لیپوماتیکمقالات

لیپوساکشن – مراحل، مزایا و هزینه لاغری موضعی

0
(0)

با پررنگ شدن نقش مد و فشن در زندگی مردم بسیاری از زنان و مردان برای بهبود بخشیدن به ظاهر خود رو به انجام انواع روش‌های زیبایی آورده‌اند. یکی از متدهای پرطرفدار در این زمینه لیپوساکشن است که عضوی مهم از خانواده پیکرتراشی‌ها می‌باشد و در از بین بردن چربی‌های مقاومی که با ورزش و رژیم غذایی طولانی مدت از بین نرفته‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. لاغری موضعی با لیپوساکشن در نواحی خاصی از بدن مانند شکم، پهلو، ران، ساق پا، بازوها، غبغب و صورت انجام پذیر است. این متد اگر به درستی انجام شود، نتیجه رضایت‌بخش و ایده‌آلی را از نظر زیبایی به ارمغان می‌آورد.

اما اگر چربی کِشی به صورت غیر اصولی توسط پزشکان کم تجربه انجام گیرد، اغلب باعث بی‌نظمی و ناهمواری نواحی تحت درمان می‌شود که منجر به نارضایتی زیباجویان می‌گردد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب مختلف این روش لاغری شگفت‌انگیز بپردازیم.

نحوه انجام لیپوساکشن

در حال حاضر سریع‌ترین راه برای تناسب اندام لاغری موضعی با لیپوساکشن می‌باشد که روشی غیر جراحی و کم عارضه‌تر نسبت به جراحی‌های باز و مصرف داروهای لاغری است. لیپوساکشن باعث حذف چربی‌های مزاحم در ناحیه شکم و سایر نقاط بدن می‌شود و برای تاثیر گذاری به صورت زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. بررسی نقاطی که فرد درخواست تخلیه چربیشان را دارد توسط پزشک و مشخص نمودن نواحی مورد نظر با مارکر
 2. استفاده از داروهای بی‌حسی در مناطق تحت درمان
 3. ضد عفونی کردن قسمت‌های تحت درمان جهت جلوگیری از ورود میکروب و ایجاد عفونت
 4. در مرحله بعد برش کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود تا کانول وارد بافت چربی شود.
 5. سپس این ناحیه با محلول تومسنت که از محلول نمکی، بی حس کننده موضعی (به طور معمول لیدوکائین) و همچنین انقباض کننده عروق (به طور معمول اپی نفرین) تشکیل شده است، تزریق می‌شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.
 6. کانول با حرکات اتوماتیک دستگاه رسوبات چربی را از هم جدا می‌کند و به طور همزمان آن‌ها را مکش می‌نماید.
 7. پس از پایان چربی کِشی مجددا ناحیه مورد نظر ضد عفونی می‌شود
 8. در نهایت با بانداژ کردن ناحیه‌ تحت درمان، جلسه درمان به پایان می‌رسد

بسته به اینکه از چه نوع لیپوساکشنی استفاده می‌شود، میزان استخراج چربی و مدت زمان متفاوت خواهد بود، برخی از انواع لیپوساکشن عبارت هستند از:

 • لیپوساکشن تامسنت: Tumescent liposuction تکنیکی است که تحت بی‌حسی موضعی و به منظور استخراج حجم زیادی از چربی زیر جلدی منطقه‌ای (Local) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • لیپوساکشن خشک: این متد نام خود را از این واقعیت گرفته است که قبل از لیپوساکشن، از بی حسی موضعی استفاده نمی‌شد؛ این تکنیک به دلیل از دست دادن خون زیاد ناشی کنار گذاشته شد. خون تقریباً 30 درصد از حجمی که با لیپوساکشن خشک خارج شده بود را تشکیل می داد.
 • لیپولیز با لیزر: لیپولیز با لیزری از انرژی لیزری که از طریق یک اپلیکاتور ساطع می‌شود، انجام می‌شود و طی آن سلول‌های چربی گرم شده و بدون تأثیر بر دیگر نقاط بافت و سلول‌های پوست تاثیر خود را نهایی می‌کند.

مزایا لیپوساکشن چیست؟

 • چربی کشی با لیپوساکشن یک روش ایمن برای افراد بالای 21 سال است.
 • طی این روش سلول‌های چربی به طور دائم از بین خواهند رفت.
 • با کاهش چربی سلامت عمومی زیباجو بهبود می‌یابد.
 • استخراج چربی ظاهر فرد را بهبود می‌بخشد و منجر به تناسب اندام می‌گردد.
 • لیپوساکشن می‌تواند عزت نفس زیباجو را افزایش دهد.
 • یک روش خارق‌العاده برای چربی‌هایی است که حتی رژیم غذایی و ورزش نمی‌توانند آن‌ها را از بین ببرند.

عوارض لیپوساکشن کدامند؟

به طور کلی لاغری موضعی با لیپوساکشن یک روش کاملا ایمن به حساب می‌آید، با این حال اگر توسط پزشکان کم تجربه و آموزش ندیده انجام شود، عوارض احتمالی زیر ممکن است در کمین افراد متقاضی باشد:

 • تورم: معمولا بعد از لیپوساکشن تورم و احتباس مایع (سروما) در زیر پوست فرد ایجاد می‌شود و گاهی ممکن است لازم باشد که این مایعات با سوزن خاص توسط پزشک تخلیه شوند.
 • آمبولی چربی: ممکن است در حین عمل یا پس از آن بعضی از قطعات چربی آزاد، باعث انسداد رگ خونی فرد شود که به آن آمبولیسم یا آمبولی گفته می‌شود. گاهی ممکن است این آمبولی در ریه‌ها و یا در مغز ایجاد شوند که یک مورد اورژانسی به حساب می‌آید.
 • واکنش به داروی بی حسی: مانند هر عملی، لیپوساکشن نیز خطراتی مانند خونریزی و واکنش به داروی بی حسی را به همراه دارد.
 • عفونت: به طور معمول کم پیش می‌آید که فرد پس از لیپوساکشن دچار عفونت‌های پوستی شود اما در پاره‌ای از موارد ممکن است این اتفاق بیفتد. در حالت کلی عفونت شدید پوستی می‌تواند سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
 • مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات بدن به دلیل تزریق و مکش مایعات می‌تواند باعث مشکلات تهدید کننده زندگی در کلیه، قلب و ریه شود.

حداکثر میزان چربی که در لیپوساکشن می‌توانیم از بیمار بکشیم چقدر است؟

لیپوساکشن می‌تواند با حذف توده‌های سرسخت چربی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهند، یک اندام ایده‌آل و سالم را به شما ارائه دهد. یک سوال متداول که زیباجویان از جراحان می‌پرسند این است که در لیپوساکشن چه میزان چربی از بدن خارج می‌شود ؟ در حالی که دستورالعمل‌های کلی و دقیقی در مورد محدوده حذف چربی با لیپوساکشن وجود دارد، اما تصمیم نهایی بر اساس الزامات منحصر به فرد و اهداف زیبایی شخص زیباجو است. به طور کلی حداکثر میزان چربی قابل استخراج از طریق این روش بین 3 تا 4 لیتر (6 تا 8 پوند) می‌باشد.

اصرار برای افزایش میزان استخراجی چربی خطرات ناشی از عوارض این متد را افزایش می‌دهد. با این حال اگر فرد به استخراج چربی بیشتر 3 تا 4 لیتر نیاز داشته باشد، باید  لیپوساکشن را با فاصله زمانی سه تا چهار ماهه انجام دهد.

لیپوساکشن در چه مناطقی از بدن قابل انجام است؟

لیپوساکشن غالبا برای از بین بردن چربی نواحی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده‌اند استفاده می شود. این نواحی عبارت هستند از:

 • لیپوساکشن شکم: بیشترین متقاضی را به خود اختصاص می‌دهد و علاوه بر خارج کردن چربی، قابلیت کانتورینگ و شکل‌دهی شکم را نیز فراهم می‌کند.
 • لیپوساکشن بازو: یک روش قطعی، نوآورانه، کم عارضه و بسیار پرطرفدار می‌باشد که برای خارج کردن چربی‌های مناطق بازو و زیر بغل کاربرد موثر دارد.
 • لیپوساکشن غبغب: خارج کردن چربی غبغب با دستگاه‌های پیشرفته، برای آن دسته از افرادی که افزایش وزن باعث بزرگ شدن ناحیه زیر چانه‌شان شده است بسیار مفید است.
 • لیپوساکشن ساق پا: از جمله نقاط سختی که می‌توان عمل لیپو را بر روی آن انجام داد ساق پا است. این روش بیشتر برای افراد با پاهایی پرچربی مورد استفاده می‌گیرد که در راه رفتن یا نشستن دچار مشکل هستند.
 • لیپوساکشن صورت: این متد بیشتر مورد استقبال افرادی قرار می‌گیرد که در صنعت مدلینگ و فشن فعالیت دارند؛ هرچند تمام افرادی که حجم چربی صورتشان زیاد است قابل استفاده می‌باشد.
 • لیپوساکشن پهلو: این روش همانند لیپو شکم از محبوبیت بالایی برخوردار است و می‌تواند منجر به کاهش سایز قابل توجهی شود.
 • لیپوساکشن ران: از جمله نواحی که برای کاهش سایز تحت لیپوساکشن قرار می‌گیرد ران پا است و نتایج حاصل از آن بسیار رضایت‌بخش می‌باشد.

آیا لیپوساکشن قابل برگشت است ؟

در حال حاضر چندین روش مختلف برای انجام لیپوساکشن وجود دارد که همگیشان بر روی یک هدف واحد متمرکز هستند: از بین بردن سلول‌های چربی سمج در یک منطقه هدف (بافت مشخص) از بدن. خوب است بدانید که این متد سلول‌های چربی قابل دسترس را به طور دائمی از بدن خارج می‌کند؛ سلول‌های چربی قابل دسترس آن‌هایی هستند که در زیر جلد قرار دارند و بین اندام‌های داخلی “نیستند”. در حالت کلی اگر زیباجو در انجام مراقبت‌های بعد از لیپو کم کاری کند، امکان بازگشت سلول‌های چربی وجود دارد و هرچه وزن وی بیشتر شود، بیشتر شاهد بازگشت قدرتمندتری از چاقی خواهیم بود. در مواردی که افزایش وزن فرد قابل توجه باشد (یعنی 10٪ از کل وزنشان)؛ سلول‌های جدید چربی مجددا در تمام مناطق بدنشان (از جمله در مناطق تحت درمان) ظاهر خواهند شد.

با این حال اگر زیباجو وزن خود را در محدوده طبیعی حفظ کند، شاهد برگشت چاقی بعد از لیپوساکشن نخواهیم بود و نتایج ایده آل حاصل از آن دست نخورده باقی می‌ماند.

مطالب بیشتر: هزینه لیپوماتیک چقدر است؟

مراقبت بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو

به منظور جلوگیری از بازگشت چاقی بعد از لاغری موضعی با لیپوساکشن ، موثرترین راه برای حفظ نتایج در طولانی مدت، ثابت نگهداشتن وزن است. تغییر در سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی و انجام منظم فعالیت‌های ورزشی از جمله راهکارهای مهمی است که باید آن‌ها را در نظر گرفت. در ادامه به شرح راهکارهای مراقبتی می‌پردازیم:

 1. در طی چند روز اول احتمالا دردهای مختصری را تجربه خواهید کرد، در این مدت حتما از داروهای تجویزی پزشکتان به طور منظم استفاده کنید.
 2. لازم است که تا 48 ساعت بعد از انجام لیپو از انجام تمرینات سنگین و سخت پرهیز کنید.
 3. تا زمانی که خطر ایجاد عفونت از بین نرود باید جای زخم‌ها را تمیز و خشک نگه داشت.
 4. سعی کنید در 48 ساعت اولیه در معرض مستقیم نور آفتاب و یا محل‌های گرم مثل حمام آفتاب و یا سالن سولاریوم قرار نگیرید، گاهی ممکن است این کار موجب نامتوازن شدن چربی‌های بدنتان شود.
 5. خوردن غذای سالم همیشه توصیه می‌شود، اما زمانی که فرد قصد دارد لیپوساکشن انجام دهد، اهمیت آن بیشتر می‌شود. توصیه می‌کنیم بعد از این روش از اسیدهای چرب غیر اشباع و میوه‌ها بیشترین استفاده را نمایید.
 6. استفاده از نیکوتین را کاهش دهید یا متوقف کنید زیرا با محدود کردن رگ‌های خونی، جریان خون را در بدن کاهش می‌دهد و باعث اختلال در نتایج جراحی می‌شود.
 7. مصرف شیرینی، کیک و سایر خوراکی‌هایی که دارای مواد افزودنی و نگهدارنده هستند را قطع کنید.
 8. نوشابه، ماءالشعیر و سایر نوشیدنی‌های گازدار و قند دار را کنار بگذارید.

برای انجام لیپوساکشن از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود ؟

در جواب این سوال که آیا برای عمل لیپوساکشن بیهوشی لازم است باید بگوییم که الزاما خیر! به عنوان مثال پیکرتراشی در مطب دکتر سعید شیرنگی با استفاده از فناوری بسیار جدید و پیشرفته استخراج چربی، یعنی لیپوماتیک قدرتی (PAL) که محصول کشور امریکا است انجام می‌شود و تنها به بی‌حسی موضعی نیاز دارد. جالب است بدانید که بیشتر روش‌های پیکرتراشی احتیاجی به بیهوشی کامل ندارند و تنها بی‌حسی موضعی کفایت می‌کند که معمولا از طریق  تزریق دارویی به نام “لیدوکائین” انجام می‌شود و معمولا هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد.

تنها تعداد کمی از انواع پیکرتراشی ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که در این صورت به فرد یک آرام بخش وریدی یا IV، برای کمک به آرامش و عدم احساس درد تزریق می‌شود. در این موارد پزشک و تیم جراحی‌اش ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون فرد را در تمام مراحل استخراج چربی کنترل می‌کنند.

آیا هزینه لیپوساکشن شامل بیمه می‌شود ؟

در قوانین وزارت بهداشت و درمان هزینه خدمات و عمل‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شوند و لیپوساکشن نیز از این قاعده مستثنی نیست زیرا یک متد زیبایی محسوب می‌شود. بنابراین افراد متقاضی عمل پیکرتراشی باید تمام هزینه این متد را شخصا پرداخت کنند. در پاره‌ای از موارد افرادی که دچار چاقی‌های افراطی هستند و این مشکل به یک بیماری صعب العلاج همراه با انواع عوارض شدید جسمی و روحی در آن‌ها تبدیل شده باشد، ممکن است بخشی یا تمام هزینه‌شان تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. در صورتی که جزء این گروه هستید باید ابتدا با بیمه‌گر خود در این رابطه مشورت کنید و در صورت تایید پوشش هزینه، به پزشکی که طرف قرارداد با بیمه‌گر شماست مراجعه نمایید.

مطالب بیشتر: عمل لاغری شکم و پهلو

آیا لیپوساکشن نیاز به بستری دارد ؟

خلاصه‌وار بگوییم خیر! لیپوساکشن یک عمل زیبایی سرپایی به حساب می‌آید که نیازی به بیهوشی و تزریق داروهای قوی و سنگین ندارد. این متد بسته به گستردگی و میزان حجم چربی بین 2 الی 6 ساعت به طول می‌انجامد و بعد از پایان زیباجو بدون مشکل خاصی می‌تواند مطب را ترک کند و با پای خود به خانه بازگردد؛ بنابراین نیازی به بستری شدن ندارد.

نتایج نهایی لیپوساکشن

لیپوساکشن روش جدیدی است که با سرعت باور نکردنی در طول یک جلسه باعث از بین رفتن چربی‌های سمج نقاط مختلف بدن می‌شود. در ادامه نتایج نهایی پیکرتراشی را می‌خوانید:

 1. نتایج لیپوساکشن به شرط حفظ وزن، طولانی مدت خواهد بود و هنگامی که تورم و احتباس مایعات کاهش یابد بهبود ظاهری بدن شما آشکار می‌شود و از دیدن نتیجه آن لذت خواهید برد.
 2. با افزایش سن، طبیعی است که کمی سفتی بدن ناشی از این متد را از دست بدهید، اما غالبا تاثیرات آن نسبتاً دائمی است.
 3. مهم است که برش‌های ایجاد شده حین جراحی در طول زمان بهبودی تحت فشار، تورم، سایش یا حرکت بیش از حد قرار نگیرند. پزشک دستورالعمل‌های خاصی در مورد نحوه مراقبت از خود به شما می‌دهد و پیروی از این دستورات کلید موفقیت شما است.

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک لیپوماتیک در ایران

قیمت لیپوساکشن در کلینیک دکتر شیرنگی چقدر است؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لیپوساکشن توسط یک جراح ماهر و باتجربه شامل استفاده از مواد مورد استفاده، هزینه استفاده از دستگاه و دستمزد پزشک می‌باشد. دکتر سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، یکی از باتجربه‌ترین جراحان در زمینه پیکرتراشی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک پیشرفته PAL می‌باشند. شما عزیزان برای اطلاع از هزینه لیپوساکشن بدن و صورت در مطب دکتر شیرنگی می‌توانید از روش‌هایی مانند برقراری تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۸۴۹۰۳۲۴ یا فرستادن پیام به اپلیکیشن واتس اپ، استفاده کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

منبع
healthlineliposuctionplasticsurgeryrobertfrankmdmclainsurgicalarts

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان