جراحی زیبایی صورتمقالات

رفع افتادگی پلک با پلکسر پلک چشم

Rate this post

افتادگی پلک یا پتوز نوعی اختلال در عملکرد پلک است که باعث قرارگیری پاینتر از نرمان پلک بالایی شده و در مواردی حتی می‌تواند مردمک یک یا هر دو چشم را بسته و در قدرت بینایی فرد اختلال ایجاد کند. اگر این مشکل از بدو تولد وجود داشته باشد به آن پتوز مادرزادی گفته می‌شود که وضعیت نسبتا پایداری داشته و با افزایش سن تشدید نمی‌شود، ولی در افتادگی پلک ناشی از افزایش سن طبیعتا با گذر زمان این افتادگی افزایش خواهد یافت که امروزه خوشبختانه با روش‌های متنوعی چون پلکسر پلک فوقانی می‌توان تا حدود زیادی این مشکل را بهبود بخشید.

از دیگر دلایل افتادگی پلک  می‌توان به وجود برخی بیماری‌های خاص چون میاستنی گراویس اشاره کرد که به دلیل عدم پاسخ‌دهی مناسب ماهیچه به عصب، ضعف عضلانی به ویژه در ناحیه پلک‌ها رخ داده و پتوز را باعث می‌شود. بیماری‌های دیگری چون دیستروفی عضلانی، مشکلات وارده به سیستم عصبی به دلایلی چون سکته مغزی، تومور مغزی و یا آسیب مغزی (در اثر دیابت طولانی مدت) و مشکلات موضعی چشم‌ها در اثر عفونت یا تومور پلک یا ضربه به چشم نیز می‎‌تواند در بروز پتوز و یا افتادگی موثر باشند.

از آنجائیکه این عارضه تاثیر زیادی بر زیبایی افراد دارد به همین دلیل افراد زیادی تمایل به برطرف کردن این مشکل با روش‌هایی چون بلفاروپلاستی با جراحی، لیزر، پلکسر برای افتادگی پلک و … دارند.

این مطلب تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و در کلینیک دکتر شیرنگی انجام نمی شود. 

پلکسر پلک چگونه عمل می کند

پلکسر پلک یکی از روش‌های غیرتهاجمی برطرف کردن افتادگی پلک است که به جراحی نرم نیز شهرت دارد و  در آن با استفاده از دستگاه‌های خاصی که هر کدام ولتاژها و عملکردهای متفاوتی برای مقاصد مختلف دارند، با استفاده از پلاسما که شکل چهارم ماده است به رفع افتادگی پلک می‌پردازند.  اساس کار این روش درمانی بر پایه تصعید یعنی تبدیل ماده از حالت جامد به گاز استوار است.

درمان بلفاروپلاستی غیر جراحی پلکسر با تشکیل پلاسما در فضای بین نوک دستگاه و پوست عمل می‌کند. این قوس کوچک پلاسما فرآیند تصعید را آغاز می‌کند که باعث انقباض و سفت شدن الیاف پوست می‌شود. این سفت شدن الیاف در واقع سطح پوست را کاهش می‌دهد و باعث بهبود ظاهر افتادگی و شلی پوست یا افتادگی پوست روی پلک‌ها می‌شود. به دلیل ماهیت دقیق Plexr و استفاده از پلاسما، گرمای ناشی از آن بسیار دقیق به محل مورد نظر هدایت می‌شود و این حرارت به بافت‌های اطراف منتقل نمی‌شود، به همین دلیل این روش را به یک درمان ایمن و راحت تبدیل می‌کند.

 از طرفی استفاده از روش پلکسر تراپی پلک باعث تحریک نوسازی سلولی و تولید کلاژن می شود. در نتیجه با استفاده از روش جراحی با پلکسر، نه تنها لیفت در ناحیه تحت درمان را تجربه خواهید کرد، بلکه پوستی جوان شده و شاداب نیز خواهید داشت. در این روش پالس‌های انرژی به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کنند و تولید کلاژن طبیعی در پوست شما را تحریک می‌کنند.  البته در استفاده از این روش درمانی جای هیچ نگرانی وجود ندارد چون حرارت به سمت درم هدایت نمی شود بنابراین هیچ آسیبی به ساختارهای درونی پوست شما وارد نخواهد شد.

مزایا و معایب پلکسر پلک

قطعاً هر روش درمانی به منظور رفع پتوز دارای مزایا و معایبی می‌باشد، رفع افتادگی پلک با پلکسر نیز از این قاعده مستثنی نیست در ادامه به ذکر برخی مزایا و معایب این روش خواهیم پرداخت.

مزایای پلکسر پلک

  • استفاده از بی حس کننده موضعی به جای بیهوشی عمومی
  • بدون بریدگی پوست وبدون به جا ماندن اسکار روی پوست
  • بدون نیاز به بخیه
  • روش بسیار ایمن و کم خطر
  • حداقل عوارض جانبی و دوره نقاهت بسیار کم
  • روش سریع و آسان، طوری که جمع شدن وسفت شدن پوست به راحتی صورت می‌گیرد.
  • بدون نازک شدن پوست
  • صرفه جویی قابل توجه در هزینه

معایب پکسر پلک

به دلیل ماهیت غیر تهاجمی پلکسر پلک فوقانی، از آن به عنوان یک درمان ایمن یاد می شود، ولی با این وجود اکثر بیماران تا 7 روز پس از رفع افتادگی پلک با پلکسر عوارض جانبی جزئی را تجربه خواهند کرد.

از جمله این عوارض اینست که لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی پوست نواحی تحت درمان ظاهر می‌شوند که پوسته‌های کربنی هستند، اما بعد از حدود 5 روز، این لکه‌ها ریخته و پوست صورتی جدیدی در زیر آن نمایان می‌شود. پس از درمان به میزان اندکی تورم نیز در ناحیه پلک مشاهده می‌شود که حداکثر 3-5 روز طول می‌کشد تا بهبود یابد.  دقت داشته باشید که برای جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی جدی‌تری مانند هایپرپیگمانتاسیون، رژیم مراقبت‌های بعد از درمان پلک با پلکسر را طبق توصیه‌های پزشک دنبال کنید.

آیا پلکسر پلک دائمی است؟

استفاده از واژه دائمی برای اثر و ماندگاری پلکسر پلک فوقانی چشم شاید کمی گمراه کننده باشد، استفاده از پلکسر پلک فوقانی در صورت پیروی از توصیه‌های پس از درمان پزشک، و بسته به ژنتیک و شرایط فیزیکی شما ممکن است دارای ماندگاری زیادی باشد ولی مسلما با افزایش سن در صورت عدم توجه به سلامت پوست و خودداری از رسیدگی مرتب و روزانه به آن به مرور زمان شاهد افتادگی پوست نه فقط در ناحیه پلک که در سایر قسمت‌های صورت و بدن نیز خواهید بود.

در حالت کلی تمامی اعمال بلفاروپلاستی زیبایی از جمله استفاده از روش پلکسر نیز به گونه‌ای طراحی شده است که ماندگاری طولانی داشته باشد. با این وجود، با گذشت زمان، خاصیت ارتجاعی پوست و کیفیت چربی زیرین و ماهیچه‌های صورت در پاسخ به افزایش سن و سایر عوامل محیطی تغییر می‌کند، و احتمالا پس از چند سال نیاز مجدد به رفع افتادگی پلک با پلکسر داشته باشید.  در حالت کلی بسته به تأثیرات ژنتیکی و سبک زندگی، مدت اثر پلکسر پلک فوقانی ممکن است از 6 ماه تا حدود 5 سال و بیشتر متغیر باشد، در حالیکه بلفاروپلاستی با جراحی ماندگاری طولانی‌تر و حتی دائمی نسبت به سایر روش‌ها دارد.

تفاوت پلکسر پلک با بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به روش جراحی به منظور اصلاح شلی متوسط ​​تا شدید پوست پلک ( پتوز یا افتادگی پلک) و همچنین درمان پف پلک پایینی یک گزینه عالی است. هنوز هم  این روش درمان که به صورت جراحی پلک و برداشت پوست و چربی اضافی زیرین پلک انجام می‌گیرد “استاندارد طلایی” برای بیمارانی است که به دنبال بلفاروپلاستی یا لیفت پلک هستند، بلفاروپلاستی با جراحی تنها با حدود یک هفته استراحت پس از درمان، نتیجه بهبودی و خلاص بیش از 10 ساله از افتادگی پلک را به فرد ارائه می دهد.

جراحی نرم یا استفاده از پلکسر برای رفع افتادگی پلک نیز یک روش ابتکاری جدید برای سفت کردن پوست شل و افتاده به ویژه در ناحیه پلک است و جایگزین مناسبی برای جراحی است و به اصلاح ملایم پوست شل ​​می‌پردازد وگزینه خوبی برای افرادی است که از روش‌های جراحی ترس دارند. برای لیفت پلک (بلفاروپلاستی) با استفاده از پلکسر اغلب ممکن است 3-4 جلسه مورد نیاز باشد که هرکدام به فاصله  6-8 هفته انجام می‌گیرد. رفع افتادگی پلک با پلکسر  یک انتخاب ایده آل برای افرادی که خواهان اصلاح تدریجی و بدون زخم و درد پتوز می‌باشند است.

پلسکر چشم یا بلفاروپلاستی

دوره نقاهت بعد از پلکسر پلک

دوره نقاهت پلکسر پلک ممکن است از فردی به فرد دیگر متغیر باشد، چرا که سیستم ایمنی هر فردی متفاوت از دیگری است، همچنین شدت افتادگی پلک، تبحر و مهارت پزشک متخصص نیز در طول دوره نقاهت فرد تاثیرگذار است. در حالت کلی رفع افتادگی پلک با پلکسر به مدت زمان زیادی برای فاصله گرفتن از کار نیاز ندارد و در صورت رعایت توصیه‌های پزشک از روز پس از عمل می‌توانید به کارهای روزمره خود بپردازید، ولی به طور متوسط حدودا یک هفته زمان نیاز دارید تا علایمی چون تورم، کبودی، پوسته پوسته شدن ناحیه پلک‌تان به طور کامل بهبود یابد.

انتظارات بعد از پلکسر پلک چشم

پس از پلکسر پلک فوقانی، در ابتدا ممکن است ناحیه اطراف چشم شما کمی سفت و حساس شود. این عارضه جانبی جای نگرانی ندارد و هر گونه ناراحتی معمولا در عرض یک یا دو روز برطرف می‌شود. شما می‌توانید برای تسکین درد و بهبودی سریع از مسکن استفاده کنید. ممکن است کبودی و تورم پس از پلکسر چشم نیز مشاهده شود که به طور معمول نهایتا یک یا دو هفته طول می‌کشد تا محو شود، از دیگر مشکلات پس از پلکسر پوسته پوسته شدن و تغییر رنگ محل است طی 5 الی 7 روز برطرف می شود، شما در روز پس از جراحی می‌توانید در صورت لزوم این نواحی را با کرم پودر بپوشانید ولی ترجیحاً استفاده از مواد آرایشی را به زمان‌های پس از بهبودی کامل پلک خود موکول نمایید. در نهایت اینکه ما انتظار داریم پس از انجام پلکسر پلک فوقانی مشکل افتادگی تا حدود زیادی برطرف شده باشد و روند بازسازی کلاژن نیز در طی 1 الی 3 ماه پس از درمان رخ دهد.

نتیجه نهایی پلکسر چشم

تعداد جلسات مورد نیاز برای پلکسر پلک فوقانی

بسته به شدت و دلایل افتادگی پلک و اینکه آیا تنها قصد درمان پلک بالا یا پایین را دارید یا می‌خواهید به طور همزمان هر دو پلک را درمان کنید، تعداد جلسات پلکسر پلک متفاوت خواهد بود، در این زمینه پزشک متخصص شما در جلسه مشاوره به شما خواهد گفت که برای درمان چند جلسه مورد نیاز است. ولی به طور کلی می‌توان گفت در موارد خفیف افتادگی پلکسر پلک فوقانی فقط در یک جلسه انجام می‌گیرد، در موارد متوسط به دو یا سه جلسه نیازخواهد بود و قطعاً در موارد شدید افتادگی پلک جلسه چهارم نیز لازم خواهد بود.

معمولا در یک روز پس از درمان نتیجه عمل مشخص خواهد شد ولی برای دریافت نتیجه مطلوب شاید بهتر باشد دو الی سه جلسه پلکسر درمانی داشته باشید. معمولا نتایج رفع افتادگی پلک با پلکسر خوب و قابل قبول است و از ماندگاری نسبتا بالایی نیز برخوردار است، ولی در صورت نیاز شما زیبایی جویان محترم می‌توانید مجددا بعد از دو الی سه سال، در صورت بروز علائم افتادگی پلک ناشی از افزایش سن درمان را تجدید نمایید.

دكتر سعيد شيرنگي، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با چندین سال تجربه در زمینه اعمال زیبایی است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر شیرینگی از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان این کلینیک در زمینه رفع افتادگی پلک با پلکسر استفاده نمایید، برای کسب اطلاعات لازم در رابطه با هزینه پلکسر پلک فوقانی می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و قیمت را از کلینیک جویا شوید.

منبع
perfectskinsolutionsuciplasticsurgery

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.