمل جراحی مزایا و معایب مختص به خود را دارد که لازم است بیمار از آن ها اطلاع پیدا کند.

معمولا نوع جراحی بینی را پزشک متخصص بعد از انجام بررسی های مورد نیاز انتخاب می نماید. همچنین جراح می تواند با ارزیابی های خود از چهره ی فرد، تصویر سازی مناسبی از روند عمل جراحی و نتایج احتمالی حاصل از آن، را در ذهن وی ایجاد کند.

به خاطر داشته باشید هر عمل جراحی ریسک فاکتورهای متفاوتی را به همراه دارد. بنابراین خطر ایجاد عوارض بعد از عمل بینی هم وجود دارد. ولی نگران نباشید با انتخاب هوشمندانه و دقیق جراح بینی می توانید تا حد بسیار زیادی مانع از ابتلا به این عوارض، شوید.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

‫2 دیدگاه ها

 1. اینکه میگن کسایی بینی هاشون استخوانیه فقط میتونن جراحی فانتزی داشته باشن درسته؟ یعنی منی که بینی گوشتی دارم نمیتونم فانتزی عمل کنم؟

  1. تا حد امکان فرم و حالت بینی تغییر پیدا میکند. اینکه بینی استخوانی باشه جراح مجال بیشتری برای اعمال تغییرات دارد. ولی بینی های گوشتی ای هم هستند که بنا به شرایط و استحکام استخوانی که دارند، می توان تا حدی تغییرات فانتزی رو روشون اعمال کرد. با این حال حتما باید توسط پزشک متخصص معاینه شوید تا مدل بینی شما و شرایطش مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان