مقالات

تزریق آنزیم به بینی، کوچک کردن بینی با آنزیم

2.9/5 - (8 امتیاز)

کوچک کردن بینی با آنزیم یکی از روش‌های غیرتهاجمی است که می‌تواند باعث اصلاح فرم بینی و زیباتر شدن چهره شود. آنزیم بینی باید توسط متخصص جراحی زیبایی طبق اصول و استانداردهای خاصی تزریق شود. این روش یک روش ایمن است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. افرادی که از عمل جراحی ترس دارند و می‌خواهند با کمترین هزینه فرم بینی خود را اصلاح کنند؛ می‌توانند از این روش بهره بگیرند. تزریق آنزیم به بینی مزیت‌ها و معایبی دارد که در ادامه مطلب به این مباحث بیشتر پرداخته می‌شود.

این مطلب صرفا جهت افزایش آگاهی شما از این روش است و در کلینیک دکتر سعید شیرنگی انجام نمی شود. در این بخش به مقایسه، نتایج و ماندگاری دو روش آنزیم بینی و جراحی بینی خواهیم پرداخت. 

اینفوگرافیک تزریق آنزیم به بینی
اینفوگرافیک تزریق آنزیم به بینی

 آنزیم بینی چیست و چگونه تزریق می شود؟

آنزیم بینی، آنزیم هیالاز است که با توجه به فرم بینی شخص در یک یا چند جلسه در بینی تزریق می‌شود. این آنزیم که تحت عنوان هیالورونیداز نیز شناخته می‌شود؛ به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و باعث تخریب و شکسته شدن مولکول‌های هیالورونیک اسید می‌شود. این آنزیم در حوزه زیبایی کاربرد فراوانی دارد و برای جراحی‌های چشم و بینی به کار برده می‌شود. این آنزیم به صورت آزمایشگاهی از پروتئین آلبومین انسانی استخراج می‌شود و به صورت آمپول‌های ۱۵۰۰ واحدی در بازار عرضه می‌شود.

 متخصصان جراحی زیبایی ممکن است در کنار آنزیم هیالاز، از بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم نیز استفاده کنند. در ادامه ویدیویی از نمونه جراحی زیبایی بینی دکتر شیرنگی را می توانید مشاهده کنید.

بسیاری از افراد سوال می‌پرسند که آیا تزریق آنزیم به بینی همان تزریق کورتون است یا خیر؟

بهتر است بدانید کورتون با آنزیم تفاوت‌های زیادی دارد و به هیچ وجه منظور از تزریق آنزیم به بینی، تزریق کورتون نیست. آنزیم هیالاز تزریق شده روی سلول‌های چربی و بافت بینی اثر می‌گذارد و باعث کوچک‌تر شدن بینی می‌شود. این در حالی است که کورتون جزو داروهای ضد التهابی است و برای کاهش التهاب و تورم بعد از جراحی زیبایی بینی تجویز می‌شود. کورتون‌ها با سرکوب سیستم ایمنی بدن حساسیت‌ها و واکنش‌های آلرژیک را کنترل می‌کنند.

آنزیم بینی یا جراحی بینی؟

یکی از سوالات رایج افراد داوطلب برای تزریق آنزیم بینی، این است که میزان کوچک شدن بینی با آنزیم چقدر است؟ متخصصان جراحی در جلسات مشاوره باید به این افراد حقایق را بگویند تا زیباجو انتظارات واقع بینانه داشته باشد. به عنوان مثال افرادی که بینی‌های خیلی بزرگ دارند و بینی‌های آنها استخوانی است؛ نمی‌توانند بینی خود را از طریق تزریق آنزیم به حالت عروسکی در بیاورند. نتایج بعد از ۱ تا ۳ هفته بعد از تزریق آنزیم برای فرد زیباجو قابل مشاهده است و میزان کوچک شدن بینی در حد کم است. ضمن اینکه افراد با بینی‌های گوشتی نتایج بهتری نسبت به سایر افراد کسب خواهند کرد. همچنین افراد می‌توانند؛ حلقه های بینی خود را از طریق آنزیم کوچک‌تر کنند.

اگر تمایل دارید بدانید که آیا کاندید مناسبی برای تزریق آنزیم به بینی  هستید یا خیر؟ بهتر است به متخصص جراحی زیبایی مراجعه کنید. در صورت داشتن بینی پهن و بزرگ، بینی زاویه‌دار و سخت، پل بینی بی‌حالت، بینی نامتقارن، فرورفتگی بینی و قوز بینی، سوراخ بزرگ بینی و نوک بینی افتاده می‌توان از تزریق آنزیم بینی استفاده کرد. اما اگر به دنبال نتایج دائمی هستید و تمایل دارید بینی شما تغییرات زیادی کند باید از روش جراحی کمک بگیرید. با مراجعه به مطب دکتر سعید شیرنگی می‌توانید به درستی تصمیم بگیرید و به دقت بررسی کنید که آیا کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر؟

آنزیم بینی یا جراحی بینی

 کاربرد آنزیم بینی

تزریق آنزیم بینی کاربردهای زیادی دارد. افرادی که بینی گوشتی دارند به راحتی می‌توانند از طریق این روش سایز بینی گوشتی خود را کم کنند. افرادی که روی بینی خود برآمدگی دارند و بافت چربی روی بینی آنها به صورت واضح مشخص است؛ می‌توانند از طریق تزریق آنزیم هیالاز برآمدگی را محو کنند و ظاهر بینی را صاف‌تر و زیباتر کنند.

 افرادی که دو طرف بینی آنها با یکدیگر تقارن ندارد؛ از طریق تزریق آنزیم هیالاز می‌توانند؛ نیم رخ زیباتری داشته باشند.

 به طور کلی برخی از کاربردهای تزریق آنزیم در بینی عبارتند از:

تخلیه ژل یا فیلر

 در برخی از مواقع برای برخی از مشکلات مانند فرورفتگی روی بینی یا قوز کاذب متخصصان جراحی فیلر تزریق می‌کنند. ممکن است برخی از مواقع فیلر بیش از حد تزریق شده باشد و  مراجعان از نتیجه کار رضایت نداشته باشند در این گونه مواقع از طریق تزریق آنزیم به بینی می‌توان ژل را تخلیه کرد.

درمان افتادگی بینی

در اثر افزایش سن نوک بینی دچار افتادگی می‌شود در اینگونه مواقع می‌توان از تزریق آنزیم به بینی استفاده کرد و نوک بینی را سربالا کرد.

 مزایا و عوارض آنزیم بینی چیست؟

تزریق آنزیم به بینی جزو روش‌های زیبایی کم خطر محسوب می‌شود. اگر فرد مراقبت‌های بعد از تزریق را به خوبی انجام دهد و زیر نظر پزشک متخصص جراحی با دانش و مهارت بالا این کار را انجام دهد؛ دچار عوارض نخواهد شد. از  آنجا که در این روش از آنزیم‌های سازگار با بدن استفاده می‌شود؛ احتمال ایجاد عوارض و واکنش‌های آلرژیک نزدیک به صفر است. طول مدت ماندگاری آنزیم بینی در این روش مطلوب است و با انجام مراقبت‌های بعد از تزریق و حفظ تناسب اندام میزان ماندگاری بیش تر نیز می‌شود. به طور میانگین میزان ماندگاری این روش زیبایی ۲ تا ۵ سال تخمین زده می‌شود.

افراد در صورت مراجعه به مراکز غیرمعتبر برای تزریق آنزیم بینی، ممکن است دچار عوارضی شوند که این عوارض عبارتند است:

  • زخمی شدن ناحیه بینی در صورت تزریق غیر اصولی
  • احتمال ایجاد عفونت در بافت بینی
  • وارد شدن آسیب به غضروف بینی در صورت تزریق غیر استاندارد

 نحوه تزریق آنزیم به بینی

برای تزریق آنزیم به بینی در مرحله اول پزشک متخصص جراحی زیبایی، بافت بینی فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد و جلسه مشاوره با مراجع را تشکیل می‌دهد. گوشتی بودن یا استخوانی بودن بینی مراجعه کننده، انتظارات فرد زیباجو و  نقص‌های ظاهری بینی مشخص می‌شود؛ سپس میزان تزریق آنزیم به بینی و تعداد جلسات تزریق مشخص می‌شود.

  در مرحله اول تزریق، محل تزریق و بافت بینی استریل می‌شود و بی حسی موضعی تزریق می‌شود. سپس پزشک متخصص دوز مشخصی از آنزیم را در محل مشخصی تزریق می‌کند.

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق آنزیم بینی

یکی از مزیت‌هایی که باعث شده است تزریق آنزیم به بینی طرفدار پیدا کند؛ دوران نقاهت کوتاه و مراقبت‌های ساده بعد از تزریق آنزیم به بینی است. مراقبت‌های بعد از تزریق آنزیم به موفقیت این روش درمان کمک بسیار زیادی می‌کند.

 مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از تزریق آنزیم بینی عبارتند از:

  • از دست زدن به بینی تا ۷۲ ساعت بعد از تزریق باید خودداری شود.
  • حداقل تا یک هفته بعد از تزریق آنزیم از مالش بینی باید به شدت پرهیز شود.
  • استفاده از چسب بینی به صورت روزانه ۸ ساعت به مدت ۲ تا ۳ هفته الزامی است. این کار به تثبیت نتایج تزریق کمک زیادی می‌کند.
  • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق باید پس از شستن صورت پرهیز کرد.
  • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش التهاب بعد از تزریق آنزیم موثر خواهد بود.
  • در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که نیاز به جلسات تزریق مجدد در تاریخ‌های مشخص وجود دارد؛ فرد باید به صورت مرتب و سر وقت در این جلسات شرکت کند.

میزان کوچک شدن بینی با آنزیم چقدر است؟

 یکی از دغدغه‌های مهم افراد داوطلب برای تزریق آنزیم بینی، این است که بدانند تا چه میزان می‌توانند بینی خود را کوچک کنند. متخصصان جراحی در جلسات مشاوره باید به این افراد حقایق را بگویند تا زیباجو انتظارات واقع بینانه داشته باشد. به عنوان مثال افرادی که بینی‌های خیلی بزرگ دارند و بینی‌های آنها استخوانی است؛ نمی‌توانند بینی خود را از طریق تزریق آنزیم به حالت عروسکی در بیاورند. نتایج بعد از ۱ تا ۳ هفته بعد از تزریق آنزیم برای فرد زیباجو قابل مشاهده است و میزان کوچک شدن بینی در حد کم است. ضمن اینکه افراد با بینی‌های گوشتی نتایج بهتری نسبت به سایر افراد کسب خواهند کرد. همچنین افراد می‌توانند؛ حلقه های بینی خود را از طریق آنزیم کوچک‌تر کنند.

 کاندید مناسب برای تزریق آنزیم به بینی چه افرادی هستند؟

اگر تمایل دارید بدانید که آیا کاندید مناسبی برای تزریق آنزیم به بینی  هستید یا خیر؟ بهتر است به متخصص جراحی زیبایی مراجعه کنید. در صورت داشتن بینی پهن و بزرگ، بینی زاویه‌دار و سخت، پل بینی بی‌حالت، بینی نامتقارن، فرورفتگی بینی و قوز بینی، سوراخ بزرگ بینی و نوک بینی افتاده می‌توان از تزریق آنزیم بینی استفاده کرد. اما اگر به دنبال نتایج دائمی هستید و تمایل دارید بینی شما تغییرات زیادی کند باید از روش جراحی کمک بگیرید. با مراجعه به مطب دکتر سعید شیرنگی می‌توانید به درستی تصمیم بگیرید و به دقت بررسی کنید که آیا کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر؟

کاندید مناسب آنزیم بینی

 دکتر شیرنگی جزو متخصصان با تجربه و با دانش علمی روز است که ظاهر بینی و نوع بافت بینی را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهد و سلیقه شخصی زیباجو را نیز در نظر می‌گیرد سپس با توجه به این پارامترها بهترین راه را برای زیبایی در نظر می‌گیرد.

دکتر سعید شیرنگی

دکتر سید سعید شیرنگی پس از اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی در سال 1384 از دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سال 1388 دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و سپس در سال 1394 با مدرک دکترای فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل گردیدند. دکتر سید سعید شیرنگی فوق تخصص جراحی پلاستیک در کرج مشغول فعالیت بوده و خدمات درمانی و زیبایی به بیماران ارائه می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.