مقالات

مزوتراپی لاغری؛ روش موثر کاهش چربی و رفع سلولیت [مزایا و معایب]

Rate this post

مزوتراپی و لاغری موضعی یک راه حل زیبایی غیرجراحی است که با هدف کاهش حجم نواحی پرچربی بدن از جمله رفع سلولیت، کاهش وزن اضافی، فرم‌دهی بدن و جوانسازی صورت/گردن انجام گرفته به بهبود وضعیت سلامتی و فیزیکی شما می‌انجامد. داروهایی که از طریق تزریق‌های متعدد به ناحیه مزودرم وارد می‌شوند حاوی انواع مختلفی از داروهای مورد تایید FDA، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که در دوزهای مختلف و در نوبت‌های متعدد بسته به تجویز پزشک با نواحی مورد نظر تزریق می‌شوند و در صورت رعایت یک رژیم غذایی لاغری استاندارد می‌توانند به شما در رسیدن به وزن و اندام ایده‌آل کمک کند.

مزوتراپی لاغری برای چه قسمت‌هایی از بدن کاربرد دارد ؟

نواحی از بدن که می‌تواند با روش مزوتراپی و لاغری موضعی برطرف شود عبارتند از:

 • قسمت‌های بالا و پایین شکم
 • پاها و ران‌ها
 • قسمت بالایی بازوها
 • چربی‌های تجمع یافته در زیر خط سینه یا پشت کمر
 • پهلوها
 • گردن و غبغب
 • صورت وچانه
 • ذخایر چربی باقیمانده پس از لیپوساکشن
 • رفع سلولیت در نواحی چون باسن و ران‌ها

مزوتراپی لاغری شکم

مزوتراپی و لاغری موضعی بنا به دلایلی چون معقول بودن هزینه‌ی مزوتراپی لاغری نسبت  به سایر روش‌های جراحی، کم‌خطر بودن و نیز موثر بودن این روش درمان در لاغری موضعی شکم از محبوبیت زیادی در میان افراد برخوردار شده است. مواد اصلی مورد استفاده در این روش لاغری شکم شامل فسفاتیدیل کولین، مولتی ویتامین و سالین است.

برای تزریق فسفاتیدیل کولین به ناحیه مزودرم، به یک حلال نیاز است که باید خاصیت شویندگی نیز داشته باشد. اسید دئوکسی کولیک در امولسیون کردن چربی‌ها برای جذب در روده استفاده می‌شود. هنگامی که با سوزن‌های بسیار نازک این ترکیب به بافت چربی تزریق می‌شود، لایه دوگانه غشای سلول‌های چربی متورم و سفت می‌شوند و ماده‌ای که به عنوان شوینده عمل می‌کند، تجزیه چربی را آغاز می‌کند و سلول‌های چربی را به ذرات کوچک چربی در اندازه نانو تبدیل می‌کند.

فرآیند نهایی تجزیه چربی در کبد اتفاق می‌افتد که در آن چربی‌ها به طور کامل به دی‌اکسیدکربن و آب تجزیه می‌شود. به این صورت با استفاده از روش مزوتراپی می‌توان از بین بردن چربی و لاغری شکم را باعث گردید. گفتنی است که این روش برای درمان چاقی‌های مفرط و بیماری‌های مرتبط با چاقی مناسب نبوده و می‌توانید از سایر روش‌های درمانی لاغری چون لیپوماتیک یا اسلیو معده کمک بگیرید.

مزوتراپی لاغری بازو

شلی بازوها و یا بیش از حد بزرگ بودن آن‌ها یکی از مواردی است که از نظر زیبایی ظاهری و به ویژه در لباس‌های مجلسی برای بسیاری از افراد آزار دهنده است. مزوتراپی و لاغری موضعی بازوها یکی از کم تهاجمی‌ترین و کم خطرترین روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن از شر بازوهای بدفرم خلاص شد. با گذراندن چند جلسه مزوتراپی لاغری بازوها هم باعث لاغری و هم سفت شدن و به نوعی لیفت بازوها شده و فرم زیبایی به آنها خواهید داد.

مزوتراپی برای لاغری صورت

از دیگر کاربردهای مزوتراپی و  لاغری  موضعی استفاده از آن برای صورت است. با استفاده از این روش می‌توان غبغب، چاقی صورت، نواحی شل و افتاده پوست صورت را تا حدود زیادی درمان کرده و با سفت کردن پوست و از بین بردن چین و چروک‌های آن تا حدود زیادی در شادابی و جوانسازی پوست صورت موثر واقع شد.

مزوتراپی لاغری پهلو

از آنجائیکه که امروزه مزوتراپی به عنوان یکی از روش‌های غیرجراحی مفید در برطرف کردن چربی‌های موضعی نواحی مختلف بدن شناخته می‌شود، پس برای خلاص شدن از شر پهلوهای آویزان و چاق نیز این روش می‌تواند مثمرثمر واقع شود. با تزریق  مقدار مشخصی از داروهای مربوط به تجزیه چربی‌ها در نواحی خاصی چون پهلوها می‌توان چربی سوزی در این نواحی را تحریک کرده و با حذف نرمال و طبیعی آن‌ها از بدن از طریق کبد در لاغری پهلوها موثر واقع شد.

مزوتراپی لاغری ران

ران‌ها نیز از دیگر قسمت‌های بدن هستند که چربی‌های زیادی را در خود ذخیره کرده و بدین ترتیب علاوه بر چاقی زیاد آنها که می‌تواند در بهم زدن تناسب قسمت‌های مختلف بدن تاثیر بگذارد از طرفی سلولیت و یا فرورفتگی‌های روی پوست این نواحی نیز ایجاد می‌شود که از نظر ظاهری بسیار آزار دهنده است. مزوتراپی و لاغری موضعی با این روش علاوه بر از بین بردن چربی‌های این ناحیه، هم در لاغری رانها تاثیر می‌گذارد وهم تا حدود زیادی می‌تواند در رفع سلولیت نیز نقش داشته باشد.

عوارض مزوتراپی لاغری چیست

مزوتراپی و لاغری موضعی یکی از روش‌هایی است که عوارض جانبی چندانی در آن گزارش نشده است مگر اینکه یک پزشک کم‌تجربه و یا غیرمتخصص را برای این کار انتخاب کرده باشید. تنها عوارض خفیف بعد از مزوتراپی برای لاغری ممکن است درد، قرمزی، کبودی و تورم در نواحی تحت درمان و در موارد کم عفونت، زخم، جوش یا برآمده شدن محل تزریق باشد که معمولاً در عرض چند روز فروکش می‌کنند.

خطرات مزوتراپی لاغری

نتایج و مدت ماندگاری مزوتراپی لاغری

تعداد درمان‌های مورد نیاز از یک بیمار به بیمار دیگر بسته به شرایط بدنی فرد متفاوت است. برخی از بیماران ممکن است نتایج را پس از یک جلسه درمان ببینند، برای برخی دیگر ممکن است چهار تا پنج جلسه طول بکشد تا نتایج قابل قبول مشاهده گردد. از نظر مدت ماندگاری نتایج و اثرات مزوتراپی و لاغری موضعی باید بگوییم که نتایج در مناطقی که تحت درمان قرار گرفته‌اند دائمی هستند. با این‌حال، اگر وزن خود را حفظ نکنید، این احتمال وجود دارد که چربی در نواحی دیگری از بدن شروع به انباشته شدن کرده و جلوه زشتی به بدن و زیبایی ظاهری شما بدهند. یک رژیم غذایی معقول همراه با سطح ثابتی از فعالیت بدنی که شامل ورزش و یا پیاده روی روزانه می‌شود، نتایج مطلوب دائمی را تضمین می‌کند.

کاندید مناسب مزوتراپی لاغری

اگر فرد سالمی هستید که تنها از وجود چربی‌های جمع شده در برخی نواحی بدن چون رانها، شکم و پهلوهای خود شکایت دارید که با وجود ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب نیز نمی توانید در کاهش حجم آنها موثر واقع شوید، بنابراین کاندید ایده‌آلی برای مزوتراپی و لاغری موضعی هستید.

ولی در صورت داشتن موارد و مشکلات زیر تصمیم به انجام مزوتراپی را به پزشک متخصص خود بسپارید:

 • افرادی که ازچاقی مفرط رنج می‌برند.
 • افرادی که سابقه سرطان، مشکلات تیروئید، دیابت، بیماری قلبی، اختلالات سیستم ایمنی و گردش خون دارند.
 • کسانی ایمپلنت‌های فعال مانند ضربان ساز، دفیبریلاتور، کاشت حلزون یا پمپ دیابت داشته باشند.

متقاضی مناسب مزوتراپی لاغری

مقایسه مزوتراپی و لیپوماتیک

هر دو روش مزوتراپی و لیپوماتیک برای مقابله با چاقی و به عبارتی لاغری استفاده شده و هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. استفاده از روش مزوتراپی و لاغری موضعی یک روش غیرتهاجمی برای رفع چربی‌های اضافی در نواحی کم وسعتی چون صورت و غبغب بیشتر موثر است تا نواحی وسیعی چون شکم و پهلوها.

لیپوماتیک یکی دیگر از روش‌های نوین و بسیار کم خطری است که می‌تواند به تخلیه چربی‌های موضعی در نواحی وسیعتر بپردازد. در این روش یک سوزن لوله‌ای بسیار ریز را به نواحی تعیین شده از شکم یا پهلو و یا هر قسمت از بدن که نیاز به تخلیه چربی دارد وارد می‌کنند. حرکات ارتعاشی ناشی  از هوای فشرده در نوک کانولا باعث خرد شدن چربی‌ها می‌شود. این چربی‌ها به شکل امولسیفیه در آمده و به راحتی به صورت چربی‌های مایع از بدن خارج می‌شود.

روش لیپوماتیک بسیار سریع انجام می‌گیرد و دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد چون عوارض جانبی ناشی از این عمل بسیار ناچیز است. مزیت دیگری که این روش چربی‌زدایی دارد اینست که چربی خارج شده از بدن پس از تصفیه شدن می‌تواند برای تزریق در سایر نواحی بدن که نیاز به تزریق چربی دارد استفاده شود.

دكتر سيد سعيد شيرنگي، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه روش‌های برطرف کردن چاقی شکم و پهلو و نیز هزینه‌ی مزوتراپی لاغری اطلاعات لازم را کسب نمایید.

منبع: practo 

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.